Zapasy || Judo

@Jakub Bijan hej jak tłumaczy się na polski te techniki i wyrażenia z zapasów jeśli w ogóle je sie tłumaczy. Ja wiem co one oznaczają bo na jutubie sobie ogarnąłęm ale chodzi mi o to jak na polskich zapaśniczych matach sie na to mówi jeśli sie jakoś mówi xD

-wide base (ogólnie samo "base")
-side-on stance
-whizzer
-squaring his stance
-posture
-rear standing
-quad pod
-tight-waist
-standing switch
-rear standing
-classic switch
-hip separation
-scramble/ scramble up
-granby roll
-crack down


:P
 
Ranga KSW koledze wskoczyła
:korwinlaugh:
Moje kondolencje @PeSTAo. Trochę wstyd to przy nicku nosić.

@Jakub Bijan hej jak tłumaczy się na polski te techniki i wyrażenia z zapasów jeśli w ogóle je sie tłumaczy. Ja wiem co one oznaczają bo na jutubie sobie ogarnąłęm ale chodzi mi o to jak na polskich zapaśniczych matach sie na to mówi jeśli sie jakoś
Mogę nie być zbyt dobrą osobą do tego, bo nie oglądam zapasów z polskim komentarzem prawie wcale (a nawet gdybym, to poziom komentatorów w Polsce jest bardzo słaby i dowiedzieć się od nich czegoś istotnego graniczy z cudem), a ćwiczę u gościa z Ukrainy, który tam się wyuczył i też wielu polskich terminów nie zna.

Postaram się napisać co mi się wydaje, ale miej na uwadze, że mogę opowiadać farmazony:)

wide base (ogólnie samo "base")
Nie wiem czy jest polski odpowiednik z tego względu, że całe to pojęcie budowania podstawy żeby wstać (base up) to jest koncept z folkstyle. W stylu wolnym nie ma tego elementu, więc zakładam, że nie nazewnictwa. Mamy parter niski, co może być pewnym odpowiednikiem - ale tak jak napisałem, nie wiem czy to przekładalne.
-side-on stance
nie wiem
Nachwyt. Wiem że nachwyt to overhook, ale whizzer to też nahwyt, tylko że specyficznej pozycji. Nie wydaje mi się, żebyśmy to w PL rozróżniali.
squaring his stance
Nie wiem czy jest jakiś fachowy termin, strzelam że po prostu krzyczą z narożnika coś na wzór "wyprostuj"
Postawa
rear standing
Nie wiem
To samo co przy "base". U nas jest parter wysoki ale to nieco odmienne koncepcje.
tight-waist
J.w. bo u nas się zapina klamrę i tyle. W folkstyle nie można więc jedną ręką muszą kombinować.
standing switch
nie wiem
rear standing
nie wiem
classic switch
zakładam, że jakaś odmiana 'rolady' (jest kilka i każda to po prostu rolada bez rozróżniania)
rear standing
nie wiem
-hip separation
jeśli mówisz o tym elemencie przy wstawaniu z żółwia, to w stylu wolnym nie występuje - ucieka sie na brzuch
scramble/ scramble up
Mogę się mylić, się nie sądzę by był na to jakiś polski termin - to też element mocno amerykański, choc oczywiście same scramble w stylu wolnym występują
granby roll
Na 99% nie ma tej techniki bo oddaje się plecy do maty i w stylu wolnym były by punkty dla rywala
crack down
niestety nie wiem

W ogóle, trwają MŚ w Kazachstanie. Zaczęło się od klasyka, później kobiety a styl wolny rusza w czwartek.
 
Last edited:


Obok Travisa Stevensa, Shintaro Higashi to mój ulubiony kanał o judo. Gość jest mega, bo oprócz tego że jest/był legitnym zawodnikiem (mistrz USA, swego czasu 42. w rankingu światowym) i ma 7. dan, to jeszcze do tego ćwiczył zapasy w szkole średniej i w koledżu + jest mistrzem Panameryki w sambo. ++ obecnie brązowy pas bjj (od Danahera purpurę dostał). Chyba najbardziej wszechstronny grappler na YT - przynajmniej z takich informacyjnych kanałów.

Tutaj z ojcem, 9. dan lol. Generalnie "dziadzia" 82 lata i pewnie wszystko strzyka, się to kouchi weszło jak chuj! XD Widać te lata na macie.

+ Osoto


++ Bardzo na plus bo pokazuje też techniki obecnie zabronione w wyczynowym judo



+++ z podcastów też się można wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć


Generalnie bardzo polecam kanał.

