Zapasy || Judo

To, ze te dzwignie ze zdjecia to nie byla zadna nowosc. A tak troche ten post dla mnie zabrzmial.
Nie wiem jak zabrzmiał, ale miał zabrzmieć, że dziś nie jest to żadna nowość jak się ludkom często wydaje. I wcześniej też zapewne nie była, zważywszy że dźwigni i duszeń w parterze używali już starożytni Grecy. A JJ to akurat słaby przykład, bo tam metodyka była tak z dupy, że judocy roznosili tych ludków w pył z 1/10 stosowanych technik. Choć zapewne same techniki były znane w szkołach jujutsu, bo trudno zakładać inaczej.
 
W ogóle z tą starożytną Grecją też trochę jaja. Już gdzieś o tym wspominałem, ale chyba nie tutaj. Tam generalnie były dwie odmiany zapasów, takie bardziej tradycyjne, gdzie walczono do wywrócenia typa na ziemię oraz drugie (lucta volutatoria), gdzie walczono do poddania. W obu można było łapać gdzie się chce, więc w nogi zapewne wchodzono aż miło. Tymczasem kuriwe jak robiły nowożytne Igrzyska, to żeby dodać splendoru obok CACC dodali "zapasy grecko-rzymskie" w których nie można łapać poniżej pasa lol. I tak do dziś mówimy zapasy "klasyczne" na coś, co z klasycznymi zapasami nie ma niczego wspólnego, bo ponoć do Europy "przywieźli" je Normanowie, którzy taki styl praktykowali. Dlatego m.in. ta odmiana była bardzo popularna we Francji, którą często dojeżdżali "Wikingowie". W Polszy długi czas mówiło się nawet "walka francuska" (na CACC mówiło się walka amerykańska albo wolnoamerykanka).
 
W ogóle z tą starożytną Grecją też trochę jaja. Już gdzieś o tym wspominałem, ale chyba nie tutaj. Tam generalnie były dwie odmiany zapasów, takie bardziej tradycyjne, gdzie walczono do wywrócenia typa na ziemię oraz drugie (lucta volutatoria), gdzie walczono do poddania. W obu można było łapać gdzie się chce, więc w nogi zapewne wchodzono aż miło. Tymczasem kuriwe jak robiły nowożytne Igrzyska, to żeby dodać splendoru obok CACC dodali "zapasy grecko-rzymskie" w których nie można łapać poniżej pasa lol. I tak do dziś mówimy zapasy "klasyczne" na coś, co z klasycznymi zapasami nie ma niczego wspólnego, bo ponoć do Europy "przywieźli" je Normanowie, którzy taki styl praktykowali. Dlatego m.in. ta odmiana była bardzo popularna we Francji, którą często dojeżdżali "Wikingowie". W Polszy długi czas mówiło się nawet "walka francuska" (na CACC mówiło się walka amerykańska albo wolnoamerykanka).
Nie wiem czy dobrze kojarze ale boje sie w google szukac, czy przypadkiem nie ma pomnika z walki zapasniczej gdzie jeden zawodnik lapie goscia za jaja? To by dowodzilo dowolnosci chwytow w walce
 
Nie wiem czy dobrze kojarze ale boje sie w google szukac, czy przypadkiem nie ma pomnika z walki zapasniczej gdzie jeden zawodnik lapie goscia za jaja? To by dowodzilo dowolnosci chwytow w walce
A wiesz że nawet nie wiem. Z tego co wiem, to w ciągnięciu za worki specjalizują się ludzie od tradycyjnych tureckich zapasów w oleju. Jest na YT sporo filmów, mega pojebane :D
 
A wiesz że nawet nie wiem. Z tego co wiem, to w ciągnięciu za worki specjalizują się ludzie od tradycyjnych tureckich zapasów w oleju. Jest na YT sporo filmów, mega pojebane :D
W sumie ciekawe jak tam treningi wygladaja. Sa specjalne techniki ciagniecia za jaja?
 
@Jakub Bijan w sumie dlaczego nie wrzucasz do tego tematu zblizajacych sie wydarzen z linkami gdzie mozna ogladac?
W sumie to nie wiem. Ale można, jak najbardziej. Jak będę o czymś wiedział ciekawym, to dam znać.

W ten weekend Zawody Pucharu Świata w stylu wolnym w Iowa. Transmisje na żywo można oglądać za free na stronie FILA (czy jak się to zwie, United World Wrestling):
https://unitedworldwrestling.org/event/world-cup-7

Z tego co na pewno warto będzie obejrzeć, tylko nie wiem czy live będzie gdzieś (na pewno będzie na FloWrestling ale tam jest płatne) to Final X w czerwcu. Dokładnie 9., 16. i 23. Najlepsi wolniacy w USA powalczą o kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. Jak znajdę jakiś link to podrzucę, ale możliwe że dopiero Youtubek kilka dni po spotkaniu.

No a już w tę środę QUINTET 1 czyli ten event Sakuraby i Barnetta. Zapowiada się bardzo ciekawie, transmisja na żywo na UFC Fight Pass, z tego co piszą start o 11 czasu japońskiego, więc u nas coś koło 4 nad ranem o ile dobrze liczę.
 
