Yerba Mate

Dzieki, tak zrobie ( tyle, ze uzyje masła smarujac palcami? - no tak oliwą latwiej bo tylko wlales i pomieszales? ) w sobote dojdzie do paczkomatu, to gdzieś w niedziele po poludniu bede sie mogl z tego napić ^^
Ja mam takie:
 
Ja mam takie:

bogol jeden ;D

i jak wrażenia z picia z tak drewnianego naczynka ?

i czemu juz yerby nie pijesz skoro masz taki sprzet profesjonalny
 
Ile pijecie zalań? Ja piję 2x zalanie świeżego suszu, trzy stołowe czubate łyżki na jedno. Mocno zredukowałem ilość, kiedyś przesadzałem.
 
Ile pijecie zalań? Ja piję 2x zalanie świeżego suszu, trzy stołowe czubate łyżki na jedno. Mocno zredukowałem ilość, kiedyś przesadzałem.
Zasypuję połowę matero 230 ml, +/- 7 razy dolewam i jak dla mnie jest dobre. Pewnie można i więcej, ale jak dla mnie to już za dużo. Duża w tym rola samej paragwajskiej kurupi, dużo pyłu, dodają też zioła. Z tego co pamiętam, gdy zamówiłem ceramiczne matero dostałem zestaw próbek jednej z brazylijskich marek, i fajny smak utrzymywał się na 3 zalania, czwarte to już było na wykończenie. Była po prostu dużo delikatniejsza w smaku, nie miała tyle goryczy.

Jednak tu też trzeba mieć na uwadze kraj pochodzenia, paragwajskie często są z dodatkiem ziół, mają dużo pyłu - a ten przekłada się na smak, moc. Są cierpkie, mają dużo goryczy. Przez co zanim się wypłucze można pić, dolewa, pić, dolewać, aż do poszczania, gdyż smak długo się utrzymuje. A jak wybierzesz sobie mieszankę z miętą pieprzową, to smak mięty/pieprzu, będziesz czuł nawet nie pijąc :D Dla mnie na początku obrzydliwa, ale po czasie idzie polubić. Na lato jest fajna, gdyż paragwajską ze względu na pył można zaparzać na zimo, a z dodatkiem mięty fajnie chłodzi.
 
Zasypuję połowę matero 230 ml, +/- 7 razy dolewam i jak dla mnie jest dobre. Pewnie można i więcej, ale jak dla mnie to już za dużo. Duża w tym rola samej paragwajskiej kurupi, dużo pyłu, dodają też zioła. Z tego co pamiętam, gdy zamówiłem ceramiczne matero dostałem zestaw próbek jednej z brazylijskich marek, i fajny smak utrzymywał się na 3 zalania, czwarte to już było na wykończenie. Była po prostu dużo delikatniejsza w smaku, nie miała tyle goryczy.

Jednak tu też trzeba mieć na uwadze kraj pochodzenia, paragwajskie często są z dodatkiem ziół, mają dużo pyłu - a ten przekłada się na smak, moc. Są cierpkie, mają dużo goryczy. Przez co zanim się wypłucze można pić, dolewa, pić, dolewać, aż do poszczania, gdyż smak długo się utrzymuje. A jak wybierzesz sobie mieszankę z miętą pieprzową, to smak mięty/pieprzu, będziesz czuł nawet nie pijąc :D Dla mnie na początku obrzydliwa, ale po czasie idzie polubić. Na lato jest fajna, gdyż paragwajską ze względu na pył można zaparzać na zimo, a z dodatkiem mięty fajnie chłodzi.
To coś dla mnie, ja jestem wielkim fanem Pajarito, pylaste yerba mate to jest coś, co lubię. Terere też lubię, i z piwkiem się zrobi. Ah ta yerba.. niezbędny napój:)
 
To coś dla mnie, ja jestem wielkim fanem Pajarito, pylaste yerba mate to jest coś, co lubię. Terere też lubię, i z piwkiem się zrobi. Ah ta yerba.. niezbędny napój:)
To i to peruwiańskie, więc pewnie smakowo i strukturalnie podobne. Choć z tego co widzę, to ludzie na poyerbanych piszą, że pajarito ma dość specyficzny "petowy" posmak i zapach. Więc nie wiem czy ziołowe kurupi np. katuava by tobie podeszła.

Choć nie powiem, odmiany z miętą, czy werbeną cytrynową - teraz zeruję kurupi yorador - fajnie orzeźwiają, poza goryczą posmak cytrusów i mięty robi robotę, a na zimno idealne. Zresztą, podczas letnich upałów robiłem sobie w 2l dzbanku do zaparzania herbaty. Dorzucałem lodu i myk do lodówki. Jednak po wypiciu takich dwóch litrów, dość mocnego wywaru, oko zamykało się dopiero gdy musiałem do pracy wstawać.
 
