1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Paleo

Discussion in 'Suplementacja i Odżywianie' started by amen20, May 31, 2015.

1. Saenchai

Saenchai EFC Africa
    Bantamweight

Komentarze:
    2,748
    Zdobyte Lajki:
    785
    Punkty:
    1,790
  2. Masu

Masu UFC
    Heavyweight

Komentarze:
    19,528
    Zdobyte Lajki:
    17,438
    Punkty:
    1,790
    Kolejny który myśli że chodzi o jedzenie jak w paleoicie. Zdrowe produkty a nie jaskiniowe. Mam oglądnąć film i nagle zacząć pić mleko po którym mam bamboch jak w ósmym miesiącu ciąży?

3. Saenchai

Saenchai EFC Africa
    Bantamweight

Komentarze:
    2,748
    Zdobyte Lajki:
    785
    Punkty:
    1,790
    @Masu jakbys obejrzal film to bys zrozumial, ze autor jest przeciwny unikaniu jedzenia jezeli go nie musimy unikac. Skoro masz bamboch (wzdecia jak rozumiem) to jest akurat powod by unikac okreslonego produktu. I nie jest to jakis tam pierwszy lepszy "kolejny".

4. Masu

Masu UFC
    Heavyweight

Komentarze:
    19,528
    Zdobyte Lajki:
    17,438
    Punkty:
    1,790
    No więc unikam tego co mi szkodzi. Wcześniej myślałem że muszę mieć brzuch jak The Iceman;(

5. Plywak

Plywak BAMMA
    Flyweight

Komentarze:
    743
    Zdobyte Lajki:
    431
    Punkty:
    1,190
    Co jadacie/polecacie na paleo śniadanko ? Nie jestem na paleo, ale dosyć często na śniadanie jadam omlety/jajecznice/jaja sadzone lub gotowane. Co można by zjeść, by było równie sycące ?

6. Mort

Mort Żołnierz Chrystusa

Komentarze:
    8,912
    Zdobyte Lajki:
    2,020
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Warszawa
    stek z orzechami

Plywak likes this.
  7. Masu

Masu UFC
    Heavyweight

Komentarze:
    19,528
    Zdobyte Lajki:
    17,438
    Punkty:
    1,790
    Stek ze stekiem.

Plywak likes this.
  8. Comber

Comber UFC
    Light Heavyweight

Komentarze:
    15,796
    Zdobyte Lajki:
    17,678
    Punkty:
    1,790
  9. Taran

Taran PRIDE FC
    Middleweight

Komentarze:
    6,882
    Zdobyte Lajki:
    1,581
    Punkty:
    1,190
    Home Page:
    Ile ludzi na diecie Paleo tyle diet tego typu. Moje paleo to kawa i paluszki przez cały dzień. Acha i woda gazowana- 3l.

10. kokaina

kokaina Legacy FC
    Welterweight

Komentarze:
    2,018
    Zdobyte Lajki:
    1,145
    Punkty:
    1,790
    Ktos to dobrze podsumowal, a jeszcze wczesniej wypunktowal brednie:

Jeszcze jedna ciekawa informacja z treści samego badania. Po tej całej selekcji ochotników do badania, suma summarum okazało się, że jednak 8% źle reagowało na gluten. 8% to już nie jest błąd statystyczny, także tytuł powinien raczej brzmieć "Minimum effects of gluten in patients with self-reported non-celiac gluten sensitivity (...)"

Co jeszcze ciekawsze - niecały rok po wykonaniu tego badania (w żadnym wypadku nie jest ono 'najnowsze' jak sugeruje opis znaleziska, bo pochodzi z 2013 roku), ta sama grupa naukowców wykonała inne, również randomizowane i kontrolowane badanie nad non-celiac gluten sensitivity.

Jak ktoś jest ciekawy, można zapoznać się z nim tutaj:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24689456

CONCLUSIONS: Short-term exposure to gluten specifically induced current feelings of depression with no effect on other indices or on emotional disposition. Gluten-specific induction of gastrointestinal symptoms was not identified. Such findings might explain why patients with non-coeliac gluten sensitivity feel better on a gluten-free diet despite the continuation of gastrointestinal symptoms.

Masu likes this.
  11. amen20

amen20 Maximum FC
    Lightweight

Komentarze:
    1,507
    Zdobyte Lajki:
    116
    Punkty:
    1,790
    Ile badan tyle konkluzji, mnie osobiscie obchodzi tylko to, ze dzieki unikaniu glutenu czuje sie lepiej i mam lepsze osiagi :)

PS. Nie ma innej opcji aby to sprawdzic niz samemu przez miesiac zastosowac sie do zalecen tego sposobu zywienia

12. kokaina

kokaina Legacy FC
    Welterweight

Komentarze:
    2,018
    Zdobyte Lajki:
    1,145
    Punkty:
    1,790
    Dokladnie tak. Sprawdzic na sobie i jak dziala to wtedy myslec czy warto czy nie.

amen20 likes this.
  13. Ja mam mocno sceptyczny stosunek do tej diety. Z kilku względów.

