1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Zapasy i MMA w Polsce

Discussion in 'Pytania MMA' started by PBJ, Sep 22, 2010.

1. PBJ

PBJ Oplot Challenge
    Featherweight

Komentarze:
    9
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,790
    Witam,
    jestem dorywczym oglądaczem walk MMA i raczej nie śledzę trendów w MMA czy to u nas czy na świecie. Ale zastanawia mnie:
    O co chodzi z tymi zapasami w Polskim MMA?
    Na KSW 12 Dawid Oliwia (poprawcie mnie jeśli się mylę) obnażył braki naszych zawodników w tej kwestii. Teraz na Bellatorze walczył Grabowski i było podobnie. Ostatnio chyba nawet gdzieś tutaj czytałem, że wystarczy żeby Błachowicz popracował nad swoimi zapasami i... Wygląda to tak jakby u nas nie było gdzie tych zapasów trenować, albo były na jakimś żenująco niskim poziomie. Ja wiem, że Stany zapasami stoją i tam ten sport jest na bardzo wysokim poziomie, ale przecież u nas aż takiej tragedii chyba w tej kwestii nie ma?

Pozdrawiam
    PBJ

2. Kraver

Kraver EFC Africa
    Heavyweight

Komentarze:
    3,043
    Zdobyte Lajki:
    2,936
    Punkty:
    2,790
    w USA wiele sportów "wpaja się" dzieciom od najmłodszych lat, czy to zapasy, football amerykański itd. poza tym mają świetne drużyny olimpijskie i całe dywizje zapasów, więc po prostu stopień zaawansowania jest dużo większy niż w u nas, gdzie wysoki poziom reprezentuje jedynie ekipa szykująca się do olimpiad czy innych dużych zawodów. Mówiąc krótko, po prostu nie ma tak dużej kadry trenerskiej. Przynajmniej tak mi się wydaje^^

3. TexanBrawler

TexanBrawler Oplot Challenge
    Welterweight

Komentarze:
    53
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,790
    Praktycznie Kraver wszystko wyjaśnił :) Nawet ostatnio w USA po małej burzy jaką rozpętał Dan Hardy dissując zapaśników naświetlono problem braku umiejętności zapaśniczych zawodników z UK. Tak samo jest u nas i tak naprawdę w całej Europie.

4. Wujek

Wujek KSW
    Featherweight

Komentarze:
    4,962
    Zdobyte Lajki:
    226
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    Coal Mining Engineer
    Miasto:
    Śląsk / Ruhrgebiet
    To nie Ameryka gdzie dzieci mają możliwość trenowania czegokolwiek w szkole : ) za moich czasów w podstawówce było judo po lekcjach , jedna sekcja na całe 50 tysięczne miasto, teraz chyba to nieznacznie się zmieniło.

5. Hang

Hang WSOF
    Light Heavyweight

Komentarze:
    3,429
    Zdobyte Lajki:
    942
    Punkty:
    2,790
    PBJ - wymień mi ilu masz znajomych, którzy w gimnazjum/średniej/studiach na zajęciach trenowali zapasy ? Jak byś mieszkał w USA to byś nie miał problemu z odpowiedzią na to pytanie.

6. Tak dla uświadomienia, zdjęcie ze stanowych zawodów licealnych:

Jest szkolenie, są bardzo dobrzy trenerzy i praca od najmłodszych lat, a do tego sport szkolny w USA cieszy się bardzo dużą popularnością. Właściwie nie ma tam żadnych klubów szkolących młodzież czy to w koszykówce czy futbolu amerykańskim, bo wszystko robią za nich szkoły. Gdybym tylko był ministrem sportu lub edukacji...

7. seban28

seban28 BAMMA
    Featherweight

Komentarze:
    821
    Zdobyte Lajki:
    11
    Punkty:
    1,790
    Robi wrażenie, widzów więcej niż na większości naszych pożal się Boże meczów kopaczy.

8. PBJ

PBJ Oplot Challenge
    Featherweight

Komentarze:
    9
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,790
    To o czym piszecie już napisałem sam. Z drugiej strony jeśli porównamy ilość klubów BJJ w USA i Polsce oraz ich kadrę trenerską to dysproporcje będą takie same. A mimo tego nikt nie pisze jak kiepsko stoi grapling w Polskim MMA. Czy może ta dysproporcja jest taka sama tylko się o niej nie pisze, a ja zwyczajnie tego nie widzę?

