Polityka

Pps, to, że jednym z celów tego kompletnie niepotrzebnego ministerstwa jest "sprawianie, żeby administracja dobrze wykonywała swoje zadania" - nie sprawiła, do widzenia.



Cypher, nie dziwi. Ale ten stan mi się nie podoba, i chciałbym żeby został zmieniony - dlatego głośno mówię, a i czasem coś napiszę w temacie.



Edit: Generalnie cała sytuacja jest absurdalna i najlepiej skomentował ją Ziemkiewicz: (z pamięci) znajdujemy na ulicy zwłoki z przestrzeloną głową i nie możemy powiedzieć, że denat został zamordowany - "bo przecież trzeba najpierw zbadać, czy to nie był wypadek."
 
Ja już straciłem wszelkie nadzieje po "aferze podsłuchowej". Tuż po jej wybuchu powiedziałem znajomym, że media zamiotą ją pod dywan, a politycy odwrócą kota ogonem i tak też się stało. W normalnym kraju po czymś takim przez rząd przeszłoby tornado.
 
Jakub, PKW nie jest nadzorowane przez ministerstwo i jakoś średnio widzę jak w tym kraju rośnie zaufanie do wyników wyborów, gdy rządząca partia nadzoruje tworzenie systemu do liczenia głosów. Przez to całe pieprzenie i robienie szopek odciąga się tylko uwagę od podstawowego pytania - po co tworzono nowy system. Poprzedni sprawdzał się przez lata, można go było zostawić lub rozbudować.



Jak dla mnie Rokita ma dobry pomysł http://www.tvn24.pl/rokita-odbierzmy-wybory-sedziom-pkw-w-rece-menedzera,490800,s.html
 
Ja wiem, że nie jest nadzorowane, bo u nas tworzy się milion kompletnie zbędnych ministrów - a kiedy przychodzi co do czego, to nie ma winnych. W taki właśnie sposób rozmywa się odpowiedzialność w organach państwa: to nie ja zje***em, to Staszek; po czym Staszek mówi, że to Janek, bo to przecież Janek jest od tego i tego - a nie on; i znowu Janek mówi, że nie ma nadanych określonych kompetencji i sprawie ucinana jest głowa.



Powinien polecieć Minister od "Cyfer" i Administracji (umiesz liczyć na palcach? - to będziesz ministrem cyfryzacji, o!) oraz cała PKW i to natychmiast, jako kara za nieudolność i kompromitację organów. Dopiero po tym wywaleniu brudów powinno się sprawę kończyć i rozważać możliwości naprawcze.
 
Nie wiem po co mieszasz. PKW/KBW ma swój własny dział informatyczny, który zajmuje się tymi sprawami (do tego mogą i skorzystali z audytu zewnętrznego), szefuje mu Drapiński, to ich należy z tego rozliczyć, bo nie dość, że wiedzieli czym to się skończy, to na wybory prezydenckie wciąż chcą rozpisać nowy przetarg w marcu 2015 i jeśli ktoś się wtedy zgłosi będzie miał jeszcze mniej czasu na zrobienie nowego systemu! Kompletny brak wyobraźni, jak słuchałem jego wypowiedzi jeszcze przed wyborami, gdy wypowiadał się o nieudanych testach to odniosłem wrażenie, że w ogóle nie ma pojęcia o czym mówi.



Tylko przypominam, że wybory się jeszcze nie zakończyły, będzie za chwilę druga tura. Będzie też raport NIK, który wyciągnie masę nieprawidłowości jak w 2003 i będzie wtedy czas na to, żeby krzyczeć, jeśli Bronek postanowi studzić emocje.
 
http://natemat.pl/124717,waszczykowski-powinnismy-dzialac-solidarnie-a-nie-dopuszczac-sie-aktow-terroryzmu-tak-jak-to-zrobiono-w-siedzibie-pkw



