Sędziowanie w MMA - pytania i odpowiedzi

@Bosy A w przypadku ostatniej walki Hallmanna - uwazasz ze powinni puscic walke dalej? :)

Lekarz tej gali przerwał tą walkę. Sędzia nie ma nic do tego. Miałem teraz w Chinach w walce amatorskiej taką sytuację, że byl turniej amatorski i w finale przyszedł zawodnik z rozcięciem przy samym oku ktore zauważyłem od razu i zaprosiłem do rage doktora ktory jednak sie zgodził.

Co do rozcięcia Hallmanna, nie jestem lekarzem i nie mogę tego ocenić, poprosiłbym lekarza o check.
 
@Bosy

Witam serdecznie. Wklejam moje zapytanie z tematu o kolejnej przeciągniętej dźwigni Palharesa ;-) Byłoby mi miło, gdybyś wyjaśnił...

No dobrze, a co w przypadku jak zawodnik klepie, rywal puszcza a sędzia stoi blisko i nic nie robi w tym samym czasie? Sędzia ma :

a) przerwać
b) puścić walkę dalej jakby nie widział klepania, choć ono było

?
 
a) przerwać
b) puścić walkę dalej jakby nie widział klepania, choć ono było
tu chyba nie ma reguły. Jeśli sędzia nie przerwie to można sobie klepać, klepanie to nie znak końca walki. Sędzia kończy walkę.
 
Last edited:
@Bosy

Witam serdecznie. Wklejam moje zapytanie z tematu o kolejnej przeciągniętej dźwigni Palharesa ;-) Byłoby mi miło, gdybyś wyjaśnił...

No dobrze, a co w przypadku jak zawodnik klepie, rywal puszcza a sędzia stoi blisko i nic nie robi w tym samym czasie? Sędzia ma :

a) przerwać
b) puścić walkę dalej jakby nie widział klepania, choć ono było

?

Sędzia zawsze kończy walkę, po klepaniu, werbalnym poddaniu lub spłynięciu :)

Zawodnik sam nie powinien "kończyć" walki, bo to sędzia jest od tego, także poddania trzeba tak długo trzymać aż sędzia przerwie na dotyk :)
 
Sędzia zawsze kończy walkę, po klepaniu, werbalnym poddaniu lub spłynięciu :)

Zawodnik sam nie powinien "kończyć" walki, bo to sędzia jest od tego, także poddania trzeba tak długo trzymać aż sędzia przerwie na dotyk :)
Są jednak sytuacje, kiedy zdroworozsądkowy zawodnik sam puszcza technikę kończącą, bo widzi, że już "po" przeciwniku.
Niestety są też wyjątki np. Palhares.
 
Są jednak sytuacje, kiedy zdroworozsądkowy zawodnik sam puszcza technikę kończącą, bo widzi, że już "po" przeciwniku.
Niestety są też wyjątki np. Palhares.

Jasne, ale przez to, że jest taki jeden psychol nie możemy pozwalać zawodnikom samym puszczać techniki, miałem taką sytuację w ostatniej walce Michała Mankiewicza



0:55 w nagraniu, Wg. Michała rywal klepał, ja nic takiego nie widziałem (gdyby Michał trzymał nadal wtedy jestem pewny, że zawodnik poddałby się bardziej dosadnie) kazałem walczyć dalej :)

Takie sytuacja się zdarzają i trzeba czekać na decyzję sędziego.
 
Jasne, ale przez to, że jest taki jeden psychol nie możemy pozwalać zawodnikom samym puszczać techniki, miałem taką sytuację w ostatniej walce Michała Mankiewicza



0:55 w nagraniu, Wg. Michała rywal klepał, ja nic takiego nie widziałem (gdyby Michał trzymał nadal wtedy jestem pewny, że zawodnik poddałby się bardziej dosadnie) kazałem walczyć dalej :)

Takie sytuacja się zdarzają i trzeba czekać na decyzję sędziego.

Kojarzę tą sytuację, bo byłem na tej gali.

A co z sytuacją, kiedy Lauzon przestał obijać Gomiego i odszedł?
Herb był zmieszany, jednak po chwili zakończył walkę widząc brak chęci Japończyka.
 
