Borys Mańkowski

Martin

Główny Historyk Cohones
borys-mańkowski.jpg

Borys Mańkowski (ur. 13 października 1989 w Poznaniu) – polski zapaśnik i zawodnik MMA wagi półśredniej (walczył również w wadze lekkiej). Aktualny międzynarodowy mistrz KSW w wadze półśredniej.
Kariera sportowa
Mańkowski jest medalistą wielu turniejów i zawodów zapaśniczych oraz grapplingowych na terenie Polski. Zwyciężał m.in. w międzynarodowym turnieju w zapasach o Puchar Sobieskiego w 2005 roku (kat. -66 kg) oraz w II mistrzostwach Polski w grapplingu w 2010 roku (kat.- 75 kg. seniorzy, no-gi). W latach 2006-2007 amatorsko walczył w MMA uzyskując bilans trzech zwycięstw i jednej porażki.
Kariera MMA
Karierę w zawodowym MMA rozpoczął wygranym pojedynkiem z Tomaszem Jeruszką 29 marca 2008 roku. 12 czerwca 2009 roku na gali XFS - X Fights Series 3 wygrał turniej wagi półśredniej (pokonał Jordana Błocha i Marka Chwalibogowskiego).

6 grudnia 2009 roku wziął udział w turnieju wagi lekkiej MMA Challengers 2. W ćwierćfinale znokautował w 1. rundzie Bartosza Pietrowskiego. W półfinale poddał w 1. rundzie Marka Sikorę. W finale przegrał z Marcinem Heldem.

18 września 2010 roku wziął udział w ośmioosobowym turnieju wagi lekkiej, organizacji Konfrontacja Sztuk Walki. W ćwierćfinale przegrał z triumfatorem turnieju, Finem Niko Puhakka.

17 kwietnia 2011 roku na gali Quest Arena 2 pokonał Wiktora Sobczyka.

5 listopada 2011 na gali MMA Attack 1 stoczył pojedynek z byłym zawodnikiem UFC, pochodzącym z Polski, Niemcem Peterem Sobottą. Sędziowie po dogrywce orzekli niejednogłośną decyzją wygraną Mańkowskiego. 22 grudnia 2011 roku federacja MMA Attack zmieniła werdykt na remis, po pozytywnym rozpatrzeniu protestu teamu Sobotty[2].

W 2012 roku ponownie związał się z KSW i jeszcze tego samego roku 12 maja stoczył zwycięską walkę na gali KSW XIX, pokonując na punkty Marcina Naruszczkę. 15 września na gali KSW XX pokonał w walce eliminacyjnej o pas mistrzowski wagi półśredniej Rafała Moksa. 1 grudnia 2012 roku przegrał pojedynek z Asłambiekiem Saidowem o pas mistrzowski z powodu kontuzji nogi, którą spowodował niefortunny upadek przy jednym z obaleń Saidowa w 2. rundzie.

28 września 2013 na gali KSW 24 zmierzył się po kontuzji z byłym rywalem Saidowa - Benem Lagmanem. Mańkowski zdominował boksersko Lagmana w 1. rundzie, a w drugiej znokdaunował go obszernym ciosem sierpowym zmuszając sędziego do przerwania pojedynku.

17 maja 2014 stoczył rewanżowy pojedynek z Saidowem. Stawką pojedynku ponownie był pas mistrzowski. Pierwsza runda była wyrównana w której przeważały wymiany bokserskie, w drugiej Mańkowski założył ciasne duszenie trójkątne nogami Saidowowi z którego nie mógł uciec i ostatecznie odklepał, tracąc przy tym tytuł mistrza na rzecz Borysa Mańkowskiego.
Osiągnięcia
Międzynarodowy mistrz KSW w wadze półśredniej (od 2014-nadal)
MMA Challengers, turniej wagi lekkiej - finalista (2009)
X Fights Series, turniej wagi półśredniej - zwycięzca (2009) 

tinc

UFC
Flyweight
trzeba przyznac ze sztos ten kanal borysa na yt, mega robota, swietnie mu tu wychodzi, profeska, pozytywna aura az sie wylewa z jego videło, polecam

 

wolftime

Maximum FC
Featherweight
Lubie gościa, jest mega pozytywny. Jednak chciałbym go kiedyś zobaczyć poza ksw tak samo jak i gamera. Mam nadzieję, że ogarniesz mameda
 

Baddream

WSOF
Light Heavyweight
Jakoś na początku roku gdzieś pojawiały się informacje ile jemu i Gamrotowi zostało walk w kontrakcie KSW. Ma ktoś takie info?
 
Top