Anonymous
NoLife FC
KSW 25. Walka w obronie pasa kategorii półśredniej: Saidov-Acacio.
W dniu 06. 12. 2013 r. około godziny 16:00 Pan Paweł Wójcik poinformował zebranych na ceremonii ważenia fanów, kupujących oraz okoliczne galerianki centrum handlowego Sky Tower we Wrocławiu, iż w związku z wypadkiem w saunie, zwiększono limit w tej walce o 1 kg. Więcej szczegółów w tym dniu nie zostało ujawnionych...
Mamy 07. 12. 2013 r. gala KSW 25 w toku. Czas na co-main event. Po ciężkiej walce Saidov broni pas (który notabene wyrzuca poza ring, sam widząc trochę dziwną sytuację z ustalonym limitem w tym dniu • ). Najciekawszy moment nastąpił tuż po walce. Zresztą posłuchajmy:
Wiemy więc:
[*]Finlandia jest w szoku[*]Doszło do wybuchu olejku w saunie fińskiej[*]Saidov się opalił, a może poparzył • Olejek nie został rozrobiony z wodąDo wybuchu ONI są przygotowani
To w sumie wszystko. Znamy więc główna przyczynę zwiększenia dopuszczalnego limitu. Ale, ale?! Czy to wszystko prawda? Czy faktycznie taka sytuacja jest możliwa? Spróbuję samemu przeprowadzić dochodzenie.
Sauna fińska. By nie zanudzać teorią, odsyłam do tego tematu:
Kilka szczegółów jednak trzeba wypunktować, by móc odnieść się do tematu. Sauna fińska to nic innego jak szczelna drewniana komora z piecem, podgrzewającym kamienie (zwykle do temperatury około 200 stopni Celsjusza), które oddają ciepło otoczeniu. Sprawia to, że w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura i natężenie pola elektrycznego oraz niska wilgotność. Kamienie można okresowo polewać wodą.Zajrzyjmy do instrukcji obsługi standardowego pieca saunowego:
Wiemy już, jak prawidłowo powinno się dawkować olejki w saunie. Zerknijmy również do karty charakterystyki preparatu niebezpiecznego, jakim jest olejek eukaliptusowy (oczywiście, nie znamy szczegółów, jaki olejek wniósł do sauny Aslambek ,więc to tylko przykład):NIEBEZPIECZEŃSTWO! Esencje zapachowe i podobne produkty wylana bezpośrednio na kamienie mogą się zapalić •
Aby uzyskać przyjemny zapach w saunie, należy wlać kilka kropli olejku zapachowego do wody wypełniającej zbiornik na olejki. Można również wpuścić kilka kropli olejku do wiaderka z wodą, która zostanie później wylana na odpowiednio rozgrzane kamienie. Do polewania gorących kamieni należy używać czerpaka.
NIEBEZPIECZEŃSTWO! Wlewanie wody do rozgrzanego nawilżacza powietrza wiąże się z dużym ryzykiem ochlapania wrzącą wodą osób zażywających kąpieli. Podczas wlewania wody do nawilżacza nie należy stać przed piecem ani siedzieć na ławce przed nim, gdyż może dojść do gwałtownego rozpryśnięcia wody.
Karta charakterystyki olejku eukaliptusowego
Każda karta charakterystyki zawiera 16 z góry ustalonych przepisami punktów. Karta jest wymagana dla preparatów i substancji zakwalifikowanych do niebezpiecznych. Piktogramy ostrzegawcze (pkt. 2.2) już na wstępie informują użytkownika o zagrożeniach, jakie dany produkt niesie. Przejdźmy jednak do pkt. 9. Tam podane zostały właściwości fizykochemiczne olejku. Widzimy, że już podgrzanie ów cieczy do temperatury minimum 53 stopnie Celsjusza, powoduje powstanie palnych par, mogących ulec zapalaniu, na skutek iskry, płomienia, gorących powierzchni, szluga, itp. Temperatura samozapłonu, nie została w tym przypadku określona.
Inny olejek • lawendowy • karta charakterystyki poniżej:
Karta charakterystyki olejku lewandowego
Pkt. 9 - tu temperaturę zapłonu producent określił na 70 stopni Celsjusza, znamy też temperaturę wrzenia preparatu - powyżej 190 stopni.
Co więc wydarzyło się tego feralnego dnia w saunie? Czy faktycznie doszło do wybuchu, jak to określił Saidov? Jaka jest definicja wybuchu tak w ogóle?
Za Wiki:
Wg mnie, samo stwierdzenie Aslambka, że doszło do wybuchu, wynika po części z nieznajomości samej definicji oraz nie opanowania technicznego słownictwa w języku polskim (co potwierdza tylko pomyłka słów opalenie i oparzenie).Wybuch • w mowie potocznej • gwałtowne wydzielenie w jednym miejscu dużych ilości energii. Wybuchowi towarzyszy zwykle nagły wzrost temperatury i wzrost ciśnienia. Wybuch powoduje powstanie fali uderzeniowej. W zależności od prędkości rozchodzenia się tej fali oraz mechanizmu wybuchu rozróżnia się deflagrację (zwaną inaczej wybuchem właściwym), eksplozję i detonację.
Do wybuchu nie doszło. Najprawdopodobniej doszło do gwałtownego parowania na skutek wrzenia olejku podczas kontaktu z rozgrzanymi do temperatury około 200 stopni Celsjusza kamieniami w piecu. Odpryski poleciały na ciało Saidova. Doszło do miejscowego poparzenia, co uniemożliwiło dalsze przebywanie w saunie, a tym samym szybkie wypocenie nadmiaru kilogramów. Czy doszło również do zapłonu olejku, w momencie kontaktu z rozgrzanymi kamieniami? Tego nie wiemy. Jest to także możliwe, patrząc na właściwości fizykochemiczne różnych cieczy oraz ostrzeżenia producenta pieców saunowych. Niezależnie czy doszło do zapłonu, czy tylko do gwałtownego wrzenia i parowania olejku • efekt końcowy dla Aslambka, w związku z małą ilością preparatu, byłby podobny.
WERDYKT
Uznaję wersję Alambka odnośnie poparzenia olejkiem w saunie. Drobne poparzenia skóry uniemożliwiają dalsze korzystanie z w/w pomieszczenia celem zbicia nadmiaru kg. Czy są inne skuteczne metody zbicia nadmiaru kilogramów? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.