1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Pod lupą: Lesnar vs. Carwin

Discussion in 'Newsy MMARocks.pl' started by Tidzej, Jul 2, 2010.

 1. Tidzej

  Tidzej Bellator
  Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 17, 2008
  Komentarze:
  4,849
  Zdobyte Lajki:
  1,814
  Punkty:
  2,790
  [​IMG]

  Gdy Fabricio Werdum sensacyjnie poddał wieloletniego władcę wagi ciężkiej w MMA, Fedora Emelianenkę przy okazji dodał wiele splendoru do walki wieczoru UFC 116. Zakładając, że nie dojdzie do jakiegoś niechcianego zakończenia jak np. kontrowersyjny werdykt sędziowski, 25-minutowa, niesamowicie nudna walka czy nawet dyskwalifikacja to zwycięzca walki Brocka Lesnara (4-1, #2 w rankingu MMARocks) z Shane’m Carwinem (12-0, #4 w rankingu MMARocks) nie tylko zostanie niepodważalnym mistrzem UFC ale też obejmie prymat w większości rankingów. Który z nich tego dokona ? Temu przyglądam się pod lupą.

  Metryka


  [​IMG]
  [​IMG]
  Brock Lesnar
  #2 w wadze ciężkiej

  vs.

  Shane Carwin
  #4 w wadze ciężkiej  MMA 4-1 (2 TKO, 1 Sub); UFC 3-1

  bilans

  MMA 12-0 (7 KO/TKO, 5 Sub); UFC 4-0  Webster, Dakota Południowa, USA

  miejsce urodzenia

  Greeley, Kolorado, USA  32

  wiek

  35  6′3″ / 191 cm

  wzrost

  6′2″ / 187 cm

  81″ / 206 cm td>
  zasięg

  80″ / 203 cm


  Minnesota Martial Arts Academy

  obóz

  Grudge Training Center /
  Jackson’s Submission Fighting  Frank Mir (TKO)
  Randy Couture (TKO)
  Heath Herring (dec)

  ważniejsze zwycięstwa

  Frank Mir (KO)
  Gabriel Gonzaga (TKO)
  Christian Wellisch (KO)  Frank Mir (sub)

  ważniejsze porażki

  -  Scenariusz

  Błyskawiczny rozwój kariery Brocka Lesnara w MMA ciężko porównywać do karier innych zawodników. Była gwiazda World Wrestling Entertainment dzięki swojej rozpoznawalności została od razu rzucona na głębokie wody prawdziwego sportu. Przechodząc do UFC z jedną zawodową walką na koncie Lesnar sam domagał się przeciwników z najwyższej półki. Dana White przystał na te wymagania i w pierwszej walce zestawił Lesnara z Frankiem Mirem. Po trwającej tylko 90 sekund walce Lesnar zrobił szkolny błąd zostawiając nogę Mirowi co czarny pas BJJ skrzętnie wykorzystał by wygrać walkę. Olbrzym z Minnesoty szybko wyciągnął wnioski z porażki i nie przegrał żadnej walki od tamtej chwili, pokonując weterana Heatha Herringa, powracającego mistrza Randy’ego Coutura i rewanżując się Mirowi za swoją jedną przegraną.

  Shane Carwin, choć zadebiutował w UFC mniej więcej w tym samym okresie, musiał przebyć drogę z nietransmitowanej części pay-per-view do walki wieczoru. Po wygranej nad Gabrielem Gonzagą został już zestawiony z Lesnarem na jesień 2009 ale jego rywal nagle zapał na tajemniczą chorobę, która wykluczyła jego udział w walce. Później okazało się, że było to zapalenie uchyłków, i że pierwotne doniesienia o zagrożeniu kariery Lesnara są przesadzone. Co się odwlecze to nie uciecze i Carwin, zbierając po drodze tymczasowy pas UFC po pokonaniu Mira, wreszcie zawalczy z Lesnarem w tą sobotę.

  Stójka
  Lesnar jest bardziej wszechstronnym uderzaczem. O ile stójka Carwina jest niemal wyłącznie bokserska to Brock atakuje w dystansie łokciami i ucieka się do niskich kopnięć. Jego boks oceniłbym na przeciętny, z pewnością nie brakuje mu siły, czego dał przykład posyłając Herringa na drugi koniec klatki za pomocą prostego ale kiedy ostatnio go widzieliśmy w klatce brakowało mu umiejętności składania dłuższych kombinacji. We wcześniejszych walkach problemy również przysparzało mu unikanie ciosów – Couture potrafił kilka razy sprawdzić szczękę Lesnara ale ten mankament został nieco poprawiony przed rewanżem z Mirem. Mimo to Mir też trafił go kilka razy , w tym za pomocą latającego kolana, które co prawda doprowadziło do jego porażki ale wszyscy zastanawiają się jak bardzo nim uszkodził mistrza.

