Zwycięzcy The Ultimate Fighter - ich dalsze losy oraz kariery

Cactus

Moderator
Cohones
image.jpg

Z okazji niedawno odbytej gali z okazji zakończenia 25 sezonu programu The Ultimate Fighter, postanowiłem nieco podsumować poprzednie finały, a konkretniej przybliżyć sylwetki zwycięzców głównych sezonów TUF'a, opisać jak się potoczyły ich kariery po zdobyciu trofeum oraz podać garść statystyk z dalszych występów w UFC. Postaram się zobrazować co tak naprawdę tym fighterom dała wygrana w reality show UFC, którym się poszczęściło i mogą pochwalić się licznymi sukcesami, a którzy kompletni odeszli w niepamięć fanów MMA. Dodatkowo pod koniec przedstawię tabelę pokazującą "siłę" każdej z edycji, aby ocenić, która z nich wyprodukowała zawodników najwyższej klasy.

Od debiutu The Ultimate Fightera na stacji Spike TV minęło już ponad 12 lat. W tym czasie mieliśmy okazję obejrzeć 25 głównych sezonów, na których się dzisiaj skupię, a także 10 edycji regionalnych. 35 zawodników może się poszczycić zwyciężeniem w jednym z głównych sezonów. 2 razy turniej odbył się dla fighterów z wagi ciężkiej, 5 w półciężkiej, 7 w średniej, 8 w półśredniej, 6 w lekkiej, 1 w piórkowej, 2 w koguciej oraz 1 w muszej. Do tej pory 3-krotnie kobiety brały udział w programie: 1 raz w wadze koguciej i 2 w wadze słomkowej. Oto poszczególni "The Ultimate Fighters" w kolejności chronologicznej.
----
Sezon 1: The Ultimate Fighter 1​
ufc_107_011_bj_penn_diego_sanchez_cordova-1109-1_fn_crop_340x234.jpg

Diego Sanchez
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Piórkowa/Lekka/Półśrednia
 • Bilans w UFC: 16-10
 • Najwyższy ranking: #3 (Sherdog) / #2 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog i UFC / #27 Fightmatrix)

Diego Sanchez to jeden z tych fighterów, których karierę po występie w TUF można uznać za całkiem udaną. Po wygraniu finału w 2005 roku z Kennym Florianem, Diego zdobył serię 6 wygranych z rzędu i z nieskazitelnym rekordem 17-0 był uważany za jeden z większych talentów w świecie MMA. Na przełomie 2006 i 2007 roku był notowany w czołowej 3 w wadze półśredniej. Następnie przyszły 2 przegrane z Koscheckiem i Fitchem, kolejne 2 wygrane i zmiana kategorii na lekką. Po pokonaniu Joe Stevensona i Claya Guidy, w rankingu Fightmatrix plasował się na 2 miejscu w kategorii lekkiej i wypracował sobie szansę walki o tytuł z ówczesnym mistrzem BJ Pennem. "The Prodigy" całkowicie zdominował Sancheza, który później już nigdy nie zagrzał na stałe miejsca w czołówce i do tej pory walczy z mieszanym szczęściem. Diego Sanchez, zwycięzca historycznej pierwszej edycji TUF, zostanie z pewnością zapamiętany jako jeden z najbardziej efektownie walczących zawodników. Aż 7-krotnie zdobywał bonus za walkę wieczoru (tylko Nate Diaz ma więcej - 8), a jego boje z chociażby Parisyanem, Diazem, Guidą, Ellenbergerem czy Melendezem śmiało zapisały się w historii jako jedne z najlepszych walk w historii.

forrestgriffin2_crop_340x234.jpg

Forrest Griffin
 • Waga w TUF: Półciężka
 • Waga w UFC: Półciężka
 • Bilans w UFC: 10-5
 • Najwyższy ranking: #1 (mistrz) (Sherdog/Fighmatrix)
 • Aktualnie: Emerytura

Forrest Griffin wygrał 1 sezon TUF po morderczej wojnie ze Stephanem Bonnarem, która na dobrą sprawę wyciągnęła UFC z kłopotów finansowych i dała ogromny skok popularności organizacji jak i całej dyscyplinie. Za tą jedną jedyną walkę Griffin i Bonnar stali się właściwie legendami MMA. Po sukcesie w programie, Griffin wygrywał jeszcze z Mahoodem, Sinosicem i w rewanżu po raz kolejny z Bonnarem, a przegrywał z Tito Ortizem i Keithem Jardinem. Po tych 5 pojedynkach przyszedł najlepszy czas w karierze Forresta. Na początku rozprawił się z Hectorem Ramirezem, a następnie przywitał w UFC czołowego zawodnika Pride - Mauricio "Shoguna" Ruę. Amerykanin poddał swojego rywala w 3 rundzie, notując jedną z największych niespodzianek świata MMA. Tą wygraną zasłużył na titleshota w starciu z Quintonem Jacksonem na gali UFC 86. Griffin, znowu jak underdog, okazał się silniejszy i został mistrzem UFC w wadze półciężkiej, jako nieliczny z grona triumfatorów TUFa. Szybko jednak stracił pas, już w swojej pierwszej obronie przegrywając z Rashadem Evansem. Potem Griffin stoczył już tylko 5 walk i odszedł w doskonałym momencie, po wygraniu 3 walki z Tito Ortizem w 2012 roku.

