IT, programowanie, bazy danych, ciekawostki

A ja szukam obecnie jakiegos lekkiego prostego frameworku do CRUDa. Ktos cos?
 
A ja szukam obecnie jakiegos lekkiego prostego frameworku do CRUDa. Ktos cos?
Kurde, a pod coś konkretnego? Kolega co w Javie robi poleca Springa lub LightAdmina. Ja osobiście nic takiego nie używam niestety. Słyszałem, że jeszcze Hibernate całkiem spoko.
E: Właśnie mi napisał, że Apache CXF jest też popularny, ale to chyba wszystko po JAvę.
 
acha, zapomnialem powiedziec, ze wylaczajac Jave. Cos na LAMP? Albo latwo instalowalne?
 
poki co znalazlem toola, ktory testuje. Wyglada na to ze nie bede nic musial kodowac.
 
zamiast http://www.w3schools.com proponuje MDN https://developer.mozilla.org/

d9cU904.png
 
Ja siedze w Web Developmencie, glownie JavaScript. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze WebDev moze byc bardzo trudny do przyswojenia, na poczatku nie wiadomo za co sie zabrac. To czego uczono kilka lat temu jest juz nieaktualne, technologia i rekomandowane narzedzia zmieniaja sie z roku na rok, czasami z miesiaca na miesiac... Trzeba ciagle pozostawac na bierzaco, inaczej zostanie sie z tylu.

Jesli jestes dosc uparty, konsekwenty, to mozesz sie bardzo duzo nauczyc sam. Ktos z Was obecnie sie uczy WebDevu? Na jakim etapie jestescie? Ja chetnie pomoge w miare mozliwosci.
 
To może ja zacznę bo troche tego jest.

Czy są wogole kursy które warto zrobić chodzi o programowanie lub kursy które przydadzą się do grafiki wektorowej lub tworzenia stron internetowych?

Od czego najlepiej zacząć?
Jesli programowanie to co: Python, Java, Html, Css?
Jesli grafika to co zamiast drogich programów typu Photoshop. Łatwiej zacząć od grafika 2D rastrowej czy może grafiki wektorowej.
Programowanie czy jednak webdesign?
Czy inwestycje te są drogie czy da może rade nauczyć się w sposób darmowy?

@husarz powiem szczerze zaciekawiło mnie to UI/UX ale jak najlepiej zacząć?
ps. @dufia dalej cos robisz z tą grą mma, czy projekt porzuciłes?
 
Kurde, fajny temat. Co prawda od jakiegoś czasu zajmuję się wyłącznie grafiką, ale myślę, że warto odświeżyć trochę wiedzę z zakresu Front-End. Może nawet "po godzinach" bym sobie coś "podłubał" w programowaniu...
 
To może ja zacznę bo troche tego jest.

Czy są wogole kursy które warto zrobić chodzi o programowanie lub kursy które przydadzą się do grafiki wektorowej lub tworzenia stron internetowych?

Od czego najlepiej zacząć?
Jesli programowanie to co: Python, Java, Html, Css?
Jesli grafika to co zamiast drogich programów typu Photoshop. Łatwiej zacząć od grafika 2D rastrowej czy może grafiki wektorowej.
Programowanie czy jednak webdesign?
Czy inwestycje te są drogie czy da może rade nauczyć się w sposób darmowy?

@husarz powiem szczerze zaciekawiło mnie to UI/UX ale jak najlepiej zacząć?
ps. @dufia dalej cos robisz z tą grą mma, czy projekt porzuciłes?


Czy sa kursy? Jasne, jest ich od groma, ale praktycznie tylko w jezyku angielskim.

Od czego zaczac, jaki jezyk? Zalezy co chcesz robic w przyszlosci, infografika ktora wrzucilem wczesniej calkiem fajnie to pokazuje.

Nie ma sensu w ogole myslec o kosztach oprogramowania, wszystko czego potrzebujesz to w miare przyzwoity komputer. To co musisz miec, mozesz "pozyczyc", a i tak wiekszosc rzeczy jest darmowe. Dla przykladu, ja obecnie buduje aplikacje uzywajac tej samej biblioteki, ktora wymyslili i uzywaja na co dzien inzynierzy w Facebooku.


