1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

KSW 13: Kumite – podsumowanie

Discussion in 'Newsy MMARocks.pl' started by Jakub Bijan, May 11, 2010.

 1. Jakub Bijan

  Jakub Bijan UFC
  Middleweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  Oct 7, 2007
  Komentarze:
  10,561
  Zdobyte Lajki:
  18,578
  Punkty:
  4,790
  Płeć:
  Male
  [​IMG]
  (fot. Konfrontacja.com)

  Na kilka dni po trzynastej Konfrontacji Sztuk Walki możemy już na spokojnie podsumować Katowickie wydarzenie. Zarówno pod względem sportowym jak i marketingowym. Czy ostatnie dziecko duetu Kawulski – Lewandowski odniosło sukces? Jeśli tak to w jakich kategoriach go rozpatrywać? I w końcu jak wypada na tle ubiegłorocznego KSW 12?
  Zapraszam do lektury.

  Po KSW 12 pisałem na łamach magazynu „Sztuki Walki” iż włodarze największej w Polsce organizacji MMA nie wykorzystali drzemiącego w gali potencjału. Dyskusyjny już w założeniach turniej wagi ciężkiej, brak największych gwiazd KSW a w efekcie najzwyczajniej w świecie słabe walki nie było tym co powinno znaleźć się w pierwszym evencie w ogólnodostępnej telewizji. W pierwszym evencie z 6-cio milionowa publicznością.  Mówiąc najprostszym językiem. Panowie z KSW mieli – niebywałą do tamtej pory – okazję przedstawienia  15% polaków zagadnienia zwanego mixed martial arts. Nie wywiązali się z tego zadania wzorowo w efekcie czego przeciętny polak najprawdopodobniej zapamięta z gali Pudziana, Najmana i bandę spoconych, bliżej nieznanych kolesi.

  Oczywiście, sam fakt że walka wieczoru przyciągnęła do telewizorów tak ogromną rzeszę ludzi jest już sam w sobie ogromnym sukcesem. Dzięki temu zwrot MMA i świadomość że cos takiego w ogóle istnieje – i nie jest udziwnioną formą ustawki – stał się bardziej powszechny. Ogromny plus, jednak nie ukrywajmy – mogło być o wiele lepiej. A jak można ocenić ostatnie dziecko warszawskich promotorów? Jak wypadło stworzone na japońską modłę „Kumite”?

  Na początek liczby. Trzynastą Konfrontację Sztuk Walki średnio oglądało 4,28 mln widzów. Wynik nieco gorszy niż  w przypadku poprzedniej Konfrontacji (gdzie średnia oglądalność to ok. 5 mln widzów) jednak ogólny rozrachunek wypada na plus.
  Biorąc pod uwagę wskaźnik SHR (określa jaka część osób zasiadających przed odbiornikami jest widzami konkretnego programu) wynoszący dla transmisji w otwartym Polsacie 37, 20%, KSW 13 zajęło 2-gie miejsce (tuż za Teleexpresem), natomiast gdyby doliczyć wskaźnik udziału Polsatu Sport (7,2%) to KSW byłoby niekwestionowanym liderem SHR% z wynikiem 44,20% – wyprzedzając o 2 punkty procentowe grudniową galę. Ponadto od 3-go do 9-go maja stacja Polsat dzięki KSW 13 wyprzedziła popularnością dotychczasowego lidera w komercyjnej grupie wiekowej (16-49 lat ) - TVN.