PIS jak ostro jedzie z tym protestem w PKW. Co sie dzieje... az dziw bierze
 
Wiedzą, że z powtórki wyborów nic nie wyjdzie. Jakby rzucili się z widłami to mogliby stracić głosy bardziej racjonalnej części swojego elektoratu. A robiąc szum i jednocześnie odgrywając wielce racjonalnych i poważnych mogą liczyć, że przekonają jakąś część wyborców PO, którym nie spodoba się pasywność władz. #druga_tura - tak to widzę :)
 
w 2 dni ten filmik na YT mial ponad 200 tysiecy wyswietlen i oczywiscie obroncy demokracji ze srefauenu go usuwaja.Wstawilem go gdzie indziej,jak tu go usuna wstawie na jakies ruskie serwery i niech tam walcza do usranej smierci.
 
Najważniejsze wydarzenia dnia, jak do tej pory:
- polskie obligacje są rekordowo drogie, rekordy biją też obligacje Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii - Wenezuela chce koordynować ruchy na rynku ropy z Rosją, Meksykiem i Arabią Saudyjską
- sprzedaż detaliczna urosła bardziej od oczekiwań - o 2,3 procent Giełda rośnie, złoty się umacnia


----------
W trzecim kwartale w Polsce pracowało 16 mln 63 tysiące osób. To o 325 tysięcy więcej niż rok temu. Wynika to z opublikowanego dziś przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za trzeci kwartał.

Liczba bezrobotnych spadła o 288 tysięcy do 1,426 miliona.
Liczba biernych zawodowo spadł o 99 tysięcy do 13,48 mln osób
Liczba osób niepracujących przypadających na 1000 osób pracujących spadła z 972 do 928


-----------
Po tym wstępie zawiadamiamy, że amerykańskie PKB urosło w trzecim kwartale o 3,9 procent, a nie o 3,5 procent, tak jak podawano miesiąc temu. To duża niespodzianka, bo rynek oczekiwał odczytu na poziomie 3,3 procent.

Skoro dane są lepsze, to rośnie prawdopodobieństwo szybszych podwyżej stóp w USA, a więc dolar się umacnia


-----------
Bank ING zwalnia z pracy 1700 osób (wydając na odprawy i inne koszty związane ze zwolnieniami 320 mln EUR) i jednocześnie zapowiada 200 mln EUR inwestycji w IT, co ma dawać od 2018 roku 270 mln EUR oszczędności rocznie. Czyli mniej pracowników i więcej komputerów zwróci się bankowi po dwóch latach.

Akcje ING w Amsterdamie drożeją dziś o 1,9 procent i są najdroższe od dwóch miesięcy.
 
Korzystając z okazji, że działa już fajnie wrzucanie tweetów i postów z FB - podrzucam Wilka. Odkąd się poprztykali o kandydaturę w Warszawie i partia wystawiła Wiplera, coś mu się odkleiło. Szkoda, bo uważam go za jednego z najrozsądniejszych ludzi w KNP a tu pokazuje się w nim dzieciuch.



 
Oby tylko do wyborów parlamentarnych jakoś ustabilizowali wewnętrzną sytuację bo inaczej może być kiepsko, znaczy się dla TVN oraz reszty to będzie woda na młyn, ale dla KNP samobójstwo.
 
Spodziewajmy się powtórki z rozrywki lub liczenia ręcznego w drugiej turze. Dziś odbył się test systemu (pierwszy i ostatni przed niedzielnymi wyborami), nie dało się absolutnie nic sprawdzić, bo system nie wystawiał prawidłowych licencji.
 
Złoty coraz wyraźniej się umacnia, natomiast świat dziś będzie obserwować głównie to, co dzieje się na rynku ropy naftowej na dzień przed szczytem państw OPEC


Dolar dziś nieco traci do euro, a większość walut rynków wschodzących zyskuje do dolara:

- brazylijski real zyskuje 1 procent

- won koreański zyskuje 0,4 procent

- lira turecka i korona czeska zyskują 0,3 procent

- polski złoty zyskuje 0,2 procent

- rand RPA, forint węgierski i rupia indyjska zyskują 0,1 procent

- chiński juan bez zmian

- peso meksykańskie traci 0,5 procent

- rubel rosyjski traci 1,8 procent




Szef KE, Jen Claude Juncker przedstawił dziś w Parlamencie Europejskim projekt nowego funduszu, który ma zapewnić Europie inwestycje za 315 mld EUR.

