1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Talent

Discussion in 'Forum MMA' started by Mojso, Sep 26, 2013.

1. Mojso

Mojso PRIDE FC
    Lightweight

Komentarze:
    6,276
    Zdobyte Lajki:
    4,338
    Punkty:
    1,790
    Ostatnio znów miałem dyskusję z kumplem na ten temat, kiedyś rozpocząłem ją bodajże tutaj w hydeparku ale się chyba nie przyjęła, może teraz będzie inaczej a mianowicie:

Co to jest ten talent? To to coś dane od Boga, nabyte, przybyłe z kosmosu, genetycznie wrodzone (cokolwiek, zależy w co kto wierzy) Czy istnieje coś takiego wogóle? Jest on potrzebny by osiągnąć sukces? Czy wystarczy systematyczna praca, wkładanie w to serca, nie opierdalanie się i ciężka robota na treningach? Czy nie z każdego da się zrobić zawodnika przy odpowiednich nakładach ciężkiej i systematycznej pracy i wkładanie w to serca? Zapraszam do dyskusji bo ciekawy temat jak dla mnie.

2. TheChosen1

TheChosen1 KSW
    Lightweight

Komentarze:
    5,289
    Zdobyte Lajki:
    1,250
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Silesia
    To odmiana dyskusji "geny a środowisko". To i to sie liczy, ale proporcje są różne u każdego.

3. TYTUS

TYTUS UFC
    Heavyweight
    Żółta Kartka

Komentarze:
    17,719
    Zdobyte Lajki:
    16,437
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    OB(Ł)OK
    Talent ? W przypadku wielopłaszczyznowego multi sportu wielu sztuk walk i technik to zlepek wszystkich ponadprzeciętnych cech fizycznych i psychicznych. A jak widzimy ostatnio dochodzi do tego maksymalny wzrost i długość kończyn przy jak najmniejszej wadze.

4. TheChosen1

TheChosen1 KSW
    Lightweight

Komentarze:
    5,289
    Zdobyte Lajki:
    1,250
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Silesia
    Talent to nic innego jak predyspozycja i nie ważne czy jest to fizyczna czy psychiczna predyspozycja. Długie kończyny, refleks, koordynacja to wszytsko też składa sie na talent.

5. Mojso

Mojso PRIDE FC
    Lightweight

Komentarze:
    6,276
    Zdobyte Lajki:
    4,338
    Punkty:
    1,790
    No dobra, ale z tymi długimi kończynami to nie mamy na to wpływu, tylko tak się ktoś rodzi. Więc przecież równie dobrze brak długich kończych można nadrobić czym kolwiek innym, wkładając w to multum pracy na treningach.

6. Dzihados

Dzihados UFC
    Light Heavyweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    14,475
    Zdobyte Lajki:
    18,269
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    https://www.youtube.com/watch?v=ANPsHKpti48
    Miasto:
    Września to stolica, reszta okolica!
    Home Page:
    http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/cos-takiego-jak-talent-nie-istnieje/y4x09

Ciekawe badanie jest wspomniane w artykule, te o wiekszej ilosci "talentow" rodzonych w pierwszej polowie roku. Niby oczywiste, ale okazuje sie jednak, ze wynika to z zupelnie czegos innego, warto przeczytac. A moja starsza corka jest z grudnia :(

7. AKK

AKK Oplot Challenge
    Light Heavyweight

Komentarze:
    140
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,790
    dla mnei talent to ponad przeciętna zdolność wchłaniania nowych(nie znanych wcześniej) umiejętności, czyli lepszej koordynacji, kondycji, siły, ogarnięcia nowych technik w szybszym czasie, nie ważne czy to technika gry na flecie, czy mocnego lowkicka

ja bym nie nazwał predyspozycji talentem, bo na chłopski rozum pre-dyspozycja czyli pre-(jakies cechy wrodzone/nabyte w trakcie życia), przykładowa predyspozycja w graniu na flecie, to dla mnie mocne płuca/zwinne palce itp, a w mma predyspozycją może być wspomniany zasięg, refleks, koordynacja, przyjęcie na twarz, itd

np. futbolista amerykański nie wyróżniający się w swoim sporcie ma moim zdaniem więcej predyspozycji niż Pudzian który z kolei ma duży talent w siłaczach

pamiętaj, talent to 10% reszta to morderczy trening:)

