Smart Bet - kącik bukmacherski #6

Szady

MMARocks
Cohones

W szóstym już odcinku cyklu “Smart Bet” przedstawiam ostatnią porcję pojęć w „słowniczku bukmacherskim” i tradycyjnie przewiduję kursy na najciekawsze pojedynki, które będą miały miejsce w najbliższym czasie w UFC.
SŁOWNICZEK POJĘĆ BUKMACHERSKICH

Action (z ang. “akcja”) – pojęcie oznaczające, że dany zakład jest nadal ważny.
Ajax – potoczne określenie opłaty za zakłady.
Bismarck – pojęcie używane najczęściej przez analityków firm bukmacherskich oznaczające przegrane zakłady, dzięki którym zarabiają bukmacherzy.
Bookie – potoczne określenie bukmachera.
Bottle – kurs 2/1.
Chalk player – zawodnik, który jest faworytem w opinii ekspertów.
Carpet – kurs 3/1.
Correct score betting – zakład, w którym przewidujemy ostateczny prawidłowy wynik, np. meczu piłki nożnej.
Kod swift – ośmiocyfrowy kod, przy pomocy którego bukmacher identyfikuje bank, w którym mamy konto.
Konto – konto u bukmachera z naszym wkładem pieniężnym. Nie mylić z kontem bankowym.
Limit – określona kwota pieniędzy, którą dany gracz może maksymalnie wnieść na jeden zakład. Często stosowane są limity wspólne dla wszystkich graczy – od kilkuset złotych przy mało popularnych dyscyplinach sportowych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku popularnych wydarzeniach sportowych, jak np. piłka nożna. Występują też limity indywidualne dla tych z grających, którzy w przeszłości wygrywali regularnie duże kwoty – w takim wypadku bukmacher ogranicza górną granicę stawki na wszystkie zakłady do niskich kwot rzędu 50-100 złotych.
Marża bukmacherska – opłata pobierana od wydarzenia, na które oferowany jest zakład. Przy mało popularnych dyscyplinach sportowych bukmacher pobiera większą marżę, a wraz ze wzrostem popularności danego wydarzenie marża się zmniejsza. Przykład: w sytuacji „Pick ‘em”, gdzie kursy na zwycięstwo dwóch walczących ze sobą zawodników są identyczne, na mniej popularnych galach typu „Bellator” wynoszą one po 1.87, a na gale UFC nawet do 1.95.
Masówka – bardzo popularny typ masowo obstawiany przez graczy. Najczęściej jest to wielki „pewniak” po kursie około 1.25. Masówki mają to do siebie, że często kończą się niespodziankami i wygrywa nie ten zawodnik, na którego większość stawiała pieniądze.
Outsider – underdog, na którego kurs jest bardzo wysoki. Zawodnik skreślany przez bukmacherów i większość typerów, któremu nie daje się większych szans na zwycięstwo.
Overtime – koniec regulaminowego czasu gry.
Overlay – źle oszacowany kurs przez bukmachera. Występuje wtedy, gdy na przykład za zwycięstwo danego zawodnika, który „na papierze” jest faworytem, oferuje się kurs powyżej 2.00.
Pewniak – zawodnik, któremu daje się ogromne szanse na zwycięstwo i tylko katastrofa mogłaby sprawić, ze przegra swoją walkę
Pointspread – inna nazwa „handicapu”.
Progresja – system gry oparty na stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do momentu osiągnięcia wygranej. Najczęściej system ten stosuje się obstawiając remisy w meczach konkretnej drużyny piłki nożnej.
Price – współczynnik liczbowy określający kurs amerykański
Punter- z ang. „typer” albo „gracz”.
Push – remis.
Singiel – kupon, na którym obstawiamy wynik tylko jednego zdarzenia, np. typujemy zwycięstwo konkretnego zawodnika.
Support – dział w firmie bukmacherskiej zajmujący się obsługą i pomocą klientom. Rozpatruje zażalenia, wnioski, skargi dotyczące np. wpłat, wypłat czy rozstrzygania kuponów.
Trading – handlowanie zakładami sportowymi, najczęściej polega na zestawianiu „surebetów”.
Tasiemiec – połączenie w jednym kuponie kilkunastu wydarzeń o niskich kursach. „Tasiemce” stosowane są najczęściej przez niedoświadczonych typerów, którzy oczekują szybkich i dużych zysków przy bardzo niskim wkładzie pieniężnym.
Tipster – doświadczony gracz podający swoje typy mniej doświadczonym typerom za darmo lub odpłatnie.
Valuebet – zakład „z wartością”. Jest opłacalny dla typerów ze względu na to, że w przypadku danego wydarzenia sportowego, które planują obstawić, bukmacher zaoferował na nie zawyżony kurs.
Yield – wyznacznik skuteczności danego typera. Jest to stosunek zarobionych do zainwestowanych pieniędzy wyrażany w porcentach. Yield oblicza się według schematu: (suma wygranych – suma stawek) / suma stawek * 100%.
Zakład długotrwały – zakład zawierany na dłuższy okres czasu, np. na zwycięzcę Mistrzostw Świata w siatkówce.
Zakład dwudrogowy – zakład z możliwymi dwoma rozstrzygnięciami, np. 1 lub 2, over/under.
Zakład trzydrogowy – zakład z trzema rozstrzygnięciami, np. 1 X 2 w piłce nożnej oznaczający, że możemy postawić na zwycięstwo konkretnej drużyny bądź remis.
Zakład Last Minute – obstawienie zakładu na dane wydarzenie sportowe tuż przed jego rozpoczęciem.
Zakład o miejsce – możliwość obstawienia określonego miejsca danego zawodnika w zawodach.
Zakład złożony – inaczej „akumulator”.
PRZEWIDYWANIE KURSÓW

