1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Kosmos, astronomia itd. . .

Discussion in 'Cohones' started by zoom, Jan 3, 2015.

1. zoom

zoom PRIDE FC
    Middleweight

Komentarze:
    6,898
    Zdobyte Lajki:
    2,034
    Punkty:
    1,190
    Jest na forum masa różnych tematów nie związanych z mma, więc ciekaw jestem czy ten się przyjmie. . .

Jesteś fanem "nocnego nieba", wychodzisz popatrzeć na deszcz meteorytów, czy koniunkcję jowisza z księżycem, zastanawiasz się czy białe dziury istnieją, bądź dlaczego nie natknęliśmy się na życie gdzieś we wszechświecie? Ten temat jest dla Ciebie.

Zapraszam do dyskusji :)

2. Fresh

Fresh UFC
    Lightweight

Komentarze:
    9,010
    Zdobyte Lajki:
    3,968
    Punkty:
    1,190
    Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku patrzę na jakąś gwiazdę? :)

3. Orest

Orest UFC
    Middleweight

Komentarze:
    13,782
    Zdobyte Lajki:
    16,227
    Punkty:
    1,190
    Będę odwiedzał regularnie, mam nadzieję, że ktoś zapoczątkuje ciekawą dyskusję. Bardzo dobry pomysł.

4. Batman

Batman ONE FC
    Bantamweight

Komentarze:
    2,293
    Zdobyte Lajki:
    139
    Punkty:
    1,190
    Lubię w letnie wieczory/nocy usiąść sobie z kimś na zewnątrz, wypić piwko i popatrzeć na niebo. Na tym moja przygoda z astronomią się kończy. Choć pewnie gdybym miał lunetę (?) to bym sobie często przez nią patrzył.

5. cRe

cRe PRIDE FC
    Lightweight

Komentarze:
    6,234
    Zdobyte Lajki:
    4,811
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Wrocław
    Jak byłem mały miałem teleskop i lubiłem sobie popatrzeć np na księżyc bo było go widać bardzo wyraźnie i był duży (nie pamiętam jakie powiększenie). Miałem niezłą frajdę z tego. Szkoda że już go nie mam :/ Nie wiem co się z nim stało nawet.

6. zoom

zoom PRIDE FC
    Middleweight

Komentarze:
    6,898
    Zdobyte Lajki:
    2,034
    Punkty:
    1,190
    Paradoks Olbersa, nie ma chyba jakieś jednej właściwej odpowiedzi na ten temat. Gdybym ja miał jakoś odpowiedzić to kombinowałbym z tym, że światło ma skończoną prędkość, więc odległych gwiazd możemy nie widzieć (jeszcze do nas nie dotarło) i będzie ono względnie słabe, nie wiem czy ma tutaj znaczenie atmosfera- chociaż dzięki niej niebo widzimy jako niebieskie. No i będąc na orbicie, w kosmosie też jest czarno, więc czemu na ziemi ma nie być :D
    Też liczę, że temat się rozkręci :)
    Ja nie miałem, ale może sobie kiedyś kupie jakieś porządne cacko ;)

7. Batman

Batman ONE FC
    Bantamweight

Komentarze:
    2,293
    Zdobyte Lajki:
    139
    Punkty:
    1,190
    @zoom skoro się tym interesujesz, to powiedz mi czy w końcu znaleźli kiedyś jakichś kosmitów, czy nie? Nigdy się tym nie interesowałem, ale temat dość ciekawy. Chodzi mi o to, czy znaleźli jakieś namacalne dowody na to, że kogoś takiego znaleźli. Nie chodzi mi o kręgi, bo kiedyś widziałem w TV i to ludzie je robią zwykłą deską

8. Fresh

Fresh UFC
    Lightweight

Komentarze:
    9,010
    Zdobyte Lajki:
    3,968
    Punkty:
    1,190
    uwierz mi że nawet jesli sie nie interesujesz to slyszalbys jakby znalezli, to bylby news na tapecie wszystkich gazet, portali, wiadomosci w TV

9. Arlovski

Arlovski UFC
    Light Heavyweight

Komentarze:
    16,927
    Zdobyte Lajki:
    13,438
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Bobrujsk
    Home Page:
    Ja jestem tak stary, że pamiętam czasy gdy Pluton był planetą:)

Charles Bronson and Karateka@ like this.
  10. Batman

Batman ONE FC
    Bantamweight

Komentarze:
    2,293
    Zdobyte Lajki:
    139
    Punkty:
    1,190
    Fresh, takie wiadomości omijam, nigdy na to nie klikam. :)

