1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Detektyw Kaczka na Tropie: 12 na 6

Discussion in 'Cohones' started by Anonymous, Jan 10, 2014.

 1. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  [​IMG]

  [​IMG]

  W głębi natury człowieka, zwłaszcza mojego dociekliwego pokroju, leży doszukiwanie się prawdy i chęć wyjaśnienia nurtujących mnie dylematów. W tej odsłonie postaram się nieco rozjaśnić pojęcie ciosów łokciem zwanych potocznie z • zegarmistrzowskiego • 12 na 6 oraz spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy powinny być nadal nielegalne w UFC, czy może należałoby zmienić obowiązujące w tej federacji zasady. Razem z wujkiem Google przemierzyłem bezdroża sieci, by lepiej poznać problem.

  Mamy więc:
  1) Łokieć
  [​IMG]
  Jest to potoczna nazwa stawu łokciowego człowieka. By nie zanudzać zwrócę tylko uwagę na tzw. • point of elbow • w Polsce znany jako • wyrostek łokciowy • , który jest pierwszym elementem całej układanki.

  2) Uderzenie łokciem: uderzenie przy pomocy łokcia lub części przedramienia albo ramienia położonej najbliżej stawu łokciowego. Cios łokciem można wyprowadzić podobnie jak ciosy bokserskie lub też w dół, ukośnie, z wyskoku, etc. Nas będą interesowały ciosy w dół • to kolejny element układanki.
  i • to w sumie wszystko czego nam potrzeba. Zaczynamy •

  Na początek trochę teorii wyprowadzenia ciosu łokciem.

  Ciosy łokciem w stójce:

  + cios obrotowym łokciem:


  Ciosy łokciem w parterze:


  No dobra, ale co to do cholery są te ciosy 12 na 6??!!! Udajmy się za Wielką Wodę do stanu Nevada i zajrzyjmy do ichnich przepisów • . W akcie prawnym nr NAC 467.7962, mądrej księgi stanowiącej wszelkiej maści reguły dotyczące sportów walki bez użycia broni, obok niedozwolonych ciosów w jajca tudzież wykręcaniu paliczków, znaleźć możemy pkt. 10. Cytuję:
  Kilka słów wyjaśnienie tego punktu/faulu: Wszelkie ciosy łokciami są dozwolone, poza tymi bitymi w linii prostej z góry na dół (ręka podąża od godziny 12 do godziny 6). Ciosy łokciem wyprowadzane po łuku są legalne. Wyrostek łokciowy może być użyty do zadania ciosu na podobnych warunkach jak kość przedramienia, czy rejon tricepsu zawodnika zadającego cios.

  Aha, no to mniej więcej już wiemy! A inne ciosy? Jakbyśmy przestawili zegar do góry nogami, sami będąc z dołu np.? Tu z pomocą przybywa nam niezastąpiony pionier światka sędziowskiego • sam Big John:


  Jednak nie wszyscy się z naszym mentorem zgadzają jak widać:


  Hmmmm • . W sumie trochę racji ziomuś powyżej także ma • Rzućmy okiem jeszcze na poniższą grafikę:

  Cios legalny:
  [​IMG]
  [​IMG]

  i ten nielegalny (12 na 6):
  [​IMG]
  Kilka moich przemyśleń:
  Jednym ze sposobów obrony przed uderzeniem jest możliwość zmniejszenia siły ciosu rywala, np. przez amortyzację impetu uderzenia. Drobny ruch głową podczas obrony przed ciosem łokciem, bitym po łuku, jest jak najbardziej możliwy. Dużo gorzej prezentują się możliwości defensywne przy ciosach 12 na 6. Amortyzacja jest znikoma (prawie żadna), z kolei siła nacisku uderzenia tak małą powierzchnią (wyrostek łokciowy) największa. Dodatkowo podczas zadawania łokci 12 na 6 zakres ruchu jest znacznie większy, przez co uderza się z większym impetem. Uderzenie takie wykorzystuje też w większym stopniu masę ciała, która ma duże znaczenie dla mocy zadanego ciosu.
  Popatrzmy jakiej techniki używają sportowcy w czasie różnych konkurencji związanych z uderzeniami łokciem:


  Najczęściej jest to właśnie cios 12 na 6 i jakby nie było, jest on najskuteczniejszy w tego rodzaju lodowych potyczkach.

