Sauna, czyli jak się spocić nic nie robiąc ;-)

Anonymous

NoLife FC
5e79105d2a.jpg
Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkudziesięciu minut. Pobyt w saunie ma własności poprawiające krążenie.Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.Rodzaje sauny  • Sauna sucha (tzw. sauna fińska), to sauna o względnie niskiej wilgotności powietrza. Temperatura dochodzi w niej do 75-110 °C. Sauna fińska to nieduże pomieszczenie ze schodkowato umieszczonymi ławami drewnianymi.

  • Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) to sauna o wilgotności dochodzącej do 100% lecz niższej temperaturze: 40-50 °C.

    Sauna solna to sauna sucha (tzw. sauna fińska), której ściany wykonane są z paneli ściennych zawierających foremne bryły solne wycięte z kolorowej soli kamiennej.

    Sauna na podczerwień (sauna infrared) to sauna, która wykorzystuje promienniki podczerwieni zamiast konwencjonalnego pieca.


jak_korzystac_z_sauny.png
Ja korzystam raz w tygodniu. Sesyjka trwa tak 3 godzinki . W tym czasie 4 x 15 minut spędzam w saunie suchej. POLECAM !Oczywiście sauna, to nie tylko relaks, regenaracja, "wydalenie" toksyn z organizmu, ale także szybki sposób na pozbycie sie zbędnych kilogramów tuż przed ważeniem, o czym wiedzą dobrze także zawodnicy mma.A Wy korzystacie?
 

Masu

UFC
Light Heavyweight
Sauna jest zajebista. Zawsze po treningach w weekend, choć chyba nie powinno się po ciężkim treningu tam wchodzić.
 

Saenchai

ONE FC
Light Heavyweight
Sauny po treningu nie preferuje, trzeba zapindalac do domu zjesc cos zanim okno anaboliczne sie zamknie :P
 

maryjan

WSOF
Welterweight
Zdarza mi się być. Każdy rodzaj mam przetestowany z wyjątkiem solnej : ) Ja zazwyczaj idę przeleżeć z pół godzinki i później basen. Toporne pływanie na wysiłek ( np. żabka bez używania nóg albo mój autorski styl węgorza o którym nikt nie słyszał : D ) We wodzie mógłbym mieszkać, może z racji, że jestem wodnikiem : D Obowiązkowo po saunie zanurzenie w lodowatej wodzie, polecam.
 

Wieri

Jungle Fight
Middleweight
Ja chodzę raz w tygodniu, ale wytrzumuję pierwszą rundkę ok. 15 minut, drugą 10, czasami robię trzecią, ale to już tylko ok 8 min. W międzyczasie wyleguję się w jacuzzi :) Niestety po saunie włącza mi się straszne zasysanie w żoładku i trudno się opanować, by czegość nie wszamać.
 

Betonowy Krzychu

M-1 Global
Lightweight
Sauna jest fajna, tylko szkoda, że jeszcze nie wszyscy potrafią z niej korzystać. Denerwujący są ludzie wbijający do suchej sauny w strojach kąpielowych oraz ci którzy przesadzają w drugą stronę - dziadki z pindolami na wierzchu. Niestety obrazki takie, jak u Kaczki na zdjęciach są rzadkością - bynajmniej tam gdzie ja chodzę.
 

Fresh

UFC
Featherweight
Polecam banie - "rosyjską" odmianą sauny. Miejska bania to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Tibilisi :)
 

Anonymous

NoLife FC
W Polsce nie ma jeszcze kultury "saunowania" . Ja też na początku w kąpielówkach głównie. W hotelach SPa typu Sandra -Pogorzelica, nagość nie jest mile widziana i popularna. Tam gdzie obecnie uczęszczam - zależy: Jak Niemiaszki najazd zrobią - wówczas wszyscy jak Pan Bóg stworzył. Jak więcej Polaków - to wiekszość w strojach. Ja w sumie mam wyje...e ostatnio i jak siedzą nago, to też tak siedzę na ręczniku, ew. ręką co nie co czasem zasłaniam. Z kolei gdy wchodzę, a w środku wszyscy w strojach, to nie do końca odkrywam ręcznik, aczkolwiek gaci nie mam.Aha i nadal żadnej fajnej szmuli nago nie widziałem :-)Ale wciąż się łudzę :-)Ps. Ktoś 2 foty z pierwszego posta skasował :-)
 