Pomysł polega na tym, aby w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego utworzyć osobny fundusz, wyposażyć go w 21 mld EUR kapitału, po czym ten bank będzie emitować obligacje za blisko 300 mld EUR, aby finansować kolejne inwestycje.



WIG20 rośnie teraz o 0,47 procent i jest prawie najwyżej jeśli chodzi o dzisiejszą sesję.

Spośród sześciu największych firm tylko PGE jest na minusie i spada o 1,1 procent. Za to Orlen drożeje o 2,5 procent, a PZU i Pekao SA o ponad 1 procent. Najmniejszy w WIG20 ukraiński Kernel zyskuje 7 procent po publikacji wyników kwartalnych.



 
Panowiem, po gebie sobie kazdy lubi dac, wiadomo mma. Tyle, ze rzadzą nami politycy, temat do góry. Co z tymi wyborami?
 
Plotki chodzą że Tymochowicz ma 1 grudnia na konferencji ogłosić powstanie Antypartii. W skład tego projektu mają być zaangażowani Dębski, Ryfiński i Elsner (wszyscy dawniej u Palikota), Demokracja Bezpośrednia (i tu niespodzianka w składzie obecnej DB zatrzęsienie byłych palikociarzy), chcą w to wciągnąć także Kukiza i jego Oburzonych (moim zdaniem nie pójdzie na to).

Tymochowicz jak zwykle wykonuje zadanie zagospodarowania elektoratu buntu, żeby przypadkiem jakiś Korwin czy inne Narodowce nie dostały się do władzy. A jak wszyscy wiemy wprawę ma: Samoobrona, Ruch Palikota czy Stanisław Tymiński z Partią X to przecież jego dzieła.

"Eksperci" z natemat.pl podali że Stonoga także ma brać udział w tym projekcie, oczywiście jest to fikcja ( Stonoga parę godzin temu zaprzeczył).

Mam nadzieję że elektorat buntu trochę wydoroślał i nie złapie się kolejny raz na zabiegi Tymochowicza.
 
Tymochowiczowi na wizji tak puszczają rajtuzy ostatnio, że ze spokojem można ten 1,5% olać ciepłym : D można powiedzieć, że Lepper przerósł mistrza hehe skąd idą pieniądze na tą "inicjatywę" ?
 
Stopa bezrobocia spadła w październiku do 11,3 procent, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 procent. To najpopularniejsze dane statystyczne spośród całego Biuletynu Statystycznego.


Oto bowiem według GUS w październiku w Warszawie spadło tylko 6 milimetrów deszczu. Najmniej od listopada 2011 roku. Mniej niż wtedy nie będzie nigdy, bo wtedy spadło zero milimetrów (czy ktoś z warszawiaków pamięta i czy w ogóle zauważył, że 3 lata temu był miesiąc bez deszczu?)​

A przed nami kolejne cztery ciekawostki.

W trzecim kwartale br. liczba pracujących wzrosła o 325 tysięcy, liczba bezrobotnych spadła o 288 tysięcy, a liczba biernych zawodowo (nie pracujący i nie szukający pracy np. studenci, emeryci, chorzy, więźniowie itp.) spadła o 99 tysięcy. W rezultacie na 1000 pracujących przypada teraz 928 niepracujących. Tylko 928, bo w poprzednich latach wyglądało to znacznie gorzej.

c0c9e22e-7563-11e4-9881-0025b511229e.jpg


Mamy bardzo ładne odrodzenie produkcji stali i zupełnie inną sytuację w przypadku wydobycia węgla. Stal podniosła się po spowolnieniu z 2012/2013, węgiel podnieść się nie może.

