Samorozwój (rozwój osobisty, psychologia)

@DaimonFrey Grzesiaka zapodał mi ktoś w formie filmu na youtube. Pierwsze wrazenie swietne - "gość ma spoko gadkę, pewny siebie", więc wygooglowałem go i sciagnalem (chyba z chomika) seminarium (krotkie) o odchudzaniu oraz wszedlem na jego forum. To co zobaczylem na forum mnie przerazila, jak jakas sekta, okrutnie odstraszajace i Ci zagubieni ludzie tam piszacy... to bylo bardzo dziwne uczucie, natychmiastowo mialem wrazenie - cos tu jest nie tak ! Ludzie tam pisali, ze po jego metodach (wlasnie the work) ich osiagniecia w nauce sie zmniejszyly i ze nie maja motywacji nic robic, zabijaja w sobie ego i potrzeby. A Grzesiak odpisuje chlopakowi, zeby sie nie przejmowal i cwiczyl dalej, widac jeszcze jest za malo zaawansowany. Zobaczylem film (ten sciagniety) gdzie Grzesiak uczyl odchudzania... np. kazal ludziom porownywac czekolade do gowna, zeby ich odstraszyc od jedzenia... i od razu stwierdzilem ze to totalne dno. Jak dla mnie Grzesiak to hardkorowy akwizytor. Wierze, ze jest skuteczny w opychaniu niepotrzebnych rzeczy ludziom.

Przyznam również, że jestem trochę naiwny i kupowałem te bajki o pozytywnym myśleniu, sekret itd. Niestety gdy się wkręciłem w to mocno za każdym razem działo się coś złego. To mi ktoś sprzedał coś czego nie potrzebuję. To nie widziałem gdy coś się sypało, a powinienem widzieć i reagować... Także na własnej skórze przekonałem się, że to nie działa

Problemem samorozwoju niektórych osób jest to, że nie potrafią zrozumieć, że żeby być w czymś dobrym trzeba to robić, a nie o tym fantazjować.

Co do medytacji to dokladnie tak probuje robic jak mowisz ;-) Robilem tez medytacje relaksacyjna. Mialem pliki audio sciagniete gdzie lektor mi mowil co mam robic. Trwalo to po 10 minut i czulem sie rozluzniony.
 
Mam dokładnie to samo wrażenie. Ale wierz mi, że to, co widziałeś tam, jest niczym w porównaniu do tego, co zobaczyłbyś u tego gościa https://www.facebook.com/michalmentalway . A w sumie wrzucę, bo to jest po prostu przekomiczne:



:D on serio sprzedaje i zarabia na tym... O ile w przypadku Grzesiaka naprawdę można się naciąć, bo on na pierwszy rzut oka i ucha brzmi sensownie, o tyle tutaj... nie wiem, nie potrafię sobie wyobrazić co trzeba myśleć, żeby to kupować.

Problemem samorozwoju niektórych osób jest to, że nie potrafią zrozumieć, że żeby być w czymś dobrym trzeba to robić, a nie o tym fantazjować.
Dokładnie! Tylko z moich obserwacji nie niektórych a większości osób. Chociażby Sekret to przecież międzynarodowy bestseller, polecany w USA przez wielu celebrytów... Była nawet afera jak zmarła przez to kobieta chora na uleczalnego raka, bo nie leczyła się, wolała wierzyć, że to dzięki mocy wyobraźni wyzdrowieje. Dlatego wydaje mi się, że idealną opcją jest na samym początku poznać siebie, swoje przekonania, dowiedzieć się o mechanizmach obronnych i błędach poznawczych, poćwiczyć ich zauważanie, omijać na tyle, ile się da i dopiero potem, mając już naprawdę zdrowe fundamenty i umiejętność zauważania głupot, dobudowywać tylko wartościowe rzeczy, zamiast pakować w siebie co popadnie. Oczywiście jest to 10000000 razy mniej kręcące od słuchania oszołomów czy czytania pięknych historyjek, i albo ma się farta i zauważa swoje słabości od razu, albo zauważa się to dopiero po czasie, albo wcale jak ta pani od sekretowego raczka...