1. Gluten - do chuja pana, wyznawcy i twórcy diety opartej o sposób żywienia naszych przodków nie mają prawa przywoływać tamtego pożywienia jako argumentu w żadnej dyskusji. Gluten nie jest dodawany przez rolników czy firmy do produktów zbożowych, on tam występuje NA-TU-RAL-NIE. Zawsze tam występował i nikt na nadwrażliwość na gluten i celiakię nie narzekał. Zboża są doprawiane chemią, jakimiś nawozami sztucznymi itp., to bym szukał problemu, a nie w glutenie, choć na pewno esencją zdrowia on nie jest, ale da się być mistrzem UFC i Mr.Olympia jedząc produkty glutenowe.

2. Produkty EKO i Gluten Free to biznes, są droższe, dużo droższe. Czasem mogą mieć dodatkowe wartości odżywcze, mogą być "super food" itp., ale większość jest mniej smaczna, mniej praktyczna itd. Znajomej koleżanka pracuje w takim sklepie EKO i odradza te produkty, m.in. przyprawy, często to pic na wodę, w praktyce nie wpłynie w zauważalnym stopniu na Twój organizm taki produkt wcale. To tak jak z jajkami, być może to ze wsi, własnoręcznie podbierane od kurek są smaczniejsze, ale wartości odżywcze nie różnią się prawie wcale. Badali studentów SGGW i większość za smaczniejsze uznała klatkowe...

3. Dieta paleo jest dobrym rozwiązaniem dla osób zdrowych i trenujących, to dieta oparta na tłuszczu, jak metabolizm jest podkręcony dzięki aktywności fizycznej to fajnie, ale nie wiem jaki ma to wpływ na osoby z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem itd. Nie jest to moim zdaniem dieta uniwersalna, ale mogę się mylić. Jest prawdopodobnie prozdrowotna, ale czasem w sposób zakrawający na działania sekty. Wszystko z umiarem, a mój kumpel kupuje jakiś specjalny cynamon, bo po przekroczeniu jakiejś dawki na dzień, co nie jest trudne nagromadza się jakiś związek, który na coś tam działa szkodliwie.

4. Białko to cegły, węgle to murarze, kim są więc tłuszcze? Uchodźcami? Czy równie efektywnie są w stanie zastąpić węgle i budować mięśnie dzięki ponad 2x większej kaloryczności na 1g? Czy da się budować masę mięśniową bez udziału węgli? Bo na ten moment dla mnie to jest jedynie dieta na redukcję, ew. podtrzymanie.

Mnie intryguje tylko to niesamowite uczucie i power o którym mówią wszyscy wyznawcy paleo. Skąd się to bierze? Wszystkiemu winny gluten? Osobiście wyeliminowałem cukry totalnie, oczywiście to dokładane do pożywienia. Jak produkt ma <5g cukru na 100g, a jem go max.100g na raz(paczka wafli ryżowych musli z Biedry) to tego nie liczę, albo 30-50ml mleka do kawy. Słodzików nie używam, okazjonalnie do sera białego, lub 2-3x w roku do ciast. Miód i owoce sporadycznie, masło orzechowe też takie specjalne bez soli i cukru(Primavika), pieczywa nie jem bo mi wysadza brzuch, makaron nie, ale też nie jem, mąki generalnie nie jem, z glutenowych rzeczy chyba tylko płatki owsiane, wafle ryżowe, ryż i ziemniaki, choć nie wiem jak te produkt go wiele mają. No na pewno Paleo nie jestem, ale z pewnością ilość tego glutenu jest w mojej diecie dużo niższa niż u zwykłego śmiertelnika. Lecz nie robię tego celowo, po prostu te produkty mi odpowiadają, a inne nie. Te oparte o pszenicę powodują u mnie wzdęcia, wypychają mi brzuch do przodu zauważalnie, nie mam żadnych niestrawności, ale dyskomfort estetyczny na pewno. Mowa oczywiście o mące pszennej. Mąka żytnia razowa, makaron graham nie działają tak na mnie.

Reasumując może kiedyś spróbuję, ale jak będę bogatszy bo płatki jaglane to 8pln/500g, owsiane 2g/500g. Natomiast kasza jaglana mi wybitnie podeszła :D

straszny_raptor likes this.
  14. Dzihados

Dzihados UFC
    Middleweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    13,180
    Zdobyte Lajki:
    13,648
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    https://www.youtube.com/watch?v=ANPsHKpti48
    Miasto:
    Września to stolica, reszta okolica!
    Home Page:
    Nie chce mi sie czytac calego watku, sorry :), wiec moze bylo.

Co ma wspolnego dieta paleo z (anty)feminizmem? Juz kilkakrotnie sie nadzialem na taki kontekst, nie bardzo to czaje. Ktos cos?