Zasypuję połowę matero 230 ml, +/- 7 razy dolewam i jak dla mnie jest dobre.

ceramiczne matero dostałem zestaw próbek jednej z brazylijskich marek, i fajny smak utrzymywał się na 3 zalania, czwarte to już było na wykończenie. Była po prostu dużo delikatniejsza w smaku, nie miała tyle goryczy.

wlasnie ogladalem jeden filmik na ktorym było porównywane drewniane naczynko i ceramiczne i wlasnie byla tam mowa ze w ceramicznym do 3x zalań max bo potem nie czuć smaku, czym się zgadzam

a to drewniane chwalil sobie ze mozna wiecej razy zalewać, no wiadomo musi być też yerba z Paragwaju, bo przy takiej brazylijskiej to i nawet drewniane naczynko może nie pomóc
 
Wy się tam śmiejecie z tych smakowych, a ja jednak po przetestowaniu 28 czyli wszystkich smaków brazylijskiej firmy Yaguar zawsze wraz z paragwajską siekierą będę dobierał sobie drugą smakową z Yaguara żeby mieć dwie yerby dla rozrywki, a poza tym ta smakowa również potrafi mocno pobudzić :)

Oto moje oceny yerb ktore piłem :

__________________________________________________


Yerba Mate : Rosamonte
Argentyna

1. Despalada : 1
2. Elaborada : 3

___

Yerba Mate : Verde Mate
Brazylia

1. Silueta : 5

___

Yerba Mate : Yaguar
Brazylia

1. Amore : 2
2. Berryland : 3
3. Cannabis : 3
4. Cherry Lady : 4
5. Citrus Bomb : 3
6. Coconut : 5
7. Elaborada Con Palo : 5
8. Energia (Guarana) : 4
9. Fiesta : 4
10. Frutas Bayas : 3
11. Frutas Del Huerto : 4
12. Frutas Dulces : 6
13. Hierbas Pampeanas : 2
14. Kiwi : 5
15. Limon : do przetestowania
16. Mango Tango : 4
17. Maracuya : 5
18. Menta Limon : 3
19. Naranja : 4
20. Naranja Earl Grey : 3
21. Papaya : 4
22. Pera : 4
23. Pomelo : 3
24. Rosada : 3
25. Sangria : 1
26. Silueta : 3
27. Wild Berries : 1
28. Wild Energy : 2

___

Yerba Mate : El Fuego
Paragwaj

1. Elaborada : 5
2. Energia Guarana : 2
3. Menta Limon : 3
 
Wy się tam śmiejecie z tych smakowych, a ja jednak po przetestowaniu 28 czyli wszystkich smaków brazylijskiej firmy Yaguar zawsze wraz z paragwajską siekierą będę dobierał sobie drugą smakową z Yaguara żeby mieć dwie yerby dla rozrywki, a poza tym ta smakowa również potrafi mocno pobudzić :)

Oto moje oceny yerb ktore piłem :

__________________________________________________


Yerba Mate : Rosamonte
Argentyna

1. Despalada : 1
2. Elaborada : 3

Yerba Mate : Verde Mate
Brazylia

1. Silueta : 5


Yerba Mate : Yaguar
Brazylia

1. Amore : 2
2. Berryland : 3
3. Cannabis : 3
4. Cherry Lady : 4
5. Citrus Bomb : 3
6. Coconut : 5
7. Elaborada Con Palo : 5
8. Energia (Guarana) : 4
9. Fiesta : 4
10. Frutas Bayas : 3
11. Frutas Del Huerto : 4
12. Frutas Dulces : 6
13. Hierbas Pampeanas : 2
14. Kiwi : 5
15. Limon : do przetestowania
16. Mango Tango : 4
17. Maracuya : 5
18. Menta Limon : 3
19. Naranja : 4
20. Naranja Earl Grey : 3
21. Papaya : 4
22. Pera : 4
23. Pomelo : 3
24. Rosada : 3
25. Sangria : 1
26. Silueta : 3
27. Wild Berries : 1
28. Wild Energy : 2

Yerba Mate : El Fuego
Paragwaj

1. Elaborada : 5
2. Energia Guarana : 2
3. Menta Limon : 3
Pisane było wyżej przeze mnie, jeden z kolegów też potwierdził - bierz Kurupi Katuava, bo to fantastyczna yerba. Mocna i posmak ziół robi robotę
 
Pisane było wyżej przeze mnie, jeden z kolegów też potwierdził - bierz Kurupi Katuava, bo to fantastyczna yerba. Mocna i posmak ziół robi robotę

już piłem argentyńską Rosamonte z posmakiem róży i się zraziłem, wole czystą mocną yerbe bez dodatków

polecaliście Cruz De Malta oraz Pajarito
 
@q. Też tak piłem zeszłego lata, do dzbana i ogień. Wchodzi jak woda mineralna, nie liczy się szklanek. A później kłopoty Najmana w środku nocy...
 
@EternalDisciple @Rododendron @q. ( w sumie wiem ze ktos nie mial tego jeszcze )

jaki zapach to naczynko powinno mieć, bo ja umylem w letniej wodzie i odstawilem do wyschnięcia, ale jego zapach pachnie jakby już była robiona w nim z raz yerba paragwajska, taki troszkę dymny, chyba że to taki powinien być zapach tego drewienka na surowo?
 
