Kolekcje: temat dla śmieciarzy

Alkoneser

Jungle Fight
Light Heavyweight
Czy jest na forum ktoś, kto kolekcjonuje inne rzeczy niż kolejne miliony na koncie i Bentleye w garażu :mamed: ?

Żeby zacząć temat, zacznę od swoich śmieci... to znaczy kolekcji. Na przestrzeni swojego życia zbierałem nieprzebrane ilości różnego barachła. Większości już się pozbyłem a sporo kolekcji, takich jak monety czy znaczki pocztowe, dalej ze sobą mam, ale od wielu lat nie rozwijam.

Zgodnie z moim nickiem, spora część moich aktualnych kolekcji kręci się wokół alkoholu :mamed:. Nie ukrywam, że zdarzy mi się wypić piwo, którego produkcją się bardzo interesuję a kiedyś przypadkiem trafiłem na wywiad z jakimś "kapslarzem", gdzie opowiadał on o swojej kolekcji i pomyślałem sobie, że to w sumie spoko pomysł.

Kolekcję kapsli zacząłem w 2019 i od tego czasu udało mi się zebrać 971 unikalnych kapsli. Podstawowa zasada jaką się kieruje to fakt, że muszą to być piwa, które wypiję sam. A że i wycieczki lubię, to większość kapsli pochodzi właśnie z takich wycieczek.
1716978886990.png

Niedługo miałem świętować 1 000 kapsli w kolekcji, ale wszedłem na redukcję, więc cały proces się nieco wydłuży :pjelen:. Na długi weekend zamówiłem 30 bezalkoholowych piw, których do tej pory nie znałem, więc może jednak dobiję :mamed:.

Gdyby to kogoś interesowało to -> TUTAJ

Inną kolekcją, którą w sumie niedawno dopiero zacząłem, jest kolekcja alkoholi. Na razie wygląda niezbyt imponująco i składa się z 12 butelek, tylko żeby nikt nie pomyślał że tylko tyle butelek mam w domu:fjedzia:. Do kolekcji włączam głównie alkohole rocznikowe, i takie które wiem, że w najbliższej przyszłości nie zostaną "wysuszone".

Gdyby kogoś to interesowało to link do butelek:

Oprócz tego, lubię kolekcjonować dokonania światowej popkultury w postaci filmów, książek i komiksów. Jeżeli chodzi o gry, to wypadłem z rynku totalnie.

Najwięcej miejsca zajmują oczywiście książki. Głównie idę w fantastykę i sci-fi.

Link do kolekcji książek - aktualnie 213:

Nie są to wszystkie książki, ale nie chce mi się wrzucać do kolekcji przykładowo pełnej kolekcji książek o "Conanie" z lat 80'tych, które prawie się już rozpadają. Wszystkie książki są wydane raczej w ostatnich 20 latach.

Kolejna pozycja to komiksy i mangi. Wiem, że niektórzy mają do "chińskich bajek" różny stosunek, ale ja lubię :fjedzia:. Doszedłem do wniosku, że bardziej interesuje mnie historia a nie forma przekazu i polecam to każdemu.

Link do kolekcji komiksów - aktualnie 211:

Również nie są to wszystkie, ale nie chce mi się wyciągać MEGA MARVELI i innych TM-SEMICów z protectorów. Może kiedyś to zrobię.

Ostatnia kolekcja, która niektórym wyda się "najdziwniejsza" Otóż, kolekcjonuję również filmy na blu-ray i 4k. Dlaczego? Bo lubię :fjedzia:. Inspiracją dla mnie był chyba kanał "Cinemassacre", który ma chorej wielkości kolekcję filmów na VHS i DVD. Ja tak ambitnie do sprawy nie podchodzę, ale lubię mieć filmy, które lubię na półce. W kolekcji są póki co same BLU-RAY i 4k, mam mnóstwo DVD, ale jakoś nie mam motywacji, żeby je powrzucać.