Anonymous

NoLife FC
WPŁYW SAUNY JAKO ODNOWY BIOLOGICZNEJ
NA ZACHOWANIE SIĘ TĘTNA I CIŚNIENIA KRWI U
LUDZI O RóŻNYM STOPNIU WYTRENOWANIA

WSTĘP
Łaźnia Fińska • sauna • należy obecnie do częstych i chętnie
stosowanych zabiegów fizykoterapeutycznych, z zasobu biomedycznych
środków odnowy biologicznej w sporcie i rekreacji. Na efekt
fizjologiczny sauny suchej składa się działanie wysokiej temperatury i
niskiej wilgotności powietrza, co powoduje wystąpienie ze strony wielu
układów i narządów ustroju. Wielokrotne korzystanie z sauny zwiększa
możliwości przystosowawcze człowieka do zmiennych warunków
środowiska, oraz zwiększa zdolności do wysiłku fizycznego, a także
poprawia psychoemocjonalne możliwości człowieka. Wskazania
medyczne do zabiegu sauny są bardzo rozległe. Niektóre z nich to
przewlekłe zapalenia narządów układu ruchu, nieswoiste choroby tak
dróg oddechowych jak i również stany pourazowe. Są znane
przeciwwskazania do tego typu postępowania leczniczego.
Najczęstszymi z nich to ostre choroby przebiegające z gorączką,
przewlekła faza choroby zakaźnej, podwyższenie temperatury ciała
towarzysząca schorzeniu, choroby układu krążenia, choroby nerek i
wątroby, choroby OUN, jaskra [7].

Więcej TU


O Saunie także:

tutaj
 

Dzihados

UFC
Middleweight
Cohones
MMARocks
styl węgorza


@maryjan: mozesz opisac? a na supermena umiesz? :D :D :D zaciskamy piachy nad woda, prostujemy raczki wraz z reszta ciala :) i plyniemy sobie _prawie_ jak "czlowiek ze stali". Ja jescze lubie "reverse superman" albo "trumienke", jaka kto woli nazwe. Nogi wyprostowane, paluchy maja wystawac nad wode, dupsko jak najwyzej i plyniemy nogami do przodu :) wbrew pozorom calkiem szybko da sie plynac@kaczka41: dobrze, ze temat zalozyles, przypomnialy mi sie stare dobre czasy cotygodniowej sauny. Chyba musze do tego wrocic...
 

Anonymous

NoLife FC
Dzięki ;-)Co do tych opracowań o tętnie u wytrenowanych , średnio wytrenowanych i nie trenujących studenciaków....to ja nawet swego pulsu nie sprawdzam :-) bo wyniki mogłyby byc zatrważające, zwłaszcza koło 15 minuty. A może sprawdze razu pewnego, aż sam jestem ciekaw :-)Co do temperatury sauny:Tam gdzie łażę, temperatura w saunie, mierzona na wysokości górnej ławki to około 83 stopnie. I taka jest oki jak dla mnie. Zawsze siedze na samej górze. Jak nikogo nie ma, albo mało osób - 10 minut leżę, a potem siedzę. Raz byłem w saunie , gdy temperatura była 90 stopni - jeszcze oki, ale już tak 12 minut siedziałem.Żonka raz była jak temperatura była ponad 100 stopni - ponoć dała radę - ale dmuchnięcie na rękę bolała i lepiej było siedzieć bez ruchu :-)
 

Anonymous

NoLife FC
Jak chłodzić sie po sesyjce w saunie?

