The last samurai - Lyoto The Dragon Machida

ninja149

Brutaal
Super Heavyweight
Oto jest temat o jednym z najleprzych zawdników w historii UFC.

Lyoto Carvalho Machida urodził się 30 maja 1978 roku w Brazylijskim mieście Salvador. Jest synem trenera karate Yoshizo Machidy który w wieku 22 lat wyjechał z Japoni do Brazylii gdzie poznał matke Machidy, Ane z Portugalskimi korzeniami. Treningi Karate Shotokan rozpoczął w wieku 4 lat, Ojciec od dziecka powtarzał mu "Lyoto masz w sobie krew samuraja".

lyoto_machida_w_wieku_4_lat


lyoto_z_bracmiDość szybko bo w wieku 13 lat zdał egzamin na pas Czarny, Jego głównym marzeniem było zdobyć złoty pas (Mistrzowski) oraz być najlepszym na świecie. Machida oprócz Karate w wieku 12 lat ćwiczył sumo oraz w wieku 15 lat zaczął ćwiczyć Brazylijskie Jiu-jitsu w którym również zdobył czarny pas. Przed rozpoczęciem kariery w MMA Lyoto triumfował w wielu zawodach Karate i Sumo.

W MMA zadebiutował w 2003 roku.

W latach 2003-2006 Machida nie walczył w UFC, stoczył w tym czasie 8 zwycięskich walk w tym połowe przed czasem, pierwsze 7 walczył w limicie wagi ciężkiej. W pierwszej walce pokonał Kengo Watanabe, Następnie na Jungle Fight pokonał przyszłego finaliste TUFa Stephana Bonnara. Przyszłego mistrza wagi średniej Richa Franklina, Zawodników K1 - Michaela McDonalda oraz Sama Greco. Jego szóstą walką było starcie z B.J-em Penem byłym mistrzem wagi pół-średniej, walka odbyła się w kategorii open Penn ważył 87 kg a Machida 102 kg. Penn uległ jednogłośnie decyzją sędziów.Ostatnim jego przeciwnikiem wagi ciężkiej był Dimitri Wanderley zawodnik się poddał z powodu braku sił na walke. Ostatnim przystankiem przed UFC był były pretendent pasa mistrzowskiego UFC w wadze pół-cięzkiej poległ Chuckowi Lidellowi. To była pierwsza walka Machida w wadze pół-ciężkiej wygrał ją przez jednogłośną decyzję sędziów. Poniżej znajdują się playlista z wszystkimi wyżej opisanymi walkami.


Lyoto w UFC!
Po tych 8 zwycięstwach Lyoto podpisał kontrakt z UFC. w 2007 roku stoczył 4 walki i wszystkie wygrał w tym jedną przed czasem. Pokonywał kolejno Sama Hogera, Davida Heatha, Kazuhiro Nakamure Oraz poddał przyszłego pogromnce Janka Błachowicza, i mistrza KSW w wadze pół-ciężkiej Rameau Thierry Sokoudjou

sokoudjou-ksw-belt-cropped.jpg

http://www.mmavideofights.net/4292/lyoto-machida-sam-hoger-video-ufc-67/

http://www.dailymotion.com/video/x25xrk_ufc-70-ryoto-machida-vs-david-heath_sport

http://mmaversus.com/2011/07/12/lyoto-machida-vs-kazuhiro-nakamura-fight-video-ufc-76/

http://fightnext.com/video/3O6256H3OKYG/Lyoto-Machida-vs-Rameau-Thierry-Sokoudjou--UFC-79
Lyoto Machida vs. Tito Ortiz
Machida twierdził że jest już gotowy na walke o eleminator do pasa mistrzowskiego, a owy posiadał wtedy Quinton Jackson. Lyoto w tym czasie był brany za wschodzącą gwiazdę, jednak nadal zostawał w cieniu swoich rywali z dywizji. Potrzebował pokonać jakieś dobre nazwisko takie jak Liddell, Machida bardzo chciał walki z nim, jednak dostał propozycję walki z Tito Ortizem którą zaakceptował. Ortiz miał po tej walce zakończyć kariere z powodu "Złego traktowania przez przełożonego", na 99 % tę walkę Ortiz miał przegrać. I tak też się stało: w maju na UFC 84 w 2008 roku Ortiz i Machida weszli do klatki. Ortiz w ciągu pierwszych dwóch rund trafił MAchide zaledwie dwa razy, Machida zdecydowanie dominował w walce przez 14 minut. Ortiz miał szanse zakońćzenia pod koniec 3 rundy jednak Machida uciekł mu sprytnie z dźwignii i przeczekał do końca wygranej walki, Machida był wygwizdany z powodu pokonania legendy sam stał się legendą, o końcówce 3 rundy powiedział "Umarłbym ale bym nie odklepał":
http://mmaversus.com/2011/07/12/lyoto-machida-vs-tito-ortiz-fight-video-ufc-84