15. cRe

cRe UFC
    Lightweight

Komentarze:
    9,096
    Zdobyte Lajki:
    12,668
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Wrocław
    Być może że będę robił jakieś #glutenfree wypieki więc jak wyjdzie zjadliwe to wrzucę tutaj.

16. Sedno

Sedno ONE FC
    Lightweight

Komentarze:
    2,359
    Zdobyte Lajki:
    1,495
    Punkty:
    1,190
    Tylko to może być w Twojej/Waszych głowach. Odstawiacie gluten i macie efekt placebo. Spójrzcie też pod kątem psychologicznym :)
    Według mnie działa to podobnie do suplementacji, najesz się kreatyny i napieprzasz jak głupi na siłce, bo czujesz moc.

CongaBonga likes this.
  17. CongaBonga

CongaBonga BAMMA
    Featherweight

Komentarze:
    806
    Zdobyte Lajki:
    381
    Punkty:
    1,190
    Wypijesz 30 gr białeczka mimo że nie dostarczysz żadnego zwierzecego łykniesz kreatyne i bcca nie dostarczając wartosciowego pokarmu organizmowi .Wielu takich koksow jest na siłowni co myśla ze biora suple to sa lepsi po prostu są glupkami ktorzy wiedzy nie posiadaja a ich sylwetka i siła jest na poziomie polrocznego amatora.Chce widziec ich nerki i inne organy ktore w wieku 40 lat beda posiadac wrzody nie wydolnosci i inne choroby ktore maja przez zajebista diete .

Nastepna sprawa podejscie psychiczne jest bardzo wazne widac to po tych "ekspertach" od kretyny bcca i białka cos jednak w głowie powstaje takiego przez co mysla ze rosna a tak naprawde niszcza organizm.

18. NEXUS

NEXUS Oplot Challenge
    Light Heavyweight

Komentarze:
    129
    Zdobyte Lajki:
    52
    Punkty:
    790
    Ryż, płatki owsiane, ziemniaki nie maja glutenu.
    Uśmiałem się po pachy: Większość odżywek bialkowych jest robiona z serwatki, ergo mleka, ergo jest to białko zwierzęce, no chyba że krowa to roślina. Białko z serwatki to nic innego właśnie, jak odfiltrowane białko z mleka, a nie jakieś mistyczne, chemiczne, syntetyczne trucizny niszczące zdrowie.
    Wszystko można sobie odtlumaczyc tym, że ktoś sobie wmawia efekt po czymś. Najbardziej mnie śmieszy, jak ktoś mało i słabo trenuje, dziobie suplementy jak wrobelek, a potem z dumą ogłasza, że "suplementy nie dzialaja", a ci co twierdzą inaczej wmawiaja sobie efekty.
    Co do budowy masy bez wegli, to jest to trudne. Zgadza się, obcięcie wegli głównie na redukcji. Mało wegli, duzo tłuszczu sprawdza się przy długotrwałym, ale nie intensywnym wysiłku. Z mojego doświadczenia, trening na siłowni przy drastyczny zwiększeniu tłuszczy i obcięcie wegli daje dziwny efekt gwałtownego skończenia się energii pod koniec serii i już nie da się nic dopompowac, "pompa" jest dużo mniejsza, ale za to jak się kończy cały trening i łapie oddech, to ma się uczucie że treningu nie było i można robić następny.
    Ogólnie dietę trzeba dobrać do celu. Suplementy, jak sama nazwa wskazuje służą do uzupełniania dobrej diety, a nie do zastepowania jej.

Comber likes this.
  19. Plywak

Plywak BAMMA
    Flyweight

Komentarze:
    743
    Zdobyte Lajki:
    431
    Punkty:
    1,190
    Mauricz mówił (nie wiem na ile wiarygodne), że dawna pszenica miała kilkanaście procent glutenu, obecna ma 50%.

Z biznesem, to racja, z tym, że nie widzę potrzeby kupowania jakiś specjalnych produktów gluten-free. Wystarczy z diety usunąć pieczywa, ciasta i makarony i masz dietę 90% wolną od glutenu.

20. cRe

cRe UFC
    Lightweight

Komentarze:
    9,096
    Zdobyte Lajki:
    12,668
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Wrocław
    Wątpie aby w pszenicy (w zależności od sposobu uprawy, gleby itd) zawartość białek przekraczała 15% tego co w ziarnie więc nie ma opcji żeby 50% ziarna to był gluten. A jeżeli chodziło oto że obecnie ziarna mają o 50% więcej glutenu to wynika to z tego jak krzyżuje się rośliny uprawne - żeby był większe i miały wszystkiego w sobie więcej bo wtedy z 1ha czy 1t masz więcej zysku.

edit: łatwy przykład to owoce dzikie i te z plantacji czy sadów.

Plywak likes this.

Share This Page