Sposoby chłodzenia w saunie

W saunie mamy możliwość skorzystania z różnych możliwości chłodzenia ciała:
[*]zimny prysznic[*] • wodospad • [*]szlauchwiadrobeczkabasenik
Każdy powinien wybrać sposób, który mu najbardziej odpowiada. Ważne jest przy tym, aby zimny bodziec był krótki i intensywny!

Zaraz po opuszczeniu kabiny po fazie rozgrzewania należy wyjść na świeże powietrze, aby schłodzić ciało i drogi oddechowe i dostarczyć płucom tlenu. To bardzo ważne również z medycznego punktu widzenia. • chodzi nie tylko o oziębienie ciała, ale również o to, aby usunąć ciepło z dróg oddechowych i zapewnić sobie całkowite i łagodne schłodzenie organizmu • wyjaśnia prof. Conradi z niemieckiego związku saunowego.

Najbardziej łagodnym i chyba najbardziej efektywnym sposobem chłodzenia jest polewanie ciała wodą ze szlaucha, szczególnie w początkowej fazie. Rozpoczynamy od prawej nogi i polewamy ciało w stronę serca. To samo czynimy z lewą nogą. Potem prawe i lewe ramię, od ręki do barku. Polewać powinno się intensywnie i w razie potrzeby kilkakrotnie. Potem należy iść pod prysznic albo wskoczyć do basenu.

Najbardziej ekstremalnym sposobem chłodzenia jest skok do basenu lub stawu z zimną wodą. Oczywiście może to nastąpić, ze względów higienicznych, po uprzednim opłukaniu ciała pod prysznicem. Należy zrezygnować z energicznego pływania, aby niepotrzebnie nie obciążać układu krążenia.

Po tej procedurze najlepiej zafundować sobie ciepłą kąpiel stóp, w celu normalizacji temperatury wnętrza ciała.

Należy podczas fazy schładzania unikać kąpieli całego ciała w basenie z ciepłą wodą.Kiedy i jak gasić pragnienie?

Gasić pragnienie można dopiero po ostatnim cyklu saunowania - najczęściej trzecim.
Dopiero wtedy oragnizm może skutecznie się oczyścić i usunąć toksyny. Należy wtedy wypić około 1 litra napojów, w celu uzupełnienia ubytku płynów. Przy 3 cyklach trzeba zwiększyć ilość do 2 litrów.

Najlepiej do tego celu nadają się: woda mineralna z dodatkiem soku z cytryny, rozcieńczony sok owocowy lub herbata ziołowa. Zaleca się również, aby przed pójściem do sauny możliwie dużo pić. Kategorycznie rezygnujemy ze spożywania alkoholu. Kawa i czarna herabata, jeżeli już, to tylko w bardzo ograniczonych ilościach.ZASADY POPRAWNEGO KORZYSTANIA Z SAUNY
zalecane przez
POLSKI ZWIĄZEK SAUNOWY

>TUTAJ<I jako ciekawostka:
 

Anonymous

NoLife FC
KU PRZESTRODZE !!!!

Śmiercią jednego z uczestników, Rosjanina, zakończyły się tegoroczne światowe mistrzostwa przebywania w saunie (w 2010 r.) , organizowane w Finlandii - podał w nocy z soboty na niedzielę portal BBC News.

Władimir Ładyżenski i drugi z finalistów, Fin Timo Kaukonen zasłabli i zostali przewiezieni do szpitala, gdzie Rosjanin później zmarł. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie zasady konkursu, organizowanego od 1999 roku, były przestrzegane.
Rywalizacja polega na jak najdłuższym wytrzymaniu w saunie, gdzie panuje temperatura plus 110 stopni Celsjusza.
- Wszystkich reguł przestrzegano, (na miejscu) był wystarczający personel udzielający pierwszej pomocy medycznej, a wszyscy zawodnicy przy rejestracji musieli mieć zaświadczenie lekarskie - zapewnił organizator mistrzostw Ossi Arvela.

Fińska agencja STT podała, że obaj poszkodowani, będący w średnim wieku, doznali poważnych poparzeń.