11. zoom

zoom PRIDE FC
    Middleweight

Komentarze:
    6,898
    Zdobyte Lajki:
    2,034
    Punkty:
    1,190
    @Batman nie wiem, oficjalnie nie, gdzieś czytałem o jakiś mikrobach na planetodzie (chociaż też nie wiadomo czy to nie "zanieczyszczenia" naszego sprzętu). Chociaż tobie pewnie chodziło o coś bardziej rozwiniętego.
    Kiedyś przeprowadzili chyba amerykanie jakieś badanie, w których wyslałi bakterie w kosmos, czy jakieś jednokomórkowce, które były w stanie przeżyć. Ogólnie na ziemi też można odnaleść organizmy żyjące w skrajnie nieodpowiednich warunkach z naszego punktu widzenia, dlatego też wg. mnie nie ma szans na nie istnienie życia poza naszą planetą, inna sprawa to co to są za stworzenia. Ogólnie też zastanawiające może być to, jak moga rozwinąć się byty inteligentne, np. dinozaury żyły na ziemi według szacowań przez miliony lat, jednak nie rozwineły się w stworzenia inteligentnte jak homo sapiens :P

12. Batman

Batman ONE FC
    Bantamweight

Komentarze:
    2,293
    Zdobyte Lajki:
    139
    Punkty:
    1,190
    Ja też wierzę, że na innych planetach jest jakieś życie, choć pewnie gdybyśmy zobaczyli te istoty bylibyśmy mocno zdziwieni, bo nie tak wyobraża się "UFO"

MegasamoaN likes this.
  13. Sedno

Sedno ONE FC
    Flyweight

Komentarze:
    2,243
    Zdobyte Lajki:
    1,306
    Punkty:
    490
    Według mnie życie poza ziemskie istnieje.
    Pomyślcie ile jest galaktyk, napewno w któreś z nich znajduje się planeta, na której jest jakieś życie.
    Tylko niestety wątpię aby kiedyś ludzkości rozwinęła się na tyle by opuścić naszą galaktykę, bądź nawet układ słoneczny.

14. Batman

Batman ONE FC
    Bantamweight

Komentarze:
    2,293
    Zdobyte Lajki:
    139
    Punkty:
    1,190
    Kiedyś nikt nie pomyślał, że będziemy latać wielkimi maszynami, nie wspominając o wylocie w kosmos. Z pewnością przyjdzie taki dzień, że człowiek wyleci i poza ten układ.

15. Orest

Orest UFC
    Middleweight

Komentarze:
    13,782
    Zdobyte Lajki:
    16,227
    Punkty:
    1,190
    Jeżeli teorie Einsteina są prawdziwe, to zakładając, że kiedyś w bardzooooo dalekiej przyszłości będziemy się poruszać z prędkością bliską 300k km/s to i tak daleko nie dolecimy dajmy na to w te 80 lat. Jedynym rozwiązaniem będą rzekome tunele czasoprzestrzenne, jeśli w ogóle istnieją i jeśli istnieje chociaż teoretyczna możliwość z ich skorzystania.

16. zoom

zoom PRIDE FC
    Middleweight

Komentarze:
    6,898
    Zdobyte Lajki:
    2,034
    Punkty:
    1,190
    W samej Drodze Mlecznej są miliony gwiazd i jeszcze więcej planet, dlatego nawet ze statystycznego punktu widzenia, gdzieś te życie musiało się poza Ziemią rozwinąć .
    Bedzie musiała o ile będzie chciała przetrwać. . . wg. mnie kiedyś to nastapi. Co do układu słonecznego, to mamy sonde, która go rok, czy 2 lata temu opuściła.

17. DaimonFrey

DaimonFrey BAMMA
    Welterweight

Komentarze:
    895
    Zdobyte Lajki:
    463
    Punkty:
    140
    Wszechświat jest skończony w czasie (tzn. miał początek, około 13,8 mld lat temu) i nieustannie się rozszerza, przez co światło z odleglejszych miejsc przechodzi w podczerwień, której nie widzimy. Teleskop Hubble'a jest w stanie dojrzeć niemal najstarsze światło tylko dzięki temu, że robi zdjęcia w podczerwieni.

