Gest shaka w BJJ/MMA

Casual way of life

Oplot Challenge
Middleweight
Skąd wziął się hawajski symbol shaka w BJJ, a co za tym idzie w MMA?Wpisując shaka w wikipedie otrzymamy:Shaka
, hang loose<sup class="reference" id="cite_ref-1">[1]gest powitalny wywodzący się z kultury hawajskiej. Najszerzej używany przez subkulturę surferów. Wykonanie gestu polega na podniesieniu ręki z równoczesnym zaprezentowaniem drugiej osobie zewnętrznej strony dłoni z wyprostowanym kciukiem oraz małym palcem, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść; często towarzyszą krótkie, energiczne ruchy nadgarstkiem do i od siebie.

Rdzenni mieszkańcy Hawajów używają shaka
w celu przekazania tzw. "energii aloha", gestu przyjaźni i zrozumienia pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, znajdującymi się na Hawajach. Z tego powodu także gest ten nie ma bezpośredniego odpowiednika w dosłownym tłumaczeniu. W zależności od kontekstu, w jakim używany jest ów gest, może on oznaczać także: "dziękuję", "cześć", "jak się masz" etc.
Poza obszarem Hawajów, Shaka może oznaczać także "wyluzuj", "witaj", "żegnaj", "trzymaj się" lub "w porządku", przy czym konkretne znaczenie gestu zależy także od kontekstu w jakim został on użyty.

Shaka stosowana jest także często przez kierowców na drogach oraz na zdjęciach w celu przekazania serdecznego pozdrowienia na odległość.

Skąd zatem ten gest wziął się w środowiskach sportów walki? :)
 
Pewnie dlatego, że są to dwie bliskie sobie kultury.Od lat są organizowane zawody surfowania dla jiujiteiros.urf-jiu.jpg
 
Jakby ktoś miał więcej informacji na temat wprowadzeniu tego symbolu do kultury trenujących sporty walki to proszę o podzielenie się nimi. :)
 
Ten symbol przeniknął do popkultury i jest stosowany na codzień przez zwykłych ludzi, więc siłą rzeczy zawodnicy bjj też go stosują. Żadna wielka filozofia.
 
Nie no zawodnicy bjj stosują go znacznie częściej niż ludzie witający się na ulicy.:-)
 
Mi na dzień dobry, ten gest skojarzył się z piłką nożną, a konkretniej z Ronaldinho - bardzo często ten gest wykonywał. Poza tym, raczej nie spotkałem się z jego użyciem
 
Back
Top