Polityka

Źle to sformułowałem, wiec konkretnie:

Chanukę jak zakładam że wiesz, ustanowił Jehuda Machabeusz w 165 r.n.e., na długo przed spisaniem Talmudu, oczywiście obyczaj wcześniej trwał poprzez przekaz ustny.
Si Senior (tylko literówka Ci się wkradła, oczywiście p.n.e.). Obawiam się, że spieramy się o subiektywną semantykę albo nawet o interpretację teologiczną. Z tego, co rozumiem, dla Ciebie nie jest, ponieważ ma swoje źródło i znaczenie poza Talmudem, a dla mnie jest częścią judaizmu talmudycznego, ponieważ Talmud jednoznacznie odwołuje się do Chanuki i przedstawia jej opis (nie ma dla mnie znaczenia, jak bardzo szczegółowy on jest).

Żydzi uznają, że zarówno Pismo Święte (Pentateuch), czyli tzw. Tora pisana, jak i Talmud, czyli tzw. Tora ustna zostały objawione Mojżeszowi na Górze Synaj. Jest to dość zabawne, bo wychodzi na to, że Bóg objawił Mojżeszowi prawo i późniejszą jego interpretację dokonaną przez rabinów (jest to jeden z paradoksów judaizmu rabinicznego).

Ale o ile wiem każde święto żydowskie ma w Talmudzie osobny traktat poz Chanuką właśnie,
Nie chcę się aż tak w to wgłębiać, bo nie zajmuję się bezpośrednio judaizmem, aby znać szczegółowo ich wszystkie święta i zawartość ksiąg. A ponadto nie uważam, żeby to miało decydujące znaczenie w kontekście takiego określania. Zaryzykowałbym jednak stwierdzenie, że nie jest to prawda. To znaczy, zgadza się, że opis Chanuki nie stanowi osobnego traktatu, ale znalazłem np. Tu bi-Szwat i Tu b'Av, gdzie jest analogicznie.


Zaraz przyjdzie jeden rabin i powie: bo te istotne są ujęte w osobne traktaty, a te nieistotne nie. Ale wnet przyjdzie drugi rabin i powie: o nie Mosze, ty nie możesz tak mówić, to jest niedobra. Wszystko, co Bóg objawił, ma znaczenie - i tak to się dyskutuje w tej synagodze...

której geneza w pełni opisana jest w księgach machabejskich.
A jak wyżej wspomniałem, według teologii samych wyznawców judaizmu wcześniej została objawiona Mojżeszowi w tej krótszej postaci z Miszny. :ponymindfuck:

Ok, mea culpa, po ośmiu latach afer nie zweryfikowałem tematu.
Jeżeli coś takiego było, to nie kojarzę w tym momencie, jakie afery były z Rachoniem i Ogórkową. W każdym razie moim celem w żadnym wypadku nie było, abyś bił się w pierś, jedynie sprostowanie.

Niezupełnie to mialem na myśli ale ok, szanuję.
 
Last edited:
@Dzihados co do Twojego tweeta o odejściach ze straży pożarnej. To jest całkowicie "normalne", że po zmianie władzy są czystki na szczycie (to samo było przy poprzedniej zmianie).
Zmienią komendanta głównego, a ten prawdopodobnie wszystkich 16 wojewódzkich. Moim zdaniem to takie sianie paniki przez media, jakby się pierwszy raz z czymś takim spotkały, w firmie jest to coś czego się po prostu spodziewaliśmy.
 

Attachments

  • IMG_2235.jpeg
    IMG_2235.jpeg
    259.5 KB · Views: 25
Jak ty śmiesz potępiać coś co w podobnym przypadku sąd uznał za legalne? Gdzie wiara w mądrość wyroków?:siuu:
Ty jesteś kryptoPiSowcem :korwinlaugh:

Co uznał za legalne? Znowu pewnie czegoś nie rozumiesz, ale już masz zdanie, tak jak w przypadku tworzenia nowych norm prawnych przez TK.
 
Co uznał za legalne? Znowu pewnie czegoś nie rozumiesz, ale już masz zdanie, tak jak w przypadku tworzenia nowych norm prawnych przez TK.
Był wyrok uniewiniajacy dla jednej z bab która zrobiła to samo co Szajbus Wielgus I na bank ciebie oznaczałem przy takich newsach :korwinlaugh:
 
Bosak z Mentzenem chcą być drugą Polską 2050
Bosak mówi że Braun oszukał wyborców takim zachowaniem i kuli uszy , a widać że ludzie jadą po nich za to jak po burej suce. Widać że ludzie mają dość miałkiego pierdolenia.
Oczywiście taka akcja Brauna to ekstremalna sytuacja i można było lepiej to rozegrać - ale to co robi konfederacja od pewnego czasu sprawia się że prawicowi wyborcy sie od nich odwracacją.

Odjebał i tak mają przejebane , ale oni nie potrafią kompletnie przejść do kontrataku i daja się napierdalać zarówno politykom jak i mediom kuląc łeb i grzecznie zbierając razy
 
Bosak z Mentzenem chcą być drugą Polską 2050
Bosak mówi że Braun oszukał wyborców takim zachowaniem i kuli uszy , a widać że ludzie jadą po nich za to jak po burej suce. Widać że ludzie mają dość miałkiego pierdolenia.
Oczywiście taka akcja Brauna to ekstremalna sytuacja i można było lepiej to rozegrać - ale to co robi konfederacja od pewnego czasu sprawia się że prawicowi wyborcy sie od nich odwracacją.