Last edited:
No a już w tę środę QUINTET 1 czyli ten event Sakuraby i Barnetta. Zapowiada się bardzo ciekawie, transmisja na żywo na UFC Fight Pass, z tego co piszą start o 11 czasu japońskiego, więc u nas coś koło 4 nad ranem o ile dobrze liczę.
z wt na srode czy ze srody na czw?
 
No a już w tę środę QUINTET 1 czyli ten event Sakuraby i Barnetta. Zapowiada się bardzo ciekawie, transmisja na żywo na UFC Fight Pass, z tego co piszą start o 11 czasu japońskiego, więc u nas coś koło 4 nad ranem o ile dobrze liczę.
Właśnie sprawdziłem z ciekawości, bo z Waszych postów w pierwszej chwili zrozumiałem że to dzisiaj :tongue: W każdym razie FP pokazuje, że QUINTET zaczyna się o 11:30 naszego czasu (za tydzień oczywiście).
 
Właśnie sprawdziłem z ciekawości, bo z Waszych postów w pierwszej chwili zrozumiałem że to dzisiaj :tongue: W każdym razie FP pokazuje, że QUINTET zaczyna się o 11:30 naszego czasu (za tydzień oczywiście).
Oo. To musiałem coś pomieszać - @dssport. W sumie i tak dopiero po pracy obejrzę.
 
Śp. Billy Wicks pokazuje parę myków. Na filmie już 80 lat na karku.


Dźwięk trochę słaby, ale zobaczcie, ile szczegółów rozkminionych (zwłaszcza przy uchwycie do kimury widać), a przecież nie miał on nic wspólnego z jakimkolwiek BJJ. To potwierdza co wyżej pisaliśmy, że techniki i ich warianty były rozpracowane dziesiątki a czasem i setki lat temu. Nawiasem mówiąc, Wicks jest legitnym spadkobiercą linii po "Farmerze" Burnsie. Szkoda że coraz mniej już takich oldtimerów.
 
Rozpiska na dziś i jutro.
IMG_20180407_090327.jpg
 
Ale petarda ten Puchar. USA gromi Indie, Burroughs rozjebał totalnie, a zaraz za nim szedł Dake i ten dopiero zaorał, o kurwa. Zaraz będzie Snyder, więc jak ktoś pod kompem, to włączać.
 
Ale petarda ten Puchar. USA gromi Indie, Burroughs rozjebał totalnie, a zaraz za nim szedł Dake i ten dopiero zaorał, o kurwa. Zaraz będzie Snyder, więc jak ktoś pod kompem, to włączać.
Indie wygladaly jak amatory. Szkoda, ze zamist nich nie ma ruskich.
 
  • Like
Reactions: JB_
ogladanie 2 mat plus acb plus multilga esy. No coz jak trzeba to trzeba. Kuba jak narazie mnie rozczarowuje i jestem pozytywnie zaskoczony japonia.
Ja właśnie oglądałem Japonię a później przełączyłem na Kubę i żałowałem.

Są już akcje z dziś.

Ramię Japończyka.

Power double Greena.


+ Dake, niby z Indii leszcze, ale to co odjebał świadczy i tak o klasie.



Brakuje jeszcze niskiego wejścia Jordana z tym wózkiem. Może ktoś wrzuci.
 
Last edited:
Ja właśnie oglądałem Japonię a później przełączyłem na Kubę i żałowałem.

Są już akcje z dziś.

Ramię Japończyka.

Power double Greena.


+ Dake, niby z Indii leszcze, ale to co odjebał świadczy i tak o klasie.



Brakuje jeszcze niskiego wejścia Jordana z tym wózkiem. Może ktoś wrzuci.

Jakos nie podoba mi sie robienie ze sportow indywidualnych sportow druzynowych. Dake mi strasznie zaimponowal, ciekawe jak poradzi sobie z lepszym rywalem.
 
Jakos nie podoba mi sie robienie ze sportow indywidualnych sportow druzynowych. Dake mi strasznie zaimponowal, ciekawe jak poradzi sobie z lepszym rywalem.
Z Dake'iem jest dziwna sprawa. Jako jedyny w historii zdobył cztery mistrzostwa NCAA (I dywiza). Wcześniej nie udało się nikomu zdobyć więcej niż dwa (Snyder zrobił teraz 3), ale Dake zdobył je w czterech różnych kategoriach wagowych! Niestety kariera międzynarodowa jakimś cudem mu nie idzie, w kwalifikacjach na IO 2012 był trzeci i ostatecznie się nie załapał i tak generalnie międzynarodowo szału nie robi. Z drugiej strony w USA mają te zapasy w koledżu, folkstyle i często skupiają się na swoim podwórku. Choć w ostatnich latach głównie dzięki sukcesom Burroughsa i Snydera styl wolny zyskuje na popularności. Wade Schalles u siebie na blogu nawet pisał, że freestyle wygryza powoli folkstyle.
 
Back
Top