@EternalDisciple @Rododendron @q. ( w sumie wiem ze ktos nie mial tego jeszcze )

jaki zapach to naczynko powinno mieć, bo ja umylem w letniej wodzie i odstawilem do wyschnięcia, ale jego zapach pachnie jakby już była robiona w nim z raz yerba paragwajska, taki troszkę dymny, chyba że to taki powinien być zapach tego drewienka na surowo?
Pewnie dostałeś towar po zwrocie. Podobno w niektórych krajach stosuje się metodę hartowania matero porannym moczem. Mam nadzieje, że nikt z poprzednich właścicieli tego cuda nie inspirował się ta technika Bastiano. 3mam kciuki!
 
Pewnie dostałeś towar po zwrocie. Podobno w niektórych krajach stosuje się metodę hartowania matero porannym moczem. Mam nadzieje, że nikt z poprzednich właścicieli tego cuda nie inspirował się ta technika Bastiano. 3mam kciuki!

ale kto by robił w tym yerbe i oddawal

raczej nieużywane, pewnie taki zapach ma to drewno na start
 
dziekuje, pozdrawiam!

teraz pewnie kilka godzin ma to schnąć zanim zacznę nacierać masłem, bo nie wolno używać papieru żeby przyśpieszyć ten proces?
Ja się nie wypowiem, pije w ceramicznym matero
 
dziekuje, pozdrawiam!

teraz pewnie kilka godzin ma to schnąć zanim zacznę nacierać masłem, bo nie wolno używać papieru żeby przyśpieszyć ten proces?
Kup sobie oliwę, kto to widział drewno masłem impregnować... Może jakiś stolarz z Sanoka tak postąpi, ale w normalnym świecie do drewna używa się wyłącznie olejów roślinnych, ponieważ to są tłuszcze wielonienasycone, a masło to tłuszcz nasycony, który po pewnym czasie dostarczy również zjełczałego posmaku. W sumie co kto lubi, w Sanoku macie dość specyficzne gusta, by nie powiedzieć "gówna"... :suchykarol::juanlaugh:
 
  • Like
Reactions: q.
Kup sobie oliwę, kto to widział drewno masłem impregnować... Może jakiś stolarz z Sanoka tak postąpi, ale w normalnym świecie do drewna używa się wyłącznie olejów roślinnych, ponieważ to są tłuszcze wielonienasycone, a masło to tłuszcz nasycony, który po pewnym czasie dostarczy również zjełczałego posmaku. W sumie co kto lubi, w Sanoku macie dość specyficzne gusta, by nie powiedzieć "gówna"... :suchykarol::juanlaugh:

Ty szujo, niech Ci będzie, wezmę tą oliwę by nie brudzić masłem paluchów

to wystarczy wlać do środka oliwę i pomieszać i wylać czy jak to zrobić? @q.
 
Ty szujo, niech Ci będzie, wezmę tą oliwę by nie brudzić masłem paluchów

to wystarczy wlać do środka oliwę i pomieszać i wylać czy jak to zrobić? @q.
A dobra... nic nie robie z tym, napisane na stronie że okute wystarczy spłukać.
Ten proces musialbym zrobic tylko jakbym kupil ta wypasiona co ma @zoom
Ale kupilem tansza ktora jest okuta wiec nie bede nic z tym kombinowal.

1663424042447.png
 
A dobra... nic nie robie z tym, napisane na stronie że okute wystarczy spłukać.
Ten proces musialbym zrobic tylko jakbym kupil ta wypasiona co ma @zoom
Ale kupilem tansza ktora jest okuta wiec nie bede nic z tym kombinowal.

View attachment 45616
No nie wiem, jeśli twoje wygląda tak jak na zdjęciu, to mogli ci wcisnąć matero ze zwykłego drewna. W którym parzyli yerbę, aby wyglądało i pachniało jak z palo santo. Zapach jest raczej ziołowy, trochę slodki, żywicowy.

Wrzuć fotkę.
 
No nie wiem, jeśli twoje wygląda tak jak na zdjęciu, to mogli ci wcisnąć matero ze zwykłego drewna. W którym parzyli yerbę, aby wyglądało i pachniało jak z palo santo. Zapach jest raczej ziołowy, trochę slodki, żywicowy.

Wrzuć fotkę.

Ja pewnie źle określiłem zapach, nie sadzilem ze to tak bedzie pachnieć ;)

20220917_165637.jpg
20220917_165543.jpg
20220917_165535.jpg
 
Fajnie bo nie czuć gorąca jak dotykam na zewnątrz jak w tej ceramicznej.
Póki nic więcej nie napisze bo jeszcze za wcześnie na pisanie o walorach smakowych i dalszych szczegolach.


307364275_1224007875108964_5379083523454874555_n.jpg
 
Back
Top