1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Wojskowe Służby Specjalne

Discussion in 'Militaria' started by Paris, Feb 16, 2018.

 1. Paris

  Paris Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 3, 2018
  Komentarze:
  179
  Zdobyte Lajki:
  227
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  SEALs_r900x493.jpg

  Temat wojska czy służb specjalnych nie powinien być dla was obcy. Wielu młodych chłopaków marzy o służbie dla kraju. Niektórzy idą krok dalej i rozmyślają nad zostaniem komandosem. W Polsce mamy wiele takich grup jak chociażby jednostka wojskowa GROM o, której pewnie większość z was słyszała. Każda z nich zasługuje na to by ją wymienić i chociaż pokrótce przedstawić. Dlatego wszystkie będę opisywał kolejno w następnych postach z racji, że piszę z telefonu i ilość materiału jaką chciałbym tu umieścić nie przejdzie. Temat wojska jest tak obszerny, że w zasadzie nie wiadomo od czego zacząć, ale z racji, że jesteśmy na forum poświęcony w głównej mierze MMA to od sztuk walki właśnie zaczniemy.


  roy-elghanayan_3318_w696.jpg

  Krav Maga - system walki opracowany dla Służb Obronnych Izraela składający się z najbardziej skutecznych technik pochodzących z boksu, jiu jitsu, judo, muay thai, zapasów i innych sztuk walki.

  Z powodu praw autorskich nie wkleje tutaj tego artykułu. Jednak jeśli jesteście ciekawi historii tego systemu, zapraszam tu ------»»

  http://www.kravmaga-system.pl/kravmaga.html  Skuteczność Krav Magii pokażę wam za pomocą tego pana

  TNN_Head_011.jpg


  Roy Elghanayan

  Roy Elghanayan jedyna osoba, która została dwukrotnie nazwana Izraelskim Krav Maga National Champion, jest uznawany na całym świecie jako wybitny ekspert w autentycznym Izrael Krav Maga. Certyfikowany przez IDF i bazę szkolenia w wojskowego.
   
 2. Paris

  Paris Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 3, 2018
  Komentarze:
  179
  Zdobyte Lajki:
  227
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  SELEKCJA-logo-czarne.jpg


  Selekcja jest to Polska gra terenowa

  4p_ktkqTURBXy81M2Y5NWFiMzkxMmE2YWZjOTZjNWY5MzBmOWVjZmM4MC5qcGVnkpUDAE_NA9jNAimTBc0DIM0Bwg.jpg
  z18269183V,Selekcja-2015.jpg
  selekcja01-0d693d9badaf19e355a843ca90e33224.jpg

  Pomysł organizacji Selekcji narodził się w roku 1998. Twórcą scenariusza i prowadzącym był i jest major Arkadiusz Kups, który jest również twórcą Combat 56.


  major-arkadiusz-kups_a1625c2116cc2ab585fa9a5887110e0ba3a3b0bc.jpg  Sekekcja miała na celu stworzenie szansy wszystkim młodym ludziom, których marzeniem jest służba w jednostkach.

  Miejscem realizacji Gry Terenowej Selekcja jest Poligon Drawski, gdzie na specjalistycznych torach i ośrodkach przez wiele lat szkolili się komandosi z najbardziej elitarnych formacji.

  Nikt nie zna programu i przebiegu imprezy z wyjątkiem prowadzącego.

  Selekcja jest nieustanną walką między stresem, bólem zakwaszonych mięśni, zmęczeniem a niezwykle silną chęcią dotrwania do końca tej gry.

  Instruktorami prowadzącymi są żołnierze wywodzący się z elitarnej 56 Kompanii Specjalnej, funkcjonariusze Policji i innych służb.

  Całość imprezy zabezpiecza ponad 30-osobowy zespół: lekarze, ratownicy medyczni, psycholog, płetwonurkowie, goprowcy i inni specjaliści.

  Co roku na imprezie pojawiają się w roli obserwatorów funkcjonariusze z elitarnych formacji wojskowych i policyjnych.

  Selekcja trwa pięć długich dni i nocy.


