Tech njusy - nauka, technologia, bezpieczeństwo, oprogramowanie, inżynieria, gadżety

A o co konkretnie chcesz zapytać? Na wstępie mogę napisać, że jeśli chodzi o firmę to tylko i wyłącznie brać fachowców, którzy dadzą na to gwarancję i będą dostępni w razie awarii w ten sam lub na drugi dzień. No i ubezpieczyciel wtedy inaczej patrzy.
Tak naprawdę już mniej więcej wiem jak przygotować infrastrukturę (sieć, zasilanie). Zastanawiałem się czy wsadzanie rejestratora do jakiegoś sejfu to norma czy fanaberia? No bo pierwsze co by intruz zrobił to wbił młotek w rejestrator, tak myślę. Dlatego to chyba ma tylko sens w tandemie z alarmem.

Zakładając, że infrastruktura jest, to jaki pułap cenowy za zestaw do nagrywania (4 kamery, rejestrator, switch) warto dać? Wiadomo, sky is the limit, ale tak rozsądnie?

No i w zasadzie to samo pytanie do alarmu (kilka czujek, centralka, i kij wie co tam jeszcze trzeba): ile trza liczyć na sprzęt? Dodatkowo: ile pi*drzwi kosztuje abonament na żwawych chłopców?
 
Tak naprawdę już mniej więcej wiem jak przygotować infrastrukturę (sieć, zasilanie). Zastanawiałem się czy wsadzanie rejestratora do jakiegoś sejfu to norma czy fanaberia? No bo pierwsze co by intruz zrobił to wbił młotek w rejestrator, tak myślę. Dlatego to chyba ma tylko sens w tandemie z alarmem.

Zakładając, że infrastruktura jest, to jaki pułap cenowy za zestaw do nagrywania (4 kamery, rejestrator, switch) warto dać? Wiadomo, sky is the limit, ale tak rozsądnie?

No i w zasadzie to samo pytanie do alarmu (kilka czujek, centralka, i kij wie co tam jeszcze trzeba): ile trza liczyć na sprzęt? Dodatkowo: ile pi*drzwi kosztuje abonament na żwawych chłopców?
Rejestratory to często są pochowane wysoko w skrzynkach zamykanych na kluczyk, albo w sejfach. Co do ceny to zupełnie nie doradzę, bo to nie moja działka. Jak gadałem z monterami to robią większość na rejestratorach BCS i kamerach kopułowych wewnątrz budynku oraz na kamerach tubowych na zewnątrz. Oczywiście wszystko połączone z czujnikami, alarmami. Najczęściej psują się transformatorki, a jak pali centralkę np. przez burzę itp to mimo wszystko za dużo rzeczy bocznych jak sam system alarmu nie psuje się tzn. działają te wyświetlacze, kamery itp po naprawie zasilaczy/transformatorków. Doradzam za to kogoś konkretnego nie tyle co w montażu co w sprawowaniu kontroli nad całym systemem alarmowo-czujnikowo-kamerowo-itp, bo są awaryjne.

Problemem nie jest zrobienie sobie takiej instalacji, ale właśnie opieka nad nią. Wiesz co nie działa jak padnie zwykły transformatorek, czy akumulator? Internet, faks, monitoring(przy dobrych wiatrach jedna/dwie kamerki działają), sterowanie bram, alarmy. Byłem parę razy przy awarii w różnych firmach i z różnymi monterami i to jest czarna rozpacz. Chciałem tym się zajmować zawodowo, ale samo łażenie za rzeczoznawcą z agencji ubezpieczeniowych mnie męczyło. Czasem klient chciał na już naprawy, bo np. nie otwierała się brama(czyli nie powinno dziwić), ale rzeczoznawca miał przyjechać dopiero za kilka dni i nie mógł się zdecydować, czy bulić z własnej kieszeni, czy rozwalać bramę już na amen:crazy: Oczywiście wymianę całej bramy ubezpieczalnia nie pokrywa w przypadku awarii systemu otwierania/zamykania jej:lol:
 
Rejestratory to często są pochowane wysoko w skrzynkach zamykanych na kluczyk, albo w sejfach
Wiadomo, lepiej to mieć zabezpieczone, choć ja tu rozkminiam system trochę w innym kontekście. To raczej nie będzie "system nagrywający możliwe włamanie" ale raczej nadzór nad określonymi powierzchniami w trakcie godzin pracy. Nawet nie wiem czy to byłoby włączone poza tymi godzinami.

Co do ceny to zupełnie nie doradzę, bo to nie moja działka.
No własnie to by pomogło najbardziej, bo rozrzut cenowy kamer jest dosyć spory.