  Takie rozważania w świetle walki z Carwinem są jednak bez sensu. Nie wiadomo ile energii kinetycznej niesie ze sobą jeden cios prawą ręką inżyniera z Kolorado ale można spokojnie założyć, że Lesnar nie powinien kusić losu i sprawdzać czy może przyjąć więcej niż jeden. Nokautująca siła Carwina to zdecydowanie największy jego atut w całym zestawie umiejętności. Prawa ręka Carwina kończyła wieczory Christiana Wellischa, Gabriela Gonzagi i zapewne kilku przeciwników sprzed czasów w UFC. Czy jednak jest w stanie nią trafić? Atut nokautu jest nieco umniejszony przez pozostałe aspekty stójki, które u Carwina wypadają nieco gorzej niż u Lesnara. Mianowicie słabiej składa ciosy i słabiej ich unika. Wellisch, Gonzaga, nawet Neil Wain swoimi cepami potrafili docierać do szczęki Carwina. Na jego korzyść wyeliminował tą wadę walcząc z Mirem dzięki dążeniu do klinczu i unikaniu walki w dystansie.


  Klincz i parter


  Klincz, wg mnie, jest pozycją, od której zależy zwycięzca tej walki. We wspomnianej akapit wyżej walce Carwina z Mirem to właśnie tam Carwin zdemolował rywala serią krótkich ciosów przy siatce. Czy jednak stać go na powtórzenie tej strategii z Lesnarem? Zapasy Mira, a zwłaszcza klincz, nigdy nie były silną stroną tego zawodnika i nie powinno dziwić, że Carwin dominował w tej płaszczyźnie. Lesnar, jak wiadomo, jest przede wszystkim zapaśnikiem i pokazał w walce z Couturem, że potrafi w dużym stopniu neutralizować ataki z klinczu.


  Uważam, że z klinczu Lesnar będzie szukał szans do przeniesienia walki do parteru. Co więcej, nawet niekoniecznie musi to robić z klinczu. Lesnar, wice-mistrz i mistrz NCAA w zapasach  w latach 1999 i 2000, to świetny zapaśnik ale, podczas swojej akademickiej kariery, opierający się głównie na siłowych i wybuchowych wejściach w nogi. W całej jego karierze miał jedynie problemy z obaleniem Couture’a, który jako jedyny kompletnie powstrzymał jedną z prób obaleń Lesnara. Tym niemniej w klinczu Couture był wyraźnie słabszy, mimo całego swojego doświadczenia w stylu klasycznym. Carwinowi brak doświadczenia i umiejętności Couture’a, ale z drugiej strony jest o wiele cięższy do rzucenia niż ważący niewiele ponad 100 kg Couture.


  Jeśli Lesnar położy Carwina na plecach to w dużej mierze go zneutralizuje. Poza chwytami zapaśniczymi grappling obu zawodników pozostaje owiany tajemnicą i nie wiadomo czego można się po nich spodziewać, kiedy ich plecy dotkną maty. Lesnar w takiej pozycji nie był nigdy natomiast Carwin po kilku sekundach na plecach z Gonzagą umiejętnie powrócił do pełnej gardy i potem wstał za pomocą klatki. Jednakże sam fakt, że Carwin wylądował na plecach po obaleniu (a nie ciosie) Brazylijczyka każe uważać, że Lesnar będzie lepszym zapaśnikiem wytrącając bardzo ważny atut z ręki Carwina.


  Czynnik X


  W przypadku walki wieczoru UFC 116 i jej stawki to doprawdy niesłychane, że biorą w niej udział tak niedoświadczeni zawodnicy, o których nadal nie wiemy dużo. Lesnar w swojej zawodowej karierze przewalczył zaledwie 33 minuty i 34 sekundy. To i tak ponad dwa razy więcej niż Carwin, który ma na koncie wręcz niewyobrażalne 16 minut i 10 sekund w wszelkiej maści klatkach.