Co do medytacji to dokladnie tak probuje robic jak mowisz ;-) Robilem tez medytacje relaksacyjna. Mialem pliki audio sciagniete gdzie lektor mi mowil co mam robic. Trwalo to po 10 minut i czulem sie rozluzniony.
Kozacko :cool:
 
Trzeba być nieźle zagubionym w rzeczywistości człowiekiem, mającym niezwykle dużo niezagospodarowanego czasu skoro podejmuje się kroków mających na celu szukanie mentora, który rzekomo radykalnie poprawi jakość naszego życia. Grzesiak jest pozerem. Wystarczyło mi 5 minut przypadkiem obejrzanego filmiku z jego udziałem. Gdy oglądam coachów w akcji czuję delikatne zażenowanie, oblewam się pąsem i wyłączam, bo ten bełkot i truizmy mnie przerażają.
 
Jest narcyzem. Takim mega. Ale jednocześnie odnosi od bardzo dawna coś, co pewnie można nazwać sukcesem, podczas gdy większość 'rozwojowców-akwizytorów' zrobi wokół siebie szum i po chwili zniknie. Gdyby nie bazowało to na oszukiwaniu ludzi to powiedziałbym, że facet mógłby być całkiem zdrowo inspirującą postacią - dwa tytuły magistra (prawo & psychologia), kilka języków biegle lub niemal biegle, własny dom, podróże po całym świecie, biznes na dwóch kontynentach, zadbana rodzina - kasa zdobywana nieetycznie, ale pozostałe rzeczy nie przyszły same, pracował na to.

BTW: "Screw motivation, what you need is discipline" http://www.wisdomination.com/screw-motivation-what-you-need-is-discipline/
#hardworkmadafaka !
 
Mam jedną książkę Grzesiaka.Alpha human.Kupiłem bo miała bardzo dobre recenzje,ale dla mnie jest na tyle niezrozumiale napisana,że przerwałem czytanie po kilkunastu stronach.Później obejrzałem kilka filmików na YT z tym panem i jeszcze bardziej utwierdziły mnie one w słuszności decyzji o nie czytaniu jego książek.
 
Dzięki @da
To drugie oczywiście jest spoko na ćwiczenie samej koncentracji, ale pierwsze ma więcej pozytywnych skutków, na dodatek udowodnionych fizycznymi zmianami w mózgu (!!!).
A możesz coś więcej?
 
@Jakub Bijan
Badania polegające na neuroobrazowaniu struktury i funkcji mózgu dają spójne rezultaty: pozytywne efekty medytacji nie są związane z samooszukiwaniem się a wynikają z faktycznych, fizycznych zmian w budowie i działaniu regionów mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji i zachowań, naukę i przetwarzanie informacji (pamięć) oraz umiejętność przyjmowania perspektywy innych osób. Czyli wszystko to, co od dawna wychodzi w prostszych badaniach, gdzie przeprowadza się ankiety albo bada reakcje.
Co więcej - im dłuższy staż, tym zmiany są lepiej widoczne, więc nie jest to jednorazowy "strzał" związany z wykonywaniem nowej czynności.


Metaanaliza z 21 badań:
Anatomical likelihood estimation (ALE) meta-analysis found eight brain regions consistently altered in meditators, including areas key to meta-awareness (frontopolar cortex/BA 10), exteroceptive and interoceptive body awareness (sensory cortices and insula), memory consolidation and reconsolidation (hippocampus), self and emotion regulation (anterior and mid cingulate; orbitofrontal cortex), and intra- and interhemispheric communication (superior longitudinal fasciculus; corpus callosum).
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763414000724 (niestety całość artykułu płatna)


Luźniejszym, prasowym językiem:
http://newsroom.ucla.edu/releases/how-to-build-a-bigger-brain-91273
http://newsroom.ucla.edu/releases/evidence-builds-that-meditation-230237




I kilka pojedynczych:

Magnetic resonance imaging was used to assess cortical thickness in 20 participants with extensive Insight meditation experience, which involves focused attention to internal experiences. Brain regions associated with attention, interoception and sensory processing were thicker in meditation participants than matched controls, including the prefrontal cortex and right anterior insula. Between-group differences in prefrontal cortical thickness were most pronounced in older participants, suggesting that meditation might offset age-related cortical thinning. Finally, the thickness of two regions correlated with meditation experience. These data provide the first structural evidence for experience-dependent cortical plasticity associated with meditation practice.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1361002/