Programowanie czy design?

Wydaje mi sie, ze jesli w dzisiejszych czasach chcesz robic tylko design, musisz byc naprawde dobrym arysta, ktory dodatkowo doskonale rozumie medium dla ktorego tworzy. Czasy sie zmienily, nie ma juz czegos takiego jak Web Designer. Web Designerzy nauczyli sie programowac, a programisci nauczyli sie designu. Musisz byc naprawde, naprawde utalentowany w konkretnej dziedzinie, zeby moc sobie pozwolic robic tylko jedna konkretna rzecz.

Chcesz programowac? Wybierz swoja sciezke i do dziela. Z czasem sie nauczysz, wszystko zalezy od Ciebie. W niektorych miejscach na swiecie uczy sie programowac juz male dzieci. Nie chce powiedziec, ze programowanie jest latwe, bo nie jest. Jak lubisz logiczne zagadki i rozwiazywanie problemow to w kilka lat mozesz byc kompetentny w wybranym jezyku.

Gra mma lezy na polce i czeka na odpowiedni moment :)
 
Ja siedze w Web Developmencie, glownie JavaScript. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze WebDev moze byc bardzo trudny do przyswojenia, na poczatku nie wiadomo za co sie zabrac. To czego uczono kilka lat temu jest juz nieaktualne, technologia i rekomandowane narzedzia zmieniaja sie z roku na rok, czasami z miesiaca na miesiac... Trzeba ciagle pozostawac na bierzaco, inaczej zostanie sie z tylu.

Jesli jestes dosc uparty, konsekwenty, to mozesz sie bardzo duzo nauczyc sam. Ktos z Was obecnie sie uczy WebDevu? Na jakim etapie jestescie? Ja chetnie pomoge w miare mozliwosci.
No ja właśnie chcę iść w Web Dev, na początku Front End (i być może przy tym zostanę, Full Stack to też ciekawa alternatywa, ale wszystko po kolei, no rush :wink:). Wcześniej przerabiałem trochę m.in. Ruby i RoR, ale ostatecznie zdecydowałem się na HTML, CSS i JavaScript (w takiej kolejności). Sporo czytam na temat programowania i wypytuję moim kumpli, ale wiesz jak to jest, każdy ma swoje na głowie i nie zawsze jest możliwość spokojnego porozmawiania i przeanalizowania pewnych rzeczy (sam mam mocno napięty grafik). Najtrudniejsze na samym początku jest zdecydowanie się na któryś z języków, tym bardziej nie mając pojęcia jak to dokładnie wygląda i z czym to się je :wink:.
Kursów jest pełno, ale jak najlepiej je dobrać, żeby jak najszybciej zdobyć odpowiednią wiedzę? Od czego zacząć? Kilka już przerobiłem, ale mam wrażenie, że bez konkretnego planu działania wiele nie zdziałam, mimo szczerych chęci i zaangażowania. Jeśli mógłbyś jakoś pomóc, doradzić to chętnie skorzystam :pray::sos: I myślę, że nie tylko ja.

Mam już dosyć bezsensownie i bezcelowo klikać i jak to mawia mój kolega Francuz - kolorować i kopipastować w opór, w korpo.
 
No ja właśnie chcę iść w Web Dev, na początku Front End (i być może przy tym zostanę, Full Stack to też ciekawa alternatywa, ale wszystko po kolei, no rush :wink:). Wcześniej przerabiałem trochę m.in. Ruby i RoR, ale ostatecznie zdecydowałem się na HTML, CSS i JavaScript (w takiej kolejności). Sporo czytam na temat programowania i wypytuję moim kumpli, ale wiesz jak to jest, każdy ma swoje na głowie i nie zawsze jest możliwość spokojnego porozmawiania i przeanalizowania pewnych rzeczy (sam mam mocno napięty grafik). Najtrudniejsze na samym początku jest zdecydowanie się na któryś z języków, tym bardziej nie mając pojęcia jak to dokładnie wygląda i z czym to się je :wink:.
Kursów jest pełno, ale jak najlepiej je dobrać, żeby jak najszybciej zdobyć odpowiednią wiedzę? Od czego zacząć? Kilka już przerobiłem, ale mam wrażenie, że bez konkretnego planu działania wiele nie zdziałam, mimo szczerych chęci i zaangażowania. Jeśli mógłbyś jakoś pomóc, doradzić to chętnie skorzystam :pray::sos: I myślę, że nie tylko ja.

