1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Nienawidzę sztuk walki - czyli co się zmieniło odkąd trenuję/ogladam MMA

Discussion in 'Forum MMA' started by Cloud, Oct 29, 2012.

 1. Cloud

  Cloud UFC
  Heavyweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  May 12, 2010
  Komentarze:
  18,939
  Zdobyte Lajki:
  30,344
  Punkty:
  4,790
  [​IMG]  Czym jest fascynacja MMA? Czy człowiek po obejrzeniu kilku walk wsiąka w temat czy może proces ten jest dłuższy i bardziej skomplikowany? Na swoim przykładzie opiszę jak kreowało się zamiłowanie do tego sportu i jakie zmiany zaszły w miarę pogłębiania się w tematykę MMA. Nie mam pewności, czy ktokolwiek może się z nim utożsamić, lub czy istnieje jednostka, której MMA wypaczyło podobnie jak u mnie idee sztuk walk.


  Na samym wstępie zaznaczmy, że człowiek trenuje dla różnych powodów. Dla ducha, ciała, filozofii, relaksu, samej walki i dla setki innych powodów. Dlatego nie wolno generalizować, a i sama motywacja mnie nie interesuje, jest to osobista sprawa każdego adepta. Opowiem jedynie o własnych odczuciach, które mogą mieć mało/nic wspólnego z prawdziwym osądem sytuacji. Swoista własna historia do luźnego komentowania:


  W młodzieńczych latach liznąłem wiele sztuk walk. Poszukiwałem swojego miejsca. Rzeczy wybijającej mnie poza codzienność. Sztuki walki dały mi tę alternatywę której szukałem. Te wszystkie pokłony, medytacje przed treningiem, czy dymki z kadzideł • jakże piękne to były rzeczy! Jako nastolatek chłonąłem te elementy, które wydawały mi się czymś wyjątkowym. Odskocznią od komputera i szkoły. Szanowałem swoich senseiów, uczyłem się ich • kata • , trenowałem do oporu techniki, które mi pokazywali. Wszystko było idealne w swoim zamkniętym kameralnym gronie. Sekcja sekcją, sztuka sztuką, a świat zewnętrzny, to było nic innego jak kolejne zamknięte grupy trenujące swój system i techniki. Jak planety oddalone od siebie i nie mające ze sobą nic wspólnego. Chciałem coś zmienić, to wsiadałem w statek kosmiczny i lądowałem w innym świecie trenując nowe rzeczy, będąc znowu odizolowany od tego co wcześniej się nauczyłem.


  Z czasem, gdy człowiek nabierał doświadczenia, zacząłem preferować coraz bardziej czystą walkę. Bez zbędnych rozproszeń. Wtedy właśnie w Polsce zaczynała się fascynacja walkami PRIDE. Serce me biło mocniej za każdym razem, kiedy widziałem pojedynki w japońskiej organizacji czy pierwsze gale UFC, które wtedy krążyły na płytach CD wśród kolegów. Mało kto w kraju wiedział co to jest MMA, nawet wśród aktywnie trenujących. Dlatego nie dziwota, że gale UFC z końca lat 90 były u nas popularne długo po tym jak rok 2000 już minął. Do dziś pamiętam walkę Garego Goodridge'a z Paulem Herrerą, którą pokazał mi kolega u siebie na komputerze. To właśnie te brutalne łokcie mocno mnie zainspirowały i zasiały ekscytację tymi "brutalnymi" walkami.


  Lata mijały, a MMA stawało się coraz bardziej spójne i coraz więcej rzeczy zaczęło się łączyć ze sobą zamiast konfrontować. I podczas tej konsolidacji, pojąłem, że brakuje mi kompletnego systemu. Wtedy byłem rozbity na dwie płaszczyzny, które mogłem, lecz nie musiałem łączyć ze sobą. Brakowało mi systematyki treningowej, która w założeniu miałaby ową spójność. Zacząłem również zauważać blokady, których nie byłem w stanie przeskoczyć trenując dane sztuki walki. Pierwszą rzeczą, która zaczęła mi przeszkadzać, to kimona.