Anatomical magnetic resonance (MR) images from 16 healthy, meditation-naïve participants were obtained before and after they underwent the 8-week program. Changes in gray matter concentration were investigated using voxel-based morphometry, and compared with a waiting list control group of 17 individuals. Analyses in a priori regions of interest confirmed increases in gray matter concentration within the left hippocampus. Whole brain analyses identified increases in the posterior cingulate cortex, the temporo-parietal junction, and the cerebellum in the MBSR group compared with the controls. The results suggest that participation in MBSR is associated with changes in gray matter concentration in brain regions involved in learning and memory processes, emotion regulation, self-referential processing, and perspective taking.
http://www.umassmed.edu/uploadedfiles/cfm2/psychiatry_resarch_mindfulness.pdf


Neurobiological effects of meditation and mindfulness can be detected in the brain as functional and also structural alterations in grey and white matter, particularly in areas related to attention and memory, interoception and sensory processing, or self- and auto-regulation (including control of stress and emotions). On the molecular level, dopamine and melatonin are found to increase, serotonin activity is modulated, and cortisol as well as norepinephrine have been proven to decrease. These findings are reflected in functional and structural changes documented by imaging techniques such as fMRI or EEG. They may be relevant for medicine and health care, especially with reference to therapeutic strategies for behavior change and life-style modification, or in association with stress regulation and the treatment of addiction. Neuronal mechanisms of mindfulness can be divided into four areas: attention regulation, body awareness, emotion regulation and self-perception.
http://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-01634-4_9


Previous studies have revealed an increased fractional anisotropy and greater thickness in the anterior parts of the corpus callosum in meditation practitioners compared with control subjects. Altered callosal features may be associated with an altered inter-hemispheric integration and the degree of brain asymmetry may also be shifted in meditation practitioners. Therefore, we investigated differences in gray matter asymmetry as well as correlations between gray matter asymmetry and years of meditation practice in 50 long-term meditators and 50 controls. We detected a decreased rightward asymmetry in the precuneus in meditators compared with controls. In addition, we observed that a stronger leftward asymmetry near the posterior intraparietal sulcus was positively associated with the number of meditation practice years. In a further exploratory analysis, we observed that a stronger rightward asymmetry in the pregenual cingulate cortex was negatively associated with the number of practice years. The group difference within the precuneus, as well as the positive correlations with meditation years in the pregenual cingulate cortex, suggests an adaptation of the default mode network in meditators. The positive correlation between meditation practice years and asymmetry near the posterior intraparietal sulcus may suggest that meditation is accompanied by changes in attention processing.
http://scan.oxfordjournals.org/content/early/2014/03/17/scan.nsu029.short


Individuals can improve their levels of psychological well-being (PWB) through utilization of psychological interventions, including the practice of mindfulness meditation, which is defined as the non-judgmental awareness of experiences in the present moment. We recently reported that an 8-week-mindfulness-based stress reduction (MBSR) course lead to increases in gray matter concentration in several brain areas, as detected with voxel-based morphometry of magnetization prepared rapid acquisition gradient echo MRI scans, including the pons/raphe/locus coeruleus area of the brainstem. Given the role of the pons and raphe in mood and arousal, we hypothesized that changes in this region might underlie changes in well-being. A subset of 14 healthy individuals from a previously published data set completed anatomical MRI and filled out the PWB scale before and after MBSR participation. PWB change was used as the predictive regressor for changes in gray matter density within those brain regions that had previously shown pre- to post-MBSR changes. Results showed that scores on five PWB subscales as well as the PWB total score increased significantly over the MBSR course. The change was positively correlated with gray matter concentration increases in two symmetrically bilateral clusters in the brainstem. Those clusters appeared to contain the area of the pontine tegmentum, locus coeruleus, nucleus raphe pontis, and the sensory trigeminal nucleus. No clusters were negatively correlated with the change in PWB. This preliminary study suggests a neural correlate of enhanced PWB. The identified brain areas include the sites of synthesis and release of the neurotransmitters, norepinephrine and serotonin, which are involved in the modulation of arousal and mood, and have been related to a variety of affective functions as well as associated clinical dysfunctions.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927233/


Forever Young(er): potential age-defying effects of long-term meditation on gray matter atrophy
http://journal.frontiersin.org/Journal/10.3389/fpsyg.2014.01551/full
 
  • Like
Reactions: JB_
@DaimonFrey - co MG ma za biznesy skoro hajs zdobywany jest 'nieetycznie'? czy mowisz tutaj o ksiazkach i innych jego 'tworach' ktore wedlug Ciebie sa wlasnie takie? :p gosc mnie na poczatku ruszyl (w sumie tylko tym krzykiem na jednym video z yt na koniec jednego ze swoich seminarium - o Polsce cos wykrzyczal), ale wiiidac, ze cos jest nie tak.
 