Pozdrawiam

9. W BJJ nie ma w USA narodowego systemu szkolenia, a w zapasach jest, BJJ nie ma w systemie nauczania, a zapasy są, więc proporcje są diametralnie inne. Zwyczajnie o zapasy MUSISZ się otrzeć. Tak jak piszesz, w BJJ tam są kluby i u nas są kluby (różna ilość, kadra, trzeba by jeszcze obliczyć proporcje na kraj), a zapasy u nas możesz potrenować gdzieś w klubie, a u nich wręcz musisz w szkole na lekcji wf.

10. Robert Górski

Robert Górski BikeOrDie.pl

Komentarze:
    1,011
    Zdobyte Lajki:
    164
    Punkty:
    2,790
    Home Page:
    Moim zdaniem zapasy są w Polsce po prostu zaniedbane. I to nie tylko przez działaczy, ale najzwyczajniej przez młodych ludzi, dla których ten sport w obliczu bjj i MMA jawi się jako nieatrakcyjny. Nie bez powodu polskie zapasy, które swego czasu były w światowej czołówce, straciły swój blask. Brak w nim świeżego talentu.

W zapasach nie ma kończeń w walce w parterze, za to są śmieszne stroje i coraz bardziej udziwnione zasady. W takim submission lub MMA robisz to co jest skuteczne, w zapasach możesz stracić punkt nawet jak się nieprawidłowo wysuwasz z klamry.
    "Polskie zapasy w MMA" jednak nijak się mają do poziomu zapasów w kraju w ogóle. W klubach szkolących adeptów mieszanych sztuk walki rzadko jest osobny trener do zapasów, zazwyczaj ludzie trenują pod okiem trenera "od wszystkiego". A jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego :)
    Co ciekawe, parę dobrych lat temu, jak pierwszy raz poszedłem zapisać się na sekcję zapasów, zapłaciłem... 20 zł za miesiąc. Jest to opłata członkowsk w PZZ. I nic więcej. 20 zł i pięć treningów w tygodniu. W MMA/bjj nie znajdziecie klubu, w którym za taką ilość zajęć zapłacicie mniej niż 100zł, gwarantuję wam.

Co prawda trener marudził, że jestem za stary ( miałem niecałe 20 lat ), ale jak zobaczył, że mam już podstawy chwytanego ( bjj ) to spojrzał na mnie przychylniejszym okiem. Nikt mi nie powie, że nie ma możliwości zapisania się na sekcję w większym mieście i doskonalenia tego aspektu osobno. Śmiem twierdzić, że jeśli jest jakiś aspekt MMA, któremu należałoby poświęcić szczególna uwagę, są nim właśnie zapasy.

11. Robert Górski

Komentarze:
    1,011
    Zdobyte Lajki:
    164
    Punkty:
    2,790
    Home Page:
    A co do sytuacji samych zapasów w Polsce, polecam wywiad z trenerem WKS Śląsk:

http://www.gazetawroclawska.pl/sport/292623,zapasy-koniec-kryzysu-to-koniec-zapasow-w-slasku,id,t.html?cookie=1

"Nie będzie więc gdzie trenować nie tylko seniorom, ale i młodzieży oraz dzieciom.
    Już teraz ten narybek trudno przyciągnąć, bo zapasy to trudne treningi, a wszyscy chcą żyć lekko i przyjemnie. Szkoły nie są zainteresowane organizowaniem szkółek, bo nie ma systemu współzawodnictwa szkół, a więc nie ma nagród, nie ma dofinansowania. Inny problem to stypendia, kiedy ci najzdolniejsi przestają trenować, bo wieku 20 lat muszą z czegoś żyć, a trudno pogodzić wyczyn z pracą. Miasto zapewnia tzw. stypendia szkolne, ok. 100-150 zł miesięcznie, a na te z urzędu marszałkowskiego (od 400 do 800 zł) mogą liczyć tylko reprezentanci Polski.

Startuje liga drużynowych mistrzostw Polski. Znów bez Śląska.
    Bo liga to koszty, a pieniędzy na to nie ma. "

12. Robert Górski

Komentarze:
    1,011
    Zdobyte Lajki:
    164
    Punkty:
    2,790
    Home Page:
    I jeszcze jedno. "Stany zapasami stoją" według autora tego wątku, ale niedawno zakończone Mistrzostwa Świata w Moskwie są dowodem na to, że nie zawsze warunki treningowe na najwyższym poziomie są gwarantem dobrych wyników. USA zdobyło...2 medale, srebro i brąz. Dla porównania, Rosja zdobyła 5 złotych, 3 srebrne i 8 brązowych. USA były na 15 miejscu w ogólnej klasyfikacji medalowej, pierwsza szóstka to: Rosja, Japonia, Bułgaria, Azerbejdżan, Iran, Ukraina. Chciałbym podkreślić, że to żaden ewenement. Od lat Rosja, Iran, Azerbejdżan wiodą prym w zapasach a USA radzi sobie naprawdę przeciętnie. Tytuł mistrza NCAA tak naprawdę może imponować tylko Amerykanom.