  Werdykt:
  Po przeanalizowaniu całego materiału dowodowego uznaję faul związany z uderzeniami łokciem 12 na 6 za niewłaściwy i wnioskuję do Dany White • a oraz do braci F. włoskiego pochodzenia, o usunięcie tego rodzaju ciosu z listy niedozwolonych technik w UFC. Wyrok swój uzasadniam mniejszą prędkością z jaka wyprowadzany jest cios 12 na 6 w porównaniu z innymi dozwolonymi technikami uderzeń łokciem. Dodatkowo, rzeczywiście czasem płaszczyzna wirtualnego zegara może być przestawiona w oczach znajdującego się w różnych pozycjach zawodników, ba, czasem faktycznie 11 na 5 • to już nie to samo, a jakie to zbliżone. Dodatkowo prawdopodobieństwo by trafić łokciem 12 na 6 centralnie w gałkę oczną przeciwnika, jest na tyle małe, że nie przekonuje mnie o podjęciu innego werdyktu, jak powyższy.

  Ps. Aha i tzw. pierdalnięcie, jak to Trybson zwykł mówić, przy legalnych ciosach łokciem , jest podobnie dewastacyjne, co pokazuje poniżysz lodołamacz:


  Pozdro
   
 2. Palhares

  Palhares ONE FC
  Featherweight

  Dołączył:
  Oct 1, 2011
  Komentarze:
  2,347
  Zdobyte Lajki:
  45
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Not bad Sherlock.
   
 3. TYTUS

  TYTUS UFC
  Heavyweight
  Żółta Kartka

  Dołączył:
  Jul 12, 2010
  Komentarze:
  17,719
  Zdobyte Lajki:
  16,437
  Punkty:
  2,790
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  OB(Ł)OK
  Za to Kaczka muszę Cię pochwalić DOBRE :-)
   
 4. fikusny

  fikusny ONE FC
  Featherweight

  Dołączył:
  Oct 1, 2010
  Komentarze:
  2,349
  Zdobyte Lajki:
  1,735
  Punkty:
  2,790
  Ciekawie się czytało/oglądało
   
 5. baju

  baju NoLife FC Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Aug 8, 2012
  Komentarze:
  31,231
  Zdobyte Lajki:
  44,238
  Punkty:
  5,790
  Płeć:
  Male
  prawdopodobienstwo by trafic w oko oceniasz na male? Jon sprzedal tych lokci pare, a pozacinal oczy Hammilowi tak, ze ten nie widzial pewnie przez pare dni/tygodni. to tylko jedna walka, czujesz jak w parterze wykorzystwaliby to inni zawodnicy z okrutnym gnp, szczegolnie w HW? siedzacy na Tobie Soa napierdalajacy lokciem centralnie w Twoja twarz, okolice oczu, nosa - z pewnoscia lokiec nie zeslizgnie sie w oczodol. jak mysle o tym ciosie w parterze to widze jedynie jak ktos dostaje centralnie w oczodol czy okolice nosa.  dla mnie sila w parterze i stojce jest nieporownywalna, taki lokiec 12/6 z zamachu to masakra.  traf lokciem jak Jon w Vere centralnie w oko - traf lokciem jak Jon w Hammila centralnie w oko.  gdzie jest wieksza szansa? i to gruuuubo wieksza?
   
 6. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  Ale za minutę 12 już jest legalne ;-)  Spoko, po prostu jestem za zaostrzeniem przepisów w mma. Dodać te łokcie+dodać kolana w parterze na głowę.  A codo samych łokci 12 na 6 to tak naprawdę nie jest to tak szybka akcja, więc nie przesadzałbym. Co innego tego typu łokcie w potylicę...ale to inna bajka już
   
 7. Wewiur

  Wewiur PRIDE FC
  Lightweight

  Dołączył:
  Oct 29, 2013
  Komentarze:
  6,416
  Zdobyte Lajki:
  2,821
  Punkty:
  1,790
  To czy nie jest szybka, tobym się kłócił, zważywszy na sprawę ataku łokciem 12 na 6 spadając na leżącego przeciwnika. Dodatkowo strasznie łatwo o rozcięcia tego typu ciosami, ponieważ uderzamy ogromną siłą prostopadle do kości, generując nieporównalnie większe ciśnienie na skórę w miejscu uderzenia od ciosów pod kątami mniejszymi. Analogicznie prostymi stosunkowo łatwo jest rozciąć łuk brwiowy, z tego samego powodu.  Uderzając 12 na 6 bijesz w pionie, zatem zgodnie z "grawitacją" która wzmacnia cios, zaś przy łokciu np. 3 na 9 ciężko jest utrzymać trajektorię ciosu w jednej linii, ponieważ ręka naturalnie obniży się uderzając pod kątem, zatem słabiej, a dodatkowo bez wzmocnienia "przyciąganiem ziemskim". Sądzę, że kilka z Twoich teorii jest niekompletnych tutaj, ale i tak dzięki za serię i ten wpis.
   
