@Karateka, może później znajdę więcej czasu i chęci na szukanie jakiegoś artykułu ale może wyjaśnię ci to jakoś na szybko. Jak zbudowany jest błędnik to wiesz, a jak nie to tutaj mały fragment z wikipedii:
W łagiewce i woreczku błędnika błoniastego występują receptory wrażliwe na przyspieszenie liniowe (zmiana położenia w górę, w dół, w linii prostej). Receptory tworzą tzw. plamkę łagiewki i woreczka, które skupiają urzęsione komórki zmysłowe, na których spoczywa błona galaretowata. W błonie tej znajdują się kryształy soli wapniowych, tzw. otolity. Ruch głowy w linii prostej powoduje przemieszczanie się otolitów na zasadzie bezwładności, w wyniku czego pobudzane są komórki zmysłowe. Impulsy przesyłane są do
ośrodkowego układu nerwowego.
Ruchy głowy powodują przepływ endolimfy wypełniającej kanały półkoliste do rozszerzonych zakończeń zwanych bańkami, w których występują urzęsione komórki zmysłowe. Komórki te reagują na obrót głowy, czyli przyspieszenie kątowe.
Błędnik odpowiada za utrzymanie
równowagi.
Wyobraź sobie auto w który pasami przypięta jest do połowy wypełniona butelka z wodą. I teraz następuje czołowe zderzenie z innym autem. Mimo że wgniecona jest maska samochodu, a sama butelka nie została dotknięta to woda w niej mocno się wzburzyła. Tak samo jest z głową. NIe dostajesz ciosu w ucho ale np na szczękę, uderzenie jest na tyle mocne że wstrząsa całą twoją głową - również błędnikiem. Jak jest odpowiednio mocne to trafisz równowagę. A jeżeli jest faktycznie potężne to trafi się przytomność o czym pisałem wcześniej.
edit:
podam tu dwa linki do wiki i może po nietce dojdziesz do jakiś artykułów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dnik_kostny
http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dnik_b%C5%82oniasty
https://www.youtube.com/user/rockboy1138/videos
tutaj masz kanał na yt gdzie jest dużo filmików z serii "sports science" może w którymś znajdziesz odpowiedź. W ogóle polecam tą serię.