Sezon 2: The Ultimate Fighter 2​

87aTnsc.jpg

Joe Stevenson
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Piórkowa/Lekka/Półśrednia
 • Bilans w UFC: 8-8
 • Najwyższy ranking: #8 (Sherdog/Fighmatrix)
 • Aktualnie: Brał udział w TUF 25

Tuż po triumfie w programie, Joe Stevenson musiał uznać wyższość Josha Neera, by później wygrać 4 walki z rzędu. Tym samym stał się kolejnym zwycięzca TUFa, któremu udało się dotrzeć do walki o pas. Podzielił on jednak los Diego Sancheza i został dosłownie zmasakrowany przez BJ Penna. Najpierw Hawajczyk rozciął Stevensona potężnym łokciem, by po paru minutach wykończyć go swoim ulubionym poddaniem za pleców. Po porażce z rąk Penna, tutaj kolejne podobieństwo do Sancheza, Joe już nigdy nie był tym samym fighterem. W UFC stoczył jeszcze 9 pojedynków, z czego aż 6 z nich przegrał. Po 4 przegranej z rzędu ostatecznie został zwolniony z organizacji i próbował swoich sił na mniejszych galach. "Daddy" starał się jeszcze powrócić do UFC tylnymi drzwiami, po raz kolejny biorąc udział w niedawno zakończonym sezonie TUFa, jednak i tam nie podołał.

Rashad_Evans_has_more_respect_for_Quinton_Jackson_than_the_snake_Jon_Jones_crop_340x234.jpg

Rashad Evans
 • Waga w TUF: Ciężka
 • Waga w UFC: Średnia/Półciężka
 • Bilans w UFC: 14-6-1
 • Najwyższy ranking: #1 (mistrz) (Sherdog/Fighmatrix)
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog i UFC / #31 Fightmatrix)

Rashad należy do grona tych zwycięzców programu, którym później udało się zdobyć pas mistrzowski w UFC. Od razu po TUFie zszedł do wagi półciężkiej, gdzie rozpoczął swoją serię 9 walk bez porażki (zremisował tylko raz z Tito Ortizem), nokautując w genialny sposób takich zawodników jak Sean Salmon lub Chuck Liddell. W 2008 zawalczył z wygranym poprzedniego sezonu, Forrestem Griffinem i odebrał mu tytuł po TKO w 3 rundzie. W kolejnym pojedynku zmierzył się z innym niepokonanym fighterem, pochodzącym z Brazylii Lyoto Machidą. Ten brutalnie znokautował Rashada i zrzucił go z tronu kategorii półciężkiej. Dla Evansa nie oznaczało to jednak załamania w karierze i szybko wrócił na zwycięski szlak zostawiając w tyle Thiago Silvę, Quintona Jacksona, Tito Ortiza oraz Phila Davisa. Po 4 zwycięskich starciach Evans ponownie zawalczył o tytuł, tym razem z Jonem Jonesem. Evans przegrał przez jednogłośną decyzję i aktualnie znajduje się u schyłku swojej kariery. Ma 3 przegrane z rzędu i próbuje w swoich sił w niższej kategorii, gdzie w debiucie pokonał go Daniel Kelly.

Sezon 3: The Ultimate Fighter 3​

2ccb0309c41feae73b6256356f6a56e4_crop_exact.jpg

Kendall Grove
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Średnia
 • Bilans w UFC: 7-6
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #25 (Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (poza rankingiem Sherdog / #42 Fightmatrix)

Grove to pierwszy ze zwycięzców TUFa, którzy UFC zbytnio nie zwojowali i nie otrzymali szansy walki o pas. Po pokonanu Eda Hermana w świetnym pojedynku w finale, Grove wygrał jeszcze 2 starcia z rzędu i zaczął walczyć w kratkę. W UFC stoczył 13 pojedynków, z czego z 7 z nich udało mu się zwyciężyć. Ostatecznie jego przygoda z organizacją zakończyła się w 2011 roku. Obecnie Kendall bije się na galach Bellatora.

6f5073168209db78427f9e8d58ea93a1_crop_exact.jpg

Michael Bisping
 • Waga w TUF: Półciężka
 • Waga w UFC: Średnia/Półciężka
 • Bilans w UFC: 20-7
 • Najwyższy ranking: #1 (mistrz) (Sherdog/Fighmatrix)
 • Aktualnie: Mistrz UFC

W 3 sezonie TUFa dużo bardziej utytułowanym ze zwycięzców okazał się triumfator z wagi półciężkiej, Michael Bisping. Anglik większość swoich pojedynków wygrywał, jednak zawsze miał miano fightera solidnego, choć nie wybitnego. Przez wielu fanów MMA jest on nielubiany, ale odważę się nazwać go najlepszym zwycięzcą programu jeśli chodzi o jego dalsze losy i przebieg kariery. Jest on jedynym "The Ultimate Fighterem", któremu udało się zdobyć tytuł i go obronić, ma na swoim koncie rekord pod względem stoczonych walk (27) i zwycięstw (20) w całej historii organizacji. Jako jedyny jest w tym momencie posiadaczem pasa UFC. Aktualnie ma serię 5 zwycięstw, gdzie między innymi pokonywał takich fighterów jak Anderson Silva, Luke Rockhold i Dan Henderson.