Lyoto Machida vs. Thiago Silva
Machida miał perfekcyjny rekord 13 zwycięstw, 5 przed czasem, Wielu ludzi uważało że Machida jest przyszłym mistrzem swojej dywizji. w roku 2008 już nie doszło do żadnej walki, Brandon Vera odrzucił propozycję walki. Wanderley jak i Thiago chcieli walczyć ze sobą. Los jednak chciał że niepokonany Thiago, początkowo walka miała odbyć się w październiku na UFC 89 jednak odbyła się w styczniu na UFC 94. W tej walce o dziwo Machida zszokował swoim stylem walki, zwykle opanowany Machida poszedł na żywioł i skońćzył walkę przez K.O sekunde przed końcem rundy, Lyoto dostał buonus za najlepsze K.O wieczoru:

http://mmaversus.com/2011/07/13/thiago-silva-vs-lyoto-machida-fight-video-ufc-94/

Lyoto Machida vs. Rashad Evans
To właśnie ta wygrana dała Machidzie prawo do walki o pas, Pierwszy w kolejce był Rampage Jackson następny miał być Machida. Jednak tak nie było Rampage doznał poważnej kontuzji. Machida dotychczas był nie pokonanym zaliczył nikt nie wiedział co jest słabym punktem Dragona i to siało pewien strach. Mało kto dawał szanse "Sugarowi" na zwycięstwo, 23 maja 2009 roku na ufc 98 Rashad Evans walczył z Lyoto Machidą o tytuł mistrza UFC w wadze pół-cięzkiej, Machida wygrał pierwszą rundę, a w drugiej sprawił że Rashad Evans upadł na deski oktagonu. Stało się MAchida jak większość obstawiało po 6 latach kariery zawodowej w MMA stał sie najlepszym i niepokonanym zawodnikiem pół-ciężkim na świecie, zdobył złoty pas mistrza o którym marzył od dzieciństwa, wielu uważało że będzie on dominatorem takim jak GSP czy sam Anderson Silva, W całej karierze stoczył 15 walk wszystkie wygrane w tym 7 przed czasem. w UFC nikt nie zabrał mu nawet rundy, zapowiadała się era Machidy...
rashad_evans.jpg


http://www.mmavideos.pl/video/lyoto-machida-vs-rashad-evans-ufc-98
Lyoto Machida vs. Mauricio Rua
Kilka dni po zdobyciu pasa świat poznał pierwszego pretendenta do pasa który będzie walczył z Machidą. Był nim Mauricio Rua, Machida przyjał tę walkę. Walka miała odbyć się na UFC 104, 24 października 2009 roku. Machida wygrał jednogłośnie po 5 rundowej batalii, to wywołało wielkie dyskusje wielu ludzi oraz część ekspertów uważało ze to Rua wygrał ten pojedynek, jednak wielu ludzi i ekspertów zostawało przy wersji że Machida wygrał. Walka jest dość trudna do oceny, między innymi ze względu na komentujących Rogana i Goldberga którzy zauważali celne kopnięcia Ruey gdy Machida w tym czasie obijał mu twarz, niektórzy olądając wersję z hiszpańskimi komentującymi bądź bez głosu zmieniali zdanie że nie wygrał żaden tylko po prostu był remis. Pierwsza obrona tytułu przez Machide kontrowersyjnie się udała, od tej walki zaczeła spadać powoli forma Machidy to już nie był ten sam zawodnik który niszczył swoich rywali rozpoczeła się tendencja spadkowa.

http://www.fightvideomma.com/2009/10/lyoto-machida-vs-mauricio-rua-1-fight.html
Lyoto Machida vs. Mauricio Rua 2
Zawodnicy zgodzili się na rewanż, który zostawł ustawiony na UFC 113, 8 maja 2010 roku. Dana White od dłuższego czasu nalegał na super fight pomiędzy Andersonem Silvą a Lyoto Machidą, Oboje nie chcieli tej walki z powodu ogromnej przyjaźni jakiej ich łączyła oraz argumentem było również to że trenowali w jednym klubie. Między innymi dlatego tak chciał zwycięstwa Machidy mało kto dawał szanse dla Shoguna. A jednak stało się niespodziewanie Shogun posłał na deski Dragona co było ogromnym szokiem. Nadal jednak wszyscy wiedzieli że Machida jest czołowym zawodnikiem i szybko wróci do formy a nawet można się spodziewać walki o pas.
http://www.mmavideos.pl/video/mauricio-shogun-rua-vs-lyoto-machida-ufc-113

