Knight fighting

Bezimienny

UFC
Bantamweight
Sport walki coraz bardziej popularny: walki rycerskie

W M1 też to były takie walki. Nie zdziwiłbym się jakby w przyszłości to stało się bardziej popularne:






inne walki rycerskie:

head kick




w M1 popularne obalenia w zbroi:




dużo wyświetleń mają te walki.


Praktycznie na razie te walki są na takim etapie, że jeśli ktoś mocniej nie trafi w przeciągu 3 minut –to na skończenie nie ma co liczyć.


Są też grupowe pojedynki:




Grupy rekonstrukcyjne są coraz bardziej w Polsce popularne. Teraz zwłaszcza po GoT. Co o tym sądzicie?

Ktoś w Polsce spróbuje kopiować M1 Global?
 
Grupy rekonstrukcyjne są coraz bardziej w Polsce popularne. Teraz zwłaszcza po GoT. Co o tym sądzicie?
Historyczne to to tak średnio, przynajmniej z tego co wrzuciłeś, gdzie mieczem tłuką w pancerz jak toporem.
 
Zbroję płytową da się przebić mieczem w ogóle ? Nie wiem nie znam się xD
Nie ma takiej możliwości, nawet najmniejszej. Gdyby zbroje nie były skuteczne, to by ich nie używano - a używano na całym świecie. Do przebicia zbroi płytowych używano młotów i toporów bojowych, które mają większa moc bo tłuką punktowo i są odpowiednio wyważone. Walono w hełm z nadzieją, że się przetrąci kark lub starano się trafiać w słabe punkty pancerza - łączenia płyt, w zgięcia etc, żeby przebić się do mięsa.

Jak już walczono w zbrojach na miecze, to stosowano tzw. półmiecz (halfswording) i posługiwano się nim jak króciutką włócznią, celowano w wizurę hełmu czy pomiędzy płyty... ewentualnie chwytano za ostrze i walono rękojeścią jak własnie młotem... a generalnie prędzej czy później dochodziło do zwarcia i (jak pisał włoski mistrz miecza Fiore Dei Liberi) wygrywał lepszy zapaśnik. Obalał/rzucał, kładł na łopatki i dobywał sztyletu (wytworzono nawet do tego specjalny rodzaj sztyletów, "rondel dagger"), po czym odchylał płyty robiąc lukę na wbicie sztycha.



Rozumiem ideę takich turniejów jak OP wrzucił, ale jebanie po zbroi mieczem jest idiotyczne, a już na pewno nie jest to rekonstrukcja historyczna.
 
Zbroję płytową da się przebić mieczem w ogóle ? Nie wiem nie znam się xD
Gdyby Cię interesował temat i w miarę dobrze ogarniasz angielski (a widziałem że słuchasz podcastów więc raczej OK), to szczerze polecam kanał Mata Eastona. Gość ma milion filmów na temat mieczy, szabel zbroi i generalnie historii militariów i większośc z nich jest bardzo interesująca. Tu masz np. przykład o tym, który miecz byłby najlepszy w pojedynku 1 na 1 bez zbroi (nie, nie jebana katana samurajów :burnit:)
 
Gdyby Cię interesował temat i w miarę dobrze ogarniasz angielski (a widziałem że słuchasz podcastów więc raczej OK), to szczerze polecam kanał Mata Eastona. Gość ma milion filmów na temat mieczy, szabel zbroi i generalnie historii militariów i większośc z nich jest bardzo interesująca. Tu masz np. przykład o tym, który miecz byłby najlepszy w pojedynku 1 na 1 bez zbroi (nie, nie jebana katana samurajów :burnit:)

Ja to lubię tylko customowe noże :) Chociaż coś o szablach na przykład bym posłuchał. W sumie to chuj ściągne później i przerobie na mp3 to coś przesłucham.
 
Bardzo fajny temat! Tutaj dodam, że jeszcze łączy się to z umierającą już sztuką - kowalstwa...

Można też sobie poczytać o treningu np. Legionów rzymskich
 
No ale jakie są zasady? Tzn widzę że tej grupowej chyba jak kogoś przewrócą to już nie wstaje, ale w tej jeden na jeden tłuką się i tłuką. Rozumiem, że jeden gościu może się poddać ale jak nie? Są jakieś wytyczne - o ten to mu tak przywalił że już wygrał?
 
"
PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z sześciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi.