Sezon 4: The Ultimate Fighter 4: The Comeback​

SerraGSPSherdog_crop_exact.jpg

Matt Serra
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Lekka/Półśrednia
 • Bilans w UFC: 7-7
 • Najwyższy ranking: #1 (mistrz) (Sherdog/Fighmatrix)
 • Aktualnie: Emerytura

Kolejny sezon z kolejnym zwycięzcą, który okazał się później mistrzem UFC. Co ciekawe Matt Serra był zawodnikiem UFC na długo przed wzięciem udziału w programie. Do TUFa podchodził z rekordem 4-4 w organizacji. Po triumfie w reality show zanotował swój największy sukces w karierze. W kwietniu 2007 roku, na gali UFC 69, znokautował on Georgesa St-Pierre'a, sprawiając jedną z największych niespodzianek w historii MMA i zdobywając pas mistrzowski w kategorii półśredniej. Rok później w rewanżu już uległ Kanadyjczykowi i stracił swój tytuł. Od tego czasu stoczył jeszcze 3 walki: z Mattem Hughesem, Frankiem Triggem oraz Chrisem Lytlem. Udało mu się tylko zwyciężyć tego drugiego, ostatecznie zakończył karierę z bilansem 7-7 w UFC, w tym 3-3 po udziale w TUFie.

UfXqLJm.jpg

Travis Lutter
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Średnia/Półciężka
 • Bilans w UFC: 2-4
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #14 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Emerytura

Przed programem stoczył 3 walki w UFC, a więc podobnie jak Serra zadebiutował w oktagonie jeszcze przed programem. Po pokonaniu Patricka Cote'a w finale, otrzymał titleshota w wadze średniej z Andersonem Silvą. Lutter jednak nie zrobił wagi do tego pojedynku i starcie otrzymało miano zwykłej walki. Brazylijczyk znokautował Luttera w drugiej rundzie, który zawalczył jeszcze tylko raz dla organizacji. Ponad rok później przegrał z Richem Franklinem na gali UFC 83. Poza UFC stoczył jeszcze jeden zwycięski i jeden przegrany pojedynek i zawiesił rękawice na kołku. Zdecydowanie jest to jeden z najsłabszych zwycięzców programu.


Sezon 5: The Ultimate Fighter 5​

50ebc16bc2dd6075eb577f7dc17be7c7_crop_exact.jpg

Nate Diaz
 • Waga w TUF: Lekka
 • Waga w UFC: Lekka/Półśrednia
 • Bilans w UFC: 14-9
 • Najwyższy ranking: #4 Sherdog / #2 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (#10 w wadze lekkiej Sherdog / # 6 w wadze lekkiej w rankingu UFC / #9 w wadze półśredniej Fightmatrix)

Młodszy z braci Diaz kontynuował serię w której conajmniej jeden ze zwycięzców danej edycji otrzymywał w przyszłości szansę walki o pas. Na nim zresztą się ona zatrzymała i jest on jednym z ostatnich triumfatorów TUFa, którzy mogą się pochwalić udaną karierą w organizacji. Nate stoczył dla UFC aż 23 pojedynki i jest rekordzistą pod względem otrzymanych bonusów za walkę wieczoru (8), jak i wszystkich bonusów łącznie (15). W 2012 otrzymał on titleshota w wadze lekkiej, jednak nie podołał w starciu z Bensonem Hendersonem. 4 lata później odniósł swój największy sukces w karierze poddając Conora McGregora, jako pierwszy zawodnik w UFC. Kilka miesięcy później doszło do rewanżu obu panów, gdzie lepszy tym razem okazał się Irlandczyk, ale Diaz za oba te pojedynki zarobił miliony dolarów i aktualnie nie wiemy czy jeszcze kiedykolwiek ma zamiar powrócić do oktagonu.


Sezon 6: The Ultimate Fighter: Team Hughes vs. Team Serra​

A78mU9Q.jpg

Mac Danzig
 • Waga w TUF: Półciężka
 • Waga w UFC: Lekka
 • Bilans w UFC: 5-8
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #24 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Emerytura

Danzig to kolejny po Grove i Lutterze zawodnik, który w UFC nie najlepiej sobie poradził. Po pokonaniu Toma Speera w finale, udało mu się jeszcze zwyciężyć Marka Bocka i wtedy zaczęła się jego pechowa passa. W kolejnych 11 walkach przegrywał aż 8 razy. Trzeba jednak przyznać, że porażki zadawali mu naprawdę solidni zawodnicy, tacy jak Clay Guida, Jim Miller, Takanori Gomi, Melvin Guillard czy Joe Lauzon. Jego pozostałe skalpy to zaś Justin Buchholz, Joe Stevenson i Efrain Escudero. Mac Danzig zakończył karierę w 2013, jak sam przyznał z powodów zdrowotnych, z końcowym ujemnym bilansem dla organizacji.


Sezon 7: The Ultimate Fighter: Team Rampage vs. Team Forrest​

n93mKQg.jpg

Amir Sadollah
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Półśrednia
 • Bilans w UFC: 6-5
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #26 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Emerytura

Amir również nie podbił UFC. Całą swoją karierę spędził w amerykańskiej organizacji, debiutując w finale programu z CB Dollawayem. Właściwie to TUF był jego najlepszym okresem, gdzie każdego pokonywał pewnie i przed czasem. Po programie przeszedł do kategorii półśredniej i udało mu się jeszcze 5 razy wygrać i tyle samo przegrać. We wrześniu 2012 po porażce z rąk Dana Hardego czekała go dwuletnia przerwa z powodu kontuzji. 20 września 2014 wrócił na jeszcze jedną walkę, tym razem uznając wyższość Yoshihiro Akiyamy. Po gali został zwolniony z UFC, a Dana White tak się wypowiedział o jego sytuacji: „Amir miał jedną z najlepszych serii zwycięstw w historii The Ultimate Fighter, ale nie sądzę, że on tak naprawdę chciał zostać fighterem. Nie możesz zostać w organizacji walcząc tylko raz na 2 lata. Teraz tylko zajmuje miejsce w UFC innym zawodnikom. Życzymy Amirowi dużo szczęścia”.