Mam już dosyć bezsensownie i bezcelowo klikać i jak to mawia mój kolega Francuz - kolorować i kopipastować w opór, w korpo.



Nie ma niestety jedynej slusznej drogi jak nauczyc sie WebDevu, glownie dlatego ze ta dziedzina caly czas sie rozwija i zmienia. Pewnie latwiej niz JavaScript by bylo nauczyc sie jakiegos juz uksztaltowanego, dojrzalego jezyka programowania.

WebDev to chaos, HTML nie byl zaprojektowany do tego co z nim robimy dzisiaj. CSS zreszta tez nie. Praktycznie kazdy layout strony internetowej opiera sie na hack'ach i sztuczkach, ktore developerzy wymyslili przez te wszystkie lata. Cale szczescie, juz niedlugo powszechny stanie sie FlexBox, ktory pozwoli nam latwo budowac naprawde skomplikowane layouty.

Do tego dochodzi JavaScript (stworzony w 10 dni), ktory dopiero niedawno dorobil sie statusu prawdziwiego jezyka programowania :D

Musisz sam wszystko odkryc, nie wystarczy nauczyc sie podstaw HTML, musisz zapoznac sie z jego geneza i historia. Tak samo jesli chodzi o CSS.

Jak juz bedziesz dobrze rozumiec co i dlaczego, wtedy mozesz dodac JS, polizac troche podstaw, przeczytac ze dwie ksiazki (JavaScript: The Definitive Guide). W tym momencie zaczyna sie zabawa i otwieraja sie mozliwosci.

JS byl stworzony zeby wzbogacic HTML i CSS, a dzisiaj buduje sie w nim cale aplikacje, mozna na nim postawic serwer (PayPal dla przykladu) i zaprogramowac robota.

Gdybys mial jakies konkretne pytania to wal, ale wiesz, ja wszystiego nie wiem :D Na kazdy z tych tematow ludzie ksiazki pisza :D
 
Nie ma niestety jedynej slusznej drogi jak nauczyc sie WebDevu, glownie dlatego ze ta dziedzina caly czas sie rozwija i zmienia. Pewnie latwiej niz JavaScript by bylo nauczyc sie jakiegos juz uksztaltowanego, dojrzalego jezyka programowania.

WebDev to chaos, HTML nie byl zaprojektowany do tego co z nim robimy dzisiaj. CSS zreszta tez nie. Praktycznie kazdy layout strony internetowej opiera sie na hack'ach i sztuczkach, ktore developerzy wymyslili przez te wszystkie lata. Cale szczescie, juz niedlugo powszechny stanie sie FlexBox, ktory pozwoli nam latwo budowac naprawde skomplikowane layouty.

Do tego dochodzi JavaScript (stworzony w 10 dni), ktory dopiero niedawno dorobil sie statusu prawdziwiego jezyka programowania :D

Musisz sam wszystko odkryc, nie wystarczy nauczyc sie podstaw HTML, musisz zapoznac sie z jego geneza i historia. Tak samo jesli chodzi o CSS.

Jak juz bedziesz dobrze rozumiec co i dlaczego, wtedy mozesz dodac JS, polizac troche podstaw, przeczytac ze dwie ksiazki (JavaScript: The Definitive Guide). W tym momencie zaczyna sie zabawa i otwieraja sie mozliwosci.

JS byl stworzony zeby wzbogacic HTML i CSS, a dzisiaj buduje sie w nim cale aplikacje, mozna na nim postawic serwer (PayPal dla przykladu) i zaprogramowac robota.

