Nurmagomedov vs Ferguson. Typy użytkowników COHONES i ludzi z branży.

Kto wygra pas tymczasowy wagi lekkiej na UFC 209?

 • Khabib Nurmagomedov

  Votes: 10 40.0%
 • Tony Ferguson

  Votes: 13 52.0%
 • Remis

  Votes: 2 8.0%

 • Total voters
  25

Shoocker

Lejdis Fajt Najt
Z okazji sobotniego starcia, które zdaniem moim i wielu ludzi, jest jednym z najlepszych zestawień w ostatnim czasie pod względem sportowym w MMA, postanowiłem napisać Wam jakie przewidywania co do tej walki ma moja skromna osoba, oraz pare ludzi z branży MMA. Dodałem także ankietę, gdzie możecie głosować na zawodnika, który waszym zdaniem wygra(zapraszam także, do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach) Zaczynajmy ;)
a4c516861db21.jpg

Statystyki ze strony ww.ufc.com
Shoocker

Stójka:

Jeśli chodzi o nią faworyzowałbym Fergusona. Jego stójka jest bardzo niekonwencjonalna, zmienia on często pozycje z praworęcznej na mańkuta, dobrze łączy kopnięcia z uderzeniami, cały czas „chodzi na nogach” stosuje dużo balansu ciałem i kiwa głową.

Uderzenia których używa bardzo często, trzyma nimi dystans, lecz może także mocno naruszyć przeciwnika, są ciosy proste. Pojedyncze lewe/prawe(zależnie od pozycji), lub kombinacja tych ciosów.

Lewy prosty, którym Ferguson naruszył Gleisona Tibau
source.gif

Przekonał się o nich boleśnie także Lando Vannata, który przyjął ich całkiem sporo w walce z Fergusonem.

Proste Fergusona z walki z Lando Vannatą
kloj15forju5kmfzg.jpg

W półdystansie „El Cucuy” próbuje „złapać” swojego przeciwnika ciosami sierpowymi, lub podbródkowymi. Czasami „wystrzeli” jakąś niespodziewaną obrotówką.

Ferguson ma bardzo celne uderzenia łokciami, których używa po skróceniu dystansu.

Łokieć z walki z Edsonem Barbozą
giphy.gif

Jeśli chodzi o jego arsenał kopnięć, to doskonale trzyma dystans kopnięciem frontalnymi na korpus. Było ono bardzo kłopotliwe dla Josha Thompsona, który po każdym z nich tracił co raz więcej tlenu. Ferguson używa często kopnięć niskich i okrężnych na tułów.

Stójka Khabiba jest bardzo dynamiczna, a zarazem chaotyczna. Dobrze porusza się na nogach. Uderzając sierpowe często trzyma głowę nisko. Jego ciosy zazwyczaj prowadzą do skrócenia dystansu i sięgnięcia po obalenie. W półdystansie wyprowadza ciosy podbródkowe i sierpowe. Zdarza mu się zaatakować latającym kolanem.

Kombinacja ciosów w walce z Patem Healym
1_004.gif

Szarża Khabiba w walce z Rafaelem Dos Anjosem
ClearcutEnragedAmurstarfish.gif

Dynamiczny „podbródkowy” w walce z Thiago Tavaresem
Nurmagomedov1.gif

Lewy sierpowy w walce Michaelem Johnsonem
giphy.gif

Obaj Panowie mają luki w defensywie. W walce z Vannatą, Ferguson został dwa razy naruszony, raz ciosem sierpowym, a drugi raz wysokim kopnięciem. Co do wysokiego kopnięcia nie można mieć dużych pretensji, bo wykonanie tej techniki było bardzo kreatywne, to jeśli chodzi o cios sierpowy, to widać, że Ferguson czasami się odkrywa.
Khabib został dość poważnie naruszony przez Michaela Johnsona lewym sierpowym.

Klincz/Parter
Obalenia z klinczu i wejścia we dwie nogi to najgroźniejsza broń Rosjanina i każdy spodziewa się, że to on będzie je inicjował.
Obrony obaleń u Fergusona stoją na dobrym poziomie, oprócz tych tradycyjnych, stosuje także te mnie konwencjonalne jak przewrót w przód w powietrzu.

Obrona obalenia w walce z Joshem Thompsonem
ferguson-gif-mexico.gif

W parterze Khabib ciągle przechodzi pozycję i uderza z najróżniejszych kątów, jest bardzo agresywny. Gdy nadarzy się dobra okazja, to poddaje swoich rywali.

Ferguson to aktywny grappler, często szuka poddania, a pomagają mu w tym jego długie kończyny. Bronią obosieczną może okazać się to, jak Ferguson w parterze oddaje pozycję, aby później zaatakować na przykład nogę przeciwnika. W walce z tak dominującym z góry sambistą jak Khabib, może okazać się to zgubne.