Fotka pechowca +18 !!!
 

albert

Oplot Challenge
Welterweight
Sauna jest bardzo fajnym zabiegiem. Niestety, u nas jest po pierwsze niska kultura saunowania, sauny przybasenowe to jakas masakra, przechlodzone, ludzie w klapkach, czepkach i kostiumach, wlaza i wylaza, a nawet w klubach typowo saunowych zazwyczaj jest to stado spoconych grubych facetow wygladajacych chocby jednej panny i sliniacych sie na widok cycka- zenada. Dla zaawansowanych saunowiczow polecam aufguss- zabieg polegajacy na przechlodzeniu sauny suchej, a nastepnie cyklicznym polewaniu kamieni roztworem olejku i wachlowaniem / rozporowadzaniem pary po uczestnikach. Robi sie 4-5 cykli polewania i wachlowania, juz przy 3 czuc jak wilgotne, rozgrzane powietrze parzy elegancko. W trakcie aufgusu nie wolno wychodzic z sauny wiec ostrzega sie poczatkujacych. Ja podczas wachlowania lubie dodatkowo trzymac rece w gorze aby czuc ciepelko pod pachami. Co do chlodzenia, jesli ktos nie ma 100% zdrowego ukladu krazenia zdecydowanie warto najpierw schlodzic sie pod letnim prysznicem a dopiero potem gwaltownie w baseniku lub po kublem ( najfajniej zdecydowanie ). Kiedys robilem dlugie, 3 godzinne sesje, nawet zasypialem w saunie lezac, teraz robie 1-1,5 zeby miesnie za bardzo sie nie rozleniwily. Po saunie nie nalezy juz robic treningu tego dnia, zas po samym treningu tez odczekac z 20-40 min przed wejsciem do sauny.
 

Batman

Maximum FC
Middleweight
Nigdy nie przypuszczałbym, że to takie skomplikowane, zawsze myślałem, że się wchodzi i wychodzi, ubiera się i idzie na kebaba :D
 

Anonymous

NoLife FC
A może to o czym piszesz to sa tzw. aroma sauny?? Tam gdzie latam, są jeszcze 2 sauny suche - nazwane aroma saunami, gdzie temperatura jest około 65 stopni i faktycznie inny zapach tam panuje. Akurat tam nie wchodzę i jakos mało osób do nich włazi, ale w sumie by sie zgadzało. Bo po pierwsze- to sauna sucha, po drugie wychłodzona, a i nazwa pokazuje ,że faktycznie jakimiś olejkami mozna polewać kamory.Edit. Jeszcze w kwestii polewania kamieni, bo tu też kulturka być powinna... Wiadomo, że można polewać kamienie okresowo, by chwilowo zwiększyć wilgotność powietrza. Nie będe tego opisywal - w któryms z poprzednich postów o tym było. Ale czasem trafi się saunista-amator-kamikadze i działa w ten sposób:Wchodzi do sauny , ma ze soba 3 kubki z wodą mineralną. Kubki stawia na podłodze. Siedzi i wygrzewa sie z innymi. W pewnej chwili wstaje, dodaje kilka kropel Amola do ów kubków i nie mówiąc nic nikomu o swoim zamiarze pierdolnie 3 pod rząd w kamienie. Wyobraźcie sobie miny starszych osób pod koniec sesyjki na górnym poziomie gdy taka mieszanka pierdolnie nagle w saunie :-)
 

albert

Oplot Challenge
Welterweight
nie nie, aroma sauny to wlasnie takie chlodne sauny, czasem w nich sa tez swiatelka itp.W klubie gdzie czasem chodza jest osobna salka do aroma, w ktorej jest chlodno. Te zimne sauny ( 50-60 st )sa dobre na ostudzenie sie i zakonczenie cyklu. Natomiast aufguss robi sie w normalnej, suchej i goracej saunie, tylko najpierw otwierasz drzwi i pompujesz chlodniejsze powietrze bo by ludnosc wykorkowala jakby wzrosla wilgotnosc przy takiej temperaturze. Ja lubie 90 st w saunie, gorna lawka, na lezaco, 12minut i chlodzenie. W lazni parowej szybko sie poce i stygne, jest mi zimno. Dla porzadku - w lazni parowej siedzisko przed uzyciem nalezy polac woda, tak samo po zakonczeniu. Wzmaga to parowanie w saunie i jest fajniej. No i do parowej wchodzi sie bez recznika ( wiele pan wchodzi zawiniete po pachy wiec za bardzo skora nie korzysta z kapieli parowej... ). Oczywiscie nalezy uwazac na niektore kluby saunowe, bo czesc z nich jest mocno teczowa ;)
 

