Jak zostać sędzią mma?

kolek90

Oplot Challenge
Featherweight
Witam wszystkich jako że jestem nowy (świeżak) na forum i od razu mam pytanie:

Jak wyglą droga do tego by zostać dobrym sędzią walki mma? :-)

Czy jest jakieś oficjalne Polskie Stowarzyszenie/ Związek sędziów, które by nadawało uprawnienia i kontrolowało pracę sędzię tak jak to ma się w innych dyscyplinach?
Od czego zacząć?
Ze swojej strony powiem, że moim pierwszym krokiem było zapisanie się do sekcji mma, żeby na własnej skórze poczuć ten sport i być w "temacie".

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
POZDRO
 
Oglądać milion godzin walk, dyskutować, rozmawiać, debatować z szeroko pojętym środowiskiem, brać udział w panelach.Kursy sędziowskie z tego co wiem ALMMA organizuje, ale nie mam pojęcia jak to wygląda, więc poże ktoś inny się wypowie. Nauka i ciągły rozwój tak bardzo w skrócie. Dobry sędzia powinien mieć też kilka cech osobowych bez których ani rusz.







 
Podstawisz dobrą furę pod redakcję albo wpłata na konto do Defa i sędziujesz gdzie chcesz. Sad but true.
 
Napewno musisz mieć za sobą stoczoną zawodową walkę MMA. Bez tego ani rusz. Mozliwe że potrzebna Ci bedzie także licencja od PZMMA.
 
Jeśli zrobisz dzień przed jakąś ALMMĄ ten ich kurs, to chyba automatycznie dostaniesz szansę, aby sędziować jakąś walkę/walki następnego dnia. Tak przynajmniej gdzieś słyszałem. Później można sędziować więcej tych walk na innych ALMMAch. Do tego trenuj, nawiązuj znajomości i jakoś to będzie. Dobrych sędziów punktowych jak i ringowych nigdy dość.
 
Z tym PZMMA to mam mocno mieszane uczucia, po wizycie władz tegoż związku w Orange Sport.

Fajnie by było jakby jakiś aktywny sędzia również zabrał głos. :)
Pozatym nie bardzo rozumiem czemu miałbym mieć walki zawodowe, myślę że obicie się na turniejach amatorskich by wystarczyło. Tutaj podzielam opinię pana Janisza, że trzeba być blisko tej dyscypliny żeby być sędzią, ale od razu zawodowstwo?
 
@kolek, to z tymi zawodowymi walkami to akurat jest pstryczek w nos Mirasa który właśnie o to się czepiał Pawła, że sędziował walki w MMAsterze.
 
dokładnie ALMMA na dobry początek:-)



5842_logo_alma_delikatesy_ok_mini.jpg
 
pisz do Bosego, może coś Ci doradzi:)



https://www.facebook.com/lukasz.bosacki



https://twitter.com/Slugfest_Mgmt
 
kolek90



Oficjalnego zrzeszenia sędziów w Polsce nie ma. Karierę sędziego najlepiej zacząć od zawodów amatorskich ALMMA czy PZAMMA. Zwykle przy okazji nich organizowane są kursy i zaraz następnego dnia można sędziować. Sędziowanie walk zawodowych jest trudniejsze, ale sędziując dobrze i regularnie zawody amatorskie, w końcu dostaniesz swoją szansę.
 
Back
Top