  Zatem bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że Maciej Kawulski i Martin Lewandowski i tym razem trafili w marketingową dziesiątkę. Pudzian zrobił co do niego należało… a nawet nieco więcej. Oprócz przyciągnięcia przed odbiorniki masy ludzi, pokazał im, że MMA to niezwykle wymagający sport. Pokazał im, że sama siła, masa i atletyczna postura na nic zdadzą się bez poparcia w umiejętnościach. Jasne, zrobił to zupełnie nieświadomie, zupełnie niezamierzenie (wszak jak sam twierdzi zakładał że w przeciągu trzech minut pozbędzie się Japończyka)
  , jednak wrażenie pozostało. „Mały, grubiutki Japończyk” tanio skóry nie sprzedał i Pudzianowski musiał się mocno napocić by wymęczyć decyzję sędziowska.
  Drugi – a raczej pierwszy – main event gali również wypadł bardzo dobrze. Pomijając kontrowersyjny według wielu werdykt, walce Khalidov – Sakurai nie można zarzucić zbyt wiele. Było efektownie, przekrojowo i z wieloma zwrotami akcji. Takie MMA należy pokazywać. Bez dwóch zdań! Cieszy ciągła promocja Mameda, który jest już naprawdę dobrze rozpoznawalny  i w spodku dostał równie duże brawa co Pudzianowski, co – przyznam szczerze – było dla mnie sporym zaskoczeniem! Oczywiście można mieć zastrzeżenia do przygotowania Mameda, wszyscy spodziewaliśmy się szybszego zakończenia (a raczej skończenia), jednak Sakurai okazał się trudniejszym rywalem niż ktokolwiek przypuszczał, a wytrzymanie tych trzech gilotyn jest dla mnie prawdziwa zagadką!

  Mogę się mylić, jednak Krzysztof Kułak chyba powoli szykowany jest na kolejnego przeciwnika dla znienawidzonego przez tłumy Marcina Najmana. Zdaję sobie sprawę, że powyższe stwierdzenie jest nieco obraźliwe dla Krzyśka, gdyż jeżeli już ktoś tu powinien być „szykowany” do jakiejkolwiek walki to właśnie celebryta Najman a nie tak uznany zawodnik jak Kułak… Z marketingowego punktu widzenia tak to jednak wygląda.Najman jest bardziej popularny niż 95% zawodników MMA w naszym kraju i KSW zmuszone jest przygotować mu odpowiednio medialnego rywala. Wjazd Krzyśka amfibią w samo serce spodka uznaję za początek owego przygotowania. Znakomity ruch, bez względu czy ktoś oceni go jako tanie efekciarstwo, całkiem zgrabny zabieg promocyjny, czy też totalną wiochę! Najman gdy tylko na ułamek sekundy pojawił się na telebimie natychmiast „nagradzany” był kilkunastosekundową falą gwizdów, buczenia i niecenzuralnych słów. Jestem przekonany, że ogromna część widowni KSW 14 włączy odbiorniki tylko po to, by zobaczyć jak ktoś spuści Marcinowi lanie. I powiem Wam co myślę. Kułak sprawdziłby się w tej roli znakomicie. Jest charyzmatyczny i wygadany. Nie przebiera w słowach a i atmosferę przed tą – ciągle hipotetyczną – walką podgrzałby do czerwoności! I nie ważne w jakim kontekście o tej walce będą wypowiadać się inni zawodnicy, promotorzy, kibice, czy sam Krzysiek. Dla niego ta walka byłaby jak wygranie losu na loterii. Nagły (właściwie darmowy) skok popularności o kilka pułapów.


  David Olivia zdobywając pas KSW w kategorii wagowej – 105 kg być może nie  wykrzesał spod rękawic snopów iskier, jednak w przyzwoity sposób zaprezentował skuteczność zapasów we wszech-stylowej walce wręcz. Najjaśniej błyszczącą gwiazdą tego wieczoru był jednak bez wątpienia cieszynianin – Jan Błachowicz. Przechodząc przez ćwierć i pół-finał turnieju do 95 kg pokazał nie tylko znakomite umiejętności ale i prawdziwą charyzmę. Może nie tą pospolitą, „najmanowską”, ale tą najważniejszą – ringową. Ukazującą konsekwencje, zdecydowanie i dążenie do zakończenia walki przed czasem. Nokautując Julio Brutus’a a później poddając Wojciecha Orłowskiego Błachowicz lśnił na tle przeciętnych występów pozostałych zawodników turniejowych, czym bez wątpienia zapadł w pamięci zgromadzonej w spodku publiczności.