Sezon 8: The Ultimate Fighter: Team Nogueira vs. Team Mir​

DceKOm1.jpg

Efrain Escudero
 • Waga w TUF: Lekka
 • Waga w UFC: Lekka
 • Bilans w UFC: 5-7
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #43 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (poza rankingiem Sherdog / #57 Fightmatrix)

Escudero to następny zawodnik, który zakończył swoją przygodę w UFC z ujemnym bilansem i nigdy nie przebił się do czołówki rankingów. Po wygraniu TUFa zdążył stoczyć jeszcze tylko 4 walki: pokonał Cole’a Milera, przegrał z Evanem Dunhamem, pokonał Dan Lauzona i przegrał z Charles Oliveirą. Po porażce z rąk Brazylijczyka został dość niespodziewanie zwolniony z UFC z bilansem 3-2 i bez żadnej serii przegranych. Escudero obijał się później na mniejszych galach, by po nieco ponad roku spróbować jeszcze raz swoich sił w największej organizacji na świecie. Nie powiodło mu się, przegrał z Jacobem Volkmannem i Maciem Danzigiem i znów został zwolniony. Cały proces się powtórzył i Efrain dostał trzecią szansę we wrześniu 2014. Tym razem stoczył 5 walk, z czego tylko 2 wygrał i został zwolniony po raz trzeci. Aktualnie walczy w mniejszych organizacjach i pewnie liczy na jeszcze jeden angaż w UFC.

111cb168d1bc30c8066482753eaff86e_crop_exact.jpg

Ryan Bader
 • Waga w TUF: Półciężka
 • Waga w UFC: Półciężka
 • Bilans w UFC: 15-5
 • Najwyższy ranking: #3 Sherdog / #3 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (#3 Sherdog / #3 Fightmatrix)

Dużo lepiej wiodło się temu większemu ze zwycięzców 8 sezonu, Ryanowi Baderowi. Myślę również, że Bader jest pierwszym od czasu Nate’a Diaza fighterem o którym można powiedzieć, że zaliczył udaną karierę i na stałe przebił się do czołówki MMA po zdobyciu trofeum w programie. Po TUFie zaliczył ładną serię jeszcze 4 zwycięstw z rzędu, by w 2011 zmierzyć się z Jonem Jonesem. Obaj byli w tamtym momencie uważani za przyszłość dywizji półciężkiej, ale lepszy tamtego wieczoru mógł się okazać tylko jeden z nich. Był to Jones, który poddał Badera gilotyną w 2 rundzie. Następnie sytuacja powtórzyła się z Tito Ortizem, gdzie Bader uchodził za dużego faworyta, jednak starszy Tito sprawił wielką niespodziankę i tym samym Ryan miał już 2 przegrane z rzędu. Szybko jednak udało mu się odbudować swoją pozycję i już od kilku lat gości w czołowej 10 wagi półciężkiej. Przegrywał z naprawdę bardzo mocnymi zawodnikami, byli to Jon Jones, Tito Ortiz, Lyoto Machida, Glover Teixeira i Anthony Johnson. Sam zaś pokonywał takich fighterów jak Rampage Jackson, Rashad Evans, Lil Nog lub Phil Davis. Niedawno Bader nie przedłużył kontraktu z UFC i przeszedł do Bellatora, gdzie zdążył już zdobyć tytuł w swojej dywizji, po swoim drugim już pojedynku ze wspomnianym Davisem.

Sezon 9: The Ultimate Fighter: United States vs. United Kingdom​

109464041_crop_340x234.jpg

Ross Pearson
 • Waga w TUF: Lekka
 • Waga w UFC: Piórkowa/Lekka/Półśrednia
 • Bilans w UFC: 11-11
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #12 (Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog i UFC / #67 Fightmatrix)

Ross Pearson to taki typowy solidny średniak, nie osiągnął zbyt wiele w UFC, ale nieprzerwanie od 2009 utrzymuje się w organizacji. Większość jego walk to dosłownie wygrane przeplatane z przegranymi, co doskonale pokazuje jego wyrównany bilans. Aktualnie jest już u schyłku kariery i zaliczył 4 przegrane z rzędu z Willem Brooksem, Jorge Masvidalem, Steviem Rayem oraz Danem Hookerem.

6Fy76VZ.png

James Wilks
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Półśrednia
 • Bilans w UFC: 2-2
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #81 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Emerytura

Wilks zdążył stoczyć zaledwie 4 walki w UFC zanim został zmuszony przedwcześnie zakończyć karierę z powodów zdrowotnych. W UFC wygrywał z DaMarquesem Johnsonem (finał TUF) i Peterem Sobottą, a ulegał w starciach z Mattem Brownem oraz Claudem Patrickiem.


Sezon 10: The Ultimate Fighter: Heavyweights​

befe5c8788bf2c881c33d7d8f02cae64_crop_exact.jpg

Roy Nelson
 • Waga w TUF: Ciężka
 • Waga w UFC: Ciężka
 • Bilans w UFC: 9-10
 • Najwyższy ranking: #10 Sherdog / #10 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (poza rankingiem Sherdog / #19 Fightmatrix)

Roy Nelson to następny solidny zawodnik, który nie podbił UFC, ale z pewnością będzie zapamiętany przez większość fanów ze względu na swój charakterystyczny wygląd, twardą szczękę i mocny cios. Aż 5 razy zdobywał bonus za nokaut wieczoru. W trakcie swojej kariery udało mu się pokonać takich fighterów jak Mirko Cro Cop, Antonio Rodrigo Nogueira, Stevan Struve czy Antonio Silva. Ostatnie lata spędzone w UFC to jednak większość porażek, jednak nie został zwolniony, ale sam zdecydował nie przedłużyć kontraktu i przeszedł do Bellatora. Bardzo barwna postać i ja osobiście zapamiętam go jako jednego z lepszych triumfatorów TUFa, pomimo swojego niezbyt korzystnego bilansu w UFC.