8. Freeman

Freeman EFC Africa
    Flyweight

Komentarze:
    2,663
    Zdobyte Lajki:
    571
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Poznań
    No dobra, ale czy taki Pettis "wytrenował" swoją mega kreatywność? Czy Silva, Jones i ich "boska cząstka", dzięki której szczęki spadają na podłogę, to tylko efekt treningu? Wg mnie 99,5% zawodników to czysty trening, ciężka praca fizyczna itp. Ale jest kilku takich fachowców, na których jak patrzysz w klatce, wydaje Ci się, że kosmiczna technika jest taka prosta. Nie wierzę, że to samo wytrenowanie

9. TheChosen1

TheChosen1 KSW
    Lightweight

Komentarze:
    5,289
    Zdobyte Lajki:
    1,250
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Silesia
    "dla mnei talent to ponad przeciętna zdolność wchłaniania nowych(nie znanych wcześniej) umiejętności, czyli lepszej koordynacji, kondycji, siły, ogarnięcia nowych technik w szybszym czasie, nie ważne czy to technika gry na flecie, czy mocnego lowkicka"

Więc mówisz o predyspozycji psychicznej dla określonej aktywności. Nie rozumiem w czym niby się nie zgadzasz ze mną?

BTW Gadanie o tym, że predyspozycja (talent) to tylko "10%" jest cyfrą wyciągnięta z dupy, bo nie da się tego zmierzyć, gdyż dla każdego zawodnika ilość wysiłku włożona w trening mnozy się dla ostatecznych efektów przez talent i proporcje zawsze są różne. Talent można więc traktowac z grubsza jako od losu dany relatywnie wyższy mnożnik, który jednak może być zniwelowany większa liczbą treningów i ich jakością. To sa oczywiste oczywistości;)

Wniosek - trenuj do oporu, trenuj w najlepszych gymach i pobijesz wrodzony talent jeśli nie miał równie duzych mozliwości i szcześcia w walce.

10. TheChosen1

TheChosen1 KSW
    Lightweight

Komentarze:
    5,289
    Zdobyte Lajki:
    1,250
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Silesia
    Dla łopatologicznegi zobrazowania porównajmy dwóch zawodników.

Zawodnik nr 1:

10(talentów) x [10 (jednostek treningowych na tydzien) x 5 (jakośc treningu na co składa sie też zaangażowanie w skali od 1-10)] = 500 ultimate power pts. (mierzone w zajebistości) ;)

Zawodnik nr 2:

7(talentów) x [10 (jednostek treningowych na tydzien) x 8 (jakośc treningu na co składa sie też zaangażowanie w skali od 1-10)] = 560 ultimate power pts.

Praca pokonuje talent...ale jeżeli trening będzie choć odrobine lepszy i wzrośnie zaangażowanie w trening to:

10(talentów) x [10 (jednostek treningowych na tydzien) x 6 (jakośc treningu na co składa sie też zaangażowanie w skali od 1-10)] = 600 ultimate power pts. vs 560 dla mniej utalentowanego, który cieżej pracuje i w lepszych warunkach.