  Źródło:
  [ https://combat56.pl/extremum-imprezy-ekstremalne/selekcja/ ]

  Inne sezony są również dostępne na ipli


  W tym roku w nowej odsłonie selekcji brać udział będą mogli tylko zwycięscy poprzednich serii.

  eadc378d6776735f192ddbb2a51f03c6_L.jpg

  Odsyłam: https://m.facebook.com/Selekcja-151542858218077/
   
  Guest, husarz, mampytanie and 3 others like this.
 3. Drzewo

  Drzewo UFC
  Strawweight
  Żółta Kartka

  Dołączył:
  Jul 19, 2017
  Komentarze:
  7,483
  Zdobyte Lajki:
  7,141
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
  Kups to dobry wariat, ale przy szkoleniach f2f trzeba na niego uważać :evil:
   
  ŚwiatWalki and Paris like this.
 4. Paris

  Paris Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 3, 2018
  Komentarze:
  179
  Zdobyte Lajki:
  227
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  IMG_20180216_174354.jpg
  Założona 13 lipca 1990 przez generała Sławomira Petelickiego, chociaż to też nie jest do końca prawda, uznawana jest za najskuteczniejszą w Polsce i jedną z najlepszych na świecie.


  Petelicki_plk.jpg

  świętej pamięci generał Sławomir Petelicki


  Nigdy do końca nie dowiemy się całkowitej historii GROMu ani tego czemu zaliczana jest do czołówki światowej. Informacje o ich działalności owiane są tajemnicą. Jednak żołnierze walczący obok amerykańskiej jednostki specjalnej Navy Seals jak równy z równym nie mogą być przypadkowi. Jej członkowie mają na koncie m.in. zatrzymanie "rzeźnika z Vukovaru" - serbskiego zbrodniarza wojennego Slarka Dokmanovicia. Żołnierze Grom specjalizują się w zadaniach typu "direct action" i "hostage rescue". W przypadku tego drugiego jeśli ktoś z was grał w CS'a 1.6 powinien wiedzieć o co chodzi. Dla tych, którzy nie dostąpili zaszczytu wzięcia udziału w tej wspaniałej rozgrywce wytłumaczę co to znaczy. Oznacza to, że mogą być wykorzystywani do eliminowania celów strategicznych, dowódców chociażby oraz uwalniania zakładników.

  Powszechnie uważa się, że twórcą GROM-u był generał, ówcześnie pułkownik, Sławomir Petelicki. Jest to prawda, jednak nie cała. Pierwszym wnioskodawcą utworzenia podobnej formacji okazuje się generał Edwin Rozłubirski, eks-dowódca 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej, który podniósł ten temat w latach 80. - więcej znajdziecie tu --» https://www.wprost.pl/historia/10019128/Spadkobiercy-Cichociemnych-czyli-historia-GROM.htm

  Polacy dowiedzieli się o istnieniu GROM-u dopiero cztery lata po powstaniu jednostki – w 1994 roku z lakonicznej informacji podanej w Teleexpressie. Była to krótka relacja z wylotu 50 komandosów i ich dowódcy płk. Sławomira Petelickiego na misję na Haiti. Wtedy po raz pierwszy opinia publiczna usłyszała, że w Polsce jest jednostka antyterrorystyczna. Do dzisiaj ich szkolenia, działania, a nawet oni sami są tajemnicą.

  Pierwszy nabór do jednostki płk Petelicki zorganizował sam. Służbę w GROM-ie proponował najlepszym żołnierzom, policjantom, pracownikom wywiadu. Jeździł po całej Polsce, aby na własne oczy zobaczyć, kto nadaje się na specjalsa.


  Instruktorami szkolenia Polaków w USA byli żołnierze z Delta Force. Mordercze ćwiczenia Amerykanie przeprowadzali w górach. GROM-owcy przez kilka dni nie spali, jedli minimalną ilość jedzenia. Tak hartowali swoje organizmy i uczyli się, jak przetrwać.


  13259663_470275559850458_368492344_n.jpg

  Potem zasady tamtego ekstremalnego szkolenia przenieśli na własne podwórko. Od początku istnienia podczas ćwiczeń używali tylko ostrej amunicji. Każdego, kto chciał zostać GROM-owcem, czekała nie tylko ostra selekcja, morderczy sprawdzian siły i psychiki, ale też sprawdzian zaufania. Kandydat musiał usiąść na miejscu zakładnika, którego więzili „terroryści”. Do ciemnego pomieszczenia, w którym przebywał, wbiegali komandosi i eliminowali „przeciwnika”. Używali ostrej amunicji i ładunków wybuchowych. Zaufanie i wiara w umiejętności kolegów z jednostki – tego operatorzy uczą się od początku istnienia GROM-u.

  1e448795-92f9-4562-b388-fd98b34d07b8_900x.jpg

  Pierwszym sprawdzianem dla GROM-u było Haiti.