Warto także zwrócić uwagę jak często w stójce Ferguson łapie duszenie d’arce(które jest jego wizytówką), a następnie ściąga przeciwnika na ziemię i tam zazwyczaj dopina technikę.

Podsumowując.
Ferguson wydaje się być bardziej wszechstronnym zawodnikiem niż Khabib. Posiada lepszy zasięg w stójce co pozwoli mu na trzymanie dystansu i karcenie ciosami prostymi. Jeżeli zostanie obalony, co też nie jest takie oczywiste, powinien neutralizować GnP Khabiba swoimi długimi kończynami. W końcowych rundach znany z żelaznej kondycji i ciągłej presji „El Cucucy” naruszy Khabiba i dokończy swoje dzieło ciosami, lub poddaniem.

Werdykt.
Ferguson TKO runda 5.
Lando Vannata.

Vannata sądzi, że ze względu na 5-cio rundowy pojedynek to Ferguson wygra tę walkę. W pojedynku 3 rundowym widziałby jako faworyta Khabiba. Twierdzi, że Tony to bestia jeśli chodzi o kondycje, i zwraca uwagę na duszenie d’arce Amerykanina. Uważa, że „El Cucuy” wstanie spod Khabiba, jeżeli zostanie obalony.

Eddie Bravo
Eddie uważa, że będzie to najbardziej szalona i najlepsza walka jaka miała dotąd miejsce, porównuje ją do takich walk bokserskich jak Marvin Hagler vs Tommy Hearnes, czy Roberto Duran vs Sugar Ray Leonard I. Bravo stwierdza, że Khabib będzie próbował przenieść walkę do parteru i robić to, co robił z każdym swoim przeciwnikiem. Uważa, że jego kontrola z góry i jiu-jiutsu jest nie z tego świata. Jednak podkreśla, że Ferguson to nie Michael Johnson. Mówi, że Tony jest bardzo niebezpieczny na ziemi, jest typem „finiszera”, dlatego Nurmagomedov musi skupić się cały czas na kontroli, bo jeśli zostawi mu trochę miejsca, to Tony podda go z każdej pozycji. Inne scenariusze o których mówi Eddie Bravo, to takie, gdy Khabib nie będzie wstanie przenieść walki na ziemię i zostanie znokautowany, nie będzie w stanie utrzymać Tonego na ziemi, lub zaraz po obaleniu wpadnie w technikę kończącą Fergusona, lub to Amerykanin obali Rosjanina przejdzie jego gardę i skończy walkę. Na końcu dodaje, że wszystko może się zdarzyć i nie zdziwi się jak wygra jeden, czy drugi zawodnik.

Brendan Schaub
Brendan sądzi, że stójka Khabiba to nic specjalnego, z drugiej strony mówi, że jest to gość, który nigdy nie przegrał ani jednej rundy, w swojej zawodowej karierze. Jego zdaniem kluczem do wygranej Rosjaninia w tej walce, jest ciągła presja, dążenie do klinczu, wpychanie Fergusona pod siatkę i obalanie go. Twierdzi, że nie będzie to takie proste(ludzie zapominają, że Ferguson zaczął w młodym wieku trenować zapasy) lecz Nurmagomedov na pewno obali Fergusona w tej walce. Uważa, że „El Cucuy” ma dobre przejścia i duszenia takie jak d’arce, czy anakonda, lecz nie jest on najlepszy z pleców(nie jest on typem grapplera jak Souza, czy Maia). Jego zdaniem, jeżeli walka skończy się przed czasem to na korzyść Tonego przez TKO, lub rozcięcie. Według niego Orzeł może mieć większe obrażenia wizualne, przez rozcięcia od łokci Fergusona, lecz wygra swoimi konsekwentnymi obaleniami.
 
Uważam, że Khabib przyjmie taktykę na Caina, tzn za cenę skrócenia dystansu zainkasuje kilka łokci i podbródkowych, ale skutecznie wpakuje się w klincz, gdzie stamtąd w końcu obali Fergusona i wymęczy w parterze. Nurma decyzja.
 
Stawiam że Khabib wygra pierwsze dwie rundy a potem Tony przejmie inicjatywę i wygra przez decyzję.
 
Wydaje mi się, że więcej atutów ma po swojej stronie Ferguson i to na niego stawiałbym jeżeli miałbym pieniądze. Ale kto wygra to jest mi to obojętne, liczę na świetne i krwawe widowisko.
 
Team Tony, chce żeby ten pozytywny wariat dalej niósł swoje popieprzone przesłanie w świat
 
Ciezko w tej walce wybrac zdecydowanego faworyta. Jednak gdybym musial wybrac, ktoras z opcji to mysle, ze Nurmagomedov przez TKO, ciosy w parterze (krucyfiks) #teamNurma
 
Back
Top