  Zacząłem zauważać ograniczenia, które ta gruba tkanina na mnie nakładała. Rozwiązywanie się pasów, czy rozkładanie się na boki bluzy sprawiło, że różnica jaką odczułem długo później, gdy do parteru przebranżowałem się na rashguardy była jak ziemia, a niebo. Zrozumiałem wtedy, że tradycyjne systemy z kimonami nie są już dla mnie. Analogicznie sytuacja wyglądała z Sandą, którą trenowałem. Sport ten bardzo przypominał tajski boks, z tą różnicą, że nacisk kładziony był na rzuty. Tu również zaczęła doskwierać mi pustka związana z poczuciem zmarnowanego rzutu. Przeciwnik leży, a we mnie krew wrze, aby pójść za ciosem do parteru. Również rękawice 12oz zaczęły wydawać się nadzwyczaj duże. Wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno: mniejsze rękawice, brak kimon, stójka i parter połączony. Wszystko stało się nagle jasne jak słońce. To czego oczekuję i to czego chcę mogło zapewnić mi tylko MMA. Transformacja ta jednak trwała latami i fascynacja mieszanymi sztukami walki dojrzewała tak długo, aż w końcu coś we mnie pękło i porzuciłem wszystko co związane było ze sztukami i przeniosłem się na sporty, a dokładnie na MMA. Z tego powodu nigdy nie dokończyłem zdawania na czarny pas w jednym z trenowanych systemów, zatrzymałem się na brązie, choć koledzy z sekcji już dawno po dwie belki mają na swoim danie. Nie liczyło się to dla mnie. Nie było już sensu brnąć w coś, co nie sprawia radości człowiekowi. Nastąpiła nowa era w której zaczęły liczyć się tylko materiały związane ze wszechstylową walką wręcz*

  *EDIT: Na czarny pas zdałem w 2015 roku, trzy lata po napisaniu tego tekstu - jakaś tam cząstka mojej dumy jednak postanowiła bym skończył to co zacząłem.

  Porzuciłem również obiecującą współpracę z czasopismem • Sztuki Walki • , ponieważ o sztukach nie chciało mi się już pisać, a w MMA jeszcze nie byłem pewny gruntu. Zacząłem więc od portali w stylu MMAniacs.pl czy później MMArocks.pl. Mimo licznych wygranych turniejów, stopni czy choćby seminariów, które sam prowadziłem, dziś sztuki walki są jedynie wspomnieniem, do którego nawet już nie chcę wracać. Zamknięte systemy oparte na tradycji mnie odpychają swoją formą do tego stopnia, że już nawet nie chce mi się dyskutować o zawiłościach tej, czy tamtej sztuki. I dopiero dziś (czasy teraźniejsze) uświadomiłem sobie jak bardzo byłem oszukiwany przez senseiów, którzy tłumaczyli mi, że dzięki ich programowi nauczę się skutecznej walki, podczas gdy na sobie miałem grube kimono, a zasady zabraniały mi chociażby głupiego lowkicka. Zaiste skuteczna walka. O ile do dziś mam ogromny szacunek do ludzi trenujących tradycyjne style, bo każdy ma swoje powody i sama konfrontacja nie każdego musi pociągać - a już na pewno nie każdego pociągać będzie pełny kontakt • o tyle na temat sztuk walk patrzę dziś spode łba zważywszy na ewolucję, która we mnie zaszła. MMA nie tyle zniszczyło mi wizerunek sztuk walk, co dało alternatywę, której potrzebowałem. Dziś każdy wie, że Mieszane Sztuki Walki składają się z puzzli, których poszczególne części to: stójka, BJJ, zapasy i wiele innych pomniejszych. Większość zawodników przeszła ten sam zew krwi co ja. Przeszli z jednej dziedziny do drugiej, zabierając atuty z tych pierwszych (Cain Velasquez [zapasy], Lyoto Machida [karate], Wanderlei Silva [tajski boks] etc.) i dodając kolejne części puzzli, tworząc integralną całość w postaci MMA. I to jest ewolucja! Ewolucja, którą i ja sobie chwalę. To już nie są podróże międzyplanetarne, a budowanie mostów między jedną, a drugą planetą. Łącząc wszystko w całość. Biorę to co mi się przyda, a nie izoluję się niszcząc wiedzę, którą zdobyłem na innym ciele niebieskim.
   
