1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Książki

Discussion in 'Cohones' started by Zlatan, May 24, 2010.

1. Shajs

Shajs UFC
    Middleweight

Komentarze:
    10,185
    Zdobyte Lajki:
    9,305
    Punkty:
    1,190
    Zapomniany żołnierz, autorstwa Guya Sajera.
    Poszukujesz mi później :goldi:

2. dawidbebe

dawidbebe Brutaal
    Featherweight

Komentarze:
    483
    Zdobyte Lajki:
    302
    Punkty:
    140
    Dzięki mordunio !

3. Yoshi 1899

Yoshi 1899 Jungle Fight
    Light Heavyweight

Komentarze:
    417
    Zdobyte Lajki:
    389
    Punkty:
    40

4. ALRI

ALRI Brutaal
    Featherweight

Komentarze:
    474
    Zdobyte Lajki:
    346
    Punkty:
    490
    Miasto:
    Gold's Gym
    O wspomnianym gwałcie na wydarzeniach z meczu Polska - Anglia pisał o ile się nie mylę Cass Pennant(chyba najbardziej płodny pisarz o tematyce chuliganów).
    Hoolifana czytałem i był dla mnie jednaki jak ogólnie większość książek o tej tematyce i nie szczególnie zapadł mi w pamięci.
    Obecnie chyba tylko ta książka jest dostępna u nas w PL w normalnej cenie, bo np. takich Top Boys nigdzie nie widzę.
    Tytuły o chłopakach z Millwall podam jak odwiedzę rodziców bo u nich w biblioteczce je trzymam(raptem trzy książki, nie wydane w Polsce i dość krótkie - ale intensywne).

Yoshi 1899 likes this.
  5. halibut

halibut UFC
    Middleweight

Komentarze:
    13,931
    Zdobyte Lajki:
    8,149
    Punkty:
    290
    Miasto:
    Śląsk/Warszawa
    @Jakub Bijan to Cie zainteresuje, "Dom Rothschildów" Nialla Fergusona.

Książka składa się z dwóch, ponad 700 stronicowych tomów. Jest to pozycja ściśle naukowa, jednak z powodu nielicznych źródeł na jakich się opiera(listy prywatne i nie tylko rodziny, rachunki ) jest wolna od setek przypisów i czyta się ją przyjemnie. Przypisy autor zachowuje głównie jako dodatek opublikowania pełniejszego wyjasnienia bardziej skomplikowanych terminów.

Czemu ta książka jest wartym uwagi dziełem? Zapewne każdy z nas słyszał o słynnej żydowskiej rodzinie bankierów, którzy "Trzęśli całą Europą". Jednak do dziś znamy o niej tylko mity, te wynikające z antysemickich i spiskowych ataków, oraz mitów tych przypochlebczych. Fergusson jest wolny od jednego i drugiego, pisze jak było naprawde, jest wolny od oceniania postępków poszczególnych członków rodziny, nawet gdy cytuje najbardziej negatywne i bezduszne listy poszczególnych członków familii(Fergusson ma świadomość zupełnie innej mentalności ludzi tamtej epoki, dla których nie było niczym nie właściwym wypowiadać się w stylu "rząd powinien wystrzelać kilkaset protestujących to od razu sytuacja by się poprawiła".

Rodzina Rothschildów stworzyła w XIX wieku wielki, międzynarodowy bank który do dzisiaj jest największym przedsiębiorstwem jakie kiedykolwiek istniało(obliczył autor, że nawet majątek dzisiejszych największych korporacji czy Billów Gatesów umywa się do majątku Rothschildów). Rodzina skupiała się na wielkich pożyczkach państwowych, spekulacjach obligacjami, wekslami. W pewnym momencie dosłownie trzymali w garści finansje wielkich mocarstw, nie raz ratując je przed upadkiem. Fenomen tej rodziny polega na tym, że stworzyli takie imperium w czasach, kiedy Żyd w każdym kraju europy nie miał praw wyborczych, miał zakaz posiadania ziemi. Ba, we Frankfurcie, w którym się urodzili i zaczeli prowadzić usługi bankierskie, Żydzi mogli mieszkać tylko na jednej, nędznie zatłoczonej ulicy, otoczonej murem, z zakazem wychodzenia w niektóre dni poza teren getta. I tacy ludzie sprawili, że cesarze, imperatorzy, premierzy największych mocarstw się im kłaniali, codziennie zabiegali o wizyty w ich domach! Historia tej rodziny to też historia społeczna tamtych czasów, czasów rewolucji, wojen, dyskryminacji i emancypacji. Autor odbrązawia wiele mitów, wyjaśnia szczegółowo wielkie osiągnięcia.

