XI Liga Shooto w Przodkowie

Robert Górski

BikeOrDie.pl
Związek Shooto ma zaszczyt zaprosić trenerów oraz zawodników do udziału w kolejnej edycji Polskiej Ligi Shooto.

Shooto jest najstarszą i najbardziej rozwiniętą na świecie organizacją propagującą walki w formule MMA. Starty w Lidze pozwolą na doskonalenie umiejętności oraz promocję zawodników w organizacji Shooto, co jest zawsze dużym krokiem do przodu, dla tych, którzy poważnie myślą o karierze sportowej związanej z MMA. Jest też możliwością dla sprawdzenia swych umiejętności, dla wszystkich uprawiających sporty walki, które uczą zarówno technik uderzanych jak i chwytanych. Podział na klasy amatorską, oraz zawodową, dają szansę zawodnikom początkującym, gwarantując walki z przeciwnikami na zbliżonym poziomie, sędziowane przez profesjonalistów. Pierwsza edycja Polskiej Ligi Shooto miała miejsce 09 lutego 2008 w Krakowie.XI Edycja Polskiej Ligi Shooto odbędzie się w dniu 26 lutego 2010 w Przodkowie koło Gdyni, Hala Sportowa ul. Sportowa 1, Przodkowo koło Gdyni i Kartuz.

Zawody rozegrane zostaną w klasach:

D ( juniorzy i seniorzy razem )
C ( juniorzy i seniorzy )
B ( seniorzy )

Plan imprezy:

26 luty 2010 • zawody amatorskiego Shooto

7:30 • 8:30 ważenie zawodników
9:00 • omówienie przepisów
9:30 • rozpoczęcie walk eliminacyjnych
15-17 ( w zależności od ilości zgłoszonych zawodników ) finały klasy C, oraz walki zawodników w klasie B (w finałach klasy C, na zasadach C+ oraz w klasie B zawodnicy będą walczyli na ringu)

Startowe dla zawodników wynosi 50zł

Zgłoszeń należy dokonywać na adres mailowy [email protected] w terminie do 22 lutego 2010.
Juniorem jest każdy z rocznika 1993 i wyżej. Juniorzy powinni mieć pisemne zezwolenie rodziców na udział w zawodach, oraz pełnoletniego opiekuna w narożniku.

Przypominam, że badania lekarskie są obowiązkowe dla wszystkich zawodników.

Walki zawodników klasy B będą odpłatne, tzn nie ma startowego jest premia pieniężna za start i dodatkowa za wygraną • decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

W związku z notorycznymi kłopotami z obsadą stanowisk sędziowskich, postanowiliśmy wprowadzić nową zasadę. Od tej pory, każdy team startujący w Lidze ma obowiązek wyznaczyć jedną osobę do objęcia stanowiska sędziego. Kursy sędziowskie dla tych osób są bezpłatne i odbędą się w dniu zawodów w trakcie ważenia zawodników. Sędziowie z wcześniej odbytym kursem otrzymają przynajmniej częściowy zwrot kosztów dojazdu ( 100zł ) i wyżywienie w trakcie trwania zawodów.

Zgłoszeń należy dokonywać na adres mailowy [email protected] w terminie do 23 lutego 2010.
Juniorem jest każdy z rocznika 1992 i wyżej. Juniorzy powinni mieć pisemne zezwolenie rodziców na udział w zawodach, oraz pełnoletniego opiekuna w narożniku.

Przypominam, że badania lekarskie są obowiązkowe dla wszystkich zawodników.

Zgłoszenie winno zawierać:
- imię i nazwisko zawodnika
- klub, który reprezentuje lub miejscowość
- wagę, w której zamierza startować
- klasę zawodniczą Shooto

Zgłoszenia przyjmujemy do 23 lutego 2010 po przekroczeniu tego terminu opłaty ulegają podwojeniu.

Wpłaty za zgłoszenia należy wysyłać na konto:

Grzegorz Jakubowski
Nordea
42 1440 1026 0000 0000 1071 2432

Wpłata powinna zawierać dane zawodnika, za którego jest dokonywana.
Organizator zapewnia kaski dla zawodników klasy C oraz piąstkówki dla zawodników w obu klasach. Sprzęt zapewnia firma ASAMI generalny dystrybutor marki FAIRTEX w Polsce.
Wszystkich zawodników obowiązuje ochraniacz szczęki oraz suspensorium. Zawodnicy w klasie C winni dodatkowo posiadać nagolenniki oraz nakolanniki. Wszystkich obowiązują aktualne badania od lekarza sportowego.

