Jak punktuje się walki MMA???

Malymaja

WSOF
Lightweight
Założyłem taki temat dla tych co nie bardzo wiedzą jak punktować walki MMA.







Ja np. nie wiem czy punktuje się prubę dzwigni, obronę przed dzwignią i zmianę pozycji w parterze.
 
Próbę nie prubę.Wszystkie elementy jakie wymieniłeś wpływają na obraz danej rundy.
 
Przed każdym UFC pisze, że sędziowie punktują - effective striking, grapling, agression and octagon control. Ale chyba nie o to ci chodziło :D Wydaje mi się, że dużo zależy od organizacji.
 
Od jakiego znowu sędziego? W ujednoliconych zasadach wszystko jest czarno na białym napisane, kiedy i za co zawodnik zdobywa punkty. Punktowane są przede wszystkim skuteczne ofensywne akcje, różnica w punktacji poszczególnych sędziów wynika jedynie z subiektywej oceny wartości poszczególnych akcji.
 
Dobra przesadziłem z tym że wszysyko zależy od sędziego.

różnica w punktacji poszczególnych sędziów wynika jedynie z subiektywej oceny wartości poszczególnych akcji.


No właśnie skoro każdy sędzia na swój sposób ocenia "wartość poszczególnych akcji" to jednak trochę od nich zależy.
 
Ze strony ALMMA:

Przyznawanie punktów:

a. walka może zakończyć się wynikiem 10 do 10 jeśli była wyrównana
b. walka może zakończyć się wynikiem 10 do 9 jeśli zawodnik wykazuje lekką przewagę
c. walka może zakończyć się wynikiem 10 do 8 jeśli zawodnik wykazuje dużą przewagę
d. walka może zakończyć się wynikiem 10 do 7 jeśli zawodnik wykazuje druzgoczącą przewagę, wręcz deklasując przeciwnika


Sędziowie punktując walkę zwracają uwagę na:


-umiejętność narzucania swojego stylu przeciwnikowi

-tworzenie sytuacji zagrażających zakończeniem walki przed czasem


-wszechstronność


-czas dominacji


-większa aktywność
 
t34


czyli powiedzmy że przez całą rundę zawodnik A miażdzy zawodnika B , i w punktach zawodnik B dostaje 7 pkt za nic? Nie rozumiem.
 
Na początku walki obaj zawodnicy dostają po 10 punktów i po prostu temu co przegrywa odejmują.
 
Czy ja wiem... punktacja, przynajmniej jak się ogląda gale na ekranie komputera, wydaje się stosunkowo prosta. Problemy pojawiają się dopiero jak walka jest wyrównana (a w ufc nie punktuje się np. 10-10 o ile wiem?). Chociaż jeżeli jest sie na miejscu sędziego obok oktagonu i punktuje na żywo nie jest to już takie proste
 
Back
Top