Lyoto Machida vs. Rampage Jackson
Po wielkim upadku mistrza! Rua został kontuzjowany a pod nie obecność Lyoto chciał walki z Rashadem Evansem o pas tymczasowy, niestety Rashad pamiętając srogi łomot od Machidy odmówił walki, wkrótce ogłoszone walkę dwóch byłych mistrzów Rampage Jackson vs. Lyoto Machida 20 listopada 2010 roku na gali UFC 123. Machida był dobrze przygotowany, jednak o dziwo walka została przez sędziów dana dla Jacksona, co wywołało sporo kontrowersji, sam Jackson stwierdził że walke przegrał i nie potrzebuje takiego zwycięstwa chce rewanżu jednak do niego nie doszło.

http://mmaversus.com/2011/07/14/rampage-jackson-vs-lyoto-machida-fight-video-ufc-123/

Lyoto Machida vs. Randy Couture
Machida po dwóch porażkach stał pod ścianą następną walke miał wygrać. Randy Couture, na zakończenie swojej sportowej kaiery chciał walkę z Mauricio Ruą bądź Lyoto Machidą, los chciał że traił na tego drugie i z całą pewnością srogo tego pożałował. 30 kwietnia 2011 roku na gali UFC 129 została ustalona walka między Couture a Machidą. Rua posiadał pas więc ta walka nie wchodziłą w grę, Machida w drugiej rundzie posłał Coutura na deski oktagonu kopiąc piękne mae-geri na twarz przeciwnika nokautując go. Otrzymał bonus K.O wieczoru oraz K.O roku 2011, Nokaut któr zafundował przeciwnikowi na zawsze wpisał się na karty historii UFC jako jeden z najlepszch. Couture skończył karierę i napewno do dziś żałuje walki z Machidą.

http://www.bjpenn.com/free-fight-video-lyoto-machida-vs-randy-couture/

Lyoto Machida vs. Jon Jones
Machida po raz kolejny dostał miano wielkiego niszczyciela jednak chwilowo nie wiadomo było jaka czeka go przyszłość. Na początku miało dojśc do walki Chaela Sonnena z Lyoto Machidą na gali UFC 136, 8 aździernika 2011 roku. Jedna UFC wycofało się z tego pomysłu. Następnie rywal Evansa którym miał być Davis doznał kontuzji i szukano dla niego zastępcy, rozpatrywany był Tito Ortiz oraz Machida. początkowo Ortiz odrzucił propozycję walki następnie jednak ją przyjął. Po walce Evans miał poważną kontuzję i nie mógł walczyć o pas z Jonm Jonesem, Więc do walki o pas mistrza przystąpił sam Lyoto Machida. UFC 140 w torronto 10 grudnia Machida próbował odebrać tytuł Bonesowi, w pierwszej rundzie sprytnie unikał długiego zasigu ramion Jonea i trafiając go ciosami w twarz oraz dobrze go kopiąc, Urwał Jonesowi unde i bardzo zagroził mistrzowi. w drugiej rundzie jednak Machida dał sie sprowadzić, dostał potężnym łokciem w czoło które zostało rozcięte. Machida popełnił błąd i wpadł w ręcę Jonesa który go udusił. Walka się skończyła porażką Machidy.

http://mma-net.com/jon-jones-vs-lyoto-machida/
Lyoto Machida vs. Ryan Bader
Po porażce Machida miał walczyć z Ryanem Baderem na UFC on fox: Shogun vs. Vera. Pretendentem do pasa był Dan Henderson, następny w kolejce miał być ten który da lepszą walke. 4 sierpnia 2012 roku, Machida toczył walkę z Ryanem Baderem. Kiedy Ryan bader w drugiej rundzie próbował kontrować Machidę, ten go znokałtował ciosem w szczękę. Natomiast Shogun prowadził dość nudną walkę jednak udało mu się przeciwnika skońćzyć przed czasem w 4 rundzie.
http://www.fightvideomma.com/2012/08/lyoto-machida-vs-ryan-bader-fight-video.html
http://www.fightvideomma.com/2012/08/mauricio-rua-vs-brandon-vera-fight.html