 8. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  Tak, uważam, że nie jest to najszybsze uderzenie. Żeby pierdalnąć zdrowo, trzeba wziąć spory zamach, a to jest okazja do kontrataku tego z dołu. Dodatkowo łokieć to broń krótka, a 12 na 6 to jest już flinta :-)
   
 9. baju

  baju NoLife FC Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Aug 8, 2012
  Komentarze:
  31,231
  Zdobyte Lajki:
  44,238
  Punkty:
  5,790
  Płeć:
  Male
  +1 Wewiur. dla mnie pion to calkowicie inna sila niz te poziome, spojrzmy nawet na 'rozped' takiego lokcia, 12/6 moze pojsc nawet zza glowy gdzie te poziome nie sa az tak dlugie. biorac pod uwage warunki takiego Jonesa (bo o takich zawodnikach mowimy, mocny zapasy, gnp, odnajdywanie dziur w gardzie w parterze) to on takie lokcie ladowalby az milo.  kolana w parterze na glowe? wiesz co bedzie sie dzialo? KSW lokci zwyczajnych nie chce, bo placza, a co dopiero kopanie sie (bo tak to byloby nazwane) czy verticale. jeszcze lata mina zanim cos pojdzie w tym kierunku. w uzywanie nog jakkolwiek w parterze na glowe w ogole juz nie wierze, not gonna happen.  za minute 12 juz legalne? ale to jest kompletnie inny impet, musisz staw biodrowy 'ustawic' do ciosu kompletnie inaczej kiedy przy zupelnych verticalach lokiec leci totalnie prostopadle.
   
 10. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  Za minutę 12 na 5:59 - bardziej o to mi chodzilo. ;-)  Co do kolan w parterze - sory, ale jak kolo klęka specjalnie na kolanko, by nie dostal z rzepy, to nie kupuje tego. Krótko: z kopyta go i dobić łokciem na glebie
   
 11. Wewiur

  Wewiur PRIDE FC
  Lightweight

  Dołączył:
  Oct 29, 2013
  Komentarze:
  6,416
  Zdobyte Lajki:
  2,821
  Punkty:
  1,790
  Trafnym spostrzeżeniem jest, że wykonując 12 na 6 mięśnie generujące siłe są w swojej optymalnej pracy, zatem spowodują możliwie maksymalną dla danej partii mięśni siłę. Inne kąty wymagają skręcań na stawach, przez co sam cios jest znacznie lżejszym. Dodatkowo, "siła" każdego ciosu zależy od ramienia, zatem im dłuższe ręce (JBJ) tym mocniejsze uderzenie (wszak zgodnie z prawami fizyki/mechaniki to nie siła pozioma, czy pionowa jest najmocniejszą, ale właśnie moment generowany na ramieniu).  Ale wracając do rzeczy. Generując cios 12 na 6 nawet bez zamachu i tak będzie niósł dewastujące skutki wobec innego rodzaju uderzeń. Właśnie z powodu ciśnienia, jakie powstanie pomiędzy wyrostkiem łokciowym a organem/kością, która tę siłę odbierze. Wiadomo, że skóra jedynie pośredniczy w przeniesieniu siły na organy, to na nich odczuwamy ból, jeżeli zaś ciśnienie będzie za wyższe niż odporność skóry na rozerwanie to skóra po prostu pęknie w danym miejscu. Kolejno największą szybkość wygenerujemy w momencie spięcia mięśni, dalej działają siły oporu hamujące nasz cios (inaczej nie moglibyśmy się zatrzymać), zatem w tej kwestii można powiedzieć, że mały zasięg działania nie wiąże się z powolnością ciosu.  Dygresja: Uderzając w lód należy pamiętać, by zakończyć ruch dokładnie na granicy łokieć-pole lodu, uderzenie pod kątem prostym, każdy to potrafi, kwestia potrenowania na czymś miększym. Inaczej gwarantowane jest zniszczenie sobie stawu.  Zatem chodzi tutaj chodzi przede wszystkim o powierzchnię styku, kąt uderzenia i pracę mięśni na długich rękach. W pozycji północ-południe nie znajdziesz porównywalnie mocnego ciosu jak łokcie 12 na 6 na brzuch.  Edit. Z Twojej wypowiedzi wynika, że nie chcesz wprowadzić kolana na głowę w parterze, tylko zdefiniować poprawniej parter.
   