spontan

Legacy FC
Middleweight
Fajny temat!Ostatnio byłem na saunie suchej. Temperatura 107 stopni C. Wytrzymałem 3 x 12 minut. Polecam dolać amol na kamienie :D oczyszcze drogi oddechowe. Dobry relaks xD

Kategorycznie rezygnujemy ze spożywania alkoholu.


Nie próbowaliście nigdy sauny "Ojczystej" ?
 

albert

Oplot Challenge
Welterweight
nie nalezy polewac kamieni samym olejkiem, amolem itp, a na pewno nie wodka jak w telewizji... Jesli juz olejek, to rozmieszany w wodzie i po trochu polewany lyzka.Co do alkoholu i sauny, mozna sobie zrobic krzywde, mielismy klienta ktory po wypiciu butli jacka poszedl na saune... wyjechal na noszach, na drugi dzien spozywal w barze mleczko :D
 

Anonymous

NoLife FC
Faktycznie pewnie masz rację. Ale w ty opisywanym przez Ciebie przypadku, znów muszą sie wszyscy dogadać na takie wychłodzenie sauny, itp.Nawiązując do poprzedniego posta, bo tam czas edycji minął: Oczywiście także podlewam kamyczki - fajne uczucie ciepła po kilku sekundach sie pojawia, ale po tej dawce 3 kubków z Amolem i ja przez chwlę miałem problemy z oddechem :-)Krótko: Każda akcja musi byc przedyskutowana. Zazwyczaj nie ma sprzeciwu , ale warto podpytać się , a czasem chwilke przeczekać, bo np. ktoś za minutke wychodzi i wtedy będziemy sami.Kolejna sprawa, to zegarek - klepsydra w środku. Tam gdzie latamjest 1 szt. IMO błąd! Powinny być 2 minimum. Kto łazi ten wie. Tam gdzie latam, jakaś kultrurka jest, ale na przybasenowych spotkałem sie już z akcją ,że wchodzi zią i z bomby przekręca zegarek bez sensu, nie bacząc, że ktoś akurat mierzy czas...:-)Raz tez mi się trafiła grupka 3 podpitych kolesi. Jeden w saunie podspiewywał sobie, kawały opowiadał, ale był tez dosyc chamski dla kobitek, które kończyły sesje chwilę po tym, jak wchodziły do kabiny. Ja akurat kończyłem swojego 15-taka i nie zdążył mi zbytnio przeszkadzać, ale takie pierdolenie 3 po 3 w saunie wkurwia. Już nie wspomnę o gadaniu w pokoju relaxu!!! Ale tam zazwyczaj jest spokojnie.107 stopni!!! 12 minut - trochę nie dowierzam....:-)A i jeszcze nie domknięcie kabiny sauny może lekko podkurwić, gdy babuszka jakaś wchodzi do środka, nie domyka drzwi - ty słyszysz, a własciwie nie słyszysz znajomego dźwięku zatrzaśniecia się - czekasz, babuszka sadza dupsko (spoko - może nie zauwazyła nawet) - a nikt z towarzystwa nie ruszy sie by domknąć drzwi, mając na wyciągnięcie ręki. Ty sobie leżysz i chcąc nie chcąc musisz zwlec 100 kilogramowe cielsko z górnej ławki, zejść na dół i trzasnąć drzwiami...:-)W parowej nigdy nie byłem, ale faktycznie branie ze sobą tam ręcznika to bezsens kompletny, bo przeca ręcznik mory momentalnie sie zrobi od pary.
 