  W 1991 roku wojsko obaliło prezydenta Haiti Jean-Bertranda Aristide. Władzę przejęła junta wojskowa, a Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na to środkowoamerykańskie państwo, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim, embargo ekonomiczne. W jego wyniku Haiti pogrążyło się w nędzy i chaosie, które próbowała zwalczyć utworzona w 1993 roku misja ONZ. Poniosła jednak klęskę, zmuszając RB ONZ do wydania rezolucji, wzywającej do utworzenia Wielonarodowych Sił (Multinational Forces – MNF), nad którymi dowodzenie objęły Stany Zjednoczone.

  51 komandosów pod wodzą płk. Petelickiego pojechało tam 17 października 1994 roku, aby pomóc USA w zaprowadzaniu pokoju. Na miejscu pracowali z amerykańskimi rangersami.
  Polacy nie tylko pilnowali porządku i spokoju, ale także brali udział w działaniach antyterrorystycznych, pomogli transportować rannych Amerykanów, ochraniali VIP-ów. Uratowali życie 26 osobom. Płk Petelicki jako pierwszy cudzoziemiec po misji dostał amerykański „Medal for Military Merit”, a czterech jego podwładnych dostało wyróżnienia.

  Przyszedł czas na Bałkany

  W 1997 roku GROM-owcy wzięli udział w misji pokojowej ONZ na Bałkanach. W wyniszczonym wojną kraju stworzyli swoją bazę w byłej stacji benzynowej. Wszyscy ostrzegali ich, że są na terenie bossa świata przestępczego, który będzie próbował ich zabić. – Ale jakoś mu się nie udało – wspomina uczestnik tamtej misji. Sukcesem Polaków było zatrzymanie Slavka Dogmanowica, zbrodniarza wojennego, odpowiedzialnego za śmierć 300 Chorwatów. Trzy lata później komandosi GROM-u odpowiadali za ochronę szefa misji weryfikacyjnej OBWE – Amerykanina Williama G. Walkera podczas jego wizyty w Kosowie i Macedonii. W 2001 roku w Kosowie ścigali zbrodniarzy wojennych.

  W kwietniu 2002 roku rozpoczęła się misja GROM-u nad Zatoką Perską. Zadaniem komandosów było kontrolowanie statków. Sprawdzali, czy rebelianci nie przemycają na nich broni oraz czy nie jest łamany zakaz handlu ropą naftową z Irakiem.

  Rok później GROM walczył również u boku Amerykanów podczas drugiej wojny nad Zatoką Perską. Komandosi wsławili się tam odbiciem instalacji naftowych niedaleko półwyspu Fao oraz przejęciem kontroli nad portem Umm Qasr. Gdy po tej operacji świat obiegły zdjęcia operatorów GROM-u, Polacy dowiedzieli się, że wojna w Iraku to także ich wojna.

  Iracka misja jednostki zakończyła się w grudniu 2004 roku. Polscy komandosi przeprowadzili w tym czasie ponad 200 akcji bezpośrednich, w których zatrzymali kilkuset podejrzanych o terroryzm, w tym kilka osób z tzw. talii kart – najbardziej poszukiwanych prominentów reżimu Saddama Husajna.


  W 2002 roku GROM-owcy polecieli też do Afganistanu, do bazy Bagram. – Przed rozpoczęciem wykonywania zadań w Afganistanie trzeba przejść aklimatyzację – mówi jeden z operatorów. – Panuje tam zupełnie inny klimat, konieczna jest zmiana nawyków. Nie jest łatwo wytrzymać w upale, na górzystym terenie, cały czas w mundurze, z ciężkim wyposażeniem.

  Na początku misji chronili polskich saperów, którzy rozminowywali teren. Dbali też o bezpieczeństwo VIP-ów, którzy przylatywali z różnych części świata do Afganistanu. – Talibowie to trudny przeciwnik, zahartowany w trudnych warunkach, znający teren, potrafiący się po nim świetnie poruszać – opowiada operator GROM-u, uczestnik misji.

  CIEKOWOSTKA

  23 stycznia 2013 roku w Afganistanie zginął wtedy pierwszy żołnierz GROM – kpt. Krzysztof Woźniak. Był dowódcą sekcji bojowej GROM, poległ podczas prowadzenia operacji zatrzymywania Abdula Rahmana, jednego z najgroźniejszych terrorystów poszukiwanych na terenie Afganistanu.
  "Artykuł" na bazie:http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/7897


  Materiału odnośnie naszej jednostki jest więcej, ale nie ma sensu, żebym przytaczał tu wszystko. Jeśli ktoś będzie chciał poszerzyć wiedzę na temat GROMu podaje nagrania, artykuły i wszystko co z nią związane.

