Detektyw Kaczka na Tropie: Saidov, sauna i olejek

Anonymous

NoLife FC
di-T05MVLBD.jpg


KSW 25. Walka w obronie pasa kategorii półśredniej: Saidov-Acacio.
W dniu 06. 12. 2013 r. około godziny 16:00 Pan Paweł Wójcik poinformował zebranych na ceremonii ważenia fanów, kupujących oraz okoliczne galerianki centrum handlowego Sky Tower we Wrocławiu, iż w związku z wypadkiem w saunie, zwiększono limit w tej walce o 1 kg. Więcej szczegółów w tym dniu nie zostało ujawnionych...
Mamy 07. 12. 2013 r. gala KSW 25 w toku. Czas na co-main event. Po ciężkiej walce Saidov broni pas (który notabene wyrzuca poza ring, sam widząc trochę dziwną sytuację z ustalonym limitem w tym dniu • ). Najciekawszy moment nastąpił tuż po walce. Zresztą posłuchajmy:Wiemy więc:
[*]Finlandia jest w szoku[*]Doszło do wybuchu olejku w saunie fińskiej[*]Saidov się opalił, a może poparzył • Olejek nie został rozrobiony z wodąDo wybuchu ONI są przygotowani
To w sumie wszystko. Znamy więc główna przyczynę zwiększenia dopuszczalnego limitu. Ale, ale?! Czy to wszystko prawda? Czy faktycznie taka sytuacja jest możliwa? Spróbuję samemu przeprowadzić dochodzenie.

Sauna fińska. By nie zanudzać teorią, odsyłam do tego tematu:

Kilka szczegółów jednak trzeba wypunktować, by móc odnieść się do tematu. Sauna fińska
to nic innego jak szczelna drewniana komora z piecem, podgrzewającym kamienie (zwykle do temperatury około 200 stopni Celsjusza), które oddają ciepło otoczeniu. Sprawia to, że w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura i natężenie pola elektrycznego oraz niska wilgotność. Kamienie można okresowo polewać wodą.Zajrzyjmy do instrukcji obsługi standardowego pieca saunowego
:
NIEBEZPIECZEŃSTWO! Esencje zapachowe i podobne produkty wylana bezpośrednio na kamienie mogą się zapalić •
Aby uzyskać przyjemny zapach w saunie, należy wlać kilka kropli olejku zapachowego do wody wypełniającej zbiornik na olejki. Można również wpuścić kilka kropli olejku do wiaderka z wodą, która zostanie później wylana na odpowiednio rozgrzane kamienie. Do polewania gorących kamieni należy używać czerpaka.
NIEBEZPIECZEŃSTWO! Wlewanie wody do rozgrzanego nawilżacza powietrza wiąże się z dużym ryzykiem ochlapania wrzącą wodą osób zażywających kąpieli. Podczas wlewania wody do nawilżacza nie należy stać przed piecem ani siedzieć na ławce przed nim, gdyż może dojść do gwałtownego rozpryśnięcia wody.
Wiemy już, jak prawidłowo powinno się dawkować olejki w saunie. Zerknijmy również do karty charakterystyki preparatu niebezpiecznego, jakim jest olejek eukaliptusowy
(oczywiście, nie znamy szczegółów, jaki olejek wniósł do sauny Aslambek ,więc to tylko przykład):

Karta charakterystyki olejku eukaliptusowego
Każda karta charakterystyki zawiera 16 z góry ustalonych przepisami punktów. Karta jest wymagana dla preparatów i substancji zakwalifikowanych do niebezpiecznych. Piktogramy ostrzegawcze (pkt. 2.2) już na wstępie informują użytkownika o zagrożeniach, jakie dany produkt niesie. Przejdźmy jednak do pkt. 9. Tam podane zostały właściwości fizykochemiczne olejku. Widzimy, że już podgrzanie ów cieczy do temperatury minimum 53 stopnie Celsjusza, powoduje powstanie palnych par, mogących ulec zapalaniu, na skutek iskry, płomienia, gorących powierzchni, szluga, itp. Temperatura samozapłonu, nie została w tym przypadku określona.
Inny olejek • lawendowy • karta charakterystyki poniżej:

Karta charakterystyki olejku lewandowego

Pkt. 9 - tu temperaturę zapłonu producent określił na 70 stopni Celsjusza, znamy też temperaturę wrzenia preparatu - powyżej 190 stopni.

Co więc wydarzyło się tego feralnego dnia w saunie? Czy faktycznie doszło do wybuchu, jak to określił Saidov? Jaka jest definicja wybuchu tak w ogóle?

