Polityka

http://rybinski.mobile.salon24.pl/590193,wrzod-na-ciele-demokracji



I komentarz prof. Rybińskiego, z którym się w gruncie rzeczy zgadzam - poza tym, że nie uważam, aby banki centralne miały jakaś ważną misję. Od samego początku istnienia są one nie tylko niepotrzebne, ale i szkodliwe.
 
Panowie ostatnio troche nie miałem czasu więc nie do końca ogarniam. Może ktoś mi w kilku słowach streścić tą afere? Bo wszędzie trąbią itp. Ale o co dokładnie chodzi? Że oni tam jakiś deal dobijali czy jakieś machlojki czy jak?
 
Karateka w Chinach nie ma Banku Centralnego i kreacją bazy monetarnej zajmuje się rząd. Oszczędza dzięki temu miliardy dolarów rocznie na odsetkach.
 
W sumie mi tez :) bo w weekend zero radia i tv, czytalem tylko na szybko cos z tego linka :) Blogo tak bez szamba :)
 
wszystko z aferą rozejdzie się po kościach, wystarczy popatrzeć na to przychylnym okiem jednego z najpopularniejszych blogerów w Polsce :



http://www.kominek.in/2014/06/wszystko-co-warto-wiedziec-o-aferze-podsluchowej/
 
wszystko z aferą rozejdzie się po kościach, wystarczy popatrzeć na to przychylnym okiem jednego z najpopularniejszych blogerów w Polsce


No tak przecież kto by się przejmował takim świstkiem jak konstytucja. Jestem przerażony takim podejściem,bo wynika z niego,że politycy nie muszą podporządkowywać się żadnemu prawu.
 
Dlatego tak jak mówie. W Polsce trzeba ich obalić siłą. Co z tego, ze teraz rząd się poda do dymisji lub poleci pare głów, jak w wyborach znowu wygrają gnoje. Tylko, ze przy obecnych aspiracjach Rosji, taka sytuacja w Polsce byłaby im na reke i mielibyśmy tutaj drugą Ukraine.
 
To kominek jeszcze pisze? Jezuuu, jak ja dawno tam nie bylem.



Hmmm, jak przeczytalem sam, to co tutaj z linka bylo dane, mialem podobne wrazenie jak Kominek. Mowie na powaznie, choc u Fresha nie zapunktuje :) Pewnie zaraz bedzie lincz na mnie, zem POrobany albo cos... Nie twierdze, ze afery nie ma, tyle ze dziwi mnie ta histeria. To oczywiste, ze tam machloje ida, tylko te najlepsze pewnie sa uzgadniane w miejscach gdzie trudniej nagrac, a to konkretne, jakos mnie do histerii i ostrzenia kosy nie nastawia.



Z kolei dzis rano w radiu uslyszalem fragmencik (do przedszkola jest blisko :)) traktujacy tez o dymisji rzadu, wiec mam wrazenie, ze nadal nie wiem "o co kaman".



Bo albo ja "tempy" czegos nie rozumiem, albo bym zrozumial gdybym cos zobaczyl, doczytal, obejrzal... Przeczytane dwa arty w necie to chyba niezbyt dobra podstawa do wydawania osadow.



Ok, koniec Disturbed, wlaczam trojke, moze cos powiedza.
 
Hmmm, jak przeczytalem sam, to co tutaj z linka bylo dane, mialem podobne wrazenie jak Kominek. Mowie na powaznie, choc u Fresha nie zapunktuje :)


tak sie składa że punktujesz, nie jestem platformensem ale mi polityka cieplej wody w kranie jak najbardziej odpowiada, sporo jezdze po Polsce i widze jak sie kraj rozwija, mam prace, zona tez, dobrze zarabiamy wiec nie widze podstaw do zmian. Te zagrywki polityczne nie sa tez dla mnie nowoscia, tesciu moj mocno dzialal w polityce, z czescia ludzi z obecnego jak i bylego (czerwonego) siwecznika nie raz pilem wodke. Wiem jaka jest tutaj atmosfera "wolonosciowa" i "nacjonalistyczna" wiec nie obnosze sie niepotrzebnie z moimi pogaldami czy symoatiami. Mieszkalem i pracowalem 3 lata w UK, znam smak chleba na emigracji, wrocielm do PL i nie zaluje !!



