System promowania czarnych pasów wg IBJJF

L

_Logan_

Guest
ibjjf-668x465.jpg


Zgodnie z zasadami IBJJF:

1. Nikt nie może dostać czarnego pasa przed 19 rokiem życia. Możesz być promowany na czarny pas tylko przez instruktora z czarnym pasem minimum 2 stopnia.

2. Po upływie trzech lat od otrzymania czarnego pasa, sportowiec może zwrócić się o mianowanie na 1 stopień. Musi być to aplikacja zarejestrowana i uznana przez IBJJF.

3. Po upływie 3 lat od otrzymania 1 stopnia, czarny pas może ubiegać się o 2 stopień i po trzech latach posiadania 2 stopnia mogą zażądać 3 stopnia. Tak więc aby uzyskać 3 stopień należy być posiadaczem czarnego pasa przez co najmniej 9 lat.

4. Po pięciu latach od 3 stopnia zawodnicy mogą ubiegać się o mianowanie na 4 stopień. Po ponad pięciu latach 4 stopnia mogą ubiegać się o piąty i po ponad pięciu latach mogą ubiegać się o 6 stopień. Tak więc aby zostać czarnym pasem 6 stopnia należy posiadać czarny pas co najmniej 24 lata.

5. Po 7 latach posiadania 6 stopnia czarny pas może ubiegać się o 7 stopień, a następnie pas stanie się czerwono czarny. Wniosek – aby zostać czarnym pasem 7 stopnia należy posiadać czarny pas przez co najmniej 31 lat.

6. Po 7 latach jako czerwono czarny pas, 7 stopnie mogą ubiegać się o 8 stopień - czerwony i biały pas. Osoba taka ma czarny pas co najmniej 38 lat.

7. Po 10 latach w kolorze czerwonym i białym, 8 stopień może ubiegać się o 9 stopień i czerwony pas. Mija 48 lat od promocji na czarny pas (!).

8. Dziesiąty stopień - czerwony pas jest zarezerwowany tylko dla pionierów Jiu-Jitsu: Carlosa, Oswaldo, Georga, Gastao i Helio znanych jako bracia Gracie.


Niektórzy instruktorzy z rodziny Gracie od strony Helio uznają system dwu letni (zamiast 3 letniego powyżej), choć sam legendarny Helio bardziej cenił osiągnięcia i rozwój danego ucznia na macie niż sztywny system czasowy.Źródło: bjjee.com
 
hmmm, W Polsce to po prostu musisz zasłużyć na wyższy pas, a nie jakieś tam wymogi. Co dla mnie jest bardziej miarodajne i za to bardziej cenie bjj właśnie ze musisz coś dać z siebie żeby dostać promocje, a nie przesiedzieć 2 lata na niebieskim pasie i chodzić raz na jakiś czas na trening i później sie domagać wyższego pasa bo jestem już 2 lata niebieskim.
 
Taki system jest bez sensu i hamuje rozwój. Czarne pasy powinny być promowane nie za staż, a za osiągnięcia własne lub podopiecznych. Z jednej strony związki blokują promowanie czarnych pasów, aby Ci najwyżsi w hierarchii spijali śmietankę i im zależy żeby równym ich stopniom było jak najmniej. Z drugiej strony ktoś kto jest wybitny i mając pierwszy Dan składa tych którzy mają 3-ci lub 4-ty to nie powinni mu robić problemów i go awansować. W pełni zgadzam się z Helio: "Każdemu według zasług". W innych dyscyplinach związki też rozciągają w czasie promowanie tych 1-szych i 2-ich Danów na stopnie wyżej, bo szefowie związku uważają, ze im więcej wyższych pasów tym gorzej i po prostu boją się rosnącej konkurencji. Dlatego miedzy innymi w Karate jest taki burdel i pierdylion federacji, bo każdy chce być na samej górze, a nie być tym który płaci składki członkowskie i 10 lat sie kisi na pierwszym Danie.
 
Jak czarny można dostać w wieku 19 lat to jak już po tych 48 latach przyjdzie czas na ostatni stopień to można to dostać tylko że staż :P Mając 67 lat to już żadnego turnieju się nie wygra i można nawet umrzeć w trakcie.
No chyba że braliby pod uwagę osiągnięcia podopiecznych. W tych wyższych stopniach staż to chyba jedyny atut jakim mogą się poszczycić starsi Panowie w konfrontacji z kimś kto jest w sztos formie ale np na 1 lub 2 danie.
 
hmmm, w ogóle nie zgadzam się z waszym tokiem myślenia na temat czarnego pasa. Tu nie chodzi o to ze jak wygrywa goły czarny pas z czarnym co ma 2 lub 3 dan. To nie powinien mu robić problemu z awansem na wyższy stopień. Zdarza sie ze nawet purpura odklepie czarny pas i co w tedy?? Czarny pas powinien go odrazu awansować na brązowy albo czarny? czarnego pasa nie dostaje się za wygrane w turniejach. fakt czasami zdarzają się promocje brązowych pasów, odrazu po wygraniu na przykład MŚ ibjjf. CHyba takim czarnym pasem jest np. Edwin Najmi, który jest kocurem i super talentem. No ale nie o to tu chodzi.

Wyjaśnimy sobie jedno. CZarny pas to nie zwycięstwa na zawodach i zdobyte medale na zawodach. Czarny pas dostajesz dopiero w tedy kiedy sobie na niego zasłużysz. twój mistrz widzi w to jak się angażujesz w bjj jakim jesteś człowiekiem, tu nie chodzi o to, żeby porozpierdzielać nie wiadomo jak swoich przeciwników na zawodach. Musisz sobie zasłużyć na niego jakąś wiedzą na temat bjj. Nawet stylem bycia, zaangażowaniem czy wychowaniem.

Mam nadzieje, ze chociaż w jakimś stopniu zrozumiecie o Co mi chodzi ;-)
Jednocześnie nie twierdze, ze to o czym piszecie jest złe ;-)
 
Back
Top