Jak dbać o swoje GI – poradnik

Cloud

UFC
Light Heavyweight
MMARocks
xzfz.jpg


Kimono czy też Gi do Brazylijskiego Jiu Jitsu wymaga od użytkownika nieco więcej troski i uwagi niż koszulka i spodenki. Są to kwestie ważniejsze niż mogłoby się wydawać, a o których to często nie wiedzą osoby początkujące w BJJ. Gi nie wystarczy wyprać i wysuszyć a jego niewłaściwe traktowanie może wyrządzić szkody, które szybciej zniszczą plecionkę. Jest to istotne również z tego względu, że solidne Gi to już pierwszy większy wydatek na drodze adepta BJJ. Dlatego też w niniejszym wpisie udzielimy kilku porad dotyczących dbania o kimono.

Pranie
Przede wszystkim kimono powinniśmy prać w zimnej wodzie (30 stopni). Jeżeli pralka ma odpowiedni program do prania bawełny lub też opisany jako „sport” warto z niego skorzystać. Gi najlepiej prać bez innych ubrań i dodawania detergentów, mocnych środków piorących itp. Częstym błędem jest dodawanie wybielacza w przypadku białych kimon. Te działają na tyle agresywnie, że będą osłabiały bawełniane włókna plecionki. Warto rozważyć płyn do płukania i niewielkie ilości proszku. Dobrą praktyką jest pranie kimona jak najszybciej po treningu, tak aby dobrze wyprać świeży jeszcze pot, krew oraz inne substancje. Pozostawianie przepoconego Gi może spowodować odbarwienia od potu, powoduje przykry zapach i staje się siedliskiem zarazków. Jeżeli Twoje nowe Gi jest jeszcze sztywne i szorstkie – możesz rozważyć użycie środka zmiękczającego (w niewielkiej ilości) do pierwszego prania.

Suszenie
Bawełna jest materiałem, który podczas prania pochłania duże ilości wody. Podczas suszenia plecionka oddaje wodę przywracając swój stan do naturalnego, kurcząc przy tym włókna. Podczas suszenia w wysokiej temperaturze proces ten przyspiesza się, wchłaniana woda odparowuje szybciej przez co, dzięki wyższej temperaturze, włókna oddają więcej wody i kurczą się jeszcze mocniej. Bez względu na markę KAŻDE Gi się skurczy – w zależności jednak od jego wykonania różny będzie stopień skurczenia (za dobre parametry uznaje się 1-3% skurczenia). Dlatego też im bliższa temperatura suszenia do pokojowej – tym lepiej. Czasami może to potrwać wiele godzin jednak jest to metoda najlepsza dla naszego ubioru treningowego. Lepszym wyborem będzie położenie Gi na suszarce niż jego wywieszenie.

Dodatkowo warto spełniać zalecenia producenta dotyczące traktowania kimona. Stosując powyższe rady na pewno Twoje kimono posłuży dłużej.

Zapraszamy do sklepu GroundGame w którym do wyboru jest cała masa dobrej jakości kimon/Gi, które nie zniszczą się nawet po wielokrotnym praniu: http://groundgame.pl/15-kimona-gi-do-bjj
 
za dobre parametry uznaje się 1-3% skurczenia
Spodnie od Titan Interceptora skurczyły mi się o jakieś 8 cm, pomimo prania tylko w 30 stopniach i suszenia z dala od jakichkolwiek źródeł ciepła.
Ground Game zaleca jeszcze dodatkowo pranie szmat na lewej stronie.
 
Back
Top