Liga twardzieli

Pałki rycerskie, tasaki, buzdgany, halabardy to tylko część arsenału sportowych rycerzy, którzy mierzą się w lidze. W odróżnieniu od kiboli robią to jednak w sportowym duchu i poszanowaniu fair play. Niezorientowany widz oglądając walki grupowe może odnieść wrażenie, że przeniósł się w czasie, albo trafił na okutych stalą wrogów. Nic bardziej mylnego, sportowi rycerze wywodzą się z różnych grup społecznych. Znajdziemy więc zarówno mechanika, jak i chirurga, dziennikarza czy policjanta. Łączy ich pasja do historii oraz sportów walki.

Poza otwierającym cykl turniejów ligowych Grunwaldem walki toczone są w… halach sportowych i przyciągają często sporą publikę. Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne "nierycerskie" chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne.

Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia. Czy są jednak jakieś ograniczenia?
- Oczywiście jest cały zestaw zasad, które naprawdę szczegółowo opisują co wolno, zaś czego nie wolno w sportowych walkach rycerskich – wyjaśnia Michał Gzowski, twórca projektu wynajmijrycerza.pl – zasady odnoszą się zarówno do uzbrojenia ochronnego, broni i jej wagi oraz ostrości, jak i samych technik walki. Przykładowo strefami zakazanymi są stopy, krocze, tył kolan oraz kark.

Kto zagra?

Sportowe Walki Rycerskie to młody, dynamicznie rozwijający się sport walki, większość klubów ma za sobą około 5 lat istnienia. Mistrzami Polski są aktualnie zawodnicy warszawskiej drużyny Dies Irae, którzy będą też największymi faworytami do złotego krążka i w tym roku.
- Chcemy utrzymać mistrzostwo, a przy okazji zabić ile się da ludzi - żartuje Mateusz

Szczepanik, kapitan mistrzów kraju. Z pewnością groźna będzie też drużyna Sierotek – założona w 2011 roku ekipa, która zrzesza sportowców z całego kraju.

Tradycyjnie też mocny skład wystawi KS Rycerz, który często stawał na podium ligi. W walkę o tytuł może włączyć się również pomorska Fabryka Świń.
- W tym sezonie dzieje się dużo zmian w Rycerskiej Kadrze Polski i mamy zamiar być ich znaczną częścią. Wszyscy jesteśmy głodni zwycięstw. Ciężko trenujemy cały rok - z resztą nie pierwszy, ale tym razem celujemy w mistrzostwo PLWR – mówi Marcin Janiszewski, kapitan Fabryki Świń.

To jednak nie wszystkie walczące o tytuł drużyny. Niespodziankę może sprawić też Bartex Orzesze Niepokorni. To pierwszy klub w Polsce, który w nazwie ma sponsora – firmę Bartex. Pojawienie się sponsorów klubowych to znak profesjonalizacji ligi. Dzięki temu drużyna mogła pozwolić sobie na występy jednego z najlepszych zawodników na świecie - Igora Parfenteva z Ukrainy.

A co z polskimi gwiazdami tego sportu? Bez wątpienia najbardziej utytułowanym polskim zawodnikiem jest Marcin Waszkielis, wielokrotny indywidualny mistrz świata organizacji IMCF. W walkach drużynowych gwiazd jest kilka – właściwie każda drużyna ma 1-2 mocnych zawodników. Z pewnością warto zwrócić uwagę na obecnego selekcjonera polskiej kadry Krzysztofa Szateckiego, który broni barw Dies Irae i walczy potężnym młotem. Efektownymi zawodnikami są też chociażby Mateusz Lis z Fabryki Świń czy Krzysztof Olczak z KS Rycerz. Ten drugi to prawdziwy „stary wyga”, który nierzadko potrafi sam stawić czoła dwóm lub trzem przeciwnikom.

Awansować do kadry

Liga toczy się nie tylko o zwycięstwo drużyny. Co roku selekcjoner kadry wybiera on 50 najlepszych zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata jako kadra Polski. olacy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w 2015Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na świecie ustępujemy jednak Ukrainie i Rosji, które nie wzięły udziału w malborskich mistrzostwach. Za to Polacy stoczyli znakomitą serię walk z…USA, czyli krajem niespecjalnie kojarzonym z średniowiecznymi tradycjami. Rycerski sport bowiem jest popularny na całym świecie. Zawodnicy z Japonii, Australii czy Argentyny nikogo już nie dziwią."

źródło - sportywalki
 
Back
Top