  O nieznanych umiejętnościach BJJ już wspomniałem ale nawet analizując stójkę obu zawodników tak naprawdę nie ma zbyt dużo materiału a więc nie należy się zdziwić jeśli jeden z zawodników zrobi pokaźne postępy. Tajemnicza jest również kondycja Lesnara i Carwina. Lesnar stoczył co prawda 15 minutową walkę z Herringiem ale kontrolował jej każdą sekundę, nie dziwne, że się nie zmęczył. Carwin zapewnia, że treningi w wysoko położonym Kolorado dadzą mu przewagę oraz, że podczas treningu robi więcej niż pięć rund z zmieniającymi się sparing-partnerami. Nie wierzę, że któryś z nich ma tyle paliwa co GSP albo nawet Cain Velasquez ale nie powinno być tragedii i nie będą łapczywie chłonąć tlenu po pięciu minutach.
  Kolejną kwestią jest choroba Lesnara. Choć ostatecznie nie trenował tylko 4-5 miesięcy ciężko stwierdzić jak zapalenie uchyłków wpłynie na jego dyspozycję – może wcale? Jednym ważnym skutkiem choroby jest to, że Lesnar stracił masę bowiem już na początku tygodnia osiągnął wymagany dla wagi ciężkiej limit 265 funtów. Nadal chyba będzie większy od Carwina, dzięki jego ogromnej budowie ciała, zresztą mity o wielkości Carwina są nieco rozdmuchane. Choć oczywiście jest to ogromny człowiek z gorylimi dłońmi to nie zmienia to faktu, że w tajemniczy sposób w statystykach UFC urósł o dwa cale między walką z Gonzagą a walką z Mirem a na wagę nie zawsze wnosił 265 funtów (na walkę z Wellischem ważył „mizerne” 252 funty, na walkę z Wainem – 259,5).

  Werdykt

  Informacje do analizy są dla mnie dalece niedoskonałe. Patrząc jednak na to co można było zobaczyć w walkach obu zawodników skłaniam się ku Lesnarowi. Carwin może znokautować każdego człowieka na świecie ale nie jest tego w stanie zrobić leżąc na plecach. Przed walką z Mirem napisałem, że Carwin jest przeceniany dlatego, że kończy rywali w mgnieniu oka. Tamta walka nieco utemperowała moje zdanie ale nie dała mi więcej wskazówek co do zapasów fightera z Kolorado.

  To właśnie tam upatruje największej przewagi Lesnara. Brock nie jest głupi i nie walczy w płaszczyźnie gdzie nie ma większej przewagi. Jego obóz też pewnie jest dobrego zdania o sile zapasów Lesnara i jeśli Carwin nie będzie w stanie wyprowadzić ich z błędu to będzie kładziony na płótno oktagonu. W parterze stawiam na wymęczenie Carwina przez ground-and-pound dopóki sędzia nie przerwie. Lesnar, TKO, 3 runda.


  Pod lupą: Lesnar vs. Carwin
   
 2. scgracz

  scgracz Oplot Challenge
  Lightweight

  Dołączył:
  May 26, 2009
  Komentarze:
  39
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Mam pytanie..Czy ktoś z ekipy mmarocks mógłby zrobić art na jakich zasadach powstaje ranking?
   
 3. 3kamil3

  3kamil3 Brutaal
  Super Heavyweight

  Dołączył:
  Jun 22, 2010
  Komentarze:
  676
  Zdobyte Lajki:
  2
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  ja stawiam lesnar przez tko/ko 2 runda
   
 4. Domator89

  Domator89 Maximum FC
  Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 25, 2010
  Komentarze:
  1,709
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Fajnie się czytało ;] co do werdyktu to nie mam pojęcia..


  Może Lesnar, może Carwin :D nie wiem, jutro się dowiem.
   
 5. kubekk

  kubekk Jungle Fight
  Lightweight

  Dołączył:
  Apr 28, 2010
  Komentarze:
  276
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  scgracz w komentarzach było pisane a w szczęce mówione.
   