Sezon 11: The Ultimate Fighter: Team Liddell vs. Team Ortiz​

f64e7705ea65b3d692ca5e3ec3536763_crop_exact.jpg

Court McGee
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Półśrednia/Średnia
 • Bilans w UFC: 7-5
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #25 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog i UFC / #89 Fightmatrix)

McGee również nie zalicza się do grona wybitnych zwycięzców TUFa. Ot, solidny fighter, którego największym sukcesem w karierze, poza wygraniem programu, jest pokonanie po wyrównanej walce aktualnego tymczasowego mistrza wagi średniej Roberta Whittakera.


Sezon 12: The Ultimate Fighter: Team GSP vs. Team Koscheck​

jb_original_crop_340x234.jpg

Jonathan Brookins
 • Waga w TUF: Lekka
 • Waga w UFC: Piórkowa
 • Bilans w UFC: 2-3
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #29 (Fightmatrix)
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (poza rankingiem Sherdog / #263 Fightmatrix)

Jonathan Brookins zaliczył jedną z gorszych karier w UFC wśród zawodników z dzisiejszej listy. W finale TUFa pokonał Michaela Johnsona, by następnie przegrać z Erikiem Kochem, wygrać z Vagnerem Rochą i znów przegrać, tym razem z Charlesem Oliveirą oraz Dustinem Poirierem. Po tych zaledwie 5 walkach zdecydował się zakończyć karierę zawodnika MMA i wyprowadzić się do Indii by uprawiać yogę. Ostatecznie powrócił po ok. 1,5 roku, jednak już na mniejszych galach, gdzie również nie szło mu najlepiej.


Sezon 13: The Ultimate Fighter: Team Lesnar vs. Team dos Santos​

e60cd72fc217072d6bea4349adde171b_crop_exact.jpg

Tony Ferguson
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Lekka
 • Bilans w UFC: 12-1
 • Najwyższy ranking: #2 Sherdog / #3 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (#2 Sherdog / #2 UFC / #3 Fightmatrix)

Tony Ferguson to jeden z ostatnich zwycięzców TUFa, któremu udało się zajść tak daleko i stanowić o sile swojej dywizji. Po pokonaniu Ramseya Nijema w finale, od razu przeszedł do wagi lekkiej i to tam walczy do tej pory. Po zwycięstwach nad Aaronem Rileyem i Yvesem Edwardsem, przyszła pora na pierwszą i jak do tej porą jedyną porażkę Fergusona w UFC. Zadał mu ją Michael Johnson, zdobywając uznanie w oczach wszystkich sędziów i zgarniając jednogłośną decyzję. Od tego czasu Tony Ferguson uzyskał niesamowitą serię 9 zwycięstw z rzędu i jest bardzo bliski walki o pas. Tylko 6 zawodników w historii organizacji może się pochwalić lepszym wynikiem. W tyle zostawiał takich fighterów jak Josh Thomson, Edson Barboza czy Rafael dos Anjos. UFC w ostatnim czasie starało się zestawić jego pojedynek z Khabibem Nurmagomedovem, do którego jednak nie doszło i Amerykanin od listopada 2016 roku pozostaje bez stoczonej walki.


Sezon 14: The Ultimate Fighter: Team Bisping vs. Team Miller​

OUMngDA.jpg

John Dodson
 • Waga w TUF: Kogucia
 • Waga w UFC: Musza/Kogucia
 • Bilans w UFC: 8-3
 • Najwyższy ranking: #3 Sherdog / #3 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog / #7 UFC / #7 Fightmatrix)

John Dodson został pierwszym zwycięzcą w wadze koguciej, tuż po otwarciu tej dywizji w UFC, a w finale pokonał przyszłego mistrza UFC TJ Dillashawa. Od razu po programie zszedł jednak do wagi muszej, gdzie po 2 zwycięstwach otrzymał szansę walki o pas z Demetriousem Johnsonem, któremu udało się pokonać Dodsona przez decyzję. John wrócił na zwycięską ścieżkę i po kolejnych 3 wygranych znów zdobył tytuł pretendenta numer jeden, ale i tym razem Johnson okazał się silniejszy. Po drugiej przegranej walce o pas Dodson powrócił do kategorii koguciej, gdzie jak na razie zdążył pokonać Manvela Gamburyana i Edddiego Winelanda, oraz w międzyczasie przegrać z Johnem Linekerem. Z racji na wysokie pozycje w rankingu, które osiągał oraz dwukrotną szansę w starciu mistrzowskim, uważam, że Dodson zalicza się do tych bardziej zasłużonych triumfatorów TUFa.

