Słowianie: kultura, muzyka, filmy, książki, itd

Masato

Oplot Challenge
Middleweight
Mysle, ze to calkiem ciekawy temat. Jezli ma ktos jakies ciekawe informacje, filmiki, tytuly ksiazek, muzyke zwiazane z nasza kultura i obyczajami to zapodawac. Nie ma co sie amerykanizowac:D:D Nie wydaje sie wam ze za duzo jest w Polsce amerykanskiego gowna? Chociaz kto wie jak jest w Rosji , Chorwacji , Czechach itd. Pewnie podobnie :/



Jezeli ktos jest zainteresowany to podaje super fajny filmik ktory powinni puszczac w szkolach:
 
Fajny temat, dodaje coś od siebie :)



https://www.youtube.com/watch?v=Tv2daIh9J4w
 
Masato, powiedz czego potrzbujesz to Ci podam. Akurat jeśli chodzi o kulturę słowiańską-przedchrześcijańską to jestem w tym klimacie dość biegły.
 
Temat ma potencjał na bycie zajebistym, o ile będą wstawki faktycznie związane z kulturą Słowian, a nie chlanie wódy.
 
Dzieki Yagiel. Czytales moze jakies ciekawe ksiazki zwiazane z nasza kultura?Jezeli tak to podaj jakies tytuly. Ja mam zamiar przeczytac powiesc minionych lat napisana przez Nestora ktory byl pierwszym slowianskim kronikarzem. Ja w ogole jestem takiego przekonania ze im starsza ksiazka tym wiecej ciekawych informacji. A jezeli chodzi o slowianskie nawyki i nie tylko to tutaj jest dosyc ciekawy film



http://www.youtube.com/channel/UCC6IJpq0yDEk1V8X22FhFAQ
 
Dobra, jednak podam coś od siebie.



Współczenśnie, za sprawą Donatana, Słowianie koncentrują się znacząco w okół wódy i kobiet oraz naszej mentalności.



Na Równonocy jest sporo smaczków dotyczących naszej kultury i demonologii, ale nie sa one raczej dostrzegalne, dla kogoś kto nie ma o tym pojęcia.



Muzycznie, dla mnie niedoścignionym wzorem jest zespół Żywiołak.



https://www.youtube.com/watch?v=A1neYaEz6UE



Noc Kupały była i jest jednym z najważniejszych naszych świąt, aczkolwiek w tym utworze dużą mirę przywiązano do Wił - demonów które pojawiały się pod postacią wilków, łabędzi, ale również i przedewszystkim pięknych dziewcząt, które podrażnione mogły załaskotać chłopca na śmierć, czy też wywołać porządanie nie do opamiętania,co również kończyło się dla nieszczęśnika tragicznie. Czasami były pomocne, ale lepiej nie było co im wchodzić w drogę. Sama Noc Kupały przypada na okres przesilenia letniego - 21 Czerwca, kiedy jest najkrótsza noc w roku. Jest to nasze rodzimie święto miłości, z tego względu,że tylko podczas niego, młodzi, bez wpływów starszyzny, mogli dobrać się w pary. Impreza zaczynała się od palenia ognisk, jarania ziół, tańców. Oczywiście z tej uroczystości pochodzi wicie wianków czy też poszukiwanie kwiatu paproci. Szczęśliwe nowe pary udawały się w dyskretne miejsce, aby skonsumować związek :) Samo święto jest ku czci Swaroga (słońce) oraz jego syna Swarożyca (ogień)



https://www.youtube.com/watch?v=qaGPRn_HQGY



Tytułowe Latawce to demony, które nawiedzały kobiety podczas snu i odbywały z nimi stosunki. W kulturze chrześcijańskiej znane są jako sukubusy



Jak już przy demonach jesteśmy, warto wspomnieć, że Wampir (Wampierz - zmarły, zły członek rodziny, który powracał aby się żywić ludzkim mięsem) czy Wilołak to demony słowiańskie, dopiero później zaadaptowane przez Transylwanię oraz popkulturę







Masato - polecam :Mity,Podania i Wierzenia dawnych Słowian" Jerzego Strzelczyka - leksykon, ale ciekawy i zdaje się być dość solidny



."Dzieje i kultura dawnych Słowian" Jerzy Gąsowski - stara ksiązka i niektóre informacje są już nie aktualne, aczkolwiek w miare czytelny sposób wyjaśnia nasze pochodzenie. Książka koncentruje sę bardziej na kulturze i jej pochodzeniu niż na wierzeniach i obyczajach.



Dodatek do Rzeczyposolitej - Mitologie Świata"Słowianie" - w pigułce wszystko, całkiem spoko



Mam gdzieś jeszcze jeden tytuł, ale książka mi się zawieruszyła, jak znajdę to podam.



"Demonologia Ludowa" Pełki, to podobno jedna z lepszych książek dotycząca naszych demonów.



Ogólnie słowiańska, literatura naukowa, jest mało spójna ze sobą,więc dobrze jest przeczytać kilka tytułów.
 
@Yagiel dzieki na pewno zerkne przy najblizszej okazji. Fajnie sie temat rozkrecil, oby tak dalej
 
Co do muzyki, to u nas jest naprawde sporo pogańskich kapel.