Moje obliczenia sa także z dupy, ale grunt, że potwierdzają wspomnianą oczywistą oczywistość tj. nie bierz się za coś do czego nie jestes stworzony albo przygotuj się na tytaniczną pracę :-)

PS Z reszta tak sobie mysle, ze gotowośc do podjęcia takiej pracy, upór i wytrwałośc psychiczna to też predyspozycja, która zwiększa znacząco szanse, bo daje szanse na podniesienie jednego z mnoznikow. Tak więc predyspozycja obejmuje nie tylko lepsze wykorzystanie czasu treningowego (potocznie rozumiany talent), ale gotowosc do wiekszej ich ilosci. To chyba komplikuje moje obliczenia ;)

11. Born2kill

Born2kill Vale Tudo
    Open

Komentarze:
    20,017
    Zdobyte Lajki:
    2,118
    Punkty:
    2,790
    Dla mnie talent to smykałka, szybkie przyswajanie i osiąganie efektów w czymś co się robi. Czasem można w życiu na swój talent nie wpaść i go nie odkryć, choć zwykle nie mija się z zainteresowaniami człowieka, bo zwykle coś co lubimy/nas interesuje robimy lepiej, uczymy się szybciej.

Pozostałe cechy to uzupełniające, wywodzące się z charakteru czy genów, fizyczności i wrodzonej i szkolonej. No i dlatego póki co mamy jeszcze różnorodność. Pytanie jak to będzie w MMA wyglądać za 20 lat jak większość będzie miało bazowe MMA. Czy dalej będą ci, którzy bardziej lubować będą się w parterze, czy jednak będą ludzie tak wszechstronni, że aż nudni i przewidywalni;)? Oby nie.

12. TheChosen1

TheChosen1 KSW
    Lightweight

Komentarze:
    5,289
    Zdobyte Lajki:
    1,250
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Silesia
    Każdy bedzie starał się szlifować swoje mocne strony, wiec zawsze będą róznice, bo każdy jest inny. Po prostu będa mniej zaznaczone.

13. AKK

AKK Oplot Challenge
    Light Heavyweight

Komentarze:
    140
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,790
    theChosen, te 10 % to z piosenki wziałem "3 wymairu":) wiadomo, że podane liczby będa z dupy wzięte bo nie ma jednoznaczenj miary ;p faktycznie szybsze wchłanianie wiedzy może byc równiez predyspozycją psychyczną, ewentualnie może wiązac się z czystym zainteresowaniem tym co sie robi. Troche to temat rzeka, tym bardziej w sportach walki cięzko to ocenić, bo mistrzami sa zarówno ludzie-maszyny(Cain, GSP) albo wirtuozi(Jones, Anderson/Weidman)

14. Mojso

Mojso PRIDE FC
    Lightweight

Komentarze:
    6,276
    Zdobyte Lajki:
    4,338
    Punkty:
    1,790
    Freeman --- a czy Pettis przypadkiem nie mówił kiedyś, że on trenuje te wszytkie kocie ruchy na treningach? Tak mi się wydawało, w którymś coutndownie.

15. Freeman

Freeman EFC Africa
    Flyweight

Komentarze:
    2,663
    Zdobyte Lajki:
    571
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Poznań
    Mojso, niby tak, ale jego trener mówił jeszcze przed walką z Benem mówił, że czuje się tak, jakby był trenerem Michaela Jordana. Dana White też mówił o nim w podobnym tonie

16. lubielapacirzucac

lubielapacirzucac Brutaal
    Featherweight

Komentarze:
    496
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,190
    @Tytan większy wzrost w MMA (w kicku i boksie owszem) IMO wcale nie jest jakimś wielkim atutem, po prostu trzeba dostosować do niego swój styl walki. Nawet w wadze ciężkiej UFC są również stosunkowo niscy zawodnicy.

Ja sądzę, że wrodzone predyspozycje są ważne. Z każdego da się zrobić zawodnika, jeśli będzie ciężko trenował (a do tego też trzeba mieć predyspozycje), ale powyżej pewnego poziomu właśnie takie rzeczy robią różnicę. Żeby daleko nie szukać, prawie wszyscy czołowi sprinterzy mają pewną konkretną mutację genetyczną. Nie ulega chyba wątpliwości, że taki człowiek będzie również szybciej poruszał się w walce i mocniej bił. Podobne trafiają się ludzie, którzy mając stosunkowo niewiele masy mięśniowej (i nie szamiąc koksu) dźwigają ogromne ciężary (np Małysz), co daje też przewagę w walce.