Anonymous

NoLife FC
W infrasaunie byłem tylko raz. Wytrzymałem tam 30 minut i to tylko dlatego, że uderzyłem w gaworkę z jakąś mamuśką ;-)Ten typ sauny mi kompletnie nie leży.
 

Anonymous

NoLife FC
Po prostu nigdy nie byłem w takiej temperaturze na saunie. Ot co. Dodatkowo może termometr miałeś wysoko zamontowany, a sam siedziałeś na dolnym poziomie, może termometr był walnięty, może skala była w farenheitach...moze za dużo flachy wylałeś na kamienie i Ci sie cyferki poprzestawiały. Przyczyn może być wiele :-)Ja po prostu nie wyobrazam sobie takiej temperatury w kabinie i leżeć u góry. Mnie np. palce stóp i podeszwy palą po dłuższym czasie w saunie , gdzie temeperatura jest 90 stopni. 107 stopni nie ogarniam.Teraz sobie przypomniałem ,że w 1 saunie temperatura w pomieszczeniu z piecem była 100 stopni na wyświetlaczu elektronicznym pieca i na początku też myślałem ,że wsaunie jest tyle. Jak sie okazało w saunie było 85. Może te swoje sesyjki spędziłeś nabombany w maszynowni sauny po prostu! :-)
 

spontan

Legacy FC
Middleweight
Kaczka możesz mieć racje z tą temperaturą ... może to była temperatura piecyka heheh bo muszę przyznać że pare joincików nam pękło do tego :D i 1/3 butelki amolu heheheh
 

Mess

ONE FC
Welterweight
W Finladii nigdy nie byłem, więc w saunie czysto fińskiej też nie.A amatorom mocnych wrażeń polecam sauny u naszych wschodnich przyjaciół. 120 stopni, 8 minut i biegiem pod wiadro lodowatej wody. Po popijawie wytrzeźwieliśmy w kwadrans. Myślałem, że zejdę po drodze :-). Nigdy więcej takich zabaw.
 

albert

Oplot Challenge
Welterweight
kaczka,racja, niedomkniete drzwi wkurzaja :/ co do zegarkow, ja zazwyczaj albo nie uzywam bo czuje kiedy tetno mam na poziomie do wyjscia, albo stoper sobie zapuszczam ( jak jestem sam na malej saunie ) w zegarku.Aufguss wiadomo ze jest z gory zaplanowany, wywieszona jest karteczka ze o tej i otej godzinie oraz zawsze jest prowadzacy, ktory wyjasnia zasady, wpuszcza do srodka i prowadzi zabieg. Smiesznie jest jak ktos z przypadku wejdzie :) Ja raz nie zdazylem sie schlodzic porzadnie przed wejsciem i ledwo dotrwalem do konca.Super sa sauny przydomowe np. na Suwalszczyznie, z basenikiem na zewnatrz, piecyk opalany drewnem, super klimat. W listopadzie skok do baseniku jak na dworze jest 3 stopnie jest mega, choc klejnotami nie ma sie wtedy co chwalic bo znikaja :) Chcialbym jeszcze wlasnie na snieg i do przerebla kiedys skoczyc.
 

Widder

Shark Fights
Heavyweight
Jeśli chodzi o miejsce do saunowania to polecam Świat Saun w Termach Maltańskich w Poznaniu. W przeciwieństwie do chujowych saun przybasenowych tam jest naprawdę zajebiście. Pomijając ilość i różnorodność saun i łaźni, jest to miejsce gdzie 90% odwiedzających respektuje zasady saunowania. Nie ma problemu z nagością, choć czasami spotka się kogoś kto myśli, że jak pokaże swoją wędkę to złowi jakąś foczkę. Najważniejsze, że nikt nie wchodzi w stroju kąpielowym i klapkach.To co nazywanie Aufguss w termach jest nazywane "seansem saunowym". Trwa +/- 10 min, 3 cykle wachlowania i polewania aromatem, zawsze o pełnej godzinie.
 
Top