Pozdrawiam :)
 
Dzihados: Juz Ci tlumacze:



1. Prezes NBP dogaduje się z ministrem Sienkiewiczem w sprawie ratowania budżetu, bo jest straszny deficyt budzetowy. I tutaj kilka faktow.



a) Konstytucja - NBP jest organem niepolitycznym, czyli wszelki handle polityczne sa niekonstytucyjne. Belka chcial glowy Rostowskiego i zmiany ustawy o NBP wzamian za pomoc. To jest zlamanie Konstytucji i sprawa pod Trybunal Stanu. Rostowski zostal zdymisjonowany, a zmiana ustawy poszla pod obrady.



b) Kto przyslal Sienkiewicza ?



2. Minister Nowak - bardzo boi sie kontroli skarbowych, zona jest nekana, wykazywala straty a na konto wplywalo co chwile po 50 tysiecy, niby nie duzo ale jakos o to nie dbal. Co z tym teraz zrobic. Najbardziej sie boi, ze beda sprawdzac rowniez jego rachunki, crossowac z tymi zony. Pyta sie co mu za o grozi? Wiezienie? Ale na szczescie dostal odpowiedz, ze udalo sie zablokowac kontrole. Ma dochody z niewyjaśnionych źródeł. Korupcja? Hmmm ?



3. Marek Belka mowi, ze ostrzegal Tuska przed Amber Gold. A my przeciez wiemy, że Tusk sie zarzekał że nic nie wiedział o Amber Gold - kłamał, bo jego syn tam pracował.
 
Czytam tego Kominka - gosc jest ostrym kretynem. Oczywiscie, ze kazdy podejrzewal ze Konstytucja jest lamana w wielu przypadkach, ale jak nie ma dowodow to nie ma afery. To tak jak z mafia - wiemy ze jest, ale dopiero jak sie zlapie gangsterow to jest afera i to nie znaczy, ze nalezy ich wypuscic, bo przeciez to jest normalne ze mafia istnieje, ze sa haracze itd, z igly widly, wielkie rzeczy, ciemny lud nie wiedzial ze mafia jest? Nie robmy z tego duzej sprayw, sobie haracze sciagaja, niech sciagaja dalej. To jest ten sposob argumentacji.



Druga sprawa Nowak - on sie nie martwil kontrola w firmie zony, tylko tym ze beda jego rachunki crossowac z tymi zony, czyli sam ma nielegalny majatek. Skad ma minister taki majatek ? Hmmm ? Pytal sie "Co MI za to grozi?" a nie "Co zonie za to grozi?". Gangster tez bronic rodziny, ale to nie znaczy, ze nalezy z tego powodu go puscic wolno
 
@Fresh, wyczulem ironie w ocenie artu Kominka, stad moja prognoza :) Ja generalnie tez nie narzekam, chyba ze na brak czasu, moze to jest prawdziwy problem? Znaczy sie, jak mi dobrze, tzn. nie jestem prawdziwym Polakiem?



Nadal tego nie rozumiem, dlaczego NBP nie moze stawiac warunkow kredytobiorcy? Bo rozumiem, ze - upraszaczajac - to NBP zrobi/zrobil? Jesli rzad/my pozyczymy cos z EU, a ta mowi: obnizcie VAT na bulki, podwyzcie VAT na maslanke to damy pozyczke, to dlaczego tego nie moze zrobic NBP? Żądania personalne sa oczywiscie zalosne, prawdopodobnie nielegalne, ale jakies zmiany w prawie? Przeciez Belka nie negocjowal tego dla siebie, ale dla NBP.



W trojce ciagle cos o emeryturach, takze nic nowego nie wiem :(



@Karatek: jest gdzies dostepny pelny zapis tych rozmow? Ciezko mi sie odniesc do twoich sugestii/wnioskow.
 