Link do kolekcji filmów - aktualnie 109:

Jeżeli ktoś chciałby się podzielić swoimi śmieciami, to chętnie pooglądam :)

Czy jest na forum ktoś, kto kolekcjonuje inne rzeczy niż kolejne miliony na koncie i Bentleye w garażu :mamed: ?

Żeby zacząć temat, zacznę od swoich śmieci... to znaczy kolekcji. Na przestrzeni swojego życia zbierałem nieprzebrane ilości różnego barachła. Większości już się pozbyłem a sporo kolekcji, takich jak monety czy znaczki pocztowe, dalej ze sobą mam, ale od wielu lat nie rozwijam.

Zgodnie z moim nickiem, spora część moich aktualnych kolekcji kręci się wokół alkoholu :mamed:. Nie ukrywam, że zdarzy mi się wypić piwo, którego produkcją się bardzo interesuję a kiedyś przypadkiem trafiłem na wywiad z jakimś "kapslarzem", gdzie opowiadał on o swojej kolekcji i pomyślałem sobie, że to w sumie spoko pomysł.

Kolekcję kapsli zacząłem w 2019 i od tego czasu udało mi się zebrać 971 unikalnych kapsli. Podstawowa zasada jaką się kieruje to fakt, że muszą to być piwa, które wypiję sam. A że i wycieczki lubię, to większość kapsli pochodzi właśnie z takich wycieczek.
View attachment 99786

Niedługo miałem świętować 1 000 kapsli w kolekcji, ale wszedłem na redukcję, więc cały proces się nieco wydłuży :pjelen:. Na długi weekend zamówiłem 30 bezalkoholowych piw, których do tej pory nie znałem, więc może jednak dobiję :mamed:.

Gdyby to kogoś interesowało to -> TUTAJ

Inną kolekcją, którą w sumie niedawno dopiero zacząłem, jest kolekcja alkoholi. Na razie wygląda niezbyt imponująco i składa się z 12 butelek, tylko żeby nikt nie pomyślał że tylko tyle butelek mam w domu:fjedzia:. Do kolekcji włączam głównie alkohole rocznikowe, i takie które wiem, że w najbliższej przyszłości nie zostaną "wysuszone".

Gdyby kogoś to interesowało to link do butelek:

Oprócz tego, lubię kolekcjonować dokonania światowej popkultury w postaci filmów, książek i komiksów. Jeżeli chodzi o gry, to wypadłem z rynku totalnie.

Najwięcej miejsca zajmują oczywiście książki. Głównie idę w fantastykę i sci-fi.

Link do kolekcji książek - aktualnie 213:

Nie są to wszystkie książki, ale nie chce mi się wrzucać do kolekcji przykładowo pełnej kolekcji książek o "Conanie" z lat 80'tych, które prawie się już rozpadają. Wszystkie książki są wydane raczej w ostatnich 20 latach.

Kolejna pozycja to komiksy i mangi. Wiem, że niektórzy mają do "chińskich bajek" różny stosunek, ale ja lubię :fjedzia:. Doszedłem do wniosku, że bardziej interesuje mnie historia a nie forma przekazu i polecam to każdemu.

Link do kolekcji komiksów - aktualnie 211:

Również nie są to wszystkie, ale nie chce mi się wyciągać MEGA MARVELI i innych TM-SEMICów z protectorów. Może kiedyś to zrobię.

Ostatnia kolekcja, która niektórym wyda się "najdziwniejsza" Otóż, kolekcjonuję również filmy na blu-ray i 4k. Dlaczego? Bo lubię :fjedzia:. Inspiracją dla mnie był chyba kanał "Cinemassacre", który ma chorej wielkości kolekcję filmów na VHS i DVD. Ja tak ambitnie do sprawy nie podchodzę, ale lubię mieć filmy, które lubię na półce. W kolekcji są póki co same BLU-RAY i 4k, mam mnóstwo DVD, ale jakoś nie mam motywacji, żeby je powrzucać.