@baju Wykorzystuje ludzką naiwność i ściemnia.

http://wentyl.tk/grzesiak-przestal-...zasobami-ludzkimi-brazylii-odebrano-doktorat/ - w Brazylii długo twierdził, że ma doktorat, aż w końcu ktoś tego nie sprawdził. Taki jeden przykład z google ;-)

Ciekawe są też ceny.

"Zyskaj na zdrowiu i spokoju wewnętrznym”. Cena – 11,7 tys. złotych. Na pakiet Max Mentorski trzeba wydać niemal 43 tys. zł, ale w zamian można liczyć na opiekę samego guru („Weź wszystko, aby zrealizować każdy cel, jaki sobie postawisz. Skorzystaj z indywidualnego prowadzenia Twojego rozwoju przez Mateusza Grzesiaka”). Można też „rozwiązać problem” w godzinę za 2 tys. zł plus VAT."
 
@baju
- nakłanianie do przychodzenia wielokrotnie na te same szkolenia, bo on się cały czas rozwija i każdy kolejny praktyk za 5 tysięcy będzie dla Ciebie nowym doświadczeniem (taka była śpiewka kiedy jeszcze się tym interesowałem, może teraz jest inna)
- obiecywanie cudów, miliona technik na zmianę czegokolwiek chcesz, po czym idziesz na salę z tłumem ludzi (prawdziwe szkolenie robi się na 12-18 osób, inaczej nie da się odpowiednio pokierować grupą i wesprzeć każdego uczestnika) i przez 95% czasu słuchasz opowieści o tym co udało się osiągnąć prowadzącemu (przyznaję, on jest bystry, inteligentny i mega zabawny, ale nie płacisz przecież za kabaret, tylko czegoś chcesz się nauczyć)
- obiecywanie rozwinięcia sieci kontaktów poprzez jego forum i grupę na facebooku, po czym zamyka forum a potem likwiduję grupę, bo zmienił mu się profil działalności
- https://diligito.wordpress.com/2013...-chcialby-sprobowac-wspolpracy-z-grzesiakiem/
- https://diligito.wordpress.com/2013/10/21/130/
(te powyższe info mogę potwierdzić, innych rzeczy z tamtego bloga nie czytaj, bo autor sra żarem straszliwie i szkoda czasu)
- zmiana podejścia do rozwoju w zależności od zmian na rynku i wkręcanie ludziom, że to ewolucja - w rzeczywistości jak wysyci daną grupę to szuka następnej, obecnie idzie w wielkie eventy motywacyjne na setki osób, gdy kiedyś zarzekał się, że to głupota, bo nic tym ludziom nie dają (i wtedy miał rację, ale wystarczyło, że znalazła się chętna publika...). Takich kompletnych zmian było kilka od początku jego działalności (np przez pewien okres był totalnym mnichem i przez większość czasu szkoleń przewijał się wtedy temat duchowości mimo że kupowało się szkolenie, żeby nauczyć się czegoś innego)
- posługiwanie się naukową terminologią, żeby podeprzeć się autorytetem nauki, mimo że opowiada swoje wymysły, które nie mają związku z faktycznymi badaniami
 
Ciekawe są też ceny.

"Zyskaj na zdrowiu i spokoju wewnętrznym”. Cena – 11,7 tys. złotych. Na pakiet Max Mentorski trzeba wydać niemal 43 tys. zł, ale w zamian można liczyć na opiekę samego guru („Weź wszystko, aby zrealizować każdy cel, jaki sobie postawisz. Skorzystaj z indywidualnego prowadzenia Twojego rozwoju przez Mateusza Grzesiaka”). Można też „rozwiązać problem” w godzinę za 2 tys. zł plus VAT."

http://web.archive.org/web/20130806120722/https://www.grmg.pl/coaching/zamow-coaching-z-mateuszem

"PAKIET PERSONAL MENTORING
Jednorazowa opłata roczna - 290.000 zł + 23% VAT
Jeśli chcesz uczyć się i rozwijać pod opieką osobistego mentora mając do niego nieograniczony dostęp w kraju i zagranicą, ten Pakiet jest dla Ciebie. Ta oferta jest przeznaczona tylko dla jednej osoby rocznie."