17. panpiotrs

panpiotrs Oplot Challenge
    Featherweight

Komentarze:
    4
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,190
    Polecam badania tego pana http://en.wikipedia.org/wiki/K._Anders_Ericsson

jak do tej pory nikt nie jest w stanie podważyć wyników jego badań w tym temacie (mówię oczywiście o podważeniu podpartym danymi a nie czyimś widzi mi się).

http://scholar.google.pl/scholar?hl=pl&q=Ericsson+deliberate+practice&btnG=&lr=

Talent nie istnieje (jeśli ktoś za talent uznaje coś więcej niż bardziej sprzyjającą budowę ciała), ale bycie wirtuozem to nie jest sama ciężka praca. To cholernie ciężka i bardzo mocno przemyślana praca oparta o tzw celowe ćwiczenia (deliberate practice). Szacuje się (ale to inne źródła niż Ericsson), że już około 20h ćwiczeń skonstruowanych na zasadach deliberate practice może wybić ponad przeciętność, potem oczywiście coraz trudniej dochodzi się do kolejnych, powiedzmy "olimpijskich", poziomów.

18. allladino

allladino ONE FC
    Welterweight

Komentarze:
    2,429
    Zdobyte Lajki:
    1,784
    Punkty:
    1,790
    Dla mnie talent to predyspozycja do czegos . Po prostu ktos potrzebuje mniej czasu na przyswojenie tyle samo umiejetnosci . Niektorzy nie maja szans na wejscie na pewien pulap chocby nie wiem jak dlugo nad tym pracowali.

19. panpiotrs

panpiotrs Oplot Challenge
    Featherweight

Komentarze:
    4
    Zdobyte Lajki:
    0
    Punkty:
    1,190
    allladino

a oceniasz to na podstawie jakich danych? Dokonań swoich, mamy, cioci, brata, kolegów i ludzi z telewizji? Nie traktuj tego proszę jako ataku ad personam, chcę tym tylko podkreślić, że nie poświęcając naprawdę mnóstwa czasu i energii na przemyślenie jak porównać ze sobą pracę dwóch różnych osób, po prostu fizycznie nie da się tego zmierzyć i to co teraz myślisz na ten temat to po prostu wiara wyrobiona na podstawie wyobrażeń. Facet, o którym pisałem, zajmuje się tym full-time grubo ponad 20 lat a temat jest na tyle abstrakcyjny, że nie można mu zarzucić, żeby miał jakiś interes w przekłamywaniu rzeczywistości (pomijam, że badania oczywiście zostały zreplikowane przez inne grupy badaczy, były również ciekawe wyniki przeciwne, ale zostały obalone).

EOT dla mnie, bo nie ma sensu nikogo przekonywać. Gdyby ktoś potrafił odłożyć na bok wiarę i chciał dowiedzieć się więcej to wszystko jest w linkach, wyszedł też poradnik, pomagający skonstruować ćwiczenia (efekty płynące z deliberate practice dotyczą wszelkich dyscyplin z czego jestem mega zadowolony jako programista, któremu niektórzy leniwi próbują już po kilku miesiącach tych ćwiczeń przypisywać magiczne umiejętności, choć do poziomu eksperckiego brakuje mi jeszcze minimum kilku lat zapieprzania ;) ), kto chce, ten znajdzie.

20. MegasamoaN

MegasamoaN Bellator
    Welterweight

Komentarze:
    4,422
    Zdobyte Lajki:
    1,102
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Wrocław
    Talent to predyspozycja fizyczna/psychiczna, nie da się tego wyćwiczyć pracą wg mnie do końca, można byc solidnym rzemieslnikiem ale artystą sztuk walki to z predyspozycją do tego/talentem.

Share This Page