Kartka z kalendarza: Cage Warriors 1 odbyło się 15 lat temu

Spike

UFC
Lightweight
cagewarriors.jpg


Dokładnie 15 lat temu (27 lipca 2002 roku) odbyła się pierwsza gala jednej z najlepszych organizacji MMA w Europie - Cage Warriors.
Inauguracyjna gala zatytułowana "Armageddon" odbyła się w Londynie, a w walce wieczoru Walijczyk Paul Jenkins odprawił ciosami w pierwszej rundzie miejscowego Shaina Tovella.
Oprócz wspomnianej dwójki na gali wystąpili m.in. Alessio Sakara, Jean Silva czy Rosi Sexton.

Cage Warriros od początku żyło w cieniu ówczesnego giganta z Wielkiej Brytanii, Cage Rage. Dopiero jesienią 2008 roku, po upadku Cage Rage pałeczkę pierwszeństwa na wyspach przejął Graham Boylan, który wykupił Cage Warriors od jej założyciela, Dougie Trumana.
W 2011 Boylan rozpoczął współpracę z Bliskim Wschodem, owocem czego była ekspansja Cage Warriors na Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban czy Bahrajn.
Organizacja miała również swój wkład w stworzenie związku SAFE MMA, który dba o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników na terenie Wielkiej Brytanii.
W lutym 2015 roku Irlandczyk Graham Boylan zrezygnował ze stanowiska prezydenta Cage Warriors, a sama organizacja zawiesiła działalność. Po niemalże dwóch latach organizacja powróciła do gry, regularnie organizując gale i poszerzając swój park zawodniczy. Od tamtej pory zdaje się, że czarne chmury wiszące nad Cage Warriors odeszły, bo organizacja powoli powraca do stanu, jakim cieszyła się w swoim prime.

Na przestrzeni piętnastu lat Cage Warriors zorganizowało 98 gal w dwunastu krajach, podczas których stoczono ponad 900 pojedynków. Organizacja wypuściła 79 zawodników do Ultimate Fighting Championship, a troje z nich zostało mistrzami świata.
W Cage Warriors swój wkład mięli również Polacy, dwóch z nich zostało mistrzami - Adrian Degorski w 2003 roku został pierwszym mistrzem w wadze średniej, natomiast Oskar Piechota zdobył mistrzostwo wagi średniej w 2017 roku. Oprócz nich dla brytyjskiej organizacji walczyli tacy Polacy jak Joanna Jędrzejczyk, Marcin Wrzosek, Sebastian Romanowski, Mateusz Gamrot, Agnieszka Niedźwiedź, Antoni Chmielewski, Paulina Bońkowska, Kacper Formela czy Marcin Lasota.
 
Last edited:
Back
Top