Przepisy amatorskiego Shooto:

1. Czas trwania rundy wynosi 3 minuty. Walka trwa 2 rundy. Przerwa między rundami trwa 1 minutę. Jeżeli rozgrywany jest turniej, walka trwa jedną 4-minutową rundę.

2. Walkę prowadzi sędzia główny i trzech dodatkowych.

3. Ochraniacz szczęki i suspensor jest zawsze obowiązkowy. Ochraniacze kolan, goleni i kaski z autoryzacją Komisji Shooto są również obowiązkowe. Stopy muszą być bose. Krótkie spodenki i ewentualni dopasowane, obcisłe koszulki powinny być ubrane. Używanie wazeliny, lub innych substancji poślizgowych na ciało, twarz lub włosy jest zabronione. Paznokcie powinny być krótko przycięte.

4. Zawodnik może mieć w narożniku 3 osoby, ale tylko szef ekipy ma prawo wejścia przed walką na ring. Jeżeli ktokolwiek z ekipy w narożniku, w trakcie walki wejdzie na ring lub dotknie zawodnika, walka zostanie przerwana a zawodnik zostanie uznany za przegranego.

5. Poniżej podaję limity wagowe poszczególnych kategorii.

Flyweight 55.0 KG
Bantamweight 60.0 KG
Featherweight 65.0 KG
Lightweight 70.0 KG
Welterweight 76.0 KG
Middleweight 7 83.0 KG
Light-heavyweight 91.0 KG
Heavyweight 100.0 KG
Super-heavy weight +100.0 kg

6. Ring ma być w kształcie kwadratu, zamiennie walki mogą odbywać się na matach.

7. Obowiązują rękawice typu Shooto ( umożliwiające chwyt, z okładziną zewnętrzną typu palm style ) oraz zaakceptowane przez Komisję Shooto. Inny typ rękawic jest zabroniony.

8. Bandaże lub taśmy są dozwolone tylko do ochrony kości dłoni, kciuka i nadgarstków. Nie wolno oklejać taśmą klejącą bandaży lub taśm na kostkach lub kciuku. Jeżeli używa się taśm zamiast bandaży lub taśm, nie wolno użyć więcej niż 3 warstw taśmy. Po zabezpieczeniu dłoni, zabezpieczenia muszą zostać zaakceptowane i podpisane przez sędziego.

9. Wskazanie zwycięzcy dowolnej walki odbędzie się zgodnie z poniższymi przepisami:

a) Knock Out (KO): zawodnik po otrzymaniu uderzenia lub kopnięcia pada i nie przejawia chęci do dalszej walki w pozycji stojącej nim sędzia doliczy na głos do pięciu. W tym czasie przeciwnik winien udać się do neutralnego narożnika i czekać na dalsze instrukcje sędziego. Jeżeli przeciwnik tego nie uczyni, sędzia wstrzyma odliczanie. Ponowi je dopiero, kiedy przeciwnik uda się do narożnika neutralnego.
b) Techniczne KO (TKO): (I) Kiedy zawodnik jest liczony 3 raz w trakcie rundy (zasada 3 knockdown), (II) sędzia przerywa walkę z powodu urazu zawodnika, lub z powodu jego braku chęci do kontynuowania walki, (III) narożnik poddaje zawodnika wrzucając na pole walki ręcznik.

c) Poddanie: (S) Poddaniem jest odklepanie 2 lub więcej razy w matę, ciało własne lub przeciwnika, lub werbalnie ( okrzyk )

d) Poddanie techniczne (TS): Kiedy sędzia widzi, że technika jest założona precyzyjnie I prowadzi w jego mniemaniu do nieuchronnego poddania, może wstrzymać walkę bez zmiany pozycji zawodników i zapytać czy poddawany chce się poddać. Kiedy poddawany zawodnik nie ma możliwości obrony, nie odpowiada lub krzyczy z bólu, sędzia może przerwać walkę uznając poddanie za wykonane.
e) Dyskwalifikacja: Kiedy zawodnik fauluje, otrzyma upomnienie. Kiedy ten sam faul powtórzy się 3 razy, zostanie zdyskwalifikowany. Jeżeli mimo upomnień zawodnik będzie faulował w inny dowolny sposób, zostanie zdyskwalifikowany. Jeżeli faul jest złośliwy I wykonany ze szczególną premedytacją, zawodnik może zostać zdyskwalifikowany natychmiast.
f) Decyzja: Kiedy czas trwania walki został zakończony, sędziowie sumują punkty za uderzenia oraz techniki chwytane, a zwycięzcą zostaje posiadacz większej ilości punktów.
Punkty za uderzenia przyznawane zostaną następująco:
10:10 bez przewag z żadnej strony
10:9 nieznaczna przewaga ( więcej czystych trafień )
10:8 przewaga ( knockdown bez poważniejszego uszkodzenia )
10:7 wyraźna przewaga ( knockdown z poważnym uszkodzeniem )
10:6 miażdżąca przewaga ( prawie KO lub TKO )