0110ccd82f5344e14a7eba0df088b155_crop_exact.jpg

Diego Brandao
 • Waga w TUF: Piórkowa
 • Waga w UFC: Piórkowa
 • Bilans w UFC: 6-4
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #20 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (poza rankingiem Sherdog / #38 Fightmatrix)

Wraz z otwarciem wagi koguciej została również uruchomiona kategoria piórkowa. Tutaj najlepszy okazał się Brazylijczyk Diego Brandao. Ten jednak pozostał w swojej dywizji i nigdy nie doczekał się starcia o tytuł. Po wygranym finale przegrał w kolejnej walce z Darrenem Elkinsem, by następnie zdobyć 3 zwycięstwa z rzędu. Ta seria była również jego najlepszą w organizacji, gdyż następnie został pokonany przez czołowych fighterów UFC: Dustina Poiriera i Conora McGregora. Brandao udało się zwyciężyć w 2 kolejnych starciach, aby ostatecznie przegrać w swojej ostatniej walce dla amerykańskiego giganta w styczniu 2016 roku. Diego został w dalszej kolejności zawieszony za zażywanie marihuany i zwolniony z kontraktu za aresztowanie z powodu pobicia i napaści z bronią w ręku. Obecnie Brazylijczyk próbuje odbudować swoją pozycję na galach w Rosji, gdzie po pożegnaniu z UFC zdobył 2 wygrane przed czasem. Jego karierę w samym UFC można określić jako średnią.


Sezon 15: The Ultimate Fighter: Live​

Michael-Chiesa.jpg

Michael Chiesa
 • Waga w TUF: Lekka
 • Waga w UFC: Lekka
 • Bilans w UFC: 7-3
 • Najwyższy ranking: #7 Sherdog / #8 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (#7 Sherdog / #9 UFC / #19 Fightmatrix)

Chiesa to dobry fighter, z nienajgorszym bilansem, który zagościł już w czołowej 10 najlepszych zawodników kategorii lekkiej. Po pokonaniu Ala Iaquinty w finale, Chiesa wygrał z Antonem Kuivanenem i następnie poległ w starciu z bardzo mocnym Jorge Masvidalem. Chiesa szybko się podniósł notując 2 zwycięstwa z rzędu i ponownie został zastopowany, tym razem przez doświadczonego Joe Lauzona. Tak samo i po tej porażce Michaelowi udało się odbudować i wygrywał kolejno z Mitchem Clarkiem, Jimem Millerem i Beneilem Dariushem. W ostatnim pojedynku, który odbył się 2 tygodnie temu, Chiesa musiał uznać wyższość Kevina Lee po kontrowersyjnym przerwaniu po duszeniu zza pleców. Przed Michaelem jeszcze pewnie sporo walk i zobaczymy jak potoczy się dalej jego kariera w UFC.


Sezon 16: The Ultimate Fighter: Team Carwin vs. Team Nelson​

tuf-16-finale.jpg

Colton Smith
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Lekka/Półsrednia
 • Bilans w UFC: 1-3
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #47 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy poza UFC (poza rankingami)

Colton Smith zdecydowanie należy do najgorszych zwycięzców TUFa w historii. Jego jedynym zwycięstwem jest tylko finał tego programu z Mikiem Riccim. Następnie Smith przegrał 3 walki z rzędu i od razu został wyrzucony z organizacji. Poza UFC wygrał jednak wszystkie swoje 4 walki i jak widać mocno stara się, by powrócić do największej organizacji na świecie.


Sezon 17: The Ultimate Fighter: Team Jones vs. Team Sonnen​

ae9b348f423306f539cc2ba2bfe80594_crop_exact.jpg

Kelvin Gastelum
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Półśrednia/Średnia
 • Bilans w UFC: 8-2
 • Najwyższy ranking: #7 Sherdog / #7 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog i UFC / #10 Fightmatrix)

17 sezon może się za to pochwalić bardzo mocnym triumfatorem w postaci Kelvina Gasteluma. W finale tej edycji pokonał hypowanego do granic możliwości Uriaha Halla, a następnie zaliczył kolejne 4 wygrane w dywizji półśredniej, pokonując m.in. Ricka Story’ego i Jake Ellenbergera. Później przyszedł nieco gorszy okres w karierze Gasteluma, gdzie w ciągu 3 pojedynków musiał uznać wyższość Tyrona Woodleya oraz Neila Magny’ego, w międzyczasie wygrywając z Natem Marquardtem. Do zwycięstw powrócił na jubileuszowej gali UFC 200, gdzie zwyciężył byłego mistrza Johny’ego Hendricksa. Po tym triumfie zdecydował się przejść na stałe do kategorii średniej, ponieważ już kilkukrotnie miewał problemy ze ścinaniem wagi do niższego limitu. Tam jak na razie okazał się lepszy od Tima Kennedy’ego i Vitora Belforta, jednak wynik tego drugiego starcia został zmieniony na NC z powodu wpadki Gasteluma na stosowaniu marihuany. Aktualnie Gastelum znajduje się w czołówce rankingów i prezentuje się w swoich walkach bardzo dobrze, z pewnością ma potencjał na owocną karierę w UFC.


Sezon 18: The Ultimate Fighter: Team Rousey vs. Team Tate​

chrisholdsworth_crop_exact.jpg

Chris Holdsworth
 • Waga w TUF: Kogucia
 • Waga w UFC: Kogucia
 • Bilans w UFC: 2-0
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #22 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (przerwa od 2014 z powodów zdrowotnych)

Holdsworth to niestety niewiadoma, został zmuszony wstrzymać się od walk z powodu urazów odniesionych w czasie treningu. Legitymuje się nieskazitelnym rekordem 6-0, z czego 5 walk wygrał przez poddanie. Warto zwrócić uwagę, że we wszystkich 3 starciach, które odbyły się podczas kręcenia programu, Chris również okazał się lepszy po odklepaniu swojego przeciwnika. Po zwycięstwie w TUFie zawalczył tylko raz, na UFC 173 pokonując Chico Camusa. Od tamtej pory nie mieliśmy okazji oglądać go w oktagonie.