Lyoto Machida vs. Dan Henderson
Machida był kolejnym pretendentem do pasa jednak gdy Dan został kontuzjowany Lyoto Machida odrzucił propozycję walki o pas z Jonem Jonesem twierdząc że ma zbyt mało czasu na przygotowanie się. Dana sie na obu wkurzył, gala UFC 151 została odwołana walke na inneuj gali przyjął Vitor Belfort. Została ogłoszona walka Dana Hendersona z Lyoto Machidą na gali UFC 157 w dniu 23 lutego 2013 roku. Machida wygrał przez Niejednogłośną decyzje nie kryjąc zaskoczenia że jest niejednogłośna, alka była dość nudna i zwiastowała upadek formy Machidy.

http://mma-net.com/dan-henderson-vs-lyoto-machida/

Lyoto Machida vs. Phil Davis
Machida znów wskoczył na początek kolejki wydawać by się mogło. Jednak Aleksander Gustaffson został ogłoszony do walki o pas LHW ponieważ Jon Jones nie chciał walki z Machidą obawiając się jego. Została ogłoszona walka Phila Davisa z Lyoto Machidą. Walka została zaplanowana na 3 siepnia 2013 roku podczas gali UFC 163. O dziwo po zwycięskiej walce Machida oprzegrał walkę przez decyzję sędziowską, co spotkało się z wielkim oburzeniem, ponieważ nawet najwięksi eksperci widzieli zwycięstwo Lyoto. Wygraną davisa widzieli jedynie przeciwnicy stylu Dragona jednak nudny styl jego walki nie jest żadnym argumentem mówiącym o zwycięstwie.

http://mmaversus.com/2013/08/04/lyoto-machida-vs-phil-davis-fight-video-ufc-163/

Po porażce Machida był przymierzany do walki z Nickiem Diazem, jednak do walki nie dojdzie. Machidzie znaleziono nowego przeciwnika Tima Kennediego 6 listopada 2013 roku na gali UFC Fight Night 31. Walka ma odbyć się w wadze średniej, Dragon chodził w wadze 93-92 kg sam przyznawał że nie musiał ścinać wagi a jak już to maksymalnie 1-2 kg, więc nie będzie miał żadnych problemów ze zrobieniem wagi. w walce tej Machda jest zdecydowanym faworytem, przeciwnik jest typowym na odbudowe dla Lyoto, lecz jaka jest jego przyszłość w UFC? Czas pokaże!

Życie prywatne Machida nie mówi aż tak wiele o życiu prywatnym. Wspomina że rodzina w jego życiu jest bardzo ważna i że ją kocha oraz że jest bardzo rodzinny ale nie wiele zdradza szczegółów. Ma żonę o imieniu Fabyola oraz dwóch synów jednego urodzonego we wrześniu 2008 roku o imieniu Tayio. a drugi urodził się pod koniec 2010 roku.

Fabyola-Machida-Picture07.jpg


Fabyola-Machida-Picture08.jpg


20080831160813.jpg
 

spraycro

Jungle Fight
Middleweight
Też jestem fanem Machidy, teraz w średniej znów będzie niszczycielem. Najpierw Tim Kennedy, a potem już ktoś z czołówki np. wygrany Souza vs. Okami, next Bisping vs. Munoz i przy scenariuszu drugiej przegranej Pająka z Weidmanem, będzie pretendentem po Belforcie do pasa.Ninja149 trochę sie napisałeś, ale mogłeś przeczytać zanim wysłąłeś bo jest sporo błędów, a niektóre zdania naprwadę ciężko z rozumieć z powodu złej stylistyki i braku znaków interpunkcyjnych. Wiem, że już nie możęsz edytować, więc może któryś z adminów poprawił, najbardzej razi "najleprzy" z pierwszego wiersza.
 

dssport

PRIDE FC
Middleweight
popraw blad w pierwszym zdaniu. Dalej nie czytam. Jak juz beda poprawione to z checia zobacze reszte
 

Gaara

Vale Tudo
Open
bledow masa, niech jakis admin to poprawi, jak ma czas, bo serio ciezko sie czyta. propsy za wklad i temat
 

Keylock

Bellator
Lightweight
Fajnie, że temat o Machidzie, ale tekst jest tak wybełkotany, że nie idzie go czytać.
 