  Last edited: Feb 8, 2019
  Siedem, PeSTAo, pikalinop and 3 others like this.
 2. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male

  E tam. Pierdolnąłbyś kogoś mieczem , czy halabardą i byś zobaczył, że jednak sensei miał rację ;-)
   
 3. Cloud

  Cloud UFC
  Heavyweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  May 12, 2010
  Komentarze:
  18,939
  Zdobyte Lajki:
  30,344
  Punkty:
  4,790

  Ja w swoim życiu nawet Aikido trenowałem, więc wiesz.... ;-)
   
  pikalinop and Karton323 like this.
 4. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male

  ja też
   
  Last edited by a moderator: Feb 8, 2019
 5. Cloud

  Cloud UFC
  Heavyweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  May 12, 2010
  Komentarze:
  18,939
  Zdobyte Lajki:
  30,344
  Punkty:
  4,790
  I o tym właśnie jest syndrom Evangelisty. Przez MMA nie mogę już patrzeć na tego typu rzeczy.
   
  pikalinop likes this.
 6. _Logan_

  _Logan_ Guest

  Co prawda nie było mi dane (jeszcze?) trenować MMA, ale mam za sobą małą przygodę z judo czy tkd, i trudno mi się z Tomaszem nie zgodzić. Przypuszczam że na pierwszym treningu MMA mimo jakichś tam podstaw latałbym jak przysłowiowa szmata po macie. Za dużo złych nawyków, za dużo ograniczeń.
   
 7. Zlatan

  Zlatan WSOF
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  May 26, 2009
  Komentarze:
  3,354
  Zdobyte Lajki:
  22
  Punkty:
  2,790
  Fajnie napisane :)  Ja z dziecinstwa jak dzis pamietam te spory niczym w temacie "pilka nozna", kto by wygral, czy Seagal trenujacy Aikido czy moze Van Damme kickboxer ( a dokladniej ktory styl jest skuteczniejszy).
   
 8. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  Z dedykacją dla Evangelisty:   
 9. Freeman

  Freeman EFC Africa
  Flyweight

  Dołączył:
  Sep 30, 2012
  Komentarze:
  2,663
  Zdobyte Lajki:
  571
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Poznań
  kaczka, that was sick :)
   
 10. raphaelius

  raphaelius EFC Africa
  Bantamweight

  Dołączył:
  Feb 26, 2011
  Komentarze:
  2,723
  Zdobyte Lajki:
  36
  Punkty:
  1,790
  Bardzo fajny tekst, ostatnio też wiele myślałem w tym temacie.  Wrzucałem już ten klip na forum już chyba ze 2 razy, ale uważam, że to najrozsądniejszy głos w kwestii konfrontacji sztuk walki czy wyższości jednego stylu nad drugim,  klip długi, ale moim zdaniem warto posłuchać Lloyda Irvina,
   
 11. Freeman

  Freeman EFC Africa
  Flyweight

  Dołączył:
  Sep 30, 2012
  Komentarze:
  2,663
  Zdobyte Lajki:
  571
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Poznań
  Wiesz co wrzucałeś to rzeczywiście chyba ze 2 razy, ale myślę, że wielu userom nie chciało się tego oglądać. Wiesz, teraz w internecie jest moda na krótkie podsumowania, co by przy tym zalewie informacji nie zniechęcać się tak długim materiałem. Więc może streściłbyś takiemu leniowi jak ja krótko co mówi Lloyd, bo chętnie poznałbym jego zdanie?
   
 12. raphaelius

  raphaelius EFC Africa
  Bantamweight

  Dołączył:
  Feb 26, 2011
  Komentarze:
  2,723
  Zdobyte Lajki:
  36
  Punkty:
  1,790
  FreeMan, no niestety masz racje :-)  Generalnie nie chce mi się streszczać dokładnie całości bo też jestem leniem:-) ale Lloyd opowiada jak +/- 15 lat temu na turnieju karate usłyszał od przeszło stu letniego mistrza z ponad 90 letnim stażem w sztukach walki, że każda sztuka walki jest dobra do tego do czego została stworzona (every martial arts style is good for what it was created for) - opowiada jak na to zareagował, jako fanatyk (groupie) BJJ/UFC i opisuje jak to zmieniło jego pogląd na sztuki walki.
   
