Smart Bet #15 - bukmacherskie podsumowanie półrocza

Szady

MMARocks
Cohones


W najnowszym odcinku cyklu Smart Bet przyglądamy się pod kątem bukmacherskim trzem ostatnim galom UFC, a także podsumowujemy całe ostatnie półrocze.

PODSUMOWANIE UFC – THE ULTIMATE FIGHTER 20 FINALE


Gala UFC – TUF 20 Finale to 11 pojedynków, z których 6 dotrwało do decyzji i 4 zakończyły się przed czasem – przez poddania. Był też jeden pojedynek zakończony werdyktem „no contest”. Gala zakończyła się zwycięstwami sześciu faworytów i czterech underdogów.

Przegląd kursów Betsafe.com z dnia 11.12.2014:



Kto zwyciężył?

Faworyci:

Angela Hill, @1.65
Aisling Daly, @1.41
Tecia Torres, @1.15
Joannne Calderwood, @1.12
Felice Herrig, @1.30
Yancy Medeiros, @1.45

Underdogi:

Heather Clark, @2.45
Jessica Penne, @2.08
Charles Oliveira, @2.24
Carla Esparza, @2.50

No contest
w walce Darona Cruickshanka z K.J. Noonsem.

Stawiając przed galą po 100 złotych na każdego faworyta stracilibyśmy 188 złotych, a po postawieniu tej samej kwoty na każdego underdoga ostatecznie stracilibyśmy 73 złote. W obu wypadkach skończylibyśmy „na minusie”, jednak galę musimy nazwać underdogową, ze względu na to, że stracilibyśmy mniej inwestując w wyższe kursy.

PODSUMOWANIE UFC ON FOX 13


Gala UFC on Fox 13 to 12 pojedynków, z których 5 dotrwało do decyzji, a 7 zakończyło się przed czasem (4 przez poddanie, 3 przez KO/TKO). Gala zakończyła się zwycięstwami ośmiu faworytów i czterech underdogów.

Przegląd kursów Betsafe.com z dnia 12.12.2014:



Kto zwyciężył?

Faworyci:

Ben Saunders, @1.45
John Moraga, @1.20
Matt Mitrione, @1.90
Alistair Overeem, @1.28
Rafael Dos Anjos, @1.49
Junior Dos Santos, @1.28
Henry Cejudo, @1.33
David Michaud, @1.39

Underdogi:

Drew Dober, 3.95
Joanna Jędrzejczyk, @3.00
Ian Entwistle, @2.95
Bryan Barbarena, @3.30

Stawiając przed galą po 100 złotych na każdego faworyta stracilibyśmy 68 złotych, a po postawieniu tej samej kwoty na każdego underdoga ostatecznie zyskalibyśmy 120 złotych. Mimo, że zwyciężyło zaledwie czterech underdogów, to kursy w okolicach 3.00 oferowane za ich zwycięstwa, powodują, że galę musimy nazwać underdogową.

PODSUMOWANIE UFC FIGHT NIGHT 58


Gala UFC Fight Night 58 to 12 walk, z których tylko 3 dotrwały do decyzji i aż 9 zakończyło się przed czasem (5 przez KO/TKO i 4 przez poddanie). Gala zakończyła się zwycięstwami dziesięciu faworytów i dwóch underdogów.

Przegląd kursów Betsafe.com z dnia 19.12.2014:



Kto zwyciężył?

Faworyci:

Tim Means, @1.38
Hacran Dias, @1.55
Renato Carneiro, @1.86
Marcos Rogerio de Lima, @1.30
Daniel Sarafian, @1.62
Erick Silva, @1.27
Rashid Magomedov, @1.60
Patrick Cummins, @1.67
Renan Barao, @1.10
Lyoto Machida, @1.15

Underdogi:

Vitor Miranda, @2.33
Leandro Issa, @4.25

Stawiając przed galą po 100 złotych na każdego faworyta zarobilibyśmy 250 złotych, a po postawieniu tej samej kwoty na każdego z underdogów ostatecznie stracilibyśmy aż 542 złote.

PODSUMOWANIE PÓŁROCZA




Statystyki bukmacherskie prowadzimy od początku czerwca 2014 roku. Zaczęliśmy od gali UFC 174, a kończymy na UFC Fight Night 58, która jest ostatnią galą tego roku. W tym czasie przeanalizowanych zostało 27 gal UFC, na których odbyły się 292 pojedynki. Decyzjami sędziowskimi zakończyło się 129 pojedynków, a 163 walki skończyły się przed czasem – 92 przez KO/TKO, 70 przez poddanie. Jedna walka zakończyła się werdyktem „no contest” po niezamierzonym faulu. Procentowy rozkład ilości skończeń i walk, w których sędziowie punktowi decydowali o werdykcie, prezentuje się następująco:
- decyzje 44%,
- nokauty 32%,
- poddania 24% (skończenia przed czasem łącznie 56%).

