Gwary i dialekty

Gdzie wychodzisz?

  • Na dwór

    Votes: 55 83.3%
  • Na pole

    Votes: 11 16.7%

  • Total voters
    66
No właśnie logika języka wskazuje, że jest dokładnie na odwrót - to szlachcic wychodzi z dworu na pole :juanlaugh:
Chłop wchodzi z pola na dwór.

Takie tam z analizy naszego języka. Pamiętam, że kiedyś mi się to w nocy uświadomiło, i nie mogłem zasnąć :robertmakeup::jarolaugh:
Nie wiem co brałeś, ale dwór szlachecki to także to co znajduje się poza budynkiem w jego pobliżu. Więc wychodzisz na (swój) dwór, albo idziesz na pole odrabiać pańszczyznę.
 
  • Like
Reactions: jut
Odnośnie ankiety - jest więcej możliwości, niż tylko dwie. U mnie używa się obu zamiennie, a dodatkowo jest sporo innych opcji. Zapewne przez fakt, że w miasteczku z którego pochodzę jest miks ludności z całej Polski, paru krajów obcych i ludzi bez kraju, a nawet ludzie ze zsyłek na Syberię, którzy wrócili.
 
Przyznać się dla mnie który z Was kupuje "bułkę chleba"? :awesome:
Hehehe, "dla mnie" ? A nie gramatycznie poprawnie przypadkiem "przyznać się" albo "przyznać mi się"?

Mów od razu, że ze ściany wschodniej, a nie że ogarniasz detale typu "wyjść na pole" vs "wyjść na dwór". Przecież wschód nigdy na ludzi nie wyjdzie :jarolaugh:
 
59667128_2717152671646227_5632043752580186112_n.jpg
 
Hehehe, "dla mnie" ? A nie gramatycznie poprawnie przypadkiem "przyznać się" albo "przyznać mi się"?

Mów od razu, że ze ściany wschodniej, a nie że ogarniasz detale typu "wyjść na pole" vs "wyjść na dwór". Przecież wschód nigdy na ludzi nie wyjdzie :jarolaugh:
Celowo tak napisałem żeby dowiedzieć się kto z Podlasia.
IdealisticHandsomeGrouper-size_restricted.gif
 
U mnie zawsze wychodziło się na dwór. Jak ktoś mówi, że idzie na pole to wiadomo, że "cudzy" :cool:
 
Szlachta wychodzi na dwór, kmiotki na pole :roberteyeblinking:
Edit.
Ciekawe w jakie miejsce udaje się @Bambo
Pan mieszka we dworze, i wychodzi na swoje pole. Chłopstwo, zamieszkujące kurne chaty, wychodzi "na dwór" odrabiać pańszczyznę, bo wszystko dokoła jest pańskie, czyli "dworskie".
 
Back
Top