Słuszność decyzji sędziowskich.

Anonymous

NoLife FC
W związku ,że często decyzja sędziego budzi spore kontrowersje, w tym temacie niektóre pojedynki mogłyby być dodatkowo interpretowane przez nas. W sumie możemy sobie do woli podważać ich decyzje. :-) Mając na uwadze sytuacje w pojedynkach Fedora z Hendersonem, sięgnąłem do wywiadów z dwójką , moim zdaniem , najlepszych sędziów UFC na dzień dzisiejszy, gdzie wyjaśniają swoją rolę w oktagonie oraz sytuacje , kiedy walka powinna być przerwana, a kiedy pozwolić zawodnikom kontynuować.







bigjohn.jpg




Dla agencji informacyjnej THE CANADIAN PRESS, sędzia Big John McCarthy udzielił wywiadu, gdzie dość ciekawie opisał kulisy pracy sędziów, zwłaszcza w momentach najtrudniejszych - gdzie decyzja może zaważyć na dalszej karierze zawodnika. Poniżej link do ów wywiadu (video):



http://www.sportsnet.ca/mma/2011/03/29/when-to-stop-a-fi-0/



I moje krótkie tłumaczonko



O czym John rozmawia z zawodnikami w szatni?



Mówi, kiedy przerwie walkę, w jaki sposób to zrobi i czego oczekuje od zawodnika. Robi to w szatni, by nie zawracać im gitary już w klatce. Nawet dla dobrego fightera , konieczność odpowiadania na pytania w stylu: "Wszystko gra?" to niedorzeczne. Zamiast tego John wszystko wcześniej wyjaśnia, a w klatce oczekuje, że będą z nim współpracować i rozumieć jego działania.



Zawodnik oberwał, leży, John patrzy gdzie ciosy lądują. Jeśli na rękach-zawodnik się broni , niech walczą dalej. Zawodnik nie usłyszy sędziego wcale- świetnie się broni. Niech robi co ma robić, aby się wyswobodzić.



Gdy jednak przeciwnik rozbuja ręce i te obijają czachę i powodują coraz więcej zniszczeń John zaczyna krzyczeć coś w stylu : "Janek, ruchy, wyswobodź się!" I tu nie chodzi o to ,że go obchodzi, aby zrobił to z powodzeniem , nie zawsze się to udaje. Sędziemu chodzi o to ,że zawodnik próbuje zmienić swe położenie. Gdy myśli sensownie -; odpowie Johnowi, że wszystko gra, a on nie przerwie walki.



Ale gdy gość się nie może ruszyć/ wyswobodzić, a tylko zbiera cięgi , John wkracza i przerywa walkę.



Dla przykładu podał tu walkę Lesnar vs. Carwin na gali UFC 118 - gdzie Brock w pierwszej rundzie , zbierając mocne ciosy od Carwina, reagował na słowa sędziego Josha Rosenthala , typu, walcz, broń się- próbując to robić , dlatego też sędzia nie przerwał walki.



Dopóki zawodnik używa mózgu właściwie, nawet będąc złym położeniu • nie trzeba przerywać walki.



W innej sytuacji - by mógł jeszcze walczyć w oktagonie w przyszłości • walkę trzeba przerwać.











Ciekawy wywiad najlepszego sędziego w historii mma! Często zdarza się niestety, że sędzia zaśpi - i nie przerywa walki w dobrym momencie lub pozbawia nas też możliwości dalszego oglądania - przerywając niepotrzebnie zbyt szybko.



Myślę, że i sędziowie na naszym rodzimym podwórku powinni wziąć kilka lekcji dobrego sędziowania od guru - Big John'a







method=get&rs=100&q=75&x=106&y=35&w=310&h=165&ro=0&s=herb-dean.jpg








3.gif








Myślę,że opinia sędziego roku 2010 (Herba)też jest ważna. Nawiązuje on do gifa powyżej.






Byłem blisko przerwania pojedynku pod koniec pierwszej rundy. Może kolejny niezablokowany cios...zawsze szukam możliwości, by walka była kontynuowana. Sędziowie nie są w klatce by przeszkadzać, czy brać udział w przedstawieniu. Jak widzisz, że ktoś pracuje , stara się , zawsze spróbuj dać mu szansę to robić. Tak właśnie robił Carwin: odwalił kawał dobrej roboty, przetrwał nawałnicę i wrócił. (...) Dzięki sędziowaniu tysięcy pojedynków, nawet jak kiedyś podjąłem dobrą, czy złą decyzję , to pomaga , miałem czas przemyśleć to wszystko - to jest teraz pomocne. (...) W związku z licznymi pytaniami, dlaczego, czy runda powinna być 10:8, czy może nie -;jeśli takie kontrowersje będą się zdarzały - to tylko będzie zmierzać ku lepszemu.