Najczęściej psują się transformatorki, a jak pali centralkę np. przez burzę itp to mimo wszystko za dużo rzeczy bocznych jak sam system alarmu nie psuje się tzn. działają te wyświetlacze, kamery itp po naprawie zasilaczy/transformatorków. Doradzam za to kogoś konkretnego nie tyle co w montażu co w sprawowaniu kontroli nad całym systemem alarmowo-czujnikowo-kamerowo-itp, bo są awaryjne.
Awaryjne sprzętowo? Kamery? Rejestratory? Z tego co ogarnąłem zasilanie kamer jest ze skrętki, PoE. Na chłopski rozum jest więc podawane albo z rejestratora albo ze switcha PoE gdzieś po drodze. To w nich transformatory padają?
Czy może programowo? Np.: rejestrator się zawiesza, albo z niewiadomych powodow nie nagrywa z jednej lub więcej kamer, albo np nagrywa się ale nie można się dostać do panelu administracyjnego?

Z tego co piszesz to już tak bardziej te sytuacje wchodziły w smart home, i to pewnie tak jak z napakowanymi elektroniką samochodami: super się to sprawuje gdy działa, natomiast gdy coś się sypie już jest mniej fajne. Zresztą daleko nie szukać, teściu ma bramę ogrodową bez możliwości otwarcia ręcznego, to już musiał demontować mechanizm kilkukrotnie (po ciężkich burzach na wsiach nie wiadomo kiedy prąd będzie).
 
Awaryjne sprzętowo? Kamery? Rejestratory? Z tego co ogarnąłem zasilanie kamer jest ze skrętki, PoE. Na chłopski rozum jest więc podawane albo z rejestratora albo ze switcha PoE gdzieś po drodze. To w nich transformatory padają?
Czy może programowo? Np.: rejestrator się zawiesza, albo z niewiadomych powodow nie nagrywa z jednej lub więcej kamer, albo np nagrywa się ale nie można się dostać do panelu administracyjnego?

Z tego co piszesz to już tak bardziej te sytuacje wchodziły w smart home, i to pewnie tak jak z napakowanymi elektroniką samochodami: super się to sprawuje gdy działa, natomiast gdy coś się sypie już jest mniej fajne. Zresztą daleko nie szukać, teściu ma bramę ogrodową bez możliwości otwarcia ręcznego, to już musiał demontować mechanizm kilkukrotnie (po ciężkich burzach na wsiach nie wiadomo kiedy prąd będzie).
Dobra, ty to chcesz na POE. Są też te na koncentrykach.

A chodzi mi o transformator(zasilacz też jakby nie patrzeć) co siedzi w obudowie do centralnego alarmu. Tu jest często problem.

Przykład z teściem najlepiej pokazuje właśnie schemat działania takiego systemu. Czy można to nazwać smart domem(firmą)? Lekko, ale tak. Przykład z samochodem dobry, ale tak zaczyna wyglądać coraz więcej nowych firm właśnie ze względu na ubezpieczalnie.

Jak chcesz po taniości i ma być zrobione, żeby było to tak też można: https://pl.aliexpress.com/item/4CH-...8837a53&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0
 
Last edited:
Dobra, ty to chcesz na POE. Są też te na koncentrykach.

A chodzi mi o transformator(zasilacz też jakby nie patrzeć) co siedzi w obudowie do centralnego alarmu. Tu jest często problem.

Przykład z teściem najlepiej pokazuje właśnie schemat działania takiego systemu. Czy można to nazwać smart domem(firmą)? Lekko, ale tak. Przykład z samochodem dobry, ale tak zaczyna wyglądać coraz więcej nowych firm właśnie ze względu na ubezpieczalnie.

Jak chcesz po taniości i ma być zrobione, żeby było to tak też można: https://pl.aliexpress.com/item/4CH-...8837a53&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0
wth?
100 dolcow za full hd? Wiem wiem, bez dysku, gwarancji, no i ogolnie ta niepewnosc: dojdzie czy nie dojdzie, ale mimo wszystko mnie zaskoczylo.

Ja tak sobie wstepnie zalozylem ze 4kamery+rejestrator (z dyskiem) to 2k.

Z tym, że do rejestratora (to jest must have) powinna byc mozliwosc zalogowania sie w trybie widza (admin niekoniecznie) z zewnatrz (router + DDNS niezbedny). Najlepiej zeby to bylo jakoś zarządzalne (user+haslo, IP, cos w ten desen). Producenci NASów to juz maja obcykane, ale nie ma szans zeby taki QNAP/Synology zmiescil sie z dyskami w 2k z 4 kamerami :) No i nie wiem jak by to sie spisywalo, wszakze NASy tylko "przypadkiem" obsługują kamery IP...

W sumie nie wiem jakie tu sa rozwiazania, bo moze producenci rejestratorow maja taki soft out-of-the-box.

No ja bym szedl w PoE, tak mi sie wydaje ze nie ma co isc w koncentryka teraz.
 