Za Wiki:
Wybuch • w mowie potocznej • gwałtowne wydzielenie w jednym miejscu dużych ilości energii. Wybuchowi towarzyszy zwykle nagły wzrost temperatury i wzrost ciśnienia. Wybuch powoduje powstanie fali uderzeniowej. W zależności od prędkości rozchodzenia się tej fali oraz mechanizmu wybuchu rozróżnia się deflagrację (zwaną inaczej wybuchem właściwym), eksplozję i detonację.
Wg mnie, samo stwierdzenie Aslambka, że doszło do wybuchu, wynika po części z nieznajomości samej definicji oraz nie opanowania technicznego słownictwa w języku polskim (co potwierdza tylko pomyłka słów opalenie i oparzenie).
Do wybuchu nie doszło. Najprawdopodobniej doszło do gwałtownego parowania na skutek wrzenia olejku podczas kontaktu z rozgrzanymi do temperatury około 200 stopni Celsjusza kamieniami w piecu. Odpryski poleciały na ciało Saidova. Doszło do miejscowego poparzenia, co uniemożliwiło dalsze przebywanie w saunie, a tym samym szybkie wypocenie nadmiaru kilogramów. Czy doszło również do zapłonu olejku, w momencie kontaktu z rozgrzanymi kamieniami? Tego nie wiemy. Jest to także możliwe, patrząc na właściwości fizykochemiczne różnych cieczy oraz ostrzeżenia producenta pieców saunowych. Niezależnie czy doszło do zapłonu, czy tylko do gwałtownego wrzenia i parowania olejku • efekt końcowy dla Aslambka, w związku z małą ilością preparatu, byłby podobny.

WERDYKT

Uznaję
wersję Alambka odnośnie poparzenia olejkiem w saunie. Drobne poparzenia skóry uniemożliwiają dalsze korzystanie z w/w pomieszczenia celem zbicia nadmiaru kg. Czy są inne skuteczne metody zbicia nadmiaru kilogramów? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.
 
oczywiście, nie znamy szczegółów, jaki olejek wniósł do sauny Aslambek


Detektyw słabo się postarał, Aslambek w jednym z wywiadów dokładnie podaje jaki olejek został rozlany na gorącą powierzchnię i kto to zrobił.
 
Nie słucham wywiadów konkurencji ;-)A tak serio, to tak jak pisałem, nie ma to większego znaczenia , cóż to za olejek był faktycznie.
 
Edit.Doszło jednak również do zapłonu olejku na saunie (co róznież brałem pod uwagę.) Pozdrawiam i pamiętajcie:SAFETY FIRST !
 
Kiedys przy mnie na kamienie w saunie typ polal olejek wprost z butelki. Ma szczescie ze brwi mu nie spalilo. Plomienie byly spektakularne. Wersja zatem wyglada na wiarygodna. BTW- ciekawe jak by taka sytuacje skwitowal Dana :D
 
A żeby jeszcze podkreśliś , jak olej jest niebezpieczny (już nie tylko ten aromatyczny, czy popularny napędowy w autach), radzę uważać na zwykły olej kuchenny, np. rzepakowy, tudziez słonecznikowy. Jak podgrzejemy go za mocno, to tez się nam zapali, szczególnie, gdy potraktujemy jego opary ogniem (co w przypadku kuchenek gazowych trudne nie jest). Czego nie wolno wówczas robić:


  • Gasić wodą - bo jak płomień buchnie i palący olej sie rozpryśnie, to poparzenia Alambka w porównaniu z naszymi to będzie pikuś.

  • Zdejmować patelni i leźć z nią gdzieś pod kran, bo - raz, rozlejemy i zjaramy chatę, dwa, w zetknięciu z wodą z kranu - patrz powyżej    Co powinno sie zrobić:


  • Nigdy nie dopuszczać do takiej sytuacji!

    Ale gdy juz sie zdarzy, a wątpię, że mamy gaśnice z literką F pod ręką (w gastronomii to mus, tak btw) , czy inną , np. proszkową - jesli mamy - szybko ugasimy.

    Jeśli nie mamy gaśnic, dobrze jest faktycznie przykryć pokrywką szczelnie palącą się patelnię, a na to dać np. ręcznik namoczony w wodzie, by szybciej odciąć dopływ tlenu, a tym samym zgasić palący się olej.


Poniżej taki tam filmik z neta:pEVl8R9Q9EM[/media]/a/p
p
a href=]
 
Kaczka ma po prostu skłonność szybkiego uzależniania się i dostawania bzika na jakimś punkcie. Z forum mu przeszło, teraz przeszło na saunę. Jak dla mnie spoko, trochę to zdrowsze niż ostatnio. No i pierwszy obrazek przyznaję się, rozłożył mnie ;).
 
Dzieki kaczka za tą jakże szczegółową analiże sytuacji w saunie. Wszystkich nas nurtowało to pytanie jak to się mogło stać. Niektórzy dniami i nocami wertowali obszerne książki naukowe w poszukiwaniu choćby jednego szczegółu który doprowadził by nas do rozwikłania tej zagadki. Naszczęcie mamy Ciebie. Twoje rady są dla nas niezwykle cenne. Dziekujemy:-)
 
Cieszę się ,że się podoba. Mam nadzieję ,że kilka info z tego tematu komuś sie w przyszłości przyda (ale oby nie musiało).
 
Back
Top