@Karatek: jest gdzies dostepny pelny zapis tych rozmow? Ciezko mi sie odniesc do twoich sugestii/wnioskow.


jest jakies 5 minut ale to i tak tylko wyrywki ktore Wprost udostepnil:



http://www.wprost.pl/ar/452396/Handel-glowa-Rostowskiego/
 
Hmmm, jak slysze "wyrywki" to od razu mi to "cuchnie"... Dlaczego nie calosc?



a) calosc dalaby obraz, ze te fragmenty, ktore znamy mowia o czyms innym, niz my teraz sadzimy



b) ktos chce stopniowac/kontrolowac dramat



ma ktos inne rozwiazanie? Bo mnie ani a) ani b) sie nie podoba.



Co do stenogramow: to wszystko?



1) nie wiem o jakim rozwiazaniu gospodarczym oni rozmawiaja, bo jedyne co jest jasne to Rostowski. Ktos to czai?



2) na serio, bedzie lincz, ale mam wrazenie, ze tam ktos w koncu zrozumial, ze wybory mozna wygrywac pomagajac Polsce :) bo jej interes, przynajmniej w okresie wyborow, jest zgodny z interesem partii :) beka :)



Ta okladka to chyba troche na wyrost, ale za to jaka sprzedaz:



Dr0LjHj.png
 
mam wrazenie, ze tam ktos w koncu zrozumial, ze wybory mozna wygrywac pomagajac Polsce :) bo jej interes, przynajmniej w okresie wyborow, jest zgodny z interesem partii :) beka :)


zaraz się okaze ze to wszystko zaplanowal Tusk a bohaterowie calej afery wiedzieli za sa nagrywani i dlatego dobrz mowili o inetresie gospodarczym kraju, sa zmarwieni sytuacja ekonomiczna i zalezy im na obsadzeniu stanowiska ministra finansow dobrym technicznym ekspertem. Ba sami siebie nagrywli i nagrania podrzucili na wycieraczke wprost.



a tak calkime serio to ponoc jest tylko czesc upubliczniona bo spora czaesc rozmow, jak kto po alko bywa, dotyczy rzeczy prywtnych niezwiazanych z polityka.
 
heheh :)



A na powazniej, to chyba trzeba poczekac, co tam jeszcze wyplynie, bo ja nadal nie rozumiem o czym oni mowia (pomijajac strach przed PiSem, czy sprawy "kadrowe" - w zamian za cos, ale co?).



A wracajac w luzniejasza atmosfere, i to doslownie: wszyscy ci, co ostatnoi w tej sali VIPow robili "dile", pewnie zwieraja posladki :) Najwazniejsze pytanie: czyja reka na klejnotach?
 
Mówiąc szczerze nie dziwi mnie treść tych nagrań, spotkali się i pogadali o robocie, a że robią w polityce to tak to wygląda.



Bardziej mnie śmieszy fakt, że podsłuchanym jest minister MSW, człowiek, który kontroluje całą machinę służb nie potrafi ochronić siebie przed taką wpadką. Przecież tak można zdestabilizować każdą władzę, obalić rząd, ośmieszyć każdego urzędnika. Zamiast inwestować w think-tanki, kampanie społeczne, PR i czym tam jeszcze partie się zajmują, trzeba kupić dyktafony z mikrofonami kierunkowymi i żywić się w warszawkich lokalach.



Ciekawe, który problem będzie mocniej grany, treść rozmów, czy poszukiwanie autora nagrania?
 
Dzihados:

1) nie wiem o jakim rozwiazaniu gospodarczym oni rozmawiaja, bo jedyne co jest jasne to Rostowski. Ktos to czai?


Chodzi o skup przez NBP polskich obligacji skarbowych, co jest obecnie nielegalne, ale po nowelizacji ustawy juz bedzie legalne. Rozwiazanie korzystne, jednak same negocjacje i warunek - Rostowski, a cel - niedopuszczenie PiSu do wladzy ("amy deficyt budżetowy, ryzyko przekroczenia progu, 43 proc. w CBOS dla PiS-u i osiem miesięcy do wyborów...") - Belka mowi, ze podoba mu sie takie rozwiazanie, bo "Dobrze. Podoba mi się ten sposób stawiania sprawy. Bo on dotyczy Polski, a nie tylko tak zwanej gospodarki". Czyli niepolityczny organ panstwowy bedzie wspolpracowal z rzadem w celu niedopuszczenia partii opozycyjnej do wladzy. To jest zlamanie Konstytucji i niewazne czy sama zmiana ustawy o NBP jest dobra dla Polski czy nie. To tak jakby Donald Tusk ustalal z sedzia Sądu Najwyższego wyrok i ten wyrok byłby dobry, uczciwy i sprawiedliwy - ale to nie jest ważne, bo mamy zasadę trójpodziału władzy - i te zasady, przepisy Konstytucji są nagminnie łamane co jest skandalem. Trybunał Konstytucyjny kieruje zapytanie do Rządu - jakie skutki przyniesie dla budżetu państwa stwierdzenie niekonstytucyjności reformy emerytalnej. Albo prowokacja dziennikarska gdy podstawiony dziennikarz podający się za Ministra Sprawiedliwosci negocjuje z niezawisłym sędzią.
 