;)
 
"PAKIET E-COACH
Jeśli tą drogą chcesz uzyskać odpowiedź na określone pytanie, to napisz maila i krótkim czasie Mateusz na niego odpisze.
1 mail = 500 zł, 10 maili = 4500 zł + 23% VAT

PAKIET TELE-COACH
1h = 1200 zł, 2h = 2300 zł, 5h = 5300 zł, 10h = 10400 zł + 23% VAT
Jeśli z jakiegoś względu chcesz załatwić sprawę przez telefon, to pakiet Tele-Coach jest dla Ciebie!

PAKIET PERSONAL COACH
1 sesja do 4 godzin 3000 zł, 10 sesji 27000 zł + 23% VAT
Opcja dla tych, którzy chcą się spotkać z Mateuszem indywidualnie, znaleźć rozwiązania na trapiące ich problemy i nauczyć się określonych umiejętności."

To jest jakieś szaleństwo - 500 zł za to, że odpisze na maila... WOW
 
"PAKIET E-COACH
Jeśli tą drogą chcesz uzyskać odpowiedź na określone pytanie, to napisz maila i krótkim czasie Mateusz na niego odpisze.
1 mail = 500 zł, 10 maili = 4500 zł + 23% VAT

PAKIET TELE-COACH
1h = 1200 zł, 2h = 2300 zł, 5h = 5300 zł, 10h = 10400 zł + 23% VAT
Jeśli z jakiegoś względu chcesz załatwić sprawę przez telefon, to pakiet Tele-Coach jest dla Ciebie!

PAKIET PERSONAL COACH
1 sesja do 4 godzin 3000 zł, 10 sesji 27000 zł + 23% VAT
Opcja dla tych, którzy chcą się spotkać z Mateuszem indywidualnie, znaleźć rozwiązania na trapiące ich problemy i nauczyć się określonych umiejętności."

To jest jakieś szaleństwo - 500 zł za to, że odpisze na maila... WOW

okej, to jakis pierdolony zart. :D

serio jest to 'nieetyczne'. @DaimonFrey
 
Okres bycia "mnichem":

http://web.archive.org/web/20130310073549/http://spolecznosc.grmg.pl/topic/3091-zapiski/

uwaga, grozi zapluciem monitora ze śmiechu ; )

chyba mój ulubiony:
Tworze swiat.

Nie jestem juz swiatem.. Tworze go. Jestem narzedziem w rekach Boga, ktory komunikuje cos wiecej niz nas wszystkich. Jest mi dane. Ucze. Wychodze poza bycie swiatem, wykorzystywanie mechanizmow.. To za malo. To umiem i nie moge wiecej w tym osiagnac. Teraz wychodze poza mechanizmy, jakie mnie kiedys tworzyly.
 
@DaimonFrey Gość sprawia wrażenie chorego psychicznie, niebezpiecznego guru sekty. Te jego posty są przerażające, jak z jakiegoś chorego filmu o świrach albo sektach.

Momentami trochę jak Charles Manson, tylko bardziej odseparowany od rzeczywistości. Dobrze, że jego wyznawcy nie zabijają.

"Kiedys myslalem, ze jestem nieznaczaca czastka wszechswiata i pionkiem w grze pana boga. Potem roslem, roslem i roslem. Az doroslem, by zrozumiec, ze jestem swiatem. Ze jestem ulica, po jakiej chodze. Miastem, w jakim zyje. Krajem, w jakim przebywam. Powietrzem, jakim oddycham. Dzis rozumiem moja role. Nie mam byc tylko swiatem, bo to dotyczyloby tylko mnie. A tu juz nie chodzi tylko o mnie. Chodzi o cos znacznie wiekszego. Doszedlem zbyt daleko...

