1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Pod lupą: Rampage vs. Evans

Discussion in 'Newsy MMARocks.pl' started by Tidzej, May 28, 2010.

 1. Tidzej

  Tidzej Bellator
  Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 17, 2008
  Komentarze:
  4,849
  Zdobyte Lajki:
  1,814
  Punkty:
  2,790
  [​IMG]
  (fot. Dave Mandel, Sherdog.com)

  Na UFC 114 po ponad roku przerwy, wyzwiskach i pretensjach w stronę Dany White’a, najbardziej eksponowanej roli filmowej dla zawodowego fightera w historii kina i otrzymaniu w ramach przeprosin przynajmniej jednego nowego samochodu do oktagonu powróci Quinton „Rampage” Jackson. Powróci by stoczyć zaległy pojedynek trenerów dziesiątego sezonu TUFa z Rashadem Evansem. Będzie to pierwszy w historii UFC main event z dwoma afro-amerykaninami. Jak to ujął Jackson nie zabraknie więc black-on-black crime.

  Metryka
  [​IMG]
  [​IMG]
  Quinton “Rampage
  ” Jackson
  #4 w wadze połciężkiej

  vs.

  “Suga”
  Rashad Evans
  #3 w wadze półciężkiej  MMA 30-7 (15 KO/TKO, 7 Sub); UFC 5-1

  bilans

  MMA 14-1-1 (5 KO/TKO, 2 Sub); UFC 9-1-1  Memphis, Tennessee, USA

  miejsce urodzenia

  Niagara Falls, Nowy Jork, USA  31

  wiek

  30


  6′1″ / 185 cm

  wzrost
  ter;" width="33%">5′11″ / 180 cm

  73″ / 185 cm

  zasięg

  74.5″ / 189 cm  Wolfslair

  obóz

  Jackson’s Submission Fighting
  Dan Henderson (dec)
  Chuck Liddell (TKO, TKO)
  Wanderlei Silva (KO)

  ważniejsze zwycięstwa

  Chuck Liddell (KO)
  Forrest Griffin (TKO)
  Thiago Silva (Dec)  Forrest Griffin (dec)
  Mauricio Rua (TKO)
  Wanderlei Silva (TKO, KO)

  ważniejsze porażki

  Lyoto Machida (KO)  Scenariusz

  Choć, jak przyznają sami fighterzy, obydwaj nie darzą się sympatią od 3 czerwca 2004 r. Kiedy Evans pokonał bliskiego przyjaciela Rampage’a, Hectora Ramireza cały świat zainteresował się ich rywalizacją przy okazji UFC 96 w marcu zeszłego roku. Wtedy to historia się odwróciła, to Jackson pokonał bliskiego przyjaciela Evansa, Keitha Jardine’a. Evans, który komentował tą walkę był przekonany, że Jardine był o włos od zwycięstwa i tylko nokdaun Jacksona w ostatnich sekundach trzeciej rundy mu je odebrał. Potem miało miejsce to:  I koła w marketingowej machinie Zuffy zaczęły się kręcić. Choć Evans stracił tytuł mistrzowski po porażce z Machidą obydwaj zostali trenerami najlepiej oglądanego sezonu The Ultimate Fighter w historii gdzie nie obyło się bez kolejnych pyskówek. UFC zarezerwowało sobie halę w Memphis, rodzinnym mieście Jacksona i już liczyło wpływy gdy Rampage… zrezygnował.

  Zrezygnował bo zamiast walki z Evansem wolał wcielić się w rolę B.A. Barracusa w hollywoodzkiej adaptacji kultowego serialu „Drużyna A” i zostać Mr. T nowego pokolenia. Film zapowiada się na letni hit ale Jackson przekonał się do powrotu do oktagonu by przynajmniej zamknąć Evansa i White’a (chociaż może chwilowo się pogodzili).

  Stójka
  Jackson ma w stójce wyraźną przewagę. Jest w mojej opinii znacznie lepszym technicznie bokserem z silnymi ciosem podbródkowym, którym posłał na deski Griffina w pierwszej rundzie ich walki, i jeszcze groźniejszym lewym sierpowym, którym rujnował wieczory Jardine’a i Silvy. Mankamentem Rampage’a jest to, że jego stójka jest w 95% bokserska. Od czasu do czasu zaatakuje niskim kopnięciem czy kolanem ale są to ostatnio ataki bardziej na zmylenie przeciwnika i chwilę przerwy przed ustawianiem sobie następnej kombinacji dłońmi. W żadnym stopniu nie są u Rampage’a to poważne ofensywne ciosy.