A mnie dziwią ludzie, którzy nie widzą w tym afery? Przecież to jest załamanie Konstytucji! Najważniejszego (teoretycznie) dokumentu w kraju. To jest kurwa skandal i tyle.
 
@Karateka: ja bym - patrz wyzej - widzial tam troske o Polske: "bedzie odplyw inwestorow" :) Zeby nie bylo: nie mnie oceniac czy to zlamanie czy nie. Nie znam sie.



Co do tresci "dilu" - to w jakims innym stenografie?
 
Lemmy: Tylko, że to nie były prywatne rozmowy. Oni negocjowali zmiane ustawy plus dymisje Rostowskiego ktory moglby zablokowac te zmiany.
 
a jak sie nie spotykaja i nie ustalaja to od razu jest wielkie halo ze tworzy sie ustawy lub je zmienia bez konsultacji z zainteresowanymi stronami :)
 
Dzihados: ze stenogramu - "Zwyciestwo PiS oznacza ucieczke inwestorow" - taaak, oczywiscie chodzi tu o dobro kraju, a nie partyjne rozggrywki.... Nie czarujmy sie. Wprost mowili ile jest do wyborow i ciagle o tym PiSie i sondazach.



W stenogramie jest "Dlatego powinieneś wcześniej zrobić zmianę w ustawie o NBP. " BS: Macie projekt tej ustawy? MB: No raczej. Wszystko jest, w ministerstwie. Tam są wytrychy... SC: Tam nie ma wszystkiego... MB: Dobrze, ale kurna, jak ja bym miał sygnał od premiera, że mogę tam wstawić to, co będzie trzeba, to wstawimy, różne rzeczy, które umożliwiałyby mi... "



A szczegolowa tresc dealu wynika wlasnie z projektu ustawy o zmianie ustawy o NBP
 
hmmm nie ma tego w zalinkowanym stenogramie? w wydaniu papierowym pewnie jest, tak?



Myslisz ze PiS swietszy? Sa siebie warci, tyle ze mniej afer z nimi, bo sa mniej u kortyta teraz :)
 
Dla mnie jeszcze ciekawszy jest zapis rozmowy z Nowakiem.

- Nowak: I chcą ją [żonę Nowaka - przyp. red.] trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. ( • ) Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moim rachunkiem. ( • ) Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej.
- Parafianowicz: Ja to wszystko wiem • ale • bo ja z urzędu kontroli skarbowej to już odkryliśmy bardzo dawno. UKS, komputery wyrzuciły ( • ) zablokowałem to ( • )
- N: A powiedz co w najgorszym wariancie mi grozi za takie rzeczy?
- P: Zależy co znajdą •
 
Dzihados: Mysle, ze tutaj nie ma duzej roznicy. Tak niestety wygląda nasza zabetonowana scena polityczna, partie sie zmieniaja, ale ludzie Ci sami. Czy PIS czy PO czy SLD czy PSL - nie ma roznic w aferach.



http://www.se.pl/wydarzenia/politycy/afera-podsluchowa-tasmy-wprost-zapis-rozmowy_407007.html



Sławomir Cytrycki: Dlatego powinieneś wcześniej zrobić zmianę w ustawie o NBP.



Marek Belka: Tak, bardzo ważna sprawa.



Sławomir Cytrycki: Rostowski tego nie zrobi...



Marek Belka: Mogę to zrobić tylko z Tuskiem."
 
Back
Top