Jaki trening na siłowni pod BJJ?

Paz

Brutaal
Featherweight
Siema, od półtorej roku trenowałem BJJ pod okiem purpury z czterema belami. Teraz po trzymiesięcznej przerwie powracam już do innej szkoły, gdzie treningi prowadzi konkretny czarny pas. Traktuję ten sport bardzo poważnie i chcę wygrywać na zawodach, dlatego oprócz trzech treningów BJJ chcę dorzucić trzy razy siłownię, aby zwiększych swoją siłę, eksplozywność oraz wytrzymałość, ponieważ na zawodach zauważyłem, że mam pewne braki fizyczne. Problem w tym, że moja wiedza w tym zakresie jest bardzo mała i jestem uzależniony od źródeł zewnętrznych, jednak często treningi z internetu nie zawierają większych podstaw, są napisane chaotycznie(przykład: filmy instruktażowe, gdzie goście sobie biegają, podnoszą się na drążkach i linach czy tam podnoszą ciężary, ale nie ma żadnej informacji o tym ile powtórzeń/jaki czas ćwiczeń, ile serii oraz jakie przerwy między seriami/ćwiczeniami)oraz często mam wrażenie, że piszą je osoby bez większej wiedzy i obawiam się, że nie będę się rozwijać tak szybko jak tego chcę. Poza tym, te treningi często wymagają różnych przyrządów, których nie posiadam jak np tzw 'kettelbells', liny. Mam dostępną tylko moją domową siłownię z ławeczką, modlitewnikiem, hantlami i różnymi gryfami. Dlatego mam kilka pytań i mam nadzieję, że znajdę tu odpowiedź.







Po pierwsze jakie są rodzaje treningów pod takie sporty jak BJJ/MMA? Od wczoraj zacząłem stosować ten trening z naszego forum:



http://cohones.mmarocks.pl/topic/trening-silowy-pod-mmabjjsporty-walki-wstep



bo jest zajebiście rozpisany, mam cały sprzęt do niego i ma dużo przydatnej wiedzy, dlatego wiem, że nie pisał go amator, jednak choć wstęp nosi tytuł "Trening siłowy", to autor cały czas powtarza słowo "eksplozja siłowa"/"siła eksplozywna" i kiedy wczoraj na treningu absolutnie się nie zmęczyłem siłowo(mógłbym zrobić spokojnie jeszcze jeden taki trening), zacząłem się zastanawiać czy eksplozywność i siła to nie dwa odrębne tematy? Jeśli tak, to jaki polecacie trening czysto na siłę pod BJJ, bo na tym chciałbym się teraz skupić(choć jestem zajebiście zbudowany, mam braki w sile nóg i pleców w okolicy, która pracuje podczas martwego ciągu - czyli dwóch najważniejszych rzeczy w sportach walki). Jeśli nie, to co mogło być przyczyną mojego braku większego zmęczenia? Za małe ciężary? Za długie przerwy między seriami(robiłem 2,5-3 minuty)? A może coś innego? Może nawet to nadal dwa odrębne tematy, ale i tak wczoraj robiłem coś źle(nigdy nie robiłem takich treningów i nie wiem jak bardzo zmęczony powinienem po nich być)?



W w/w artykule pojawił się zwrot "wytrzymałość siłowa" i jest nawet rozpisany na pierwszej stronie trening, który też chcę stosować. Moje pytanie czy "wytrzymałość siłowa" to "conditioning" czy jeszcze coś innego? Wiem, że conditioning, też będzie gościł gdzieś w moim planie i nie wiem czy ten plan rozpisany na pierwszej stronie to jest już to, czy mam znaleźć inny trening, bo to nie to samo.



Czy macie jakieś treningi z artykułów, które stosujecie z sukcesem(czyli mają potwierdzenie w praktyce)i które możecie polecić oraz artykuły, gdzie jest jakaś przydatna wiedza, abym nie tylko mógł trenować, ale i rozwijać się, żebym z czasem mógł dostosowywać trening do własnego ciała i potrzeb.


Czy istnieje też jakiś słownik? Całe życie, kiedy trenowałem na siłowni robiłem to z kumplami, którzy posiadali dużą wiedzę, ale nie używali żadnego internetowego slangu i kiedy czytam różne teksty typu FBW, 5x5, split, literki A lub B przy seriach etc to nie wiem o co chodzi, a ucząc się z internetu zauważyłem, że jest to wiedza potrzebna.


Jakie przerwy powinny być między seriami przy danym treningu? Prawie nigdy nie widziałem, żeby ludzie piszący arty o tym wspominali.



Jak powinny wyglądać treningi poza matą? Powinienem dłuższy okres czasu robić np siłę, a potem tyle samo/mniej/więcej wytrzymałość czy zmieniać co tydzień lub co jakiś inny czas? Zauważyłem, że jednoczesna siła i wytrzymałość("strenght&conditioning")jest bardzo często stosowana nawet przez zawodowców, więc czy jeśli zrobię coś czysto na siłę(bez wytrzymałości, bo ją robię na macie), to będzie źle? Czy oprócz tych dwóch(trzech?) jest jeszcze coś co robi się na siłowni?







Z góry dzięki za pomoc.
 
Szukasz dalej porady w internecie, zamiast po treningu podbić do trenera i pogadać. Czarny pas mu się pewnie z nieba nie wziął i pojęcie o tym ma.
 
Back
Top