  Defensywnie Jackson jest jednym z lepszych zawodników w swojej dywizji. Choć zdarzały mu się luki w obronie z Jardine’m generalnie jest w stanie zarówno parować ciosy przedramionami jak i, co pokazał w walce z Forrestem, ruszać głową na tyle szybko by wykonywać czyste uniki choć to drugie będzie mu przychodziło ciężko z tak szybkim rywalem jak Evans. Za każdym razem jak wdawał się w mniej skoordynowane wymiany, czy to z Hendo, czy z Silvą, Forrestem lub Jardine’m wychodził z nich zwycięsko dzięki przewadze szybkości i twardej szczęce. Tym pierwszym atrybutem nie będzie dysponował.


  Głównym atutem Evansa w stójce są jego szybkie ręce. Są naprawdę szybkie ale przy tym dość nieskoordynowane. Sama szybkość zamachu nie zmienia faktu, że Evans często swoje ciosy markuje i nie ma, w przeciwieństwie do Jacksona, jednego czy dwóch ciosów, którymi regularnie by siał spustoszenie. Styl w jakim prowadzi walkę w stójce sprawia czasem wrażenie jakby cierpiał na setki tików nerwowych w tym samym momencie. Dość powiedzieć, że choć potrafi nokautować, przegrywał rundy toczone głównie w stójce z Liddellem, Griffinem i ostatnio z Thiago Silvą i można go trafić silnym ciosem co udawało się dwóm ostatnim z wymienionych zawodników.


  Oczywiście analizując stójkę w dowolnej walce Rampage’a trzeba zwrócić uwagę na jego kryptonit – obronę niskich kopnięć. Duch drugiej rundy walki z Griffinem nadal ma się dobrze i Jackson nadal nie paruje tych ataków niczym Marcin Najman. Evans nie przejawiał nigdy szczególnej ochoty do atakowania kopnięciami. Wyłączając walki z Liddellem, Machidą i Salmonem (tj. te, których nie ma na fightmetricu) Evans wykonał 11 ataków na nogi w 7 walkach – o 2 mniej niż Griffin przeciw Rampage’owi w pierwszej rundzie. Uważam, że byłoby wręcz nieroztropne nie atakowanie nóg Jacksona dlatego spodziewam się wyraźnego skoku w tej statystyce. Nie wiem jednak czy, w 15-minutowej walce, Evans będzie na tyle zdyscyplinowany by wyraźnie uszkodzić nogi Rampage’a i czy ten nie będzie teraz sprawniej unikał tych ataków.


  Obalenia i parter


  W głębi ducha obydwaj to zapaśnicy. Jak to się utarło w MMA gdy walczą ze sobą dwaj parterowcy oglądamy walkę w stójce. Podobnie będzie teraz choć uważam, że parter to największa szansa Evansa. Starsi bywalcy tej strony być może pamiętają, że od zawsze dyskredytowałem szlify zapaśnicze zawodnika Grega Jacksona. Nadal uważam, że to prawda, przynajmniej w kwestii tego, że obalenia Evansa nie należą do najsilniejszych. Co prawda w pierwszej rundzie skuteczność jego obaleń wynosi 78% jednak ich natura jest taka, że Evans pędzi przez pół klatki trzymając przeciwnika za uda i potem traci sporo sił ściągając go do dołu przy siatce. Jak to męczące widać po tym, że skuteczność obaleń po pierwszej rundzie wynosi już tylko 46%.


  Biorąc pod uwagę to, że Rampage to być może najlepszy defensywny zapaśnik z jakim Evans się mierzy jego obalenia będą musiały być bardziej ekonomiczne pod względem nadwyrężania kondycji. Jackson powinien obronić większość z nich ale siłując się z Evansem pod siatką wpada w dwie pułapki. Po pierwsze, przyciśnięty do siatki Rampage ma problemy z wyprowadzaniem ataków. To ważne bowiem nawet jeśli sam nie będzie zbierał ciosów przytłaczająca większość amerykańskich sędziów będzie (niestety) faworyzowała zawodnika próbującego obalić.

  Co się stanie kiedy walka faktycznie trafi do parteru? Tutaj delikatnie wskazywałbym na Evansa. Jackson ma świetną obronę przed poddaniami, co może potwierdzić Ricardo Arona, jedyny raz w swojej karierze odklepał duszenie Sakuraby w 2001 roku. Jedynym zawodnikiem, który obronił więcej poddań w UFC od kiedy ci prowadzą takie statystyki jest Jon Fitch. Poza jednak obroną przed poddaniami jego grappling pozostawia sporo do życzenia. Dan Henderson przetoczył (!!) Jacksona z bocznej używając kimury, Forrest Griffin siedział w dosiadzie przez 137 sekund dopóki gong nie przywrócił zawodników do stójki. Choć umiejętności z pleców Evansa są spowite tajemnicą i ostatnio nie były demonstrowane w oktagonie nie sądziłbym, że Rampage ma lepsze jiu-jitsu.
  Czynnik X