PS: zmieniłem nazwę tematu, bo scena catch w zasadzie nie istnieje i trudno cokolwiek nowego znaleźć
 
Last edited:
PS: zmieniłem nazwę tematu, bo scena catch w zasadzie nie istnieje i trudno cokolwiek nowego znaleźć
Hmmm, tu podobny, pewnie najlepiej byłoby połączyć, tylko może być chaos
 
Nie wiem z czego to wynika, ale jeśli chodzi o podejście do widza/kibica, to judo zjada zapasy i wysrywa. Dosłownie.



Oficjalny kanał to jest sztos. Jest tam live z każdego dużego eventu, z podziałem na maty + z Grand Slam zawsze jeden dodatkowy stream z komentarzem Neila Adamsa. Pro animacje, grafiki itd. Na UWW jak ostatnio sprawdzałem, to surowizna aż wstyd. I do tego na YT już nie ma live tylko przez player na stronie UWW trzeba odtwarzać... dobrze, że mam flo i przez VPN puściłem, bo były cztery playery (każdy na jedną matę) i na każdym jednym trzeba się było logować lol. Oficjalna aplikacja IJF też kosa, a ta UWW to dramat taki, że zdjęli z play store... a w judo i kalendarz, i śledzenie zawodników, i techniki z opisem i video/animacją 3D. Inny świat. + Takie reporterze jak powyżej.

Teraz zakończyło się "tournee" - ale w styczniu będzie co porównać, bo w zapasach jest Yarygin na Syberii i to jest najmocniejszy turniej. Judo otwiera w Portugalii.
 
+++ zapomniałbym


Wrzucam Travisa Stevensa, bo - to jest gość. Serio, wygląda jak zwykły osiłek, w dodatku mruk, ale rozumienie "gry" i technik jak nikt inny. Jedynie z Danaherem mogę porównać, nie przesadzam. Zerknijcie sobie na ten cykl analiz powyżej. W ogóle, kupiłem jego najnowszą instruktażówkę dla Judo Fanatics: 8 godzin poświęcone kuzushi i uchwytom. Takiej głębi nie widziałem nigdzie na sieci - a widziałem takich rzeczy sporo, zarówno z BJJ jak i zapasów czy judo. Całość jest droga, ja wyhaczyłem na black friday dosłownie za 1/4 ceny (tam się kumulują kupony + można użyć uzbieranych punktów) i naprawdę nie żałuję.Generalnie już sam wstęp w którym opisuje najczęstsze nawyki zawodników wywodzących się z judo/zapasów/BJJ to jest coś pięknego. Widać ten czerwono-biały pas + czarny spod Danahera + widać, że zapasy też robił i to nie mało.
 
  • Like
Reactions: jut
Odświeżę trochę temat,
Widzę, że z zapasami jest podobnie jak z boksem. Albo się nie uczy prawdziwego boksu tylko jakiś punktowany....albo zamieszanie w związkach. Eh chyba założę temat stricte o prawdziwym boksie w starym stylu z przykładami itp żeby pokazać tą skuteczność technik, bo teraz co robią sekcje z zawodnikami to woła o pomstę do nieba. Zapasy też trenowałem i to nawet z jakimiś tam sukcesami zawodniczymi i widzę wiele rzeczy użytecznych z zapasów, które można implementować w walce pięściarskiej.
 

No i weź teraz porównaj sprawność bokserów i zapaśników z wagi ciężkiej....przecież to jest przepaść. Ci pierwsi człapią i ciężko dychają obwieszeni tłuszczem, Ci drudzy przy wadze 130kg potrafią chodzić na rękach i walić salta do tyłu.....
MASAKRA w jak złą stronę poszło przygotowanie fizyczne pięściarzy, TFU na ten współczesny boks. A ten polski to już w ogóle same drewna...
 
Występowanie w stringach na scenie ma tyle wspólnego ze sportem co Pudzian ze sparingami :) Kulturystyka to dla mnie sztuczne, nie funkcjonalne mięśnie i robienie z siebie kaleki.
oczywiście, że tak
0 siły użytkowej,zrywowej. Jak próbują to najczęściej albo sobie naciągają bicepsy albo inne mięśnie, bo mięsień nie nauczony pracy w sile całej kończyny, tylko skupiony wyłącznie na brzuśćcu.
To jest masakra, hodowla organizmu. A fighterzy, którzy małpują trening kulturystyczny i próbują to przełożyć na walkę to kolejna patologia, którą warto by opisać.
EDIT: Pamiętam takie artykuły Knife'a z takiego forum : bodyfactory, jak opisywał, że trening dla fightera to powinny być ciężkie martwe ciągi, przysiady etc i że siłownia wcale nie spowalnia. Właśnie, że spowalnia w rozumieniu : usztywnia zawodnika zwłaszcza w uderzanych, gdzie liczy się luz, ale paradoksalnie : zapaśnicy też potrafią od tego się uwstecznić, kiedy po takiej orce skoncentrowanej na mięśniach zaczynają zatracać luz w klinczu i płynne przejścia, tylko zaczynają używać siły mięśni....statycznej siły
 
