Konferencja z zakresu psychologii sportu na UW

Robert Górski

BikeOrDie.pl
Już 16 -17.04.2011r. Koło Naukowe Psychologii Sportu Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe
Psychologii Sportu "4F' SWPS organizują konferencję z zakresu
psychologii sportu. Głównym tematem będzie optymalizacja zachowania.
Każdego dnia odbędzie się - poza wykładami - jeden panel z zawodnikami. W
sobotę udział weźmie Damian Grabowski.

Poniżej tekst dostarczony przez organizatora.



Gdy zawodnik myśli • • Po co mi psycholog? •

Nie ma wątpliwości, że psychika odgrywa niebagatelną rolę, szczególnie gdy rywalizują ze sobą zawodnicy reprezentujący najwyższy poziom w swoich dyscyplinach. Trening mentalny, obok fizycznego, technicznego, czy taktycznego, staje się na świecie ogólno obowiązującym standardem. A czym w ogóle jest psychologia sportowa? Od strony teoretycznej, zajmuje się ona badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie. Praktycy wykorzystują uzyskane na tej podstawie teorie, metody i technik w celu poprawy osiągnięć i ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport. Błędem jest myślenie, że psycholog sportowy potrzebny jest tylko po to, by wyciągnąć z dołka zawodnika, który ma problem. Wręcz przeciwnie, najczęściej specjaliści od przygotowania mentalnego pracują nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.
W polskim sporcie jest wiele pozytywnych przykładów współpracy "sportowiec • psycholog". Jednym z najbardziej znanych i owocnych była praca Adama Małysza z profesorem Janem Blecharzem. Małysz nie raz powtarzał, że w tym okresie nauczył się lepiej koncentrować na chwili obecnej, radzić sobie z presją oraz być bardziej pewnym siebie.
W dyscyplinach drużynowych są zawodnicy, którzy podchodzą do roli psychologa z dużą rezerwą. Pojawiają się opinie, że to trener powinien przygotowywać zespół mentalnie przed zawodami i uczyć odpowiedniego sposobu pracy. Są też sportowcy którzy korzystają z wiedzy psychologicznej, lecz nie potrzebują do tego dodatkowej osoby. Robert Korzeniowski sam stosował techniki mentalne, które skutecznie pomagały mu w wykonywaniu swojego zawodu i odnoszeniu sukcesów. Podobne podejście ma Damian Grabowski, najlepszy zawodnik wagi ciężkiej polskiego MMA i vice mistrz świata w brazylijskim jiu-jitsu.
• W moim przypadku trener, psycholog i zawodnik to jedna osoba • sam radzę sobie z każdą sferą przygotowań do walk. - mówi Grabowski. "Nigdy nie pracowałem z psychologiem sportu, więc trudno mi się wypowiedzieć na temat takiej współpracy. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z korzyści, jakie mogłyby z niej wynikać. Dlatego, gdy tylko będę miał możliwości skorzystania z pomocy psychologa, na pewno to zrobię • • przyznaje vice mistrz Świata.
Opinie dotyczące psychologii sportowej są podzielone. Coraz częściej odbywają się konferencje, spotkania, warsztaty mające na celu szerszy opis tego tematu. Najbliższa konferencja zostanie zorganizowana w Warszawie przez koła naukowe psychologii sportu Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji na stronie http://www.warszawa2011.pl/start/. Zgłoszenia udziału w konferencji można wysyłać do 10 kwietnia na adres [email protected]
 
Back
Top