Moja rola jest tworzenie swiata. Swiata, w ktorym panuje milosc. W ktorym panuje szczescie. Prawda i zaufanie, a nie kupiona lojalnosc. Moja rola nie tylko jest juz robic takie szkolenia, na ktorych robie ten swiat. Moja rola jest stworzyc caly swiat, w jakim oni zyja zawsze i wszedzie. To jest Prawdziwe. Czuje tak niewypowiedziane uczucie mocy i prowadzenia. "
 
Last edited:
To już wiesz dlaczego "rozBój osobisty" :D On jest po prostu dobrze widoczny, ma dużą publikę, bardzo dużo gada, forum było popularne i część rzeczy się zapisała w archiwach i nie może tego skasować, mimo że pokasował niemal wszystko z oficjalnych źródeł. A takich patologicznych naciągaczy było i jest od groma, to naprawdę chore środowisko, dlatego odradzam cokolwiek znalezionego w necie, co nie ma sensownie wykazanych dowodów skuteczności.
 
Last edited:
Mój znajomy korzysta z usług tego całego Grzesiaka, myślałem,że to po prostu jakiś dobry coach-psycholog, ale jak patrzę ile on za te kursy bierze, to musiałby być cudotwórcą aby to miało swoje uzasadnienie.
 
@Taran Mój trener kick-boxingu zawsze powtarzał, że przyjaźń i miłość to lipa, a kick-boxing to najgłupszy sport świata, liczy się tylko kasa, bo jak nie masz kasy to nie masz szacunku i lepiej byście to zrozumieli jak najszybciej ;-) Jak dorośniecie to przyznacie mi rację. I muszę stwierdzić, że wtedy go nie rozumiałem ani trochę. Pasja, miłość, przyjaźń a nie pieniądze - to dla mnie były fundamenty. Teraz coraz mocniej i mocniej go rozumiem. Miał sporo racji i niestety z każdym rokiem przekonuję się, że więcej miał tej racji niż myślałem rok wcześniej.
 
@Taran Mój trener kick-boxingu zawsze powtarzał, że przyjaźń i miłość to lipa, a kick-boxing to najgłupszy sport świata, liczy się tylko kasa, bo jak nie masz kasy to nie masz szacunku i lepiej byście to zrozumieli jak najszybciej ;-) Jak dorośniecie to przyznacie mi rację. I muszę stwierdzić, że wtedy go nie rozumiałem ani trochę. Pasja, miłość, przyjaźń a nie pieniądze - to dla mnie były fundamenty. Teraz coraz mocniej i mocniej go rozumiem. Miał sporo racji i niestety z każdym rokiem przekonuję się, że więcej miał tej racji niż myślałem rok wcześniej.
Czyli się ze mną zgodzisz.
 
@Taran Nie w aż tak radykalnej wersji ;-) Nie uważam, że Eurodeputowany Y jest więcej wart od właściciela sklepu, w którym kupuję codziennie mleko, masło, wodę mineralną et cetera ;-) Dla mnie wartość tego drugiego jest wyższa ;-)
 
"PAKIET E-COACH
Jeśli tą drogą chcesz uzyskać odpowiedź na określone pytanie, to napisz maila i krótkim czasie Mateusz na niego odpisze.
1 mail = 500 zł, 10 maili = 4500 zł + 23% VAT

PAKIET TELE-COACH
1h = 1200 zł, 2h = 2300 zł, 5h = 5300 zł, 10h = 10400 zł + 23% VAT
Jeśli z jakiegoś względu chcesz załatwić sprawę przez telefon, to pakiet Tele-Coach jest dla Ciebie!

PAKIET PERSONAL COACH
1 sesja do 4 godzin 3000 zł, 10 sesji 27000 zł + 23% VAT
Opcja dla tych, którzy chcą się spotkać z Mateuszem indywidualnie, znaleźć rozwiązania na trapiące ich problemy i nauczyć się określonych umiejętności."

To jest jakieś szaleństwo - 500 zł za to, że odpisze na maila... WOW
Czytam sobie ten temat ale ten cennik jak z Szeratona za szklankę wody mnie rozjebał na łopatki. nie potrafię sobie wyobrazić jak taki trener może mi pomóc, bo skoro byłbym mu w stanie płacić taki hajs, to znaczy, że mnie stać. A jak mnie stać to po co szukać rad jakiś kołczów by odnaleźć nową drogę w życiu? Chyba jestem na to za głupi:D
 
Back
Top