632870890.jpg

Julianna Pena
 • Waga w TUF: Kogucia
 • Waga w UFC: Kogucia
 • Bilans w UFC: 4-1
 • Najwyższy ranking: #4 Sherdog / #6 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (#4 Sherdog / #3 UFC / #8 Fightmatrix)

Zwyciężczyni pierwszej edycji TUFa dla kobiet jak na razie stoczyła dla UFC 5 walk. Idzie jej nie najgorzej, gdyż wygrała pierwsze 4 pojedynki dla organizacji i dopiero niedawno musiała uznać wyższość Valentiny Shevchenko. Julianna plasuje się wysoko w rankingach i jak na razie jej kariera po triumfie w programie wygląda po prostu dobrze.


Sezon 19: The Ultimate Fighter: Team Edgar vs. Team Penn​

07964d3e845f5691a353c67f719aff63_crop_exact.jpg

Eddie Gordon
 • Waga w TUF: Średnia
 • Waga w UFC: Średnia
 • Bilans w UFC: 1-3
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #28 Fightmatrix
 • Aktualnie: Brał udział w TUF 25

Kolejny mocny pretendent do miana najsłabszego zwycięzcy TUFa w historii. Podobnie jak w przypadku Coltona Smitha, Gordon swoją jedyną wygraną walkę stoczył w finale programu, by następnie przegrać 3 razy i zostać zwolnionym z UFC. Eddie próbował swoich sił jeszcze raz w najnowszym sezonie, jednak błyskawicznie odpadł z turnieju już w pierwszej rundzie.

f2fe2ef488ce750e906965c0f7bba6d9_crop_exact.jpg

Corey Anderson
 • Waga w TUF: Półciężka
 • Waga w UFC: Półciężka
 • Bilans w UFC: 6-3
 • Najwyższy ranking: #10 Sherdog / #14 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog / #6 UFC / #14 Fightmatrix)

Z dwójki zwycięzców 19 sezonu to Andersonowi wiedzie się dużo lepiej, choć i tak nie jest to porywający i niesamowicie utalentowany zawodnik. Na pewno korzysta także z tego, że kategoria półciężka jest aktualnie w bardzo kiepskiej kondycji. W UFC pokonywał takich zawodników jak chociażby nasz Janek Błachowicz, Fabio Maldonado czy Tom Lawlor, a porażki zadawali mu Gian Villante, Maurico Rua oraz Jimi Manuwa, który brutalnie znokautował Andersona w marcu tego roku.
 
Sezon 20: The Ultimate Fighter: A Champion Will Be Crowned​

ba9975f7fb3aaa97415df06c632f2794_crop_exact.jpg

Carla Esparza
 • Waga w TUF: Słomkowa
 • Waga w UFC: Słomkowa
 • Bilans w UFC: 3-2
 • Najwyższy ranking: #2 Sherdog / #2 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (#10 Sherdog / #7 UFC / #6 Fightmatrix)

Ten sezon miał za zadanie wyłonić pierwszą mistrzynię nowo powstałej kategorii słomkowej kobiet w UFC, więc niejako Esparza na starcie zapisała się jako jedna z niewielu zawodniczek czy też zawodników, którzy po wygraniu TUFa zostali również mistrzami UFC. Ta jednak już w swojej pierwszej obronie straciła pas na rzecz Joanny Jędrzejczyk. Póżniej Esparza zanotowała zwycięstwo nad Julianną Limą, przegraną z Randą Markos i kolejną wygraną z Maryną Moroz.


Sezon 21: The Ultimate Fighter: American Top Team vs. Blackzilians​

73395891f6e51dfb73f4ef531fea4b5b_crop_exact.jpg

Kamaru Usman
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Półśrednia
 • Bilans w UFC: 5-0
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #19 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog / #12 UFC / #19 Fightmatrix)

Pochodzący z Nigerii zwycięzca 21 sezonu jak na razie jest niepokonany w UFC. Wygrał 5 walk, w tym większość przez decyzję. Zdecydowanie za wcześnie jeszcze ostatecznie oceniać uczestników tych nowszych edycji, ale Usman zaliczył mocny start. Jeszcze nie znajduje się wysoko w rankingach i musimy poczekać aż zmierzy się w końcu z kimś z czołówki.


Sezon 22: The Ultimate Fighter: Team McGregor vs. Team Faber​

aN1lit7.jpg

Ryan Hall
 • Waga w TUF: Lekka
 • Waga w UFC: Piórkowa
 • Bilans w UFC: 2-0
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #28 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingami Sherdog i UFC / #33 Fightmatrix)

Ryan Hall to bardzo utytułowany grappler, który podobnie jak Usman jest na razie niepokonany w UFC. Zdążył już jednak pokonać rozpoznawalne nazwiska w swojej karierze. W walce finałowej wygrał po jednogłośnej decyzji z Artemem Lobovem, a w grudniu ubiegłego roku, już w kategorii piórkowej, w ten sam sposób zwyciężył doświadczonego Graya Maynarda. Kolejny obiecujący początek w organizacji.