  Podsumowując oceniam piątkową galę KSW bardzo dobrze. Zapewne znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że moja ocena jest zbyt wysoka i zwyczajnie w świecie podlizuję się  Panom promotorom, jednak z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że KSW 13: Kumite wypadło bardzo pozytywnie, na tle 12-tej edycji wręcz wzorowo. Ba, to właśnie zeszłoroczna dwunastka powinnna wyglądać jak tegoroczne „Kumite”! Rzeczą oczywistą jest że KSW nie było wydarzeniem na miarę sobotniego UFC, oczywistym jest, że znalazło się kilka niedociągnięć, błędów sędziowskich, i mniejszych niedoróbek. Wszystko to jednak przykrywa pozytywny wydźwięk eventu jako całości a tym wszystkim, którzy szydzą cyrku – nie bójmy się tego słowa -
  jakim są występy Pudzianowskiego mogę odrzec tylko jedno: występy „Pudziana” dają naszemu rynkowi niepowtarzalną szansę – jak ją wykorzystamy? To już zależy od wszystkich związanych z tym sportem w naszym kraju, nie tylko od KSW.

  KSW 13: Kumite – podsumowanie
   
 2. DeXx

  DeXx Shark Fights
  Featherweight

  Dołączył:
  May 19, 2009
  Komentarze:
  1,121
  Zdobyte Lajki:
  1
  Punkty:
  1,790
  Świetny tekst. I nawet mam bardzo podobne zdanie co do Kumite :)
   
 3. Anusiak

  Anusiak Brutaal
  Bantamweight

  Dołączył:
  Jun 2, 2009
  Komentarze:
  459
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Dobry artykuł, Mi jednak wydaje się ze następnym przeciwnikiem Kulka powinien być Bruno Carvalho. Kulak już powiedział ze nie zamierza wracać do wyższej kategorii ani walczyć z grubasami a nie sadze żeby Najman zszedł do 85 dlatego ten pojedynek wydaje mi się być mało realny. Błachowicz to nie cieszynianin tylko cieszyniak [​IMG]
   
 4. Yagiel

  Yagiel UFC
  Lightweight

  Dołączył:
  Oct 20, 2009
  Komentarze:
  9,349
  Zdobyte Lajki:
  161
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Home Page:
  Dobry art. Zgadzam się z nim w większości.
   
 5. Dominik Durniat

  Dominik Durniat ONE FC
  Middleweight

  Dołączył:
  Jul 26, 2009
  Komentarze:
  2,465
  Zdobyte Lajki:
  2,007
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  bardzo fajne podsumowanie, w pełni się zgadzam
   
 6. Guest

  Guest Guest

  Janek Blachowicz rzeczywiscie blyszczal bardziej niz cala reszta uczestnikow tej gali. Zajebisty koles z niego. Lubie takich szczerych i naturalnych typow bez napinki. Bede mu kibicowal w kazdej jego walce.
   
 7. Mam pytanie odnośnie oglądalności. Jak wypadło KSW 13 w Polsacie Sport w porównaniu z Dekalogiem? Jeśli zjazd oglądalności main eventów przekłada się na wzrost oglądalności całej gali, to jest to spory sukces.
   
 8. Nilg

  Nilg PRIDE FC
  Welterweight

  Dołączył:
  Mar 30, 2009
  Komentarze:
  6,487
  Zdobyte Lajki:
  3,414
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Przecież Dekalog to było KSW X…
  co do tekstu to jest dobry, mam podobne odczucia. Mnie bardzo podobało się to, że zadbano o wejścia zawodników (Kułak i jego wjazd amfibią mnie rozwalił:P) – oprócz tego świetna oprawa świetlna i dźwiękowa…widać głębokie inspiracje PRIDE i oby tak dalej.
  Gala dała świetnie radę, była wspaniałym widowiskiem sportowym i podobała się wszystkim kumplom których uporczywie wkręcam w MMA – w przeciwieństwie do KSW XII, która była nudnawa i niewiele wniosła do ich ‘edukacji’ w tym temacie [​IMG]
   
 9. grzejnik78

  grzejnik78 Maximum FC
  Welterweight

  Dołączył:
  May 30, 2009
  Komentarze:
  1,556
  Zdobyte Lajki:
  585
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  Ja tyko mam nadzieje ze po drugiej porazce Najman bedzie potraktowany jak Kimbo i wyleci z KSW.

