Nadchodzą zmiany w prawie antydopingowym?

Yoszhi

Oplot Challenge
Featherweight
steroids.jpg
Komisja Sportowa Stanu Kalifornia (CSAC) została wciągnięta do debaty na temat stosowania TRT (Terapia zastępcza testosteronem) i marihuany oraz umieszczenie ich na liście TUE (Therapeutic Use Exemption: lista uwzględniająca użycie niedozwolonej substancji w celach terapeutycznych).Artykuł opublikował magazyn Sports Illustrated• Komisja Sportowa Stanu Kalifornia głosowała w poniedziałek nad zatwierdzeniem zmian, które umieściłyby TRT oraz marihuanę na liście TUE i pozwalałyby zawodnikom sportów walki na ich stosowanie.Aby zmiany zostały przyjęte przez prawo państwowe, muszą zostać sprawdzone i zatwierdzone przez Ministerstwo Spraw Konsumenckich i Biuro Prawa Administracyjnego o może potrwać miesiące a nawet lata.Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Konsumenckich był obecny na spotkaniu i przedstawił list od dyrektora, stwierdzający obawy, że proponowane zmiany nie byłyby wystarczająco szczegółowe. Dodatkowo podważył argumenty CSAC o zapewnieniu bezpieczeństwa zawodnikom.Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) używa listy TUE w stosunku do zawodników olimpijskich, dlatego też CSAC stwierdziło, że zezwolenie na użycie ww. środków będzie się odnosić • tylko i wyłącznie do utrzymania zdrowia, a nie uzyskania nieuczciwej przewagi nad przeciwnikiem podczas walki. •Przed wczorajszym głosowaniem, CSAC wyjaśniła, że zawodnik składający wniosek o pozwolenie na użycie środków z listy TUE, będzie odpowiedzialny również za wszystkie koszty związane z testami i badaniami medycznymi, które są wymagane przy zatwierdzeniu.Wszystko zaczęło się pod koniec 2010 roku, po tym jak zawodnik wagi średniej UFC Chael Sonnen uzyskał pozytywny wynik na obecność podwyższonego poziomu testosteronu. Sonnen utrzymywał, że dostał zezwolenie od wcześniejszych pracowników komisji. Szef wykonawczy CSAC George Dodd nie był w stanie znaleźć żadnej dokumentacji popierającej słowa Sonnena i początkowo zawodnik został zawieszony na rok lecz później zmniejszono karę.W odpowiedzi CSAC rozpoczęła projekt dotyczący TUE dla przyszłych wnioskodawców oraz rozmawiała o ważności swojej obecnej procedury, aby zezwolenia były za zgodą szefa wykonawczego.Doradca prawny CSAC Anita Scurry powiedziała, że • Kalifornia nie posiada listy TUE więc szef wykonawczy nie może upoważnić zawodnika do walki mającego w swoim organizmie któryś z niedozwolonych środków.Jednak George Dodd powiedział, że może dać pozwolenie na walkę tym zawodnikom, którzy przedstawią właściwą i dokładną dokumentację medyczną z potwierdzeniem od lekarza.Jednym z takich zawodników był Dan Henderson, który uzyskał pozwolenie na użycie TRT gdy walczył z Mauricio • Shogunem • Rua na UFC 139 w listopadzie ubiegłego roku.Dodd powiedział SI.com w grudniu, że zezwolenie dla Hendersona miało charakter precedensowy aby komisja mogła wykorzystać je do oceny proponowanych wymagań TUE.


Henderson był jednym z trzech zawodników, którzy mieli zezwolenie na użycie testosteronu w stanie Nevada. Dodd powiedział, że zawodnik starający się o uzyskanie pozwolenia będzie musiał przedstawić obszerną dokumentację medyczną uwzględniającą zażywania w przeszłości niedozwolonych środków w celach medycznych.


Aby zawodnik mógł uzyskać pozwolenie na użycie testosteronu, będzie musiał przekazać próbki krwi na 30 dni przed i po walce, aby uwzględnić dopuszczalny poziom. Wszystkie próbki zostaną przekazane i zweryfikowane przez endokrynologa z firmy doradczej współpracującej z CSAC.Wczoraj CSAC jednogłośnie przegłosowała wykluczenie z listy niedozwolonych środków dwa leki na astmę: salbutamol i salmeterol. •Wnioskować można to że "The Reem" najprawdopodobniej moze został dopuszczony do walki z dos Santosem.
 
Wiem. Btw. ten Twój nick też jakis podejrzany. W sumie autor tego artykułu to Yoshi ...a Ty Yoszhi......:-)
 
Back
Top