  W sobotę będzie dokładnie 448 dni od kiedy Jackson walczył po raz ostatni. To duża przerwa a te, czy to powodowane kontuzjami czy kręceniem filmów, niemal zawsze negatywnie wpływają na występ zawodnika. Dodatkowo wiele osób zadaje sobie pytanie czy Rampage tak naprawdę chce jeszcze walczyć. Wiemy wszyscy, że to leń, który nie lubi treningu i olewał sobie poważne przygotowania przed wieloma walkami. Teraz mówi dodatkowo, że nie bawi go bycie fighterem i nigdy by nim nie został gdyby wiedział to co wie. Jeśli Jackson nie będzie w najlepszej formie szanse Evansa drastycznie rosną.

  Pamiętam jednak jak wszyscy podważali jakość przygotowań Rampage’a przed walką z Wanderleiem Silvą na UFC 92. To był jego pierwszy występ po burzliwym rozstaniu z Juanito Ibarrą i przeprowadzce do Wolfslair w Anglii i oczywiście po głośnej pogoni z policją ulicami Los Angeles i areszcie. Rampage wyszedł do tamtej walki skupiony i w dobrej formie nokautując swojego nemezis z czasów Pride w trzy i pół minuty. Tak samo teraz myślę, że ta szczera pogarda jaką darzy Evansa zmotywowała go do porządnego treningu i na UFC 114 będzie bliski szczytowej formy.

  Werdykt

  Jeśli istotnie tak będzie jak w poprzednim zdaniu to Evans nie ma szans. Znowu wystrzela się na próbach obaleń a nawet jeśli poprawił kondycję to nie spodziewam się zbyt dużej skuteczności jego wymęczonych sprowadzeń na dobrze broniącym się przeciwniku. Szansa Evansa leży w zmyleniu sędziów tak by ci dawali mu punkty za „agresywność” i „kontrolę oktagonu”. Efektywne techniki będą należeć jednak do Rampage’a i to on, jako wyraźnie lepszy striker, będzie tryumfował po walce toczonej głównie w stójce. Jakby to ujął Hannibal Smith – I love it when a plan comes together. Jackson przez decyzję, tylko z powodu przerwy w startach. Gdyby nie ona to pewnie byłby na tyle pewny siebie, żeby skończyć Evansa.


  Pod lupą: Rampage vs. Evans
   
 2. scgracz

  scgracz Oplot Challenge
  Lightweight

  Dołączył:
  May 26, 2009
  Komentarze:
  39
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  [​IMG]Przepraszam że nie na temat, chciałbym zapytać tylko czy ktoś może potwierdzić dzisiejszą wizytę Aleksandra E. w Poznaniu?
   
 3. seban28

  seban28 BAMMA
  Featherweight

  Dołączył:
  Nov 8, 2009
  Komentarze:
  821
  Zdobyte Lajki:
  8
  Punkty:
  1,790
  Jeden błąd: Sakuraba poddał Quintona duszeniem.
   
 4. Semtex

  Semtex Oplot Challenge
  Lightweight

  Dołączył:
  May 8, 2010
  Komentarze:
  35
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Jak dla mnie bardzo ładne zestawienie.
  Co do walki to moim zdaniem jeśli Quinton nie znokautuje Sugara to przegra przez decyzje.
  Oglądając primetimy miałem wrażenie że Page jest jakiś ociężały i wolny a przy tym niewątpliwie ma gorsze cardio od Rashada.
  Werdykt:
  Jeśli Rampage przyciśnie Evansa w 1 rundzie to najprawdopodobnie ten sie pogubi i zostanie zdemolowany ale moim zdaniem czas działa na korzyśc Rashada.
  Jeśli przetrzyma pierwszą rundę to Page-owi siądzie kondycja i będzie wymęczona decyzja na korzyśc Evansa.
   
 5. Houk

  Houk Jungle Fight
  Middleweight

  Dołączył:
  Mar 31, 2009
  Komentarze:
  362
  Zdobyte Lajki:
  41
  Punkty:
  1,790
  Super Lupka Tidżej, równiez uważam Rampa za faworyta, aczkolwiek zastanawiam się kto lepiej wytrzyma ciśnienie w tej walce i zrealizuje swój gameplan. Kontrola emocji może byc kluczowa. [​IMG]
   
 6. cyku

  cyku Oplot Challenge
  Featherweight

  Dołączył:
  May 7, 2010
  Komentarze:
  3
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  “i jeszcze groźniejszym lewym sierpowym, którym rujnował wieczory Liddella i Silvy.” tak ku ścisłości Liddel zebrał prawego sierpa a Silva lewego [​IMG] Myśle, że jak rampage wyjdzie jak do walki z Silva to wygra.
   