Kojarzę tą sytuację, bo byłem na tej gali.

A co z sytuacją, kiedy Lauzon przestał obijać Gomiego i odszedł?
Herb był zmieszany, jednak po chwili zakończył walkę widząc brak chęci Japończyka.

Masz video? :)

nie widziałem tej walki :)
 
Ciekawe i zauważyłem coś co mogło skłonić Lauzona do stopu :)

Tak jakby Gomi 3 razy klepie bezwładnie w matę :)
 
@Bosy a możesz opowiedzieć co się wydarzyło podczas tej walki, którą sędziowałeś ?



od 3:05 wypowiedź Guśka jak on to widział :
 
@Bosy a możesz opowiedzieć co się wydarzyło podczas tej walki, którą sędziowałeś ?



od 3:05 wypowiedź Guśka jak on to widział :

Sytuacja mega dziwna, jak gusiek krzyczał, że rywal śpi to nie widziałem żadnych tego oznak, nadal uciekał z tej gilotyny, a jak już uciekł to zastanawiał się gdzie jest i co robi jak widać na video, nie umiem wyjaśnić jak to się stało ;)
 
@Bosy mam pytanie. Może banalne, może było, może łatwo znaleźć odpowiedź gdzie indziej ale... . Jak w POLSCE zostać sędzią MMA, na piłkarskiego robi się kursy jakieś. Jak to wygląda tutaj, mógłbyś najlepiej w krótkich punktach opisać jaka drogę trzeba przejść od a do z? Z góry dzięki
 
@Bosy mam pytanie. Może banalne, może było, może łatwo znaleźć odpowiedź gdzie indziej ale... . Jak w POLSCE zostać sędzią MMA, na piłkarskiego robi się kursy jakieś. Jak to wygląda tutaj, mógłbyś najlepiej w krótkich punktach opisać jaka drogę trzeba przejść od a do z? Z góry dzięki

Chyba zrobię na ten temat podcast ;)
 
@BosyPonawiam swoje pytanie z tematu live.

Co by bylo gdyby Rusek nie odklepal, poszedlby spac, a sedzia nie zdazylby przerwac przed koncem rundy? Liczone sa punkty czy sedzia oglasza wygrana poddajacego?

Ja bym był za tym aby przerwać i zrobić technical submission 4:59, ale widziałem już akcję, że zawodnik spłynął pod koniec 1 rundy, sędziwa przerwał na gong i dali mu się obudzić i walka trwała drugą rundę :)
 


Stare ale tutaj wrzucę bo nie było, a jakie jest wasze zdanie musi trenować czy niekoniecznie? :)
 
Last edited:


Stare ale tutaj wrzucę bo nie było, a jakie jest wasze zdanie musi trenować czy niekoniecznie? :)

Na pewno jest lepiej jak cos trenowal/startowal/walczyl. BJJ, zapasy cos ze stojki obojetnie.Przynajmniej wie z czym to sie je. Ale to tylko moje zdanie.
 
Stare ale tutaj wrzucę bo nie było, a jakie jest wasze zdanie musi trenować czy niekoniecznie? :)

Panie Łukaszu, tutaj nawet moderacja/dziennikarze tego portalu byli posądzani o to, że nie mają wiedzy bo nie trenowali MMA(co okazało się w większości przypadków bujdą). Dla świętego spokoju niech sędziowie lepiej trenują:bayan:

W materiale również gotowiec odpowiedzi, jako trenując MMA macie większy przegląd sytuacji i lepiej reagujecie na to co się dzieje w oktagonie/ringu.
 
Panie Łukaszu, tutaj nawet moderacja/dziennikarze tego portalu byli posądzani o to, że nie mają wiedzy bo nie trenowali MMA(co okazało się w większości przypadków bujdą). Dla świętego spokoju niech sędziowie lepiej trenują:bayan:

W materiale również gotowiec odpowiedzi, jako trenując MMA macie większy przegląd sytuacji i lepiej reagujecie na to co się dzieje w oktagonie/ringu.

chyba jednak w większości nie trenują ;-)
ps. biały, niebieski pas = nie ma się jeszcze pojęcia o co w tej grze chodzi.
 
Back
Top