Link do kolekcji filmów - aktualnie 109:

Jeżeli ktoś chciałby się podzielić swoimi śmieciami, to chętnie pooglądam :)
To już teraz wiem skąd ten nick kolegi Alkoneser :hi: w latach 90... to zbierałem puszki po napojach zagranicznych różnych... jedną nawet z sentymentu sobie zachowałem do dzisiaj Coca Cola (Italia '90) pierwszy Mundial oglądany w całości, tylko bez 1 meczu... bo byłem u kolegi i na VHS zapodał Predator'a... :lol: kolekcję książek to mam większą +500 szt. trzeba to w końcu policzyć... i przeczytać więcej... ale chyba żadnej z kolekcji kolegi... preferuje bardziej literaturę faktu...
:benny::roberteyeblinking:
Filmów na DVD też sporo też się uzbierało...
:siara::benny:
Trzeba będzie też je w końcu policzyć... :confused::lol:
PS. klaser znaczków też mam :lol: :confused:

Last edited:
Posiadam kilka tysięcy żetonów, kapsli, tazo... Zwał jak zwał. Jeszcze kilka lat temu uzupełniałem kolekcję ale zmieniłem hobby.
Jak znajdę chwilę to zrobię foty ;).

Zbieractwo uważam za dość bezproduktywne i mało wartościowe hobby.
Sam wyrwałem się z tego ale nie do końca a może nawet wcale. Za młodu były typowe śmieci typu puszki, karty czy tam inne podobne bezwartościowe gówna. Później przeszło to w droższe hobby typu sprzęt AV, samochody, wędkarstwo, akwarystyka i niektóre gry które pochłaniają pieniądze. Zbieractwo objawia się w taki sposób że w danej dziedzinie prowadzę kolekcje gdzie musi być jak najwięcej i jak najlepiej ale po jakimś czasie następuje znudzenie i wyprzedaż zasobów, często na rzecz innego hobby. Teraz zwrot nastąpił znowu na auta i nie chodzi o to żeby kupić od razu to co się chce tylko kupić, gromadzić i budować. Przerabiać, ulepszać - zbierać i maksymalizować. Zdaje sobie sprawę że jest to pewien problem ale póki nie komplikuje mi to życia to w sumie mam to gdzieś.

Nie żeby coś, ale ja każdy kapsel mam sfotografowany osobno :mamed:. Nawet można sobie zoomować na stronie.
Profesjonalna ta stronka kolegi :applause:
:frankapprove:
Nawet juz kolekcja się zwiększyła od czasu założenia tego tematu... 974 kapsli, czyli pewnie nie długo stuknie pierwszy 1000! :bye:i to w ledwie 5 lat....
Kolega to taki nasz piwny Tony Halik z Cohones :wink::lol:

Zbieractwo uważam za dość bezproduktywne i mało wartościowe hobby.
Sam wyrwałem się z tego ale nie do końca a może nawet wcale. Za młodu były typowe śmieci typu puszki, karty czy tam inne podobne bezwartościowe gówna. Później przeszło to w droższe hobby typu sprzęt AV, samochody, wędkarstwo, akwarystyka i niektóre gry które pochłaniają pieniądze. Zbieractwo objawia się w taki sposób że w danej dziedzinie prowadzę kolekcje gdzie musi być jak najwięcej i jak najlepiej ale po jakimś czasie następuje znudzenie i wyprzedaż zasobów, często na rzecz innego hobby. Teraz zwrot nastąpił znowu na auta i nie chodzi o to żeby kupić od razu to co się chce tylko kupić, gromadzić i budować. Przerabiać, ulepszać - zbierać i maksymalizować. Zdaje sobie sprawę że jest to pewien problem ale póki nie komplikuje mi to życia to w sumie mam to gdzieś.