effabfb4-7563-11e4-b77a-0025b511229e.jpg



Mamy zadziwiająco trwały trend zmniejszania się liczby emerytów i rencistów. Bardzo możliwe, że to efekt większych niż przed laty utrudnień w zdobyciu renty. Kto wie może też coraz więcej osób po sześćdziesiątce, które szczęśliwie mają pracę woli nie przechodzić na emeryturę i dalej pracować, bo przejście na emeryturę oznacza dla nich spadek dochodu o kilkadziesiąt procent? To tylko domysły, nie mam na to żadnych danych. Ale trend jest ewidentny.

1c4291d2-7564-11e4-9f27-0025b511229e.jpg

I ostatnia kwestia. W Polsce ostatnio rośnie i średnia płaca i przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Ciekawe jest to, że to zatrudnienie rośnie często w tych branżach, gdzie zarabia się poniżej średniej:



- na przykład przy produkcji mebli – średnia płaca to 3068 PLN, a wzrost zatrudnienia to 7,2 procent;

- produkcja z tworzyw sztucznych – średnia płaca 3660 PLN, wzrost zatrudnienia 4,4 procent.



Natomiast w branżach z najwyższymi płacami zatrudnienie maleje:

- górnictwo: średnia płaca 6247 PLN, spadek zatrudnienia o 7,2 procent;

- produkcja energii i gazu: średnia płaca 5775 PLN, spadek zatrudnienia o 6 procent.

788c5cf2-7564-11e4-ac30-0025b511229e.jpg



Wyjątkiem z górnej prawej części planszy jest branża o nazwie „informacja i komunikacja”, w której zarabia się średnio 6806 PLN, a jednocześnie nastąpił tam wzrost zatrudnienia o 3,4 procent. Dlaczego - nie wiem, zwłaszcza że sama nazwa branży brzmi dość zagadkowo i pojemnie.
 
- na przykład przy produkcji mebli – średnia płaca to 3068 PLN, a wzrost zatrudnienia to 7,2 procent;
napisz przy ilu godzinach : D akurat w moim regionie jest zagłębie takich zakładów i mogę napisać otwarcie, że oni to na dwa etaty liczą albo z wypłatą dyra : D statystyki to jest tragedia przy milionach jednak
 
Wrzuciłem tutaj czyste dane i co z tym później robicie i jak interpretujecie to już nie mój biznes. Dzielę się informacjami.



Edit:

żeby nie było pustych przebiegów.

Po decyzji OPEC o utrzymaniu wydobycia spadł kurs rubla do dolara i euro. Wymusza to na Rosji dostosowanie budżetu to utrzymujących się niskich cen ropy co potwierdził ich minister finansów.
 
Wrzuciłem tutaj czyste dane i co z tym później robicie i jak interpretujecie to już nie mój biznes. Dzielę się informacjami.

(...)

Mógłbyś chociaż z łaski swojej dopisać, że to są kwoty brutto, jakbyś miał trochę więcej ochoty, to może nawet podałbyś ile dla porównania wynosi netto. Oczywiście tego może nie dać się zrobić przy pomocy Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+V - to pewnie główny problem.

PS: Na koniec po prostu nie kpij sobie z tym "dzieleniem się informacjami" gdyż jak zapewne wiesz są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Miłego wieczoru!
 
Mysle ze takie akcje to 20 lat za pozno... Az sie dziwie, ze ktokolwiek chcialby to firmowac, a Kukiz to juz w ogole... Choc Kukiz troche nieprzewidywalno-emocjonalny jest, fakt.
 
Wrzuciłem tutaj czyste dane
właśnie nieczyste za bardzo, komisja pkw chyba przeszła już na etaty do badań statystycznych : D co do ceny ropy niech tanieje, ja tego nie odczuwam za bardzo prywatnie ale firmy się pewnie ucieszą jak potanieje jeszcze. Dobrze, że chociaż taki opec decyduję się twardo na wydobycie i woli zajebać półki obniżając cenę. Nasz rząd wolałby w takiej sytuacji opierdolić podatników.
 