Osobiście jeśli chodzi o pagan metal, najbardziej przypada mi do gustu płyta Honor -W płomieniach wschodzącej siły



Można tej płyty słuchać bez obaw o nazistowskie teksty - zespół na niej zdecydowanie zwrócił się w stronę pagan metalu. Choć wiadomo,że teksty nie każdemy się mogą spodobać
 
Oglądałem Starą Baśń. Arcydzieło to nie jest, ale sam film jest obowiązkowy dla ludzi którzy się tym interesują. Jest dość dobrze to wszystko pokazane, choć sama wieża w Kruszwicy, gdzie było sporo scen, nie ma nic wspólnego ze Słowiańszczyzną :) Tak czy inaczej Kruszwica, jest mniejscem, gdzie kiedyś znajdował się Słowiański gród.



Sam Biskupin również jest mylnie rozumiany, jako nasza osada. Biskupin to pozostałośc po kulturze Łużyckiej, która była tu przed nami i była jedną z kilku kultur, którę są fundamentami naszej.
 
[strike]Kaczka wróciła ! Siema Łukasz.[/strike]



A tak na poważnie to jak dla mnie temat z potencjałem. Myślałem że TJO zakładał, pewnie będzie miał coś do powiedzenia w temacie. CZEKAM NA TO.
 
https://www.youtube.com/watch?v=9E7WA5ZboPg


Ruska kreskówka której fabuła polega głównie na tym, że szeroko znani rosyjskiemu folklorowi trzej bohaterowie (dla niekumatych: http://sagenundlegenden.tumblr.com/post/12822829948/thingstumbleapart-tri-bogatyrya-fabled-knights ) rozprawiają się z różnymi importowanymi z zachodu straszydłami.


Kurewsko śmieszny jest na przykład ten odcinek, (choć nie jestem pewien, czy to  było zamierzone, że ci "Spartiaci" przypominają kropka w kropkę czerwonoarmistów).


https://www.youtube.com/watch?v=DuRhuIi_MK8
 
Powinnismy otworzyc wlasny klub MMA o nazwie SLOWIANSKA SILA albo cos w tym stylu :D:D dziwne ze jeszcze nikt na to nie wpadl :D:D
 
Temat nieprzyjemnie mi sie kojarzy z promowanym od jakiegoś czasu przez Rosję putinowską "panslawizmem", który oczywiście wskazuje dla Rosji przewodnią rolę, czego nikt poza nią nie chce, bo oczywiscie jest to tylko pretekst dla jej neoimperialistycznych zapędów. Jednak póki żaden proputinowski szit się tu nie pojawi to jestem za utrzymaniem jego bytu.
 
Za co mam lubieć Rosję? Nie uważam abym miał z nimi wiele wspólnego i nic im nie zawdzięczam dobrego... w zasadzie wyłącznie wiele złego.
 
Te ruskie kreskówki to jedne z najnudniejszych rzeczy jakie obejrzałem w tym tygodniu na necie. Sprawdzcie IP wygląda mi to na inwazje ruskich trolli:-)
 
Pierwszy ruski agent na Cohones. Jestem w pewien sposób...dumny że wybrali nas :)
 
Dlaczego pierwszy? Napewno od dawna inwigilują portal pełen młodych agresywnych ludzi! A Kaczka jest agentem wpływu.
 
luxuria11.jpg
 
Księgozbiór podręczny na temat wikingów i Słowian (IX-XII wiek)

Prace zwarte:
1. Batey C., Clarke H., Page R. I., Price S., "Wielkie kultury Świata - Wikingowie", Warszawa 1998.
2. Cepik J., "Jak człowiek stworzył Bogów", Warszawa 1985.
3. Clare J. D., "Byliśmy tam. Wikingowie", Londyn 1992.
4. Derwich M., Żurek A., "U źródeł Polski do roku 1038", Warszawa 2002.
5. Foote P. G., "Wilson D.M., Wikingowie", Warszawa 1975.
6. Frazer J.G., "Złota Gałąź", Warszawa 1962.
7. Jasienica P. "Polska Piastów", Warszawa 1979.
8. Kurnatowska Z., Labuda G., Strzelczyk J., "Monarchia Pierwszych Piastów", Warszawa 1994.
9. Mowat E., "Wyprawy wikingów", Katowice 1995.
10. Margeson S. M., "Patrzę, podziwiam, poznaję. Wikingowie", Warszawa 1998.
11. Martel H. M., "Mity i cywilizacje. Wikingowie", Warszawa 2001.
12. Meehan A., "The Dragon and The Griffin - The Viking impact", Londyn 1999.
13. Nouqier L. R., "Tak żyli ludzie w czasach wikingów", Wrocław 1992.
14. Page R. I., "Pismo runiczne", Warszawa 1998.
15. Pijoan J.,"Sztuka świata. Sztuka wikingów, tom 3", Warszawa 1993.
16. Roesdahl E., "Historia wikingów", Gdańsk 2001.
17. Simpson J., "Mity i Ludzkość". Wikingowie i Germanie. Sagi Ludów Północy, Warszawa 1998.
18. Warneck I., "Świat run", Katowice 2001.
19. Woodling J., "Wikingowie", Warszawa 2001.
20. Załuska - Strómberg A., "Edda poetycka", Wrocław 1986.
21. "Drevnaia Rus, Byt i Kultura"
22. Małgorzata Krasna-Korycińska, ''Przy słowiańskim stole''

23. Hanna i Paweł Lis "Kuchnia Słowian"
24. Nadolski A.,"Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku", 1954.
 
Back
Top