 6. Slapi

  Slapi Brutaal
  Lightweight

  Dołączył:
  Jun 7, 2009
  Komentarze:
  506
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Moj przebieg walki jest taki :
  Lesnar (podobnie jak Mir w walce z Carwinem) bedzie przytulal sie do Carwina, ale na przytulaniu sie skonczy bo obalic Shana nie bedzie latwo .. akcji przy siatce ..i krotkie ciosy zadecyduja o wyniku, ktore to (tak jak z Mirem) powala Brocka na mate, gdzie dokonczy sie dzielo zniszczenia [​IMG]
  Ps. weszla mi dzis Holandia ..wygralem kupe kasy, wiec jestem w ciagu [​IMG] – sprawdzi sie [​IMG]
   
 7. pawelll1987

  pawelll1987 Oplot Challenge
  Welterweight

  Dołączył:
  May 7, 2010
  Komentarze:
  46
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  O ktorej czasu polskiego bedzie walka?
   
 8. Slapi

  Slapi Brutaal
  Lightweight

  Dołączył:
  Jun 7, 2009
  Komentarze:
  506
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Shane Carwin :
  Height 6′4″ (194cm)
  Wzrost 188 cm
  Height 6 ft 2 in (1.88 m)
  wzrost 6′2″ / 187 cm
  to sie moze zdecydujecie ile w koncu Shane ma wzrostu ;p
  chyba ze mu sie to zmienia ;p
   
 9. as i lay dying

  as i lay dying Brutaal
  Super Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 10, 2010
  Komentarze:
  674
  Zdobyte Lajki:
  2
  Punkty:
  1,790
  6′3” = 191cm
  6′2” = 187cm
  1 cal to 4cm? zawsze miło jest sie dowiedzieć czegoś nowego ^^
   
 10. 3kamil3

  3kamil3 Brutaal
  Super Heavyweight

  Dołączył:
  Jun 22, 2010
  Komentarze:
  676
  Zdobyte Lajki:
  2
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  pawelll1987 pewnie coś około 4:30
   
 11. MMAdrianW

  MMAdrianW Oplot Challenge
  Featherweight

  Dołączył:
  Jul 2, 2010
  Komentarze:
  5
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Witam,
  Orientuje się ktoś o której rozpocznie się gala według czasu polskiego?
   
 12. MMAdrianW

  MMAdrianW Oplot Challenge
  Featherweight

  Dołączył:
  Jul 2, 2010
  Komentarze:
  5
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  ok ok jest wyżej [​IMG]
   
 13. GLF

  GLF KSW
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jan 31, 2010
  Komentarze:
  6,028
  Zdobyte Lajki:
  5
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  Program telewizyjny Orange Sport się orientuje.


  Tidżej, sprawdź maila.
   
 14. HubiSSJ3

  HubiSSJ3 UFC
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 20, 2010
  Komentarze:
  15,587
  Zdobyte Lajki:
  7,920
  Punkty:
  1,790
  Koło 3. Jestem za Carwinem , ale niestety raczej wygra Lesnar :/
   
 15. Przemek

  Przemek UFC
  Featherweight

  Dołączył:
  Mar 30, 2009
  Komentarze:
  8,598
  Zdobyte Lajki:
  5,327
  Punkty:
  1,890
  Ciężko o dokładniejszą analize,zwłaszcza Carwina.Ale wszystko wskazuje że Lesnar będzie nadal mistrzem..mimo to typuje na KO Carwina :)
   
 16. Guest

  Guest Guest

  panowie pre eliminate 3.00 czasu polskiego uk 2.00, main card 4.00 cz polskiego uk3.00 only on espn liveeee
   
 17. Dominik Durniat

  Dominik Durniat ONE FC
  Middleweight

  Dołączył:
  Jul 26, 2009
  Komentarze:
  2,465
  Zdobyte Lajki:
  2,007
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Shane “Mam cegłę zamiast dłoni” Carwin TKO runda 2
   
 18. eliano55

  eliano55 Maximum FC
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 18, 2010
  Komentarze:
  1,654
  Zdobyte Lajki:
  2
  Punkty:
  1,790
  Carwin ma purpure w BJJ, wiec jakies credentials ma [​IMG]
   
 19. outcast

  outcast Maximum FC
  Bantamweight

  Dołączył:
  Jun 17, 2010
  Komentarze:
  1,402
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Sprawa jest prosta – jeżeli Carwin nie trafi Lesnara, to po prostu przegra przez decyzję, nie koniecznie przez TKO.
   
 20. Fcp

  Fcp Oplot Challenge
  Welterweight

  Dołączył:
  Jul 2, 2010
  Komentarze:
  42
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Ja stawiam na Carwin znokautuje lesnara prawa reka w pierwszej rundzie
   

Share This Page