Punkty za techniki chwytane przyznane zostaną następująco:

Sprowadzenia:
2 punkty, kiedy po sprowadzeniu otrzyma dodatkowo punkty za pozycję lub chwyt
1 punkt, kiedy sprowadzenie nie prowadzi do pozycji lub chwytu

Pozycje:
4 punktów za wpięcie za plecy
4 punkty za dosiad
2 punkty za dowolną pozycję • u góry •

Chwyty:
1 punkt za próbę założenia techniki

10. Faule:

Niedozwolone ataki: (I) Wszelkie uderzenia głową, (II) wszelkie uderzenia łokciami, (III) uderzenia dłonią w pozycji innej niż zaciśnięta pięść ( dłoń otwarta lub kant dłoni ), (IV) uderzenia w kręgosłup, (V) uderzanie leżącego przeciwnika

Zachowania niesportowe: (I) gryzienie, (II) drapanie, (III) wtykanie palców do oczu, uszu, nosa lub odbytu, (IV) szczypanie, (V) ciągnięcie i łapanie za nos, włosy lub uszy, (VI) łapanie za ubranie, (VII) ataki lub defensywy, podczas których zawodnik używa lin ringu, mat i podobnych części pola walki, (VIII) atakowanie przeciwnika, który jest po knockdown-ie, (IX) wypychanie przeciwnika z pola walki, (X) niesłuchanie wskazań i komend sędziego, (XI) wulgarny język w celu obrażania przeciwnika lub sędziego, (XII) krzyki, wrzaski i inne głośne dźwięki, poza sygnalizującymi poddanie się.

Ucieczka z walki: (I) dobrowolne opuszczenie ringu lub pola walki w trakcie jej trwania, (II) wyplucie ochraniacza szczęki

Walka fingowana: (I) kiedy walka jest ustawiona, (II) zmowa, (III) odmowa walki

11. Kiedy walka sprowadzi się do pozycji, w której zawodnicy trwają i sędzia nie widzi wyjścia, walka zostanie przerwana I wznowiona z pozycji stojącej na środku pola walki.

12. Kiedy w trakcie walki zawodnicy będą zagrożeni wypadnięciem z pola walki, sędzia wstrzyma walkę I wznowi ją na środku ringu z tej samej pozycji. Może wezwać do pomocy pozostałych sędziów.

Kryteria klasyfikacji zawodników do klas Shooto:

Klasa amatorska D:
- zawodnicy, którzy dotychczas nie startowali w zawodach
- zawodnicy z dowolnym doświadczeniem w grapplingu ( BJJ, SF, Judo, zapasy itd. )
- zawodnicy, którzy dotychczas nie startowali w formule MMA

Klasa amatorska C:
- zawodnicy, którzy dotychczas nie startowali w zawodach
- zawodnicy z dowolnym doświadczeniem w grapplingu ( BJJ, SF, Judo, zapasy itd. )
- zawodnicy z nie więcej niż 2 walki amatorskie w MMA lub stylach uderzanych

Klasa amatorska C+
- zawodnicy z co najmniej 5 walkami w klasie C z czego 3 wygrane

Klasa Professional B
- zawodnicy z co najmniej 5 walkami w klasie C z czego 3 wygrane
- zawodnicy z doświadczeniem w zawodowym MMA
- zawodnicy z doświadczeniem w stylach uderzanych ( liczne zawody, tytuły, osiągnięcia )
Klasa Professional A
- zawodnicy Professional B po pokonaniu zawodnika Professional A
- zawodnicy z dużym doświadczeniem w zawodowym MMA ( co najmniej 5 walk z czego 3 wygrane )


Wszelkie pytania proszę kierować na adres [email protected]
 
Back
Top