Kosmos, astronomia itd. . .

opór powietrza... i gdy go brak


w ogóle super zrealizowana seria, można znaleźć na peb.pl ( Człowiek i wszechświat / Human Universe (Season 1) (2014) *HDTV* ) lub polować na powtórki
 
a pamiętacie całkowite zaćmienie? Kiedy to było w 99?
Nie wiem czy to to ale pamiętam jakieś zaćmienie za dzieciaka. Stałem wtedy u babci przed domem. Swoją drogą to śmieszne, że nie pamiętam co robiłem 2 miesiące temu a pamiętam takie coś. Charakterystyczne rzeczy wbijają się w pamięć. Dzisiaj też mogłem wyjść ale nie miałem żadnej szybki to pierdoliłem to. Ale na dworze jakoś ciemniej się zrobiło przez chwilę;p
 
podniecacie się tym zaćmieniem jak pijany kefirem
Tzn. ? Pijany się z tego cieszy czy przeciwnie? Za mało pije by wiedzieć chyba :D

Tu raczej dobre wspomnienia widzę u ludzi z tym związane...A zdarza się to dużo rzadziej niż np. walka roku, a jednak wielu się nią i innymi też w ciągu roku jara :D
 
Co Ty robisz w tym temacie jak to po prostu bzdury :-D Bez złośliwości :-)

Pare razy spity byłem, ale kefiru nigdy w życiu nie piłem. Chyba bym się zrzygał jakbym miał to wypić na kacu. Ja słyszałem, że woda z cukrem na odtrucie ;-)
 
rano jak jesteś jeszcze spity to kefirek podstawa : D wspomnienia z zaćmieniem słońca żeby mieć to trzeba niezłej bani : D bzdury i tyle
Zaćmienia są rzadkie i ciekawe pod wieloma względami. Bitwy były przerywane podczas zaćmień, bo bano się, że to gniew boży :)
A zaćmienie z bodajże 99 dla mnie jako 13 latka było fajnym i niecodziennym przeżyciem. Pełne zaćmienia Słońca, kiedy w dzień widać gwiazdy, to już na pewno są ciekawe, a astronomowie mają świetną okazję do obserwacji korony Słońca.

Choć nasza gwiazda jest ponad 400 razy dalej niż Księżyc, jest dokładnie proporcjonalnie większa i ziemski obserwator widzi oba ciała w takiej samej wielkości. Niezły przypadek, co? (A może to nie przypadek?)
 
Dla wszechświata to faktycznie może nic i bzdura, ale dla iskierki jaką jest ludzkość w ogniu całej historii wszechżycia to jednak zawsze było rzadkie przeżycie/wydarzenie :-)
 
Ja w gimnazjum miałem względnie spory nacisk na fizykę, mielismy szkolny konkurs astronomiczny organizowany raz w roku i pamiętam jak któregoś pięknego dnia przerwane byly zajęcia, żeby każdy uczen mógł zobaczyć przez teleskop wenus przechodzącą na tarczy słońca :) było to jakoś w latach 2012-2015
 
:heart: http://www.eso.org/public/images/viewall/

potw1150a.jpg


eso1403d.jpg


eso0736c.jpg
 
Czyli jednak wychodzi na to, ze to raczej nie dziala, a jezeli dziala to nie wiadomo jak, a nawet jesli to pominiemy to jest to na tak wczesnym etapie ze nie ma zastosowan praktycznych. Szkoda...
 
NASA poinformowała o odkryciu pierwszej planety, która znajduje się w „strefie mieszkalnej” i krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Misja Kepler potwierdziła istnienie planety o nazwie Kepler-452b, która jest „starszym i większym kuzynem” Ziemi.


Kepler-452b ma o 60 proc. większą średnicę niż Ziemia i znajduje się ok. 1,4 tys. lat świetlnych od naszej planety. Naukowcy odkryli, że „starszy kuzyn” Ziemi ma skalistą budowę, a na planecie znajduje się woda lub „inna ciecz”. Planeta, na której może istnieć życie krąży też wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Planeta Kepler-452b swoją gwiazdę okrąża w ciągu 385 dni ziemskich dni. Ze wstępnych obliczeń wynika, że istnieje od co najmniej sześciu miliardów lat, co oznacza, że jest starsza od Układu Słonecznego.

– Choć znajduje się nieco dalej od swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca, to gwiazda ta jest jaśniejsza, co sprawia, że planeta otrzymuje tyle samo energii co Ziemia. Światło tej gwiazdy jest też bardzo podobne do światła, jakie dociera na Ziemię ze Słońca – wyjaśnia Jon Jenkins, badacz zaangażowany w misję Kepler. – Od dziś Ziemia będzie trochę mniej samotna – dodaje.

W oficjalnym komunikacie NASA pisze o planecie Kepler-452b, że jest „starszym kuzynem Ziemi”. Naukowcy podkreślają również, że jedno z najważniejszych odkryć astronomicznych ostatnich dziesięcioleci.

Więcej po angielsku:
http://www.iflscience.com/say-hello-earth-20-historic-kepler-discovery-suggests-we-are-not-alone
 
Zainteresowanym tematem polecam wszystkie ksiazki Michio Kaku...mistrzowsko potrafi przekazywac 'kwantowe' informacje, ludzkim jezykiem.
"Wizje"
"Fizyka rzeczy niemozliwych"
"Hiperprzestrzen"
Tyle pamietam:)
 
Back
Top