 12. baju

  baju NoLife FC Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Aug 8, 2012
  Komentarze:
  31,231
  Zdobyte Lajki:
  44,238
  Punkty:
  5,790
  Płeć:
  Male
  no z tym klekaniem to jedynie wykorzystanie zasady, to samo z reka na macie co tez jest idiotyczne - albo jestesmy w parterze albo nie, jak ktos stoi i trzyma reka maty przez co nie moze byc kopniety to dla mnie tez idiotyzm. w parterze nie chcialbym soccerkickow czy kolan na glowe, ale ta raczke na macie mogliby poprawic.
   
 13. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  Żeś teraz wiewiura wykład dał ;-)  Słyszałeś Waść o tzw. prądzie w łokciu? Totyle ode mnie odnośnie łokci 12:6 :-)  :-)  Ma być realniej - ot co
   
 14. baju

  baju NoLife FC Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Aug 8, 2012
  Komentarze:
  31,231
  Zdobyte Lajki:
  44,238
  Punkty:
  5,790
  Płeć:
  Male
  to niech zdejma rekawice i jakies przyrzady/bronie im dac - as real as it gets!!!
   
 15. Bolt

  Bolt KSW
  Featherweight

  Dołączył:
  May 18, 2013
  Komentarze:
  4,937
  Zdobyte Lajki:
  1,394
  Punkty:
  1,790
  I zlikwidować jakieś bzdury jak chronienie krocza - front kicki jakie by wchodziły ;)  IMO wolę już jak nie ma tych łokci 12 na 6 ze względu na zagrożenie, jakie niosą dla oczu. Natomiast zlikwidowanie zasady o trzech punktach podparcia popieram.
   
 16. Wewiur

  Wewiur PRIDE FC
  Lightweight

  Dołączył:
  Oct 29, 2013
  Komentarze:
  6,416
  Zdobyte Lajki:
  2,821
  Punkty:
  1,790
  Wybacz, ale wykład Twój, za moje uzupełnienie, jako kontrargument. To co napisałem, jest oczywiste, nawet jeżeli wydaje się, że napisane wykładowo (uczę się właśnie do egzaminu, który mam za 8 godzin i udziela mi się głupota wiedzy, którą przyswajam). Kwestia prądu w łokciu jest nieprzyjemna, tym bardziej, że na ostatnim treningu, gość przegiął mi łokieć w kimurze (chyba) i aktywność mojej ręki ogranicza się do tego wątpliwej przyjemności uczucia.  Swoją drogą, mógłbyś wziąć ten aspekt pod rozwagę w kolejnej części Detektywa, bo materiałów ciekawie napisanych (jak to Ty czynisz prawie zawsze) na ten temat jest bardzo mało.  Trzy punkty podparcia możnaby zamienić, na trzy punkty na których opiera się nasze ciało (nie podparcia tylko przenoszące obciążenie), lub zdefiniować powierzchnię ciała (na oko oceniając) konieczną do przylegania do powierzchni np. 1/6.
   
 17. baju

  baju NoLife FC Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Aug 8, 2012
  Komentarze:
  31,231
  Zdobyte Lajki:
  44,238
  Punkty:
  5,790
  Płeć:
  Male
  no powinni to rozwiazac wlasnie powierzchnia badz tez po prostu: pozycja w parterze - kopniecia zakazane, pozycja w klinczu/przy klatce/stojka - kopniecia dozwolone. nawet napierdalajac po klatce na czworaka - wciaz bijesz sie w stojce. juz rozumiem jak ktos kleczy kolanem na macie, ale ta reka to zart.
   
 18. errorek

  errorek Brutaal
  Bantamweight

  Dołączył:
  Sep 29, 2013
  Komentarze:
  453
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  czytam to drugi raz i grubo kaczka... dobra robota.
   
 19. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,703
  Zdobyte Lajki:
  34,065
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  Wiewiur mi troche Kalogerem zalatuje z domieszka Naiverowj gadki ;-)
   
 20. baju

  baju NoLife FC Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Aug 8, 2012
  Komentarze:
  31,231
  Zdobyte Lajki:
  44,238
  Punkty:
  5,790
  Płeć:
  Male
  a errorek mi troche kaczka zalatuje... i nie mowie tu o ptaku ;-)
   

Share This Page