Gdybyśmy przed każdą galą postawili po 100 złotych na każdego faworyta (z pominięciem walk, w których kursy były równe), to po pół roku gry i łącznej inwestycji 28.500 złotych mielibyśmy 28.238 złotych, czyli stracilibyśmy 262 złote. Po postawieniu tej samej kwoty na każdego underdoga (łączna inwestycja byłaby oczywiście taka sama) mielibyśmy 24.580 złotych, czyli ostatecznie stracilibyśmy 3920 złotych. Teoretycznie więc bardziej opłacało się w tym półroczu stawiać na faworytów, ale nie jest powiedziane, że nie warto było szukać wartości w kursach na underdogów, ponieważ:

Łącznie w ciągu tego półrocza drogę do zwycięstwa znalazło 89 underdogów, a faworytów zwyciężyło 192. Walk „Pick ‘em”, czyli takich, w których kursy były równe, było 6. Pomijając te ostatnie walki, procentowy rozkład ilości starć, w których zwycięstwo odnieśli faworyci bądź underdogi prezentuje się następująco:
- faworyci 68,8%
- underdogi 31,2%

Gal, w których bardziej opłacało się obstawiać pieniądze na zwycięstwa zawodników z niskimi kursami było 14, a tych underdogowych – 13, czyli w tym wypadku proporcje rozłożyły się bardziej po równo.

Co to wszystko oznacza?


Nie ma złotego środka na sukces w zakładach bukmacherskich. Jak widać powyżej, taktyka polegająca na typowaniu wszystkich dostępnych walk za identyczną kwotę z wyborem albo samych faworytów, albo tylko underdogów, nie przyniesie nam profitów. Jest to po prostu jeden ze sposobów na zobrazowanie tego, w jakie kursy bardziej warto było inwestować na konkretnej gali.

Nie ma żadnej zależności między tym, czy gala jest numerowana bądź należy do cyklu „Fight Night” czy „on FOX”, a ilością zwycięstw faworytów bądź underdogów. Wszystkie gale The Ultimate Fighter Finale nazwaliśmy underdogowymi, a to na pierwszy rzut oka wydaje się interesujące. Duża liczba debiutujących w UFC zawodników niesie ze sobą sporo niewiadomych dotyczących ich umiejętności, toteż występuje większa szansa, że bukmacherzy źle ocenią szanse na zwycięstwo w takich zestawieniach. Jednak fakt, że przeanalizowaliśmy tylko dwie gale „TUF’a” nie pozwala na wyciągnięcie zbyt wielu wniosków i nie jest wykluczone, że kolejna taka gala już nie będzie underdogowa.


Read the whole post here.
 
Lubie ten cykl Smart Bet! @szady ;)
Ogólnie jak się zapatrujesz na 3 styczeń ? Jonesa jestem pewien żeby zagrać do tego chce Cerrone z tym,że troszke większe ryzyko wg mnie niż main event(choć staram się myśleć optymistycznie bo przy pierwszej myśli bukmacherskiej to pomaga :D ).Czekam też aż nasi chłopcy jak i Asia poznają terminy w UFC.
PS.Co ile robisz przewidywania kursów?
 
Ogólnie jak się zapatrujesz na 3 styczeń ?
Nie wiem, czy jeszcze wtedy wrócę do obstawiania, bo mocno się "pokłóciłem" z bukmacherami. :D Jones po 1.60 to dla mnie prezent - zresztą wszedłem grubiej w podwójny kupon z nim, ale pierwsza noga tego dubla (pozdro Stephens!) mi popsuła szyki... Za Cerronem całym sercem, ale 1.43... troszkę mało. Jury z pierwszej łapanki nie jest, skubaniec rozwija się (chociaż Kowboj w formie z ostatnich walk powinien go zniszczyć). Lombard dobry na podbicie się wydaje mimo śmieciowego trochę kursu - życzę mu porażki, bo za gościem nigdy nie przepadałem (nawet w czasach jak niektórzy mocno go propsowali - pozdro @baju pamiętam ;)), ale raczej wygra gładko.
PS.Co ile robisz przewidywania kursów?
Jak się uzbiera trochę nowych zestawień, to wtedy robię. Średnio co dwa-trzy tygodnie. Mam na swojej liście w tej chwili tylko 4 walki, także nie robiłem teraz, a przy następnym odcinku opracuje większą ilość.
 
Last edited:
może betsafe wystawi kurs troszke wyższy na Kowboja - pasuje mi ten dubel jak nic choć ryzyko jest.Poczekamy:)
 
Dobra robota Szady, ciekawie się czytało :) Popieram bet na Jonesa, Kowboja bym grał, gdyby też było 1.6, ale 1.43 jest smutne.
 
Back
Top