Bolt

KSW
Featherweight
Nie będę się już czepiał o byki, napiszę tylko, że Machida jak najbardziej zasługuje na swój temat, nie drugiego zawodnika w UFC z aż tak oryginalnym stylem.
 

miLord

Jungle Fight
Welterweight
Całkiem sporo ciekawych informacji... Jeżeli nie bierzesz udziału w gminnym konkursie ortograficznym to się nie przejmuj. :-)
 

JaPA

Maximum FC
Light Heavyweight
"Jon Jones nie chciał walki z Machidą obawiając się jego"heh dobre:-)
 

ninja149

Brutaal
Super Heavyweight
Prawda wyybaczcie, Moja ortografia i zdolności redakcyjno-dziennikarskie leżą i wołają o pomste do nieba. Sam przeczytałem artykuł na zimno i 7 błędów lekką ręką zauważyłem. Do tego, Chciałem dodać playliste z youtuba z walkami Dragona przed UFC a dodała się tylko pierwsza walka. Oraz starcie LYoto vs David Heath jest tylko 3 runda. Niestety jako autor tematu nie moę edytować pierszego postu wybaczcie mi jest mi troche wstyd. ale temat poświęcony MAchidzie uważam za otwarty, będziemy tu zaglądać przed każdą jego walka mam nadzięję :)
 

Freeman

EFC Africa
Flyweight
Bardzo fajne mimo niedociągnięć. Duży szacun za inicjatywę. Jestem wielkim fanem Lyoto, to właściwie jemu głównie zawdzięczam zainteresowanie i wciągnięcie w tematykę MMA. Nie ma drugiego tak walczącego.Średnia stwarza dla niego zupełnie nowy rozdział kariery.
 

ninja149

Brutaal
Super Heavyweight
Ze względu na kontuzje Bisping-a, dla Lyoto Machidy zmienia się przeciwnik nie będzie walczył z Kennedym. Lyoto ma walczyć na gali UFC Fight Night 30 z Markiem Munozem. Gala odbędzie się 26 października.
 

ninja149

Brutaal
Super Heavyweight
26 października 2013.r w debiucie Lyoto Machidy w wadze Średniej, Lyoto pięknym konięciem Mawaschi-geri posłał na deski Marka Munoza już w pierwszej rundzie.To tyle oficialnie w ładniej ubranej formie a normalnie.Czyżby Machida powrócił? to było piękne K.O kto będzie następnym przeciwnikiem Dragona? coś mi się widzi że z Belfortem można zawalczyć o Title Shota :)
 

defthomas

Vale Tudo
Championship
Cohones
MMARocks
Machida świetny gość, super się zachował nie dobijając z automatu swojego kolegi817758844.gif
 

Freeman

EFC Africa
Flyweight
Machida i Munoz razem sparowali na miesiac przed walka a na walke sie umowili ze kto przegra ten stawia kolacje na urodziny Helio. W ogole Rener Gracie i Rafa Cordeiro przygotowywali Lyoto do walki. Trenowali w LA w blackhouse i kings mma
 

gumoleon

KSW
Featherweight
Machide zawsze sznowałem... gdyby nie ta uryna to byłby w trójce ulubionych fighterów, a tak to GSP, Szogun i Hendo :-)
 

Arlovski

UFC
Heavyweight
Czyli można razem sparować, trenować, przyjaźnić się a później wyjść naprzeciwko i walczyć?
 

nieczytajcietegoponiżej

Brutaal
Featherweight
Też mi to zaimponowało, jednak można się pohamować.Co nie, Ażijew?
lol.gif


Ale za to tak przyjebać z marynarza pewnie nawet prawdziwy marynarz nie potrafi (skoro już mamy porównywać naszą wschodzącą czeczeńsko-ruską gwiazdę do fajterów z UFC FN 30).
 

Zlatan

WSOF
Light Heavyweight
Praktycznie 1 grozna akcja i po walce. Munoz bezradny, wiedzial ze rzucajac sie na Dragona ten go skontruje i zapewne znokautuje a obalenie z dystansu to nie na Machide. Lyoto w 185lbs moze namieszac, nie boje sie stwierdzic ze jest gotowy na walke z Andersonem Silva :)Jak sam twierdzil byl mistrzem w 205 ale jego naturalna waga to 185
 

gumoleon

KSW
Featherweight
Zlatan jakieś wrażenia po gali byś opisał... dużo było januszy wśród kibiców w Man City?
 

Zlatan

WSOF
Light Heavyweight
Dziwna publika jak dla mnie. Raz gwizdaja na kogos, raz bija mu brawo.Wiadomo, trzymali za brytyjczykami, czy Janusze? Wydaje mi sie ze tak, bo kazda mozliwa przerwa to smartfon. Mialem dobre miejsce i w sumie Ci so obok mnie siedzieli calkiem ogarnieci byli choc niektorzy za duzo wypili i walki ich nie interesowaly pozniej.Wrazenia na plus, bo bilet za 100 funtow zamienili mi na bilet za 175 funtow bo tamten sektor zamkniety. :DSpodziewalem sie jednak wiecej Polakow, a widzialem tylko nielicznych (chyba Darka Cholewe z Escobarem i flaga?, Karola Bedorfa i kilka osob z szalikami.
 
Top