Gdyby do tych danych dodać, ile z wyrejestrowanych bezrobotnych (co mierzy ten wskaźnik) znalazło pracę, a ilu nie - okazałoby się, że nadal jest powyżej 12%. Tekst sprzed kwartału, ale nie widzę powodów dla których by się miał zdezaktualizować:
Od stycznia do marca z urzędów pracy wyrejestrowano ponad 600 tys. osób. Tylko 286 tys. bezrobotnych wykreślonych z ewidencji znalazło pracę. W tym samym okresie w urzędach zarejestrowano 650 tys. bezrobotnych. Z tego ok. 10% stanowili absolwenci szkół i osoby, które ukończyły naukę.

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 12,1%. Oznacza to, że liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wynosi 1,9 mln. osób. W marcu było ich jeszcze ponad 2,1 mln. Z danych urzędu pracy wynika, że stopa bezrobocia systematycznie spada. Większość ludzi odczytuje tę informację jako wzrost liczby osób znajdujących zatrudnienie. To niestety nie do końca prawda. Mniej niż połowa osób wykreślanych z ewidencji znajduje pracę.

Z najnowszych danych GUS-u wynika, że w okresie styczeń-marzec pracę znalazło tylko 286 tys. osób wcześniej zarejestrowanych w PUP-ach. Dodatkowo aż 82 tysiące ludzi wyrejestrowano w związku z wysłaniem ich na staż lub szkolenie finansowane z publicznych środków. To wzrost o 6% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Mniej niż połowa wyrejestrowanych z ewidencji znajduje pracę
Okazuje się, że co piąty wyrejestrowany w związku z otrzymaniem oferty pracy lub stażu to osoba, której wynagrodzenie jest finansowane z publicznych pieniędzy. Niestety, aż 148 tys. osób wyrejestrowano z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, a aż 38 tys. ludzi dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego. To wzrost o 22% w stosunku do 2013 roku.

Skoro mniej niż połowa wyrejestrowanych to osoby, które znalazły pracę, to stopa bezrobocia rejestrowego nie jest do końca wiarygodnym wskaźnikiem. Resorty pracy informując o spadku stopy bezrobocia, często pomija fakt, że za większość „spadku” odpowiadają tak naprawdę prawno-statystyczne działania.

Jeżeli bezrobotny kolejny raz nie podejmuje proponowanej pracy np. ze względu na odległość od miejsca zamieszkania, to w końcu traci status bezrobotnego. Trafia do statystyki jako wyrejestrowany i w teorii obniża stopę bezrobocia, chociaż tak naprawdę w dalszym ciągu pozostaje faktycznym bezrobotnym. To samo dotyczy ludzi, którzy nie mogą znaleźć prawdziwej pracy, w związku z czym urząd wysyła ich na szkolenie lub staż. W I kw. 2014 roku do urzędów przesłano ponad 300 tys. ofert staży i szkoleń – to o 60 tys. więcej niż rok temu.

Dodatkowo na „aktywne formy walki z bezrobociem” wydajemy ok. 4 mld zł rocznie. Z całego ogółu bezrobotnych tylko niecałe 14% ma prawo do zasiłku. Na ten cel przeznaczamy ok. 3 mld zł rocznie. Gdyby nie staże i szkolenia to statystycznie bezrobocie byłoby wyższe o ok. 1,5 p. proc. Koszty po stronie Funduszu Pracy pozostałyby bez zmian (co roku FP wydaje ok. 10 mld zł).