  Książki

  • Naval "Przetrwać Bielize"
  • Naval "Ostatnich gryzą psy"
  • Naval "Zatoka"
  • Trzynaście moich lat w JW GROM
  • Tajne akcje snajperów GROM
  i więcej ...


  naval-1.jpg
  OTQzMDg3Jj1-NWJ2UgM3Z2VOYi1JRD96IRZiJUhVYD4hHyprVAd_YmBVIi8LUis_MCUqNgheEGZkSmMuF1Yo.jpg


  Artykuły


  Nagrania


  Instagram


  Temat selekcji do jednostek opiszę w osobnym poście.
   
  Last edited by a moderator: Feb 17, 2018
  Guest, ŚwiatWalki, Zajcun1 and 6 others like this.
 5. Plywak

  Plywak BAMMA
  Flyweight

  Dołączył:
  May 31, 2014
  Komentarze:
  747
  Zdobyte Lajki:
  435
  Punkty:
  1,190
 6. Dzihados

  Dzihados UFC
  Light Heavyweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Oct 7, 2007
  Komentarze:
  14,036
  Zdobyte Lajki:
  17,028
  Punkty:
  2,790
  Płeć:
  Male
  Occupation:
  https://www.youtube.com/watch?v=ANPsHKpti48
  Miasto:
  Września to stolica, reszta okolica!
  Home Page:
  Spoko temat @Paris, jak masz siły to ciągnij, będę czasem wpadał. Cywil mieszczuch ze mnie, ale jakiś urok wojsko (i okolice) ma.
   
  Paris likes this.
 7. Huncwot

  Huncwot Legacy FC
  Flyweight

  Dołączył:
  Jun 5, 2016
  Komentarze:
  1,809
  Zdobyte Lajki:
  4,191
  Punkty:
  490
  Płeć:
  Male
  Jak wygląda przeciętny dzień komandosa? Co oni robią, kiedy nie są w "akcji"? Jak często i co ćwiczą?
   
  straszny_raptor likes this.
 8. Paris

  Paris Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 3, 2018
  Komentarze:
  179
  Zdobyte Lajki:
  227
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  Dobre pytania, niestety ja jako cywil nie jestem ci w stanie na nie odpowiedzieć. Jutro jade po pierwszą część książek napisanych przez Navala, byłego operatora Grom. Dzięki temu poznam tą jednostkę od środka, po przeczytaniu postaram się wypisać ciekawostki i wtedy spróbuje udzielić ci odpowiedzi:goldi:
   
  Huncwot likes this.
 9. Zioło Dziekan

  Zioło Dziekan Bellator
  Lightweight

  Dołączył:
  Mar 26, 2011
  Komentarze:
  4,273
  Zdobyte Lajki:
  10,335
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Kraków
  @TYTUS dej jaki wpis o WSI
   
  PeSTAo and nicos like this.
 10. ptyś

  ptyś Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jul 22, 2017
  Komentarze:
  167
  Zdobyte Lajki:
  95
  Punkty:
  290
  Serio? Moim zdaniem bardzo fajny temat, a mała ilość postów w moim mniemaniu jest mu tylko na rękę. Nikt mu się tu nie wpieprza, nie musi przekopywać się przez masę stron. Najlepiej niech tak pozostanie, dobrze sie to czyta, a zaraz zlecą się jakieś ciule i zrobią nie daj z tego drugi hyde park. Mówię z doświadczenia.
   
  ŚwiatWalki, PeSTAo and mampytanie like this.
 11. Paris

  Paris Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 3, 2018
  Komentarze:
  179
  Zdobyte Lajki:
  227
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  Zapomniałem dodać kilku nagrań, dlatego wklejam tu

  Szkolenia
  1. http://www.gromgroup.pl
  2. http://www.gromgroup.pl/oferta/szkolenia-specjalistyczne.html
  3. https://www.szkoleniagrom.pl
  Uzbrojenie i wyposażenie  Przypomniał mi się jeszcze ciekawy artykuł odnośnie treningu komandosa. Ułożony wraz z pomocą majora Arkadiusza Kupsa, więc nie jest to żaden pic na wodę.

