1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Profile: Royce Gracie

Discussion in 'Newsy MMARocks.pl' started by Jakub Bijan, Jun 23, 2010.

 1. Jakub Bijan

  Jakub Bijan UFC
  Middleweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Oct 7, 2007
  Komentarze:
  10,561
  Zdobyte Lajki:
  18,577
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  [​IMG]

  Dziś serwujemy Wam kolejny profil. Tym razem na tapetę wzięliśmy prawdziwą legendę – Royce’a Gracie.
  Zapraszam do środka.

  Imię: Royce
  Nazwisko: Gracie
  Przydomek: The Legend
  Data urodzenia: 12/12/1966
  Kraj: Brazylia
  Rekord: 14 – 2 – 3
  Przynależność: —
  Wzrost: 183cm
  Waga: 80kg
  Styl bazowy: Brazylijskie Jiu-Jitsu

  Royce Gracie – ja człowiek, od którego wszystko się zaczęło; żywa legenda; jego wejście do oktagonu uważane jest za początek rewolucji w sztukach walki; co by o nim nie powiedzieć, to i tak zawsze będzie mało…

  …ale zacznijmy od początku

  12 października 1993 roku, UFC 1: The Beginning – 8 zawodników reprezentujących różne style walki, w tym jeden najmniejszy – Royce Gracie. Ten turniej miał wyłonić najskuteczniejszy styl walki „1 na 1″. Na pierwszy ogień poszedł weteran boksu Art Jimmerson. Walka nie trwała długo, bo „aż” 2 minuty i 11 sekund… wynik oczywiście na korzyść Royce’a. W tym samym turnieju Gracie pokonał także zapaśnika Kena Shamrocka (w niecałą minutę) oraz reprezentanta Savate – Gerarda Gordeau (1:44)… koniec, rzecz jasna, nie mógł być inny niż poddanie, a za najskuteczniejszy styl walki uznano Brazylijskie Jiu-Jitsu.
  UFC 2: No Way Out miało identyczny przebieg co pierwsza edycja – Gracie udowadniał skuteczność swego stylu, nie bawił się w wymiany w stójce – od razu sprowadzał przeciwnika do parteru, a tam był bezkonkurencyjny. Podczas turnieju z łatwością poddał reprezentantów karate, kung-fu, judo oraz kick-boxingu.

  Na kolejnej gali Ultimate Fighting Championship nastąpiła nieoczekiwana sytuacja – Royce po wygranej walce z Kimo Leopoldem (klucz na rękę) był zbyt zmęczony, by dalej walczyć i wycofał się z turnieju… nikt nie wątpi, że w pełni sił Royce znów „zmiótłby” konkurentów, jednak faktem jest, iż zwycięzcą UFC 3: The American Dream został Steve Jennum. Sytuacja szybko jednak wróciła do normy, bo już na UFC 4: Revenge of the Warriors znów zatriumfował Royce. Kolejne walki to tylko potwierdzanie wyższości BJJ nad innymi stylami oraz czas przemian w sztukach walki – początki treningu przekrojowego (wszyscy zaczęli uczyć się poddań i walki w parterze).


  Pride GP 2000 – na tej gali odbyła się jedna z najsłynniejszych walk w historii MMA – Royce Gracie vs. Kazushi Sakuraba. Walka odbywała się na specjalnych zasadach – brak limitu czasowego, nieograniczona ilość rund. Z początku walka była zacięta i wyrównana, jednak około 4 rundy Japończyk zaczął przeważać. Walka toczyła się ponad półtorej godziny i trwałaby pewnie jeszcze dłużej, gdyby narożnik Royce’a nie rzucił ręcznika – Brazylijczyk doznał kontuzji stopy i nie mógł dalej walczyć. Sakuraba został ogłoszony zwycięzcą!


  W swej karierze Royce Gracie odniósł jeszcze jedna porażkę, przegrał z Mattem Hughesem na UFC 60. Było to w maju 2006 roku i wielu (w tym ja) uważa, że ta walka była niepotrzebna – Royce już młody nie jest, poza tym poziom MMA w ostatniej dekadzie bardzo się podniósł. Teraz każdy zna BJJ, a więc Royce nie mógł już nikogo zaskoczyć, dodatkowo przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe dzisiejszej czołówki sprawiło, że Gracie został całkowicie zdominowany i przegrał przez TKO.

  Największy niesmak z pewnością niesie rewanżowa walka pomiędzy Gracie’m a Sakurabą. Jeżeli o walce z Hughesem mówi się, że była niepotrzebna, to o tej trzeba powiedzieć, iż była całkowitym niewypałem. Trzy rundy nudy i stania w narożniku. Zdecydowanie obaj zawodnicy nie sprostali zadaniu… walkę wygrał Royce, jednak ja w niej zwycięzcy nie widziałem.
  Te walki w niczym jednak nie umniejszają zasług Royce’a! Do dziś jest on jedynym zawodnikiem, który podczas jednego wieczoru wygrał cztery walki, do dziś nie został on przez nikogo poddany. To dzięki niemu dzisiejsze MMA ma formę jaką znamy, ba! Gdyby nie on, nie wiadomo czy dziś w ogóle moglibyśmy wyróżnić takie coś jak MMA! I dlatego właśnie, zawsze gdy pomyślimy o początkach MMA, pomyślimy o jednym zawodniku – o Roysie Gracie.
  Profile: Royce Gracie
   
 2. Lucifer oO

  Lucifer oO EFC Africa
  Lightweight

  Dołączył:
  Apr 14, 2009
  Komentarze:
  2,803
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Royce to prawdziwy madafaka! [​IMG] Uwielbiam go za to jak wszystkim na swiecie utarl nosa bedac malym i niepozornym gosciem w pizamie pokonujac tych wszystkich olbrzymow. [​IMG] Prawdziwa legenda po prostu.
   
 3. Omoplater

  Omoplater Oplot Challenge
  Middleweight

  Dołączył:
  Jun 22, 2010
  Komentarze:
  93
  Zdobyte Lajki:
  2
  Punkty:
  1,790
  Świetna robota chłopaki!
   

Share This Page