Z tym, że do rejestratora (to jest must have) powinna byc mozliwosc zalogowania sie w trybie widza (admin niekoniecznie) z zewnatrz (router + DDNS niezbedny). Najlepiej zeby to bylo jakoś zarządzalne (user+haslo, IP, cos w ten desen). Producenci NASów to juz maja obcykane, ale nie ma szans zeby taki QNAP/Synology zmiescil sie z dyskami w 2k z 4 kamerami :) No i nie wiem jak by to sie spisywalo, wszakze NASy tylko "przypadkiem" obsługują kamery IP...
Zdaje się, że większość rejestratorów ma opcję ustawienia kilku użytkowników i zalogowania się do nich zdalnie właśnie przez DDNS. Nie wiem, czy dokładnie o to chodzi. Pamiętam, że tak właśnie ustawiałem konto admina/użytkownika/test. Nikt się niepotrzebnie na admina nie logował w zdalnym podglądzie, bo miał dostęp tylko do kamer.

A NAS to potęga. Kamery to rzeczywiście dodatek, ale kto by się tym przejmował. Jakbym miał prywatnie u siebie robić kamery, czy ogólnie smart dom to tylko na NAS.
 
Zdaje się, że większość rejestratorów ma opcję ustawienia kilku użytkowników i zalogowania się do nich zdalnie właśnie przez DDNS. Nie wiem, czy dokładnie o to chodzi. Pamiętam, że tak właśnie ustawiałem konto admina/użytkownika/test. Nikt się niepotrzebnie na admina nie logował w zdalnym podglądzie, bo miał dostęp tylko do kamer.

A NAS to potęga. Kamery to rzeczywiście dodatek, ale kto by się tym przejmował. Jakbym miał prywatnie u siebie robić kamery, czy ogólnie smart dom to tylko na NAS.
No u mnie nasik pyka od paru lat, mega to to sobie chwalę.
 
Bardzo dobre. Szczerze to nawet dałbym sobie wstrzyknąć jakiegoś chipa, żeby skończyły się wieczne problemy w urzędach z potwierdzeniami, kodami, pinami, hasłami.... Po grubszym przemyśleniu to jest przyszłość. A ktoś w komentarzach do tego patentu dał dobry przykład ze Szwecji i BankID
Lol, a jak potem będziesz uciekał przed robotem zabójcą?
 
Lol, a jak potem będziesz uciekał przed robotem zabójcą?
Mozesz liczyc na to, ze w centralnej bazie kilku ludzi bedzie mialo to samo ID:
terminator%2Bphone%2Bbook%2B2.gif

A na powazniej to wydaje mi sie tego typu projekty powinny byc komercyjne (czyli mozesz uzywac, ale nie musisz, bo są alternatywy, mozesz sie gdzies logowac google czy facebook ID jesli chcesz), ja sie kierwa boje takich pomyslow ze strony panstwa. Komerycjne firmy se ledwo radzą z bezpieczenstwiem, mimo ze skupują więcej i lepszych programistów i architektów IT, a nagle państwowe będzie "lepsze". Bo o "tańszym" to chyba nawet nikt nie mysli...
 
Mozesz liczyc na to, ze w centralnej bazie kilku ludzi bedzie mialo to samo ID:
terminator%2Bphone%2Bbook%2B2.gif

A na powazniej to wydaje mi sie tego typu projekty powinny byc komercyjne (czyli mozesz uzywac, ale nie musisz, bo są alternatywy, mozesz sie gdzies logowac google czy facebook ID jesli chcesz), ja sie kierwa boje takich pomyslow ze strony panstwa. Komerycjne firmy se ledwo radzą z bezpieczenstwiem, mimo ze skupują więcej i lepszych programistów i architektów IT, a nagle państwowe będzie "lepsze". Bo o "tańszym" to chyba nawet nikt nie mysli...
Hehehe, coś ty...zajmuję się tego typu rzeczami właśnie, i niestety w większości przypadków masz więcej danych, a wtedy metodą eliminacji już idzie szybciutko. Tutaj na filmie jeszcze o tym nie pomyśleli, bo w sumie cała idea, mimo, że wcale nie młoda, to rozpoczęła się na dobre od ataku na WTC. I dziś każdy większy bank płaci co roku kary za niespełnianie coraz bardziej rygorystycznych wymogów odnośnie bezpieczeństwa wewnętrznego, informacji, i "prześwietlania" klientów - zanim zostaną klientami. Co do państwo/korpo/duży bank/mała firma - najlepsze systemy nie zostały jeszcze wymyślone, a z tych wymienionych najlepsze (póki co) mają duże banki. Niestety. Choć za parę lat to się zmieni na korzyść korpo/ewentualnie startupów.
 
@Drzewo no z tym samym ID to przeciez żart. "Tutaj na filmie"?
No gif z Terminatora, film taki był o sztucznej inteligencji, jak nie pamiętasz...:einsteinsmoke:
A co do żartu - wiesz, ogólnie i tak cię wyśledzą, i tak. Co najwyżej spowalniasz ten tok śledzenia jakimiś zmianami bramek, czy innymi. Ale w necie ciężko być anonimowym. Jeśli chcesz coś działać. Tak czy siak musisz co jakiś czas wypłynąć na "powierzchnię", zaczerpnąć "normalnego" hajsu...i dokonać jakichś wpłat. A wtedy oni cię cap.
 
Back
Top