  Żołnierz Grom zdradza tajemnice swojego treningu


  Ciekawostka


  4041055.jpg  A to tak na rozluźnienie :beer:

  79349_co-robia-komandosi-po-godzinach.jpg
   
  Guest, ŚwiatWalki, husarz and 4 others like this.
 12. TYTUS

  TYTUS UFC
  Heavyweight
  Żółta Kartka

  Dołączył:
  Jul 12, 2010
  Komentarze:
  17,719
  Zdobyte Lajki:
  16,437
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  OB(Ł)OK
  Właśnie teraz słucham jednego

  W sumie Sumlin jak zwykle się powtarza i mówi rzeczy oczywiste. Ale jakieś perełki idzie z tego wyłowić.
   
  PeSTAo and Zioło Dziekan like this.
 13. Cieślak

  Cieślak Jungle Fight
  Bantamweight

  Dołączył:
  May 10, 2017
  Komentarze:
  212
  Zdobyte Lajki:
  246
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
  Strasznie małe zainteresowanie, nie wiem czy jest sens ciągnąć ten temat. Bo motyw zajebisty @Paris serio, ale jak widać mało kto tu docenia takie rzeczy. Nie warto.
   
  ŚwiatWalki and mampytanie like this.
 14. Grubas

  Grubas UFC
  Middleweight

  Dołączył:
  Apr 9, 2013
  Komentarze:
  13,560
  Zdobyte Lajki:
  17,264
  Punkty:
  1,190
  @Paris dobra robota! Wrzucaj dalej chłopaku! Mnie akurat kreca takie rzeczy( ze względu na rodzaj wykonywanej pracy również) tak wiec przyjemnie się to czyta tym bardziej...
   
  ŚwiatWalki and Drzewo like this.
 15. Drzewo

  Drzewo UFC
  Strawweight
  Żółta Kartka

  Dołączył:
  Jul 19, 2017
  Komentarze:
  7,483
  Zdobyte Lajki:
  7,141
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
  Warto!
   
 16. Drzewo

  Drzewo UFC
  Strawweight
  Żółta Kartka

  Dołączył:
  Jul 19, 2017
  Komentarze:
  7,483
  Zdobyte Lajki:
  7,141
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
  Nudzą się...Mój ziom jak miał iść do GROMu, po odbyciu służby w zielonych - zrezygnował z uwagi na małą ilość akcji. Jest teraz szefem straży pożarnej w dużym mieście, i w końcu się cieszy, że ma codziennie akcję. Więc zależy, na czym ci zależy. My za dzieciaka mieliśmy akcje codziennie, bo sobie je sami organizowaliśmy, więc on z takiego pułapu na to patrzył, natomiast jak ci nie przeszkadza bezczynność i ewentualnie w tym czasie szlifowanie zdolności na własną rękę - to spoko, jest tam ciekawie, no i jest gdzie, czym i co trenować. Ale jak sam sobie czegoś nie zorganizujesz, albo nie podepniesz się pod grupę korbolców, to nuda, bo akcja jak to akcja - jest, nie ma, miesiąc przerwy, akcja, trzy miesiące przerwy...
   
 17. dssport

  dssport PRIDE FC
  Welterweight

  Dołączył:
  Jan 1, 2011
  Komentarze:
  6,612
  Zdobyte Lajki:
  4,186
  Punkty:
  1,790
  Dopiero teraz zauwazylem temat. Mam nadzieje @Paris, ze nie porzuciles tego tematu.
   
  ŚwiatWalki and PeSTAo like this.
 18. husarz

  husarz WSOF
  Bantamweight

  Dołączył:
  Mar 14, 2014
  Komentarze:
  3,126
  Zdobyte Lajki:
  6,619
  Punkty:
  1,190
  Płeć:
  Male
  Temat ciekawy, sam swego czasu nieco się w niego zagłębiałem, głównie ze względu na młodzieńcze marzenia o dostaniu się do GROM. Jeśli ktoś lubi poczytać to polecam książkę "13 moich lat w JW GROM", o której wspomniał @Paris, mam nawet z autografem ;)
   
  ŚwiatWalki likes this.
 19. ostatni_dan

  ostatni_dan Shark Fights
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Mar 25, 2018
  Komentarze:
  1,332
  Zdobyte Lajki:
  1,382
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
 20. dawidbebe

  dawidbebe BAMMA
  Middleweight

  Dołączył:
  Nov 12, 2016
  Komentarze:
  946
  Zdobyte Lajki:
  1,099
  Punkty:
  490
  Płeć:
  Male
  Nie czytajcie tych bzdur. Robota jest cały czas a o monotonnym szkoleniu nie ma nawet mowy. Specyfiki służby w WS nie da się porównać do niczego - wszystkim śmiałkom polecam sprawdzić samemu :)
   
  Guest, Drzewo, Bonhart and 1 other person like this.

Share This Page