  ElChucho likes this.
 13. Freeman

  Freeman EFC Africa
  Flyweight

  Dołączył:
  Sep 30, 2012
  Komentarze:
  2,663
  Zdobyte Lajki:
  571
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Poznań
  Leń dziękuje i się zgadza z 90-letnim mistrzem :)  Poza tym i tak wierzy że na Seagala i tak nie ma mocnych! :)
   
 14. @Evan <- fajny tekst bo całkowicie subiektywny i sensownie przekazany, logiczny jak ateizm choć nadal pozostanę wierzący dosłownie i metaforycznie bo bez względu na ograniczenia danego sportu walki to jego "ułomność" jest widoczna tylko wtedy gdy chcesz się przestawić na inny np. MMA choć nie zawsze bo zawodnik judo szybciej załapie BJJ niż bokser oraz na ulicy gdzie będąc zapaśnikiem możesz nie dać sobie rady z dobrze wyszkolonym zawodnikiem K-1 choć to czysty teoretyzm bo podobno wszyscy adepci SW stronią od ulicznych bójek.
   
 15. HubiSSJ3

  HubiSSJ3 Vale Tudo
  Open

  Dołączył:
  Feb 20, 2010
  Komentarze:
  22,061
  Zdobyte Lajki:
  23,114
  Punkty:
  2,790
  Płeć:
  Male
  Hehe, czyli pytanie, czy mi nie przeszkadzają zwykłe sztuki walki, było związane z tym artykułem :D?  A tak całkiem serio, to nie kusi Cię,żeby dokończyć ten czarny pasek? Zawsze to fajnie mieć "czarny pas". Ciekawy artykuł, w sumie miałem podobnie, bo w boksie brakowało mi kopnięc, w K1 te podcinki i nie robienie nic na ziemi było strasznie wkurzające i tak trafiłem na MMA :)
   
 16. raphaelius

  raphaelius EFC Africa
  Bantamweight

  Dołączył:
  Feb 26, 2011
  Komentarze:
  2,723
  Zdobyte Lajki:
  36
  Punkty:
  1,790
  A Evangelista, jeśli to nie tajemnica to trenujesz teraz MMA albo coś ściśle związanego?
   
 17. Cloud

  Cloud UFC
  Heavyweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  May 12, 2010
  Komentarze:
  18,939
  Zdobyte Lajki:
  30,344
  Punkty:
  4,790
  Nie, ponieważ jestem w trakcie rehabilitacji i trochę czasu minie znim wrócę do dynamicznego treningu.
   
 18. Mauricio Rua

  Mauricio Rua Jungle Fight
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 5, 2012
  Komentarze:
  400
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  Strasznie filozoficzny tekst. Nie doczytałem do końca. Autorowi trzeba jednak przyznać, że pisze bardzo ładnym językiem. Talent pierwsza klasa. Mam nadzieję, że następny tekst będzie o czymś a nie tak jak ten przypominający pamiętnik z wakacji.
   
 19. Painkiller

  Painkiller KSW
  Lightweight

  Dołączył:
  Feb 8, 2012
  Komentarze:
  5,242
  Zdobyte Lajki:
  351
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Wałbrzych
  Home Page:
  Przeczytałem ten tekst i pomyślałem, że mam dla siebie diagnoze :D Bardzo trafne hasła, które doskonale docierają do ludzi, którzy przechodzili przez podobne bodź takie same etapy swojego życia, by trafić na wszystkie elementy układanki w jednym. Tekst zajebisty !
   
 20. Mojso

  Mojso PRIDE FC
  Lightweight

  Dołączył:
  Jul 2, 2011
  Komentarze:
  6,339
  Zdobyte Lajki:
  4,566
  Punkty:
  1,790
  Rua-- Tobie ostatnio coś się podoba? :D bo w każdym temacie prawie do czegoś jakieś wąty masz haha :D
   

Share This Page