  Co do poziomu pojedynkow , to ja bym nie przesadzal .
  Moim zdanie Janek zanizyl poziom , bo w jego swietle reszta wygladala jak sredniaki.

  Ale co by nie mowic , cyfry sie nie myla i MMA w Polsace rosnie w sile.

  Nie zdazymy sie obrocic i w kazdym miescie bedziemy miec jakis klub , gdzie beda sie szkolic przyszli mistrzowie UFC , i mysle ze predzej czy pozniej powstanie jakas liga MMA( ja bym zaczol od kibicow klubow pilkarskich ) czego sobie i wam zycze [​IMG]
   
 10. Guest

  Guest Guest

  Powiem szczerze, ze nawet moi znajomi w Stanach byli zaskoczeni oprawa KSW… wiec jak beda wiecej placic to chetnie kazdy zawallczy na takiej gali… Fajne show . Artykul fajnie sie czytalo pozdrawiam
   
 11. hughmm

  hughmm Jungle Fight
  Featherweight

  Dołączył:
  May 7, 2010
  Komentarze:
  251
  Zdobyte Lajki:
  2
  Punkty:
  1,790
  Grzejnik78


  Najman ma troche inna role w tej federacji. On promuje walki i zawodnikow. Nie oszukujmy sie przegralby z kazdym zawodnikiem na gali obojetnie w jakiej kategorii wagowej. Przed nastepna walka pewnie zrobi troche szumu w mediach a ludzie napewno beda chcieli to obejrzec.
   
 12. Lucash

  Lucash Brutaal
  Featherweight

  Dołączył:
  Mar 21, 2010
  Komentarze:
  472
  Zdobyte Lajki:
  9
  Punkty:
  1,790
  Płeć:
  Male
  Bardzo dobre podsumowanie ;)
   
 13. uhasz

  uhasz Jungle Fight
  Bantamweight

  Dołączył:
  Jan 18, 2010
  Komentarze:
  210
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  Ciekawy artykuł mam tylko jedno pytanie do autora (autorów) – ” …I w końcu jak wypada na tle ubiegłorocznego „Dekalogu”? ” o jaki “Dekalog” chodzi ? Piszecie o KSW XII ? 12 to nie dekalog . Deka to 10 .
   
 14. MMaciek

  MMaciek BAMMA
  Heavyweight

  Dołączył:
  Apr 10, 2009
  Komentarze:
  1,084
  Zdobyte Lajki:
  720
  Punkty:
  1,790
  Trafna ocena całości jako widowiska
   
 15. yyyy, w moim pytaniu chodziło mi oczywiście o KSW 12, a nie Dekalog [​IMG]
   
 16. GLF

  GLF KSW
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jan 31, 2010
  Komentarze:
  6,028
  Zdobyte Lajki:
  5
  Punkty:
  1,790
  Home Page:
  Konkretny art, propsy Yoshi
   
 17. Xanderalek

  Xanderalek Oplot Challenge
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Mar 20, 2010
  Komentarze:
  145
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Najman ma kontrakt na 3 walki więc zostały mu jeszcze dwie…


  Błachowicz bez dwóch zdań najjaśniejszy punkt tego widowiska, mimo ustawionego połfinału.


  Oprawa świetna, cchoć amfibia mi sie nie podobała, ale rzecz gustu.