Dlatego właśnie nie zbieram wszystkiego a bardzo sobie ograniczam kryteria. Dla kapsli muszą być to piwa, które wypiję sam, a że piwo lubię to idzie łatwo :DC:. Nadal jestem na etapie, że o każdym piwie z którego mam kapsel jestem w stanie coś powiedzieć. Inni "kapslarze" mają kolekcje po 100 000 kapsli, które zajmują kilka metrów kwadratowych, ale dla mnie jest to właśnie całkowicie bezsensowne.

A co do alkoholi to regułą jest, że zbieram głównie alko rocznikowe - można iść do monopola i kupić 200 butelek po 100-150zł, ale to też droga donikąd. Zajmuje to w cholerę miejsca a wartość żadna. Dlatego kolekcjonuję głównie alko rocznikowe - a jak kiedyś się znudzę to sprzedam z zyskiem. Przykładowo jeden Macallan, którego kupiłem za 1 500zł aktualnie swobodnie chodzi po 3 300zł. A za 10-15 lat, kto wie :tellmemore: .

Profesjonalna ta stronka kolegi :applause:
:frankapprove:
Nawet juz kolekcja się zwiększyła od czasu założenia tego tematu... 974 kapsli, czyli pewnie nie długo stuknie pierwszy 1000! :bye:i to w ledwie 5 lat....
Kolega to taki nasz piwny Tony Halik z Cohones :wink::lol:

I to nie jest moje ostatnie słowo :mamed:. Wczoraj akurat znajomi wpadli po eurotrpie, a że znają moją pasję to i przywieźli mały kartonik :pjelen:.

Belgia 159. Na tej wycieczce tylko chlałeś? :mamed:

Akurat liczba wycieczek do Belgii właśnie przekroczyła już liczbę "naście" :DC:.

Przyjaciółka mojej żony hajtnęła się z Holendrem, więc siłą rzeczy i my się zakumplowaliśmy, więc przy każdych odwiedzinach jest atak na granicę :pjelen:.

Uczciwie też przyznam, że nie wszystkie europejskie pochodzą z wycieczek - ściągam sobie sporo browarów do Polski. Tylko z wycieczek pochodzą raczej te egzotyczne - Wietnam, Indonezja i inne Azje. Na początku swojej kolekcji też za bardzo nie przykładałem uwagi do tego z jakiego piwo jest kraju czy browaru, bo nie sądziłem, że zrobię stronę - dopiero potem zacząłem to porządkować. I tak, w 2021 spędziłem ponad 2 tygodnie w Portugalii a portugalskich piw wypiłem łącznie 5 - wtedy kierowałem się raczej zasadą - nie mam kapsla to biorę. Teraz raczej celuję w lokalne.

Nie samym alko człowiek żyje i podczas robienia porządków na półkach udało mi się znaleźć takie artefakty, o których już zdążyłem całkowicie zapomnieć. Czy znajdzie się na forum drugi koneser kina ugandyjskiego :mamed: ? Oprócz filmów, przysłali mi mnóstwo ręcznie robionych gadżetów, w tym widoczną poniżej fotkę z osobistą dedykacją. Płyty nie są tłoczone - nagrywają je na zwykłych CD-RW i wysyłają nawet bez pudełek, ale okładki oryginalne.

P.S. Sorry, za up**** stół :awesome:.

wakaliwood.jpg

Nie samym alko człowiek żyje i podczas robienia porządków na półkach udało mi się znaleźć takie artefakty, o których już zdążyłem całkowicie zapomnieć. Czy znajdzie się na forum drugi koneser kina ugandyjskiego :mamed: ? Oprócz filmów, przysłali mi mnóstwo ręcznie robionych gadżetów, w tym widoczną poniżej fotkę z osobistą dedykacją. Płyty nie są tłoczone - nagrywają je na zwykłych CD-RW i wysyłają nawet bez pudełek, ale okładki oryginalne.

View attachment 100954
Pewnie trzeba spytać :hi:
@Bambo
@B.I.G Makumba i może @Bambosze
bo @Lorenzo Lamas to chyba jednak nie...
:wink: :lol:

View attachment 100954
O kurwa, płytowa wersja Kapitana Alexa :antonio:

Back