Przyznam jednak, że pierwsze kilkaset stron czytało mi się ciężko. Fergusson skupia się na historii ich operacji finansowych, które dla mnie, zielonego , były napisane zbyt szczegółowym językiem. Przyznam że musiałem korzystać z google by zrozumieć jak rodzina zarabiała dyskontując np walory brytyjskie, przeprowadzając gigantyczne pożyczki itd.
    Dla takiego laika jak ja najprzyjemniejszą częścią były opisy społecznego i rodzinnego funkcjonowania rodziny - czytanie o zakazach zawierania małżeństw innych niż wewnątrz rodziny(na 20 ślubów 17 przypadało między kuzynami) by zachować wewnątrz familii kapitał finansowy banków rodziny w różnych krajach, czy o relacjach z róznymi politykami(zwłaszcza w czasach gdy rodzina w trakcie konfliktu zbrojnego miedzynarodowego miała interesy i pożyczyła pieniądze wszystkim strona konfliktu).

Gdy uda się przebrnąć przez skomplikowaną treść języka giełdowego, dosłownie każdy zachwyci się opisywaną historią, a opisywaną wysokiej klasy beletrystycznym językiem.

6. Jakub Bijan

Jakub Bijan UFC
    Welterweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,769
    Zdobyte Lajki:
    14,187
    Punkty:
    4,792
    Wim, mam na swojej liście. Już mi zresztą nieco wyżej @cRe polecał. Rotschildowie :heart: zawsze.

Przemek and cRe like this.
  7. Dzihados

Dzihados UFC
    Lightweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,187
    Zdobyte Lajki:
    5,656
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    https://www.youtube.com/watch?v=ANPsHKpti48
    Miasto:
    Września to stolica, reszta okolica!
    Home Page:
  8. bombel147

bombel147 BAMMA
    Welterweight

Komentarze:
    914
    Zdobyte Lajki:
    1,035
    Punkty:
    140
    Odświeżyłem sobie starą książkę Cejrowskiego "Rio Anaconda", dla lubiących klimaty Indian i ogólnie podróże pozycja warta polecenia. Kozacko się czyta, fajnie napisana i ciekawe smaczki z życia dzikich plemion.

Dzihados likes this.
  9. cRe

cRe PRIDE FC
    Welterweight

Komentarze:
    6,565
    Zdobyte Lajki:
    5,558
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Wrocław
    Po całkiem miłej rozmowie z klientem stwierdziłem, że przeczytam sobie "skutecznego menadżera" Druckera. CO prawda na studiach miałem co nie co na temat jego osiągnięć w dziedzinie zarządzania ale nigdy całych książek nie czytałem. Pan z którym rozmawiałem zachwalał pod niebiosa to stwierdziłem że zerknę. Minąłem właśnie połowę i tak w sumie nic tutaj specjalnego się nie dowiedziałem ale fajne w tej książce jest coś zupełnie niezwiązanego z tematem jaki porusza. Napisana w połowie ubiegłego wieku nie jest okraszona wszechobecną dzisiaj równością i poprawnością. U Druckera szef i dyrektor to zawsze facet, a sekretarka to sekretarka - w sensie kobieta. Jako wzory menadżerów podani sami faceci. W szpitalu lekarz to facet, kobieta jest pielęgniarką.
    Dziś o słabym pracowniku by pewnie napisali, że jest niekompetentny albo coś takiego. Drucker nazywa takich tępymi. Bardzo ciekawa odmiana od dzisiejszego sposobu pisania.
    Uniwersalne prawdy oczywiście ciągle aktualne ale samo podejście już raczej prehistoryczne.

Co do Wielkiej Degeneracji to chyba jeszcze swoich wrażeń nie opisałem. Książka napisana jakby koleś siedział mi w głowie więc nie mogę zrobić niczego innego jak gorąco polecić. Jest krótka (200s) i raczej skłania do przemyśleń niż wyczerpuje temat. Mi to wystarczyło. Przemyślałem trochę otaczający mnie świat pod kątem tego o czym pisze autor.

Do kolejki doszły mi dwie kolejne:

Młot i krzyż - o wikingach.
    Cena Nierówności. W jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości .

Dzihados and Jakub Bijan like this.
  10. cRe

cRe PRIDE FC
    Welterweight

Komentarze:
    6,565
    Zdobyte Lajki:
    5,558
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Wrocław
    Dzisiaj kurier mi przywiózł trzy książeczki. Wszystkie Nialla Fergusona. Koleś zdobył moje zaufanie po ostatnich trzech jego książkach więc postanowiłem poszerzyć nieco biblioteczkę.

Kolos - gospodarcza historia usa
    Imperium - gospodarcza historia GB
    Cywilizacja - gospodarcza historia cywilizacji zachodu 15/16 wiek do współczesności.

Na najbliższy czas nie mam żadnych planw jeżeli chodzi o książki chociaż przyznam, że 3za2 z wydawnictwa krytyka polityczna mnie nieco kusiło.

halibut likes this.
  11. cRe

cRe PRIDE FC
    Welterweight

Komentarze:
    6,565
    Zdobyte Lajki:
    5,558
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Wrocław
    Nikt tu nic nie pisze i zaraz wyłapię bana od któregoś z policyjnych za posty pod postami :p

Zacząłem Młot i Krzyż i spodobało mi się jedno zdanie które być może kogoś z Was zachęci. Brzmi ono tak :
    W sumie to dwa zdania ale wiadomo o co chodzi :)

kokaina likes this.
  12. bombel147

bombel147 BAMMA
    Welterweight

Komentarze:
    914
    Zdobyte Lajki:
    1,035
    Punkty:
    140
    Zaczynam "W imię allaha" Daniela Estulina. Na razie tylko prolog, bo zapierdol całodniowy, ale już po nim wiadome, że książka będzie mocna.

13. Dzihados

Dzihados UFC
    Lightweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,187
    Zdobyte Lajki:
    5,656
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    Miasto:
    Home Page:
    Z drżącą duszą sięgnąłem ponownie, po 25 (?) latach, po Niezwycieżonego Lema. Pamiętałem tylko, że bardzo mi się podobał. Z duszą drżącą bo dawno Lema nie czytałem, a pamiętałem, że niektóre dzieła czyta się trudno. Drżącą, bo sam niewiele ostatnio czytam, "nie mam czasu" się nie godzi kłamać, więc skomentuję: priorytety. Drżącą, bo hard sf pisane w 1964r mogło niekoniecznie dobrze się zestarzeć. W końcu drżącą, bo często dorosła weryfikacja dziecięcych wspomnień bywa brutalna.

Obawy moje okazały się zupełnie niepotrzebne, przeczytałem w dwa dni, z wołającymi dziećmi, żoną, piaskiem (a raczej żwirem) i podwodnymi kamieniami nawołującymi do ich wyłowienia. Naprawdę polecam, w powieści jest kilka konceptów bardzo ciekawych, czyta się - co mnie zaskoczyło - bardzo lekko.

Dziwię się, że Holywood tak rzadko po Lema sięga...

Nie chce spojlerować, ale jak ktoś niedawno czytał lub pamięta to chętnie podyskutuje :)

Shoocker, cruor, Lemur and 1 other person like this.
  14. halibut

halibut UFC
    Middleweight

Komentarze:
    13,931
    Zdobyte Lajki:
    8,149
    Punkty:
    290
    Miasto:
    Śląsk/Warszawa
    Pamiętacie fenomenalne i najlepsze dzieło o wyprawach krzyżowych? Mam na myśli mianowicie 3 tomowe "Dzieje Wypraw Krzyżowych" Stevena Runcimana.
    Otóż w księgarniach można dostać książkę "Krucjaty" Thomasa Asbridge. Oczywiście nie dorasta do pięt dziełu Runcimana, jednak na pewne rzeczy pozwala spojrzeć inaczej, oraz w wielu aspektach jak puzle, uzupełnia pewne wydarzenia. Asbridge zaplanował sobie pokazać krucjatę także z perspektywy muzułmanów. Niestety w praktyce i tak skupia się na chrześcijańskim spojrzeniu(większa ilość źródeł), lecz od czasów Nur Ad Dina poszerza aspekt świata muzułmańskiego. I tak jak Runciman szczegółowo opisuje wewnętrzne konflikty władców chrześcijańskich, którzy zawsze politycznie działali przeciwko sobie w celu zwiększenia swojej władzy, tak Asbridge opisuje także wewnętrzne konflikty władców muzułmańskich. I o ile autor "Dziejów..." skupia się np . tylko na spekcie militarnym zdobycia domininującej pozycji w świecie muzułmańskim przez Saladyna, tak Asbridge opisuje jego skomplikowane działania propagandowe, dyplomatyczne, polityczne które pozwoliły mu bez większego rozlewu krwi zapanować nad światem wyznawców Allaha.
    W nowszym dziele także jest kilka odbrązowień, np wg Runcimana Saladyn zawsze był honorowym wodzem który łagodnie obchodził się z pokonanymi(np nie zmasakrował chrześcijan po zdobyciu Jerozlolimy, tak jak zmasakrowano muzułmanów gdy w 1099 roku chrześcijanie zdobyli to miasto), lecz odkrył z listów, że Saladyn miał zamiar brutalnie rozprawić się z mieszkańcami miesta, jednak względy polityczne i szantaż go od tego powstrzymały.