Milion bezrobotnych nie ma ukończonych 35 lat
Aż 382 tys. zarejestrowanych bezrobotnych ma mniej niż 24 lata. W grupie wiekowej 25-34 lata pracy nie ma 627 tys. osób. W sumie ponad milion bezrobotnych to osoby w wieku do 35 lat. Na łączną liczbę bezrobotnych, która w tym okresie wynosiła ponad 2 mln ludzi, tylko 250 tys. miało wyższe wykształcenie. Najwięcej, bo ponad 600 tys. zarejestrowanych to ludzie z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Pozostałe 600 tys. to ludzie, którzy mają wykształcenie co najwyżej gimnazjalne. Z wykształceniem średnim ogólnokształcącym i zawodowym bez pracy pozostawało 700 tys. osób.

Z tego blisko 70% to ludzie z wykształceniem średnim zawodowym. Z danych GUS-u wynika, że mitem jest twierdzenie, że szeregi bezrobotnych zasilają głównie ludzie z wykształceniem wyższym, a osoby po zawodówkach znajdują pracę na pniu – z rejestru wynika jasno, że większość bezrobotnych to ludzie z wykształceniem zawodowym. Naturalnie istnieje spore prawdopodobieństwo, że część z nich to osoby świadczące pracę „na czarno”.

Liczba bezrobotnych maleje, ale nie przybywa zatrudnionych
Statystyka stopy bezrobocia w ostatnich miesiącach pokazuje, że liczba bezrobotnych systematycznie maleje. Niestety, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest to głównie zasługa finansowanych z publicznych pieniędzy staży i szkoleń, a także wykreślania ludzi z ewidencji na skutek niegotowości do podjęcia pracy. Część rezygnuje ze statusu bezrobotnego, bo zwyczajnie wyjeżdża za granicę.

Z danych Eurostatu, który monitoruje rynek pracy zgodnie z metodologią BAEL, czyli bazującej na ankietach osób faktycznie poszukujących pracy, stopa bezrobocia od wielu miesięcy oscyluje w granicach 9,6%. Jest niższa od średniej europejskiej, ale nie spada w tak istotny sposób jak sugerowałby rejestr bezrobotnych. Słowem, nie ma sukcesu. Zwłaszcza w kontekście liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, która wzrasta miesiąc do miesiąca raptem o kilkaset etatów. Potwierdza to słynne słowa Marka Twaina - są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, bezczelne kłamstwo i statystyka.
 
@ironical man , polecam głębokie oddechy i herbatkę na uspokojenie. Dużo lepsze niż wyładowywanie frustracji na forum. Dane nigdy nie są kłamstwem jeżeli są zebrane rzetelnie. Dopiero ich interpretowanie (złe) jest kłamstwem.

Kiedy rośnie średnia płata w danej branży i zostało to zaobserwowane to nie jest to kłamstwo, a fakt. Dopiero gdybym napisał że wszyscy produkujący meble zarabiają więcej to byłoby kłamstwo bo zapewne tak nie jest. Nie wiem gdzie widzisz tutaj moją kpię z użytkowników. Nie widzę niczego złego w przeklejaniu infromacji które z pewnością mogą być ciekawe dla niektórych z cohonesowiczów.
 
@ironical man , polecam głębokie oddechy i herbatkę na uspokojenie.
(...)
Nie widzę niczego złego w przeklejaniu infromacji które z pewnością mogą być ciekawe dla niektórych z cohonesowiczów.

Właśnie drugą piję i to pewnie przez to...

Co do "informacji" to może wystarczy wrzucić link, a nie zarzucać jakiś szajs, który trzeba przewijać kilka razy. Chcesz tu zrobić "przegląd prasy"? Ja wiem, że pewnie fajnie to wygląda jak się wrzuci taki opasły artykuł, ale wierz mi, że link w zupełności wystarczy. Już nie wspomnę o tym, że nawet źródła nie podałeś skąd było kopiowanie. Trochę więcej minimalistycznego podejścia życzę.
 
@ironical man , Spoko. Następnym razem wkleję w rozwijaną ramkę specjalnie dla ciebie. Mogłeś napisać tak od razu zamiast złośliwości i naskakiwania na mnie. Efekt ten sam, a kultura dyskusji dużo wyższa.
 
Back
Top