  Galę zepsuli: Mendes (zamiast jednej pseudowalki i jednej pokazówki, mielibysmy dwie swietne), Nobrega (równie dobrze mogliby postawić manekina w narożniku), starsznie zawiódł mnie Gluhow i forma Mameda, niepotzrebne wywiady z ludźmi którzy nie mają nic do powiedzenia, sędziowie ringowi – tragedia, sedziowie punktujacy – nie najlepiej.


  Za długo, gala powinna się zamknąć w max 3 godzinach.


  Oglądając z kumplami przeglądaliśmy jednocześnie jedno amerykanskie forum, jedno z pierwszych o mma, ciiekawe z tego wzgledu ze 99% piszacych ma na prawde duze pojecie o mma. Ludzie byli zszokowani iloscia reklam i przerw miedzy walkami, nabijali sie tez z rekam na plecach zawodnikow (zwlaszcza korektora Nobregi), Pudzian zostal zniszczony w komentarzach.
   
 18. TeV_14

  TeV_14 Oplot Challenge
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  May 7, 2010
  Komentarze:
  132
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  Tak – doznałem olśnienia – widziałem przyszłość. Przyszłość Mariusza Pudzianowskiego w MMA:

  Teraz Sylvia, a do końca tego roku Nastek, Hong-Man Choi, i dobrze byłoby jeszcze gdzieś wcisnąć zwycięstwo nad (Kitą/Grabowskim).
  W 2011: Antonio Silva, Aleksander Emelianenko, Andrei Arlovski i powiedzmy najlepszy Amerykanin z poza UFC – Brett Rogers. Do tego jakichś dwóch freaków na dwa tygodnie przed poważniejszymi walkami (np. na kolejnych KSW: Kimbo, Tyson (? jak zaliczy wcześniej debiut i wygra))
  2012: to będzie rok Mariusza. Kontrakt z UFC i Mirko Filipovic, Nogueira, Mir, Velasquez.
  2013: Rok dominacji Mariusza w MMA: Carwin, i w końcu Lesnar. Następnie rewanż z Lesnarem i ‘luźna’ umowa z UFC. W konsekwencji największa gala w historii tego sportu: Pudzian – Fedor Emelianenko. Może jeszcze w grudniu ‘rewanżyk’, a następnie od 2014 po 3-4 walki w roku z wschodzącymi gwiazdami tej dyscypliny. Zakończenie kariery ~ 2020 ze znakomitym rekordem ok.
  50-0-0; przejście do historii jako najlepszy zawodnik sztuk walki jaki się kiedykolwiek narodził (i raczej już drugi taki się nie narodzi…)

  Nie wiem tylko czy nie ograniczam zbytnio Mariusza i zbyt wolno nie prognozuję jego dojścia na sam szczyt. Co o tym sądzicie ?

  PS1> To jest poważna analiza, dlatego proszę tylko o poważne komentarze.
  PS2> Umieszczam moją analizę na zasadach CC dlatego możecie ją śmiało rozpowszechniać (np. wykorzystać przy kolejnej ‘Szklanej Szczęce’ – apeluję o tematyczną ‘Szczękę: Pudzian vs Sylvia)

  Pozdrawiam
   
 19. DJ-KIELBAS

  DJ-KIELBAS Oplot Challenge
  Middleweight

  Dołączył:
  Apr 15, 2010
  Komentarze:
  115
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  po raz ostatni zapytam….
  co z konkursem na wytypowanie czasu zakończenia walki tego co tanio skóry nie sprzedaje
  ja trafiłem w dziesiątkę a rękawice fajna sprawa
   
 20. wojtekwawa

  wojtekwawa Oplot Challenge
  Featherweight

  Dołączył:
  Mar 8, 2010
  Komentarze:
  12
  Zdobyte Lajki:
  0
  Punkty:
  1,790
  no cóż, jak dla mnie to ksw13 bardziej przypominało cyrk niż profesjonalną galę mma. A co do przeciwnika Najmana na kolejnym ksw to może Mroczek? Brawo Janek!!!!
   

Share This Page