 7. DeXx

  DeXx Shark Fights
  Featherweight

  Dołączył:
  May 19, 2009
  Komentarze:
  1,121
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Lupa to jest to. Zgadzam się z autorem co do samej analizy.
   
 8. GLF

  GLF KSW
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jan 31, 2010
  Komentarze:
  6,028
  Zdobyte Lajki:
  5
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  Tidżej, widzę, że tabelę przerobiłeś z walki Aldo vs. Faber – w rekordach masz WEC a nie UFC [​IMG]
   
 9. Tidzej

  Tidzej Bellator
  Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 17, 2008
  Komentarze:
  4,849
  Zdobyte Lajki:
  1,814
  Punkty:
  2,790
  Zawsze przerabiam stare tabele. Konstruowanie nowej w wordpressie to koszmar.
   
 10. mlodygda

  mlodygda Oplot Challenge
  Middleweight

  Dołączył:
  Apr 9, 2010
  Komentarze:
  90
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  “Styl w jakim prowadzi walkę w stójce sprawia czasem wrażenie jakby cierpiał na setki tików nerwowych w tym samym momencie” – posmarkalem sie [​IMG]
   
 11. takubo

  takubo BAMMA
  Bantamweight

  Dołączył:
  Mar 31, 2009
  Komentarze:
  756
  Zdobyte Lajki:
  426
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Jak dla mnie TJ ma najlepszą publicystykę na stronie. Super art
   
 12. OoO

  OoO Jungle Fight
  Featherweight

  Dołączył:
  Jan 8, 2010
  Komentarze:
  232
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Wiele cennych uwag. Gratuluję TJ!


  Muszę przyznać, że mam spory problem z typowaniem tego pojedynku, ale chyba postawię na Rampage’a.


  P.S “Będzie to pierwszy w historii UFC main event z dwoma afro-amerykaninami. ” Afroamerykanin… Matko Boska. To pod Stadionem zastrzelono Anfropolaka? Murzyn, czarny – ale na litość boską nie Afrocośtam! Nie zaśmiecajmy języka ojczystego.
   
 13. Nilg

  Nilg PRIDE FC
  Welterweight

  Dołączył:
  Mar 30, 2009
  Komentarze:
  6,487
  Zdobyte Lajki:
  3,414
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  TJ jak zwykle dobra robota
   
 14. marius

  marius Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jan 16, 2010
  Komentarze:
  189
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Choc lubie QJ to mysle ze Evans wygra ta walke troche niedoceniany zawodnik.
   
 15. DeXx

  DeXx Shark Fights
  Featherweight

  Dołączył:
  May 19, 2009
  Komentarze:
  1,121
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Chyba się wybiorę na jakiś gruby melanż dzisiaj bo na trzeźwo nie wytrzymam tego oczekiwania :P
   
 16. Tidzej

  Tidzej Bellator
  Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 17, 2008
  Komentarze:
  4,849
  Zdobyte Lajki:
  1,814
  Punkty:
  2,790
  Pod stadionem zastrzelono Nigeryjczyka, to są Amerykanie ;).
  Tego terminu użyłem w zasadzie tylko dlatego, żeby podkreślić, że to czarni Amerykanie a nie po prostu czarni fighterzy.
   
 17. Marian

  Marian Jungle Fight
  Featherweight

  Dołączył:
  Mar 5, 2010
  Komentarze:
  255
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Rampage skonczy Evansa jak Silve.
   
 18. tsatsiki

  tsatsiki WSOF
  Bantamweight

  Dołączył:
  Aug 31, 2009
  Komentarze:
  3,104
  Zdobyte Lajki:
  1,955
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  świetny art!
  QJ przez brutal KO!
  [​IMG]
   
 19. Paul Teutul Sr.

  Paul Teutul Sr. Oplot Challenge
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Sep 3, 2009
  Komentarze:
  128
  Zdobyte Lajki:
  164
  Punkty:
  1,790
  Jeśli ktoś zapomniał dlaczego mmarocks jest najlepszym serwisem o mma w Polsce to po przeczytaniu tego “pod lupą” sobie przypomni. Świetna robota, dzięki.
   
 20. ketrab

  ketrab Jungle Fight
  Featherweight

  Dołączył:
  Jan 3, 2010
  Komentarze:
  239
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Nieznam sie tak bardzo na mma, jak redaktorzy i wiekszosc urzytkownikow tej strony, ale stawiam na Evansa ( Nie dlatego ze jest moim ulubiencem ). Jak ktos wyzej powiedzial jest on niedocenianym zawodnikiem. Malo tego smiem twierdzic, ze Rashad wygra przez ko/tko [​IMG] .
   

Share This Page