Gdybys mial jakies konkretne pytania to wal, ale wiesz, ja wszystiego nie wiem :D Na kazdy z tych tematow ludzie ksiazki pisza :D
Jakie są dobre książki o html? Najlepiej dostępne w formie elektronicznej?
 
Jakie są dobre książki o html? Najlepiej dostępne w formie elektronicznej?

Jest pelno dobrych ksiazek, wystarczy poszukac, wybrac jakas dla poczatkujacych i zaczac czytac. Google zna odpowiedzi na wszystkie pytania, ale proponuje zadawac pytania po angielsku :)

Mozesz zaczac tutaj https://www.freecodecamp.com/ a potem np tutaj http://bookzz.org/s/?q=HTML5:The+Missing+Manual&yearFrom=&yearTo=&language=&extension=&t=0

Nie wiem, pewnie jest lepsza ksiazka dla poczatkujacych. Tak jak pisalem, zapytaj Google, sciagnij kilka ksiazek i zobacz co Ci podpasuje. Bookzz ma calkiem niezla biblioteke :)
 
Teraz pytanko. Czy warto zacząć od Python-a jeśli są to tak zwane dzieciece kroki? Czy może odrazu próbować HTML CSS i pózniej Jave->JavaScript?
 
Teraz pytanko. Czy warto zacząć od Python-a jeśli są to tak zwane dzieciece kroki? Czy może odrazu próbować HTML CSS i pózniej Jave->JavaScript?

Warto zaczac od Pythona a potem HTML CSS JS, tak samo jak warto zaczac od HTLM a potem CSS JS. Ogolnie to warto cokolwiek zrobic. Widziales infografike na poprzedniej stronie?
 
Kurcze, nigdy nie potrafiłem się żadnego języka nauczyć na takie coś, że siadam i programuję. Czaję bazę co się w większości dzieje(zwłaszcza webowe), potrafię sobie poradzić z błędami, coś dopisać, znaleźć właściwe rozwiązanie, ale ogarnąć coś od początku do końca nigdy. Za tępy chyba na to jestem:wall: Zawsze bolączka na studiach jak trzeba było od początku do końca coś samemu działać.
 
Kurcze, nigdy nie potrafiłem się żadnego języka nauczyć na takie coś, że siadam i programuję. Czaję bazę co się w większości dzieje(zwłaszcza webowe), potrafię sobie poradzić z błędami, coś dopisać, znaleźć właściwe rozwiązanie, ale ogarnąć coś od początku do końca nigdy. Za tępy chyba na to jestem:wall: Zawsze bolączka na studiach jak trzeba było od początku do końca coś samemu działać.

To nie kwestia inteligencji, ale wytrwałości.

@w4ar źle to zinterpretowales, skoro nazywasz Pythona dziecięcymi kroczkami. Pętlę, metody, deklaracje zmiennych itd. chyba wszędzie - tzn. w każdym języku - wyglądają tak samo. W Pythonie rozchodzi się o prostą składnię i dlatego jest dobry do nauki podstaw programowania.
 
@Lemur bardziej była to gra słow. Wiem, że niejest to łatwe. Poprostu ciężko wybrać od czego zaczać bo jest tego tyle.
@dufia Widziałem dlatego też wolałem się upewnić gdyż troche tego jest.
 
Poszedłem na tym obrazku według mojego celu i wyszło, że powinienem robić w javie. Waham się pomiędzy pythonem, a właśnie javą, bo ten pierwszy podobno o wiele łatwiejszy.

Tutaj nie ma zlych decyzji, jak sie nauczysz (albo tylko poznasz podstawy) jednego jezyka przed drugim, to mozesz tylko na tym skorzystac.
 
Poszedłem na tym obrazku według mojego celu i wyszło, że powinienem robić w javie. Waham się pomiędzy pythonem, a właśnie javą, bo ten pierwszy podobno o wiele łatwiejszy.
I wszystko jasne...
giphy.gif
:wink2:
 
Back
Top