Piotr Hallmann 3.00 – Gleison Tibau 1.40
Gleison Tibau (MMA 29-10) jest wyżej w rankingach od Piotra Hallmanna (MMA 15-2) i ma nad nim przeogromną przewagę doświadczenia – w samym UFC stoczył od niego ponad siedem razy więcej walk. Jeśli dodać do tego przewagę siłową i świetne defensywne zapasy Brazylijczyka, to trudno sobie wyobrazić, by przed walką z „Płetwalem” nie startował z pozycji wyraźnego faworyta.
Daniel Omielańczuk 2.75 – Soa Palelei 1.45
Obaj panowie przegrali w podobnym stylu z Jaredem Rosholtem (MMA 11-1), jednak to Soa Palelei wydaje się być zawodnikiem, którego bukmacherzy uznają za faworyta najbliższego starcia, głównie dlatego, że po powrocie do UFC dorobił się w tej organizacji bilansu 3-1 i powinien mieć sporą przewagę zapaśniczą nad naszym rodakiem.
Marcin Bandel 2.39 – Mairbek Taisumov 1.59
Marcin Bandel (MMA 13-2) debiutuje w UFC , a przed podpisaniem kontraktu w tejże organizacji nie pokonał nikogo znaczącego, także powinien być underdogiem w walce z Mairbekiem Taisumovem (MMA 21-5). Rosjanin w ostatniej potyczce pokazał się przeciętnie, także nie spodziewam się by był bardzo wyraźnym faworytem w oczach bukmacherów.
Joanna Jędrzejczyk 2.85 – Claudia Gadelha 1.43
Nie tylko ja uważam, że Claudia Gadelha (MMA 12-0) nie będzie potrzebować dużo czasu by zdobyć pas mistrzowski kategorii słomkowej kobiet. Świetne zapasy i grappling, a także progres w stójce, to kombinacja, z którą każda rywalka będzie mieć ogromny problem, nawet piekielnie utalentowana Joanna Jędrzejczyk (MMA 7-0). Za Brazylijką ciągnie się sporych rozmiarów „hype” i większość typerów na świecie raczej na nią planuje postawić pieniądze, także spodziewam się niskiego kursu oferowanego przez bukmacherów za jej zwycięstwo.
Rory MacDonald 1.45 – Terec Saffiedine 2.75
Kursy na Rory’ego MacDonalda (MMA 17-2) prawie zawsze były niskie, a po tym jak zdeklasował mocnego Tyrona Woodleya (MMA 13-3) na pewno będzie faworytem w pojedynku z Terecem Saffiedinem (MMA 15-3), nawet pomimo tego, że ten drugi teoretycznie jest bardzo niewygodnym przeciwnikiem dla „Aresa”.
Phil Davis 2.33 – Glover Teixeira 1.62
Phil Davis (MMA 12-2) nie potrafił efektywnie wykorzystać swoich zapasów w pojedynku z Anthonym Johnsonem (MMA 18-4), wyraźnie przegrywając w stójce i jest spora szansa, że ten scenariusz się powtórzy w starciu z Gloverem Teixeirą (MA 22-3), bowiem ten ostatni w swoich walkach skutecznie wybronił większość prób sprowadzeń. „Mr. Wonderful” prawdopodobnie będzie underdogiem w pojedynku z zawodnikiem, który w UFC przegrał tylko raz i to z niekwestionowanym mistrzem wagi półciężkiej Jonem Jonesem (MMA 20-1).
Cung Le 2.70 – Michael Bisping 1.48
Michael Bisping (MMA 24-6) po ostatniej walce przestał się zaliczać do grona zawodników, którzy mają szansę w przyszłości zawalczyć o pas mistrzowski kategorii średniej. Myślę, że nie tylko ja nie będę zaskoczony jeśli Cung Le (MMA 9-2) w najbliższym starciu zrobi dość by je wygrać. Po tym jak zaskoczył wielu, wygrywając w swoich dwóch ostatnich walkach, 42-letni Le nie powinien być skreślany. Jasne, będzie underdogiem, ale wątpię, że kurs na jego zwycięstwo przekroczy 3.00.
Benson Henderson 1.27 – Rafael Dos Anjos 3.85
Benson Henderson (MMA 21-3) jest na dobrej drodze do ponownego zdobycia pasa mistrzowskiego kategorii lekkiej, a Rafael Dos Anjos (MMA 21-7) będzie kolejną przeszkodą, którą powinien przejść bez większych problemów. Kurs na „Smootha” będzie niski, ale i tak dużo typerów użyje go „na podbicie” w kuponach akumulacyjnych.
adServer.bsRead the whole post here.
 
Back
Top