Komisja Arbitrażowa przy Profesjonalnym Związku MMA będzie czuwać nad werdyktami

B00YAK

Bellator
Featherweight
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć z uwagi na wiele kontrowersyjnych werdyktów w pojedynkach jakie w ostatnim czasie zapadały na polskich galach MMA, powołana zostanie oficjalnie od początku 2012 Komisja Arbitrażowa mająca działać przy Profesjonalnym Związku MMA. Ma ona za zadanie czuwać nad prawidłowym procesem sędziowania w ramach zawodowych gal jakie będą pod jurysdykcją PZMMA.
Komisja będzie rozpatrywać oficjalne protesty zawodników jakie wpłyną w przypadku kontrowersyjnych decyzji składu sędziowskiego lub pracy arbitrów ringowych. W jej skład wejdą działacze i trenerzy mający duże doświadczenie zarówno praktyczne jak też organizacyjne. Wstępnie ustaliliśmy, że będą to:

Andrzej Kościelski (trener, Ankos Zapasy Poznań)
Karol Matuszczak (trener, Strefa Walki Poznań)
Mirosław Okniński (trener, Okniński Team Warszawa)
Andrzej Parzęcki (działacz sportowy)

Lista nazwisk nie jest jeszcze zamknięta i do jej prac mają zostać zaproszeni inni znani działacze. Nieoficjalnie wiemy, iż chodzi o Grzegorza Jakubowskiego i Roberta Jocza. W przypadku protestu zawodników związanych z jakimkolwiek członkiem Komisji Arbitrażowej - nastąpi samoczynne wyłączenie się z jej prac takiej osoby, by nie było żadnych wątpliwości co do prawidłowości oceny.

Profesjonalny Związek MMA chce działać w oparciu o przepisy dominującej światowej organizacji MMA jaką jest amerykańska Ultimate Fighting Championship z drobnymi zmianami uwzględniającymi specyfikę polskiego rynku MMA. Jak powiedział nam jeden z działaczy głównie chodzi o dobór poziomu zawodników, długość czasu walki i kontrowersyjne uderzenia łokciami, siejące destrukcję i powodujące najwięcej obrażeń. Mają one być dopuszczane wyłącznie w walkach o mistrzowskie pasy organizacji.

Wymaga to na pewno szkoleń dla sędziów by ich praca nie budziła wątpliwości a przede wszystkim chroniła bezpieczeństwa i zdrowia zawodników. Celem PZMMA także jest wprowadzenie licencji sędziowskich i licencjonowania gal co pozwoli wziąć odpowiedzialność za to co dzieje się na imprezach MMA w Polsce i uporządkuje stan rzeczy.

Jak zauważyła większość obserwatorów polskiej sceny MMA szerokim echem odbiły się dwa przypadki pomyłek i zmiany werdyktów w polskich organizacjach. Rzecz dotyczyła walki Mariusza Pudzianowskiego i Jamesa Thompsona na gali KSW 17 a także Borysa Mańkowskiego i Petera Sobotty na MMA-Attack. Nie wchodząc w szczegóły obu przypadków warto zauważyć, że przy takiej ilości zawodowych imprez podobne przypadki będą się powtarzały i nie są to jedyne pojedynki, których wynik łączył się z wątpliwościami. Być może inicjatywa i rola Komisji Arbitrażowej wypełni niewątpliwą lukę w tej materii.żródło fightsport.pl
 
A cóż to jest ten Profesjonalny Związek MMA? Ma on coś wspólnego z MMA Atak lub KSW? Pytam bo gdy w nazwie jakiejś organizacji pojawia się słowo profesjonalna, lampka ostrzegawcza w główce mi się zapala.
 
Poza tym już widzę jak Okiński by działał dla dobra KSW... wszystko zapewne dla kasy. np Miro powiedzial ej chłopaki skrzyknijmy się stwórzmy związek bo jeszcze czegoś takiego w Polsce nie ma, wezmą nas 2 duże organizacje i reszta też będzie musiała się z nami liczyć :D
 
Mi to wygląda tak, ze ktoś sobie założył związek i liczy na to, że federacje dobrowolnie beda sie nimi sugerowac :D
 
Tak jak pisałem przy okazji MMAA: w ogóle olać punktowanie na żywo... ehh.

Ma ona za zadanie czuwać nad prawidłowym procesem sędziowania w ramach zawodowych gal jakie będą pod jurysdykcją PZMMA.


No to chyba aż tak wiele tego nie będzie.
 
Przyszedł Mirek i zrobił komisję, no urwa. Chłopaki to może my zrobimy jakąś komisję, e ?
 
Ale ten temat poruszyl juz escobar w dyskusji z Jurasem. Z tego co zrozumialem, bedzie ta jurysdykcja obejmowac bedzie glownie gale typu misztrzostwa czegos, ktorych organizatorzy wymysla sobie, ze ich walki sa w pelni zawodowe
 
Proponuję założyć Profesjonalny Związek Cohones. PZC będzie licencjonowało gale MMA, pobierając opłatę 1500 brutto. Od KSW 3000 bo ich nie lubimy.ZPC zobowiązuję się przesłać na każdą galę 20 oficjalnych delegatów, koszt przejazdu oraz zakwaterowania pokrywa organizator imprezy.
 
Chyba jedynym efektem tej komisji będą wpisy pokroju "gdyby gala była pod jurysdykcją PZMMA, wynik uległby zmianie" na przeróżnych forach przez osoby w jakiś sposób związane z tą organizacją po każdym kontrowersyjnym wyniku w Polsce...
 
Mirek i KSW bardzo się nie lubią. Kolejne kroki Okińskiego wskazują, że dążą do nienawiści. Takie działania mogą nie sprzyjać rozwojowi dyscypliny.
 
Co do PZC to wydaje mi się, że każdy użytkownik forum powinien zostać przynajmniej Dyrektorem, a z kolei o PZMMA to nawet nie ma sensu dyskutować bo to i tak nie przejdzie.

@M.Noonan
Podtrzymuje, true story.
 
W tym art., gdy jest o polskiej specyfice na tle UFC, nie ma w wyjątkach wymienionego ringu/klatki. Zwróciliście na to uwagę?
 
Dobre z tą komisją. Jeszcze niech wydaje koncesje na gale i zatwierdza karty walk.
 
zyczymy zwiazkowi wszystkiego najlepszego na nowej drodze zycia,zdrowia ,szczecia , bo chyba komorowski musialby zarzadzic zeby ksw sie im podporzadkowalo
 
Dobry zwiazek to fajna rzecz, szczegolnie jesli ma charyzmatycznego i medialnego szefa. Macie jakies pomysly kto moglby zostac takim Grzegorzem Lato polskiego MMA ?grzegorz_lato_640x360_crop_rozmiar-niestandardowy.jpg
 
VV, chyba naturalną kandydaturą jest przewodniczący komisji MMA w PZJJ. Chociaż nie wiem, czy jemu nie jest bliżej do roli Janka Tomaszewskiego.
 
Back
Top