Walki mozna obejrzeć tutaj:

http://www.fila-wrestling.com/webtv//index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

13. PBJ

PBJ Oplot Challenge
    Featherweight

Komentarze:
    9
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,790
    Escobar:
    myślę, że "narodowy system szkolenia" wyjaśnia naprawdę dużo. Chociaż nie wyjaśnia kwestii dlaczego nasi zawodnicy widząc swoje braki w tej płaszczyźnie nie "szturmują" klubów zapaśniczych? Czyżby docierali na miejsce, a tam nie było z kim sparować? Posty Roba po części by to potwierdzały.

Rob - nie wiem jak jest w Polsce ogólnie, ale w Sarmatii gdy tam ćwiczyłem mieli osobnego trenera od zapasów.

Pozdrawiam.

14. Robert Górski

Komentarze:
    1,011
    Zdobyte Lajki:
    164
    Punkty:
    2,790
    Home Page:
    PBJ
    W niektórych klubach mają trenerów od zapasów, ale rzadko i zazwyczaj nie są to zawodnicy "pierwszego sortu". Sarmatia z Andrzejem Wrońskim to wyjątek.

15. GLF

GLF KSW
    Heavyweight

Komentarze:
    6,028
    Zdobyte Lajki:
    137
    Punkty:
    1,790
    Home Page:
    Jakiś czas temu w tv przypadkowo usłyszałem wywiad ze specem kultury fizycznej, który krytykował modę na pływanie, jaka od pewnego czasu jest popularna w polskich szkołach. Jako przykład sportu odpowiednio kształtującego sylwetkę podał zapasy. Szkoda tylko, że każdy decydent i tak ma to gdzieś.

16. saper

saper Jungle Fight
    Light Heavyweight

Komentarze:
    390
    Zdobyte Lajki:
    3
    Punkty:
    1,790
    Rob może słabe wyniki USA to wynik tego że Collegee po woli wycofują się z zapasów i likwidują swoje programy na rzecz innych sportów (football). Kilka razy była o tym mowa w Inside MMA.

17. steyr

steyr BAMMA
    Featherweight

Komentarze:
    828
    Zdobyte Lajki:
    4
    Punkty:
    1,790

Maja jednego z najlepzych zapasnikow w historii jako trenera, widac efekty jego pracy (ostatnie walki Piechoty) a Ty jak zwykle do Sarmatii musisz sie przywalic. Albo dokoncz co zaczales o tych "okolicznosciach" albo nie zaczynaj tematu

18. Robert Górski

Komentarze:
    1,011
    Zdobyte Lajki:
    164
    Punkty:
    2,790
    Home Page:
    Steyr
    Po pierwsze, nigdy jeszcze nie przywaliłem się do Sarmatii,więc nie opowiadaj głupot. Do Boruty owszem, wielokrotnie. Ten idiota do tej pory na każdym możliwym forum ( czytaj: na tym, na którym go jeszcze nie zbanowali ) nas oczernia, niedawno nazwał Defthomasa "mendą", pewnie dlatego że dostał bana na MMARocks po tym jak nam groził. Więc na jego temat będę miał zawsze coś złego do powiedzenia.

Wstawka o Wrońskim może rzeczywiście niepotrzebna, bo nie mam zamiaru kontynuować tematu, więc usuwam.

19. 3kamil3

3kamil3 Brutaal
    Super Heavyweight

Komentarze:
    676
    Zdobyte Lajki:
    5
    Punkty:
    1,790
    Home Page:
    Ja ostatnio szukałem w swojej okolicy klubu z zapasami to nie nie znalazłem bo niema . a bardzo chciałem sobie na takie treningi pochodzić

20. PawelSzymon

PawelSzymon Shark Fights
    Middleweight

Komentarze:
    1,294
    Zdobyte Lajki:
    6
    Punkty:
    1,790
    Home Page:
    nawet miras okninski lata do gwardii na zapasy :))

Share This Page