Wiecej :



http://mmajunkie.com/news/23983/tho...campaign=Feed:+mmajunkie+(MMAjunkie.com+Feed)



I ciekawe zakończenie pojedynku - Herb nie wie co robić ;-)



l_dcec080d5ee50d18a0edd162fd2b27d4.gif








I parę screenów z pracy sędziów w klatce:



30-Part-2_hsqxrxh.jpg




UFC-40-Pa_hsqxrxr.jpg




UFC-40-Pa_hsqxrxx.jpg




UFC-40-Pa_hsqxrxn.jpg








LOST_SPICE.jpg








Przykład zbyt szybkiego przerwania walki (oglądać od 0:42 )



[media=youtube]NHgb2fjhSAg[/media] ... [url][media=youtube]oCkf5wLta6Q[/media]
 
dobry temat bo akurat chcialem wrzucic wczorajsza walke ze SF







zobaczcie co zrobil Mazzagatti
 
Stefan jak kiedyś walki za późno przerywał to teraz jakiś wyrywny się stał. Szczerze mówiąc szkoda mi go, bo czytałem gdzieś na jego myspace że stara sie wykonywac jego prace jak najlepiej i przeprasza ludzi za pare złych decyzji w swojej karierze. No ale z tym przerwaniem walki to jakas tragedia, nie było mowy nawet o żadnej próbie odklepania...
 
Ten sędzia na końcu to pierdolnięty jakiś...



Oni zdają sie nie wiedzieć po co tam są. Żyjemy w czasach kamer gdzie wszystko można powtórzyć i zweryfikować. Sędzia nie powinien obawiać się przyznać do błędu i rozpocząć walkę na nowo od stójki w takim momencie. Nikt nie zarzuciłby mu potem że jest złym sędzią, bo każdy by wiedział że jest sprawiedliwy. Sędzia to też człowiek, a ludzie bywają omylni jednak po to mają mózg by zdać sobie sprawę z tych błędów i je naprawić.
 
Widzę Polgramer, że masz fajny podpisik - :-)



Jak macie jakieś ciekawe akcje z sędziami w roli głównej - dawać.
 
Oglądałem 10 walk na gali UFC Live 5 i muszę przyznać, że sędziowie mnie zaskoczyli na plus tym razem. Nie przerywali za szybko i dawali powalczyć. Tym razem decyzje sędziów ringowych (w sumie klatkowych) uważam za słuszne:



3ea24fc3f2a6f2995fb1eafe225bac08.gif
 
Powinny nastąpić jakieś zmiany. Sędzia może być przecież wspomagany przez technologie. W przypadkach ewidentnych np. walka może być wznawiana po szybkiej konsultacji.
 
Po czym wnioskujesz że Mr. Rasta Dredziarz Herb Dean jest najlepszy?



jego przerwana walka w pojedynku Fedor-Hendo była fatalna.
 
Wg mnie powinny być nowe przepisy jak



- nie wolno atakować nieprzytomnego zawodnika leżacego (bo po co - walka skończona)



-Deinicja tego czym jest KO - i kiedy przerywać w każdej sytuacji



-Dokładne wkazanie tego co robić gdy zawodnik unika walki (lay N pray, Werduming, bieganie)



-Dokładne wskazanie jak reaować na ciosy niedozolone w oczy, tył głowy i krocze (wg mnie walka powinan byc zawsze przerwana) + kary za symulacje 9czasem sie zdaza przy ataku kolo nog)
 
Bellator 48 i końcówka walki Rodrigueza - sędzia też jakiś niezdecydowany - dobrze ,że sie w końcu zdecydował przerwać:



6.gif
 
prawie jak Kostecki :)







z polskich aren moja ulubiona akcja, nie pamietam gdzie to bylo, jak sedzie przerwal w dosiadzie, chcial wznowic w stojce, ale naroznik zaprotestowal, wiec sedzia zaczal sie z nimi klucic. Jak ktos pamieta co to za gala byla, albo ma linka to niech podrzuci, chetnie zobacze to jeszcze raz :)
 
Wczoraj Panowie Yamasamaki nie popisali się przy sędziowaniu walk w Prelimsach. Walki Johnson vs. Brenneman nie widziałem, więc nie wypowiadam się.
 
Co jak co, ale walka Hendo-Fedor była zakończona w odpowiednim momencie. Fedor dostał raz opadł na Octagon i potem dostawał ciosy praktycznie się nie broniąc.
 
http://mmajunkie.com/news/25497/anthony-johnson-dana-white-have-no-problem-with-ufc-on-versus-6-stoppage.mma
 
ostatnio zauwazylem ze w UFC sedziowie czesto starsznie szybko koncza walki mimo ze wlasnie zawodnik jest "trzeźwy" i sie broni, rozumiem chronienie zdrowia ale bez przesady ze dostanie dobrego cepa i sedzie przerywa "bo chroni jego zdrowie..."







Tak samo jak przy armabarze wczoraj sedzia chyba najbardziej wpadl w panike a nie zawodnicy bo przerwal walke dlatego ze kolo armabara zalozyl???? smieszne
 
Back
Top