"Krucjaty" polecam tym którzy do tej pory nie mieli styczności z tematem,a dzieło Runcimana jest dla nich za długie. Dla tych którzy zaznajomili się z Runcimanem, polecam jako uzupełnienie wiedzy, i nieco świeższe spojrzenie na kilka spektów tych wojen.

Jakub Bijan and cRe like this.
  15. Pat Bateman

Pat Bateman UFC
    Bantamweight

Komentarze:
    8,150
    Zdobyte Lajki:
    5,139
    Punkty:
    1,790
    Home Page:
    Silence | Shusaku Endo
    W sumie nie interesuje mnie taka tematyka, ale fakt, ze Scorsese wzial te ksiazke na tapete, pochlebne recenzje oraz bardzo przystepna cena sprawily, ze sie skusilem (cena zadecydowala :tongue:) i musze przyznac, ze nie zaluje. Ksiazka wciaga w swoj swiat praktycznie od pierwszych stron. Czlowiek zaczyna sie zastanawiac co sam by zrobil na miejscu glownych bohaterow. Warto. Bardzo ciekawa i wciagajaca pozycja.

Jakub Bijan likes this.
  16. Jakub Bijan

Jakub Bijan UFC
    Welterweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,769
    Zdobyte Lajki:
    14,187
    Punkty:
    4,792
    To z Endo mogę polecić powieśc "Samuraj" o japońskich chrześcijanach z początku XVII w. wysłanych w podróż do ojca świętego. Tytuł może nieco mylić, bo w zasadzie jest to powieść drogi, w której ów samuraj jest tylko pretekstem do rozważań nt. różnic w pojmowaniu świata przez ludzi wschodu/zachodu. Skądinąd książka oparta na prawdziwej historii, co tym bardziej zadziwia.

Pat Bateman likes this.
  17. Dzihados

Dzihados UFC
    Lightweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,187
    Zdobyte Lajki:
    5,656
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    Miasto:
    Home Page:
    https://archive.org/details/galaxymagazine&tab=collection

18. cruor

cruor M-1 Global
    Featherweight

Komentarze:
    3,615
    Zdobyte Lajki:
    2,699
    Punkty:
    790
    Coś Ty taki drżący przed lekturą Lema? Jego książki to petardy, bez znaczenia czy teraz czy kilkadziesiąt lat temu. Faktycznie rzadko jego książki są ekranizowane. Jankesi zrobili coś poza Solarisem?
    A gdyby jeszcze kurwie odkryli Zajdla? Jego książki są wg mnie bardziej "filmowe" od dzieł Lema. Taka Paradyzja od dawna mi się marzy na srebrnym ekranie.

Dzihados likes this.
  19. Dzihados

Dzihados UFC
    Lightweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,187
    Zdobyte Lajki:
    5,656
    Punkty:
    2,790
    Occupation:
    Miasto:
    Home Page:
    Napisałem czemu drżącą :) Co do Zajdla - musze sporo nadrobic. Moze to bylby kierunek, hmmm...

Z ekranizacji Lema ja kojarze tylko Solarisa.

20. cruor

cruor M-1 Global
    Featherweight

Komentarze:
    3,615
    Zdobyte Lajki:
    2,699
    Punkty:
    790
    ja jeszcze coś o pirxie i szpital przemienienia kojarzyłem(ale to było polskie).
    Ciocia wikipedia pomogła :)
    Lista ekranizacji (chronologicznie)
    Kongres koniecznie muszę nadrobić

Dzihados likes this.

Share This Page