Odjebał i tak mają przejebane , ale oni nie potrafią kompletnie przejść do kontrataku i daja się napierdalać zarówno politykom jak i mediom kuląc łeb i grzecznie zbierając razy
Trzeba było w rmf powiedzieć, żeby zrobiłą sobie ankiete i niech jej słuchacze zdecydują czy to było słuszne czy nie, a nie się kulą i kajają. Zrobił, to zrobił. Na huj drążyć temat.
Bosak z Mentzenem zachowali się jak płatki śniegu. Jaki Oni przykład pokazują swoim wyborcom? Wyborców też oleją jak marszałek sejmu tak powie? |
Zgasił świecie i temat powinien sie zakonczyc w jeden dzien. Albo kara, albo go wyjebac, albo obojętnie co byle podjąc decyzje i zająć się ważnymi sprawami, a nie temat teraz trzeci dzień wszędzie lata.
 
Last edited:
Bosak na kolanach przed Hołownią :juanlaugh:

Dziennikarz ,,czy uważa Pan że takie święta jak hanukowe odpalanie świec powinno odbywać się w sejmie''?
Bosak ,,to jest decyzja marszałka sejmu, marszałek sejmu decyduje jakie wydarzenia się odbywają , jeżeli jest decyzja marszałka sejmu to powinna być szanowana niezależnie od naszych indywidualnych przekonań''

Czyli czekać na jakiś dzień lgbt jak tęczowa zgraja bedzię popierdalać po sejmie bo przecież marszałek jest bogiem - ale co najważniejsze pozwolił mu poprowadzić czasami obrady jak jest 5 osób na sali i jest zadawanie pytań więć będzie się przed nim płaszczyć
 

Ale to jest piękne. Oni mają prawo!

Kurwa żeby żyd w katolickim kraju się tak panoszył, a fajnopolaki jeszcze przyklaskują. Wstyd mi za tych ludzi co za nich moi dziadowie na wojnie umierali.
:siara:
No ale czego sie spodziewać po ludziach którzy krzyczą konstytucja, a dali się zamknąć w domu bez podstawy prawnej. Widać dalej lubią jak ktoś ich dyma w imię "idei".
:beczka: PRAWORZADNOŚĆ!
 
Ale to jest piękne. Oni mają prawo!

Kurwa żeby żyd w katolickim kraju się tak panoszył, a fajnopolaki jeszcze przyklaskują. Wstyd mi za tych ludzi co za nich moi dziadowie na wojnie umierali.
:siara:
No ale czego sie spodziewać po ludziach którzy krzyczą konstytucja, a dali się zamknąć w domu bez podstawy prawnej. Widać dalej lubią jak ktoś ich dyma w imię "idei".
:beczka: PRAWORZADNOŚĆ!
Mnie to najbardziej bawi jej mimika, najpierw ofiara, ręka na sercu, łamiący głos, mryganie oczkami, a za chwilę płynne przejście do groźnych brwi i meltdownu :lesnarhappy:
 
A teraz przetłumaczę z języka brukselskiego na język polski: "Nasz kochany jedzący z ręki Tusk jest premierem więc teraz głupie polaczki udzielimy wam kredytu na zakup zagranicznych urządzeń dzięki czemu nasze firmy nie upadną, a wy będzie ten kredyt spłacać przez kolejne kilkadziesiąt lat. Jak ktoś nie ma kasy to niech jedzie do Niemiec zbierać szparagi, ale macie u nas wszystko zamawiać. Skończyło się rumakowanie. Żeby lemingom nie było smutno to obiecujemy, że pojawi się dużo pochwalnych artykułów w prasie zagranicznej."
 
A teraz przetłumaczę z języka brukselskiego na język polski: "Nasz kochany jedzący z ręki Tusk jest premierem więc teraz głupie polaczki udzielimy wam kredytu na zakup zagranicznych urządzeń dzięki czemu nasze firmy nie upadną, a wy będzie ten kredyt spłacać przez kolejne kilkadziesiąt lat. Jak ktoś nie ma kasy to niech jedzie do Niemiec zbierać szparagi, ale macie u nas wszystko zamawiać. Skończyło się rumakowanie. Żeby lemingom nie było smutno to obiecujemy, że pojawi się dużo pochwalnych artykułów w prasie zagranicznej."
Tłumacz przysięgły języka uninjnego
 
Słucham Brauna u Cichego i on nie może prosto odpowiedzieć na żaden temat tylko 15 min pierdolenia jakby przed chwilą wrócił z herbatki u Mickiewicza

Jest teraz dojeżdzany i nie próbuje tego przekuć na swoją korzyśc i dla dobra sprawy więc po chuj on to robił? Nie zamierza zgłaszać wniosku na tę babę wniosku o naruszenie nietykalnośći posła bo nie jest pieniaczem. Będzie siedział w telewizji Rzeszów i pierdolił o covidzie i Ukraińcach dla kilku widzów.
Da robić z siebie wariata i jego akcja będzie akcją antysemitycznego psychola a nie dbałością o dobro Polski.
Może czasami krasnomóstwo trzeba wyłączyć i zacząć konkretnie mówić o konkretach czyli naciskach na prokuraturę przez marszałka , nacisku i szantażu na Bosaku przez marszałka itd.

Chodzi mi o to że on się nie wycofał , nie powiedział że cel był inny i forma była zła - on twardo stoi przy swoim że to interwencja poselska dlaczego więc daje się kopać? dlaczego nie wywołuje swoich kolegów z partii do wyjścia przed szereg itd
Reasumując sztuka dla sztuki a nie realna walka bo jego akcja (obserwując jak on teraz się zachowuje) jeszcze wzmocniła żydowskie wpływy i lewacką narrację o tym że konfa to banda świrów
 
Last edited:
Back
Top