Sezon 23: The Ultimate Fighter: Team Joanna vs. Team Claudia​

riiVzSP.jpg

Andrew Sanchez
 • Waga w TUF: Półciężka
 • Waga w UFC: Średnia
 • Bilans w UFC: 2-1
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #31 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingami Sherdog i UFC / #50 Fightmatrix)

Andrew Sanchez zdążył stoczyć zaledwie 3 pojedynki w UFC. W finale pokonał Khalila Rountree, następnie zbił do wagi średniej gdzie wygrał z Trevorem Smithem, a w swojej ostatniej walce przegrał przez nokaut z Anthonym Smithem.

c537e222a7c3a83348dd21e51de8df3e_crop_exact.jpg

Tatiana Suarez
 • Waga w TUF: Słomkowa
 • Waga w UFC: Słomkowa
 • Bilans w UFC: 1-0
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #20 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingami Sherdog i UFC / #21 Fightmatrix)

Tatiana jak na razie stoczyła najmniej pojedynków ze wszystkich zawodników i zawodniczek na tej liście, gdyż jej jedynym występem w oktagonie UFC był zwycięski finał TUFa w lipcu 2016 roku przeciwko Amandzie Cooper. Suarez jest niepokonana w zawodowym MMA i może się poszczycić rekordem 4-0. Czas pokaże czy w przyszłości będzie wzmocnieniem dla dywizji słomkowej.


Sezon 24: The Ultimate Fighter: Tournament of Champions​

70e23ef7b4649674c01d3a99d3112f53_crop_exact.jpg

Tim Elliott
 • Waga w TUF: Musza
 • Waga w UFC: Musza
 • Bilans w UFC: 3-6
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) #8 Fightmatrix
 • Aktualnie: Walczy w UFC (poza rankingiem Sherdog / #12 UFC / #11 Fightmatrix)

Tim Elliott zwyciężył w 24 edycji, w której udział brali mistrzowie dywizji muszej z różnych organizacji, a program miał za zadanie wyłonić nowego pretendenta dla Demetriousa Johnsona. Elliott odbył wcześniej krótki epizod w UFC, który zakończył się wraz ze zwolnieniem go po 3 porażkach z rzędu i bilansem 2-4. Po tym wydarzeniu Elliott przeniósł się to Titan FC, gdzie zdobył pas wagi muszej i obronił go dwukrotnie. Następnie otrzymał drugą szansę od UFC i udało mu się zwyciężyć turniej mistrzów, ale ostatecznie jednak poległ w boju z Johnsonem. Od tamtej pory walczył 2-krotnie: pokonał Louisa Smolkę oraz uznał wyższość Ben Nguyena na jednej z czerwcowych gal tego roku.


Sezon 25: The Ultimate Fighter: Redemption​

t5XnQsU.jpg

Jesse Taylor
 • Waga w TUF: Półśrednia
 • Waga w UFC: Półśrednia
 • Bilans w UFC: 1-1
 • Najwyższy ranking: brak (Sherdog) / #17 Fightmatrix
 • Aktualnie: Świeżo upieczony zwycięzca 25 sezonu (poza rankingiem Sherdog / #57 Fightmatrix)

Jesse Taylor na sobotniej gali poddał Dhiego Limę, wygrywając sezon TUFa składający się z byłych uczestników programu. Wcześniej brał udział w 7 edycji, gdzie nawet wygrał swoją półfinałową walkę, ale został wyrzucony z show. Dostał jednak szansę zawalczenia na gali po programie, ale jej nie wykorzystał przegrywając z CB Dollawayem. Tak więc drogi Taylora i UFC rozeszły się na blisko 9 lat i aktualnie zawodnik ten ma już 46 walk na koncie. Myślę, że większość fanów nie wyczekuje na sukcesy 34-letniego Amerykanina i nie pokłada już w nim większych nadziei na udaną karierę po powrocie do UFC.
---
Ogólnie zwycięzców TUFa zaliczyłbym do kilku grup. Pierwsi to Ci, którym udało się zdobyć to najważniejsze osiągnięcie czyli tytuł UFC (Griffin, Evans, Bisping, Serra), inni to tacy, którym szło lub nadal idzie bardzo dobrze, stoczyli dla organizacji wiele walk i może nawet uzyskali titleshota albo są tego bardzo blisko (np. Sanchez, Diaz, Ferguson, Bader, Dodson), po średniaków, którzy mają wyrównany bilans i całkiem długo się utrzymują w UFC (np. Pearson, McGee, Nelson) i tych, którym kompletnie się nie powiodło (np. Smith, Gordon).

Małe, statystyczne podsumowanie zakończonych sezonów TUFa.
o7zYyqS.png

Jak można zauważyć, w pierwszych 5 sezonach, przynajmniej jeden ze zwycięzców otrzymywał szansę walki o pas, a edycje 1-4 przyniosły nam nawet mistrzów UFC. W 5 sezonie udział brali Nate Diaz i Gray Maynard i to na nich zakończyła się dobra początkowa passa triumfatorów programu. Z biegiem czasu poziom ewidentnie opadł i poza pojedynczymi wyjątkami nie otrzymujemy już godnych pretendentów z The Ultimate Fightera. W sezonach 6-13, 15-19 oraz 21-23, ani jeden uczestnik nie otrzymał zaszczytu wystąpienia w pojedynku o tytuł. Wyjątki stanowią mocny sezon 14, skąd zdecydowanie wyróżnili się John Dodson i TJ Dillashaw. W edycji numer 20 i 24 jest nieco inaczej, gdyż nagrodą za wygranie programu było właśnie starcie o tytuł, a później poszczególnym zwycięzcom nie szło już tak dobrze.
Od pewnego czasu słyszy się głosy fanów, że program w takiej formie nie ma już większego sensu i po prostu nie przyciąga niczym ciekawym przed ekrany. To już zależy od tego co kto lubi, ja dzisiaj postarałem się mniej więcej przybliżyć jak szło poszczególnym triumfatorom i czy udało im się osiągnąć coś więcej w UFC, kilka suchych faktów i luźnych przemyśleń :)
 
Back
Top