oczywiście, że tak
0 siły użytkowej,zrywowej. Jak próbują to najczęściej albo sobie naciągają bicepsy albo inne mięśnie, bo mięsień nie nauczony pracy w sile całej kończyny, tylko skupiony wyłącznie na brzuśćcu.
To jest masakra, hodowla organizmu. A fighterzy, którzy małpują trening kulturystyczny i próbują to przełożyć na walkę to kolejna patologia, którą warto by opisać.
EDIT: Pamiętam takie artykuły Knife'a z takiego forum : bodyfactory, jak opisywał, że trening dla fightera to powinny być ciężkie martwe ciągi, przysiady etc i że siłownia wcale nie spowalnia. Właśnie, że spowalnia w rozumieniu : usztywnia zawodnika zwłaszcza w uderzanych, gdzie liczy się luz, ale paradoksalnie : zapaśnicy też potrafią od tego się uwstecznić, kiedy po takiej orce skoncentrowanej na mięśniach zaczynają zatracać luz w klinczu i płynne przejścia, tylko zaczynają używać siły mięśni....statycznej siły
Nie no, trochę tej siły trzeba mieć, więc mikrocykle siłowe są jak najbardziej wskazane.
 
Występowanie w stringach na scenie ma tyle wspólnego ze sportem co Pudzian ze sparingami :) Kulturystyka to dla mnie sztuczne, nie funkcjonalne mięśnie i robienie z siebie kaleki.

To w końcu rehabilitacja czy robienie z siebie kaleki.
 
No i weź teraz porównaj sprawność bokserów i zapaśników z wagi ciężkiej....przecież to jest przepaść. Ci pierwsi człapią i ciężko dychają obwieszeni tłuszczem, Ci drudzy przy wadze 130kg potrafią chodzić na rękach i walić salta do tyłu.....
MASAKRA w jak złą stronę poszło przygotowanie fizyczne pięściarzy, TFU na ten współczesny boks. A ten polski to już w ogóle same drewna...
u mnie nastolatek chce zacząć boks, na szczęście wie jaki mamy chujowy poziom i uczy się głównie z neta czy przez walk flojda
Występowanie w stringach na scenie ma tyle wspólnego ze sportem co Pudzian ze sparingami :) Kulturystyka to dla mnie sztuczne, nie funkcjonalne mięśnie i robienie z siebie kaleki.
:conorsalute:
Nie no, trochę tej siły trzeba mieć, więc mikrocykle siłowe są jak najbardziej wskazane.
ogólnie sportowcy jak pięściarze czy z drużynowych to bardziej robią na ilość powtórzeń by przyzwyczaić mięśnie do wysiłku
 
u mnie nastolatek chce zacząć boks, na szczęście wie jaki mamy chujowy poziom i uczy się głównie z neta czy przez walk flojda

:conorsalute:

ogólnie sportowcy jak pięściarze czy z drużynowych to bardziej robią na ilość powtórzeń by przyzwyczaić mięśnie do wysiłku
Ale jakaś baza siłowa musi być nawet w boksie. Tym się różni współczesny sport od tego sprzed lat. Nawet piłkarze mają nieporównywalne muskulatury z tymi sprzed parudziesięciu lat.
 
Siła jest główną cechą motoryczną, którą się przerabia na inne i jest potrzebna do rozwoju szybkości, mocy, wytrzymałości siłowej, eksplozywności. Każdy sportowiec robi siłę statyczną tylko niektórzy potrzebują jej więcej, a inni mniej, w zależności od sportu i celu.
 
Ale jakaś baza siłowa musi być nawet w boksie. Tym się różni współczesny sport od tego sprzed lat. Nawet piłkarze mają nieporównywalne muskulatury z tymi sprzed parudziesięciu lat.
no o tym mówię dlatego sportowcy robią ćwiczenia albo typowo siłowe albo na duży okres powtórzeń
 
Back
Top