Prawdopodobieństwo, że życie w innym miejscu we Wszechświecie nie istnieje jest tak małe (ze względu na ogrom Wszechświata), że w praktyce można mówić o pewności: tak, Ziemia to nie jedyne miejsce, gdzie istnieje/istniało życie. Czy istnieje życie samoświadome jak my? Tu już nie da się nic stwierdzić, choć pewnie tak. Tylko że nawet jeśli to i tak szanse, że uda nam się na siebie natrafić są niewielkie (ponownie, Wszechświat jest ogromny). Być może życie istnieje w oceanach na Europie (księżycu Jowisza), które znajdują się kilka kilometrów pod pokrywą lodową. Są już prowadzone prace nad tym, żeby za kilkadziesiąt lat wysłać tam roboty.

@zoom setki miliardów gwiazd.

18. nicos

nicos ONE FC
    Heavyweight

Komentarze:
    2,580
    Zdobyte Lajki:
    1,429
    Punkty:
    1,190
    Miasto:
    Zielona Góra
    Stworzenia inteligentne są przereklamowane, Są warościowe z naszego punktu widzenia (co zresztą całkiem zrozumiałe). W perspektywie całego wszechswiata warościowe moga być istoty krzemowe lub innego trodzaju komórki, które pełnią większą rolę w rozszerzaniu się wszechświata niż człowiek:)

19. DaimonFrey

DaimonFrey BAMMA
    Welterweight

Komentarze:
    895
    Zdobyte Lajki:
    463
    Punkty:
    140
    A co oznacza ogrom Wszechświata?

Powyżej jest lot przez maleńki fragment kosmosu, każda kropka i plama to galaktyka, każda w rzeczywistości zawiera setki miliardów gwiazd. Na animacji jest 400 000 galaktyk, co wygląda już całkiem okazale. W rzeczywistości w naszym Wszechświecie istnieje ponad 350 miliardów dużych galaktyk (350 000 000 000 vs 400 000 na animacji) i ponad 3,5 biliona mniejszych (zawierających oczywiście mimo wszystko miliardy gwiazd) (3 500 000 000 000 vs 400 000 na animacji). To ponad 30 tryliardów gwiazd (30 000 000 000 000 000 000 000), z których ogromna większość a niektórzy szacują, że niemal wszystkie mają własne układy planetarne. Nie ma i być może nigdy nie będzie na to dowodów, ale istnieją przesłanki by sądzić, że nasz Wszechświat jest tylko jednym z wielu, najprawdopodobniej jednym z nieskończenie wielu. Uwielbiam zdawać sobie sprawę jak to wszystko jest potężne, przeogromne w sposób absolutnie niepojęty inaczej niż w postaci matematycznego modelu, bo przecież takich liczb nikt nie jest w stanie sobie nawet w szczątkowy sposób wyobrazić. Światło obiegnie Ziemię wzdłuż równika prawie 8 razy w ciągu sekundy, więc możemy śmiało stwierdzić, że zapierdala jak pojebane. Mimo to ze Słońca dociera na Ziemię po ośmiu minutach, na Pluton dotrze po ponad 5 godzinach a do granicy układu słonecznego (miejsca w którym grawitacja Słońca przestaje oddziaływać na inne obiekty) dotrze po ponad roku. Do najbliższej nam (poza Słońcem) gwiazdy, Proxima Centauri, światło ze Słońca dotrze po ponad 4 latach. Na przejście linią prostą przez średnicę widzialnego przez nas wszechświata potrzebuje 92 miliardy lat. Różnica między skalą z jaką codziennie się zmagamy a tą kosmiczną, której częścią przecież jesteśmy, jest po prostu niewyobrażalna.

straszny_raptor likes this.
  20. Born2kill

Born2kill UFC
    Heavyweight

Komentarze:
    19,860
    Zdobyte Lajki:
    1,880
    Punkty:
    1,790
    Ja zawsze miałem słabość do astronomii. Nigdy jej nie zgłębiałem jednak za bardzo poza programy Discovery, zwłaszcza Science. Lubię jednak te wszystkie o tym jak działa wszechświat, jakie podobne planety do Ziemi funkcjonują bliżej lub dalej.

Co do życia, też jestem przekonany, że gdzieś jest. Tylko ,ze może nie być nam to dodane odnaleźć/odkryć. No i myślę, że mocno przeceniamy swoje istnieje na planecie. Jesteśmy tu krótko, możemy zbadać niewiele miejsc wciąż, a i jedynie sugerować się tym czy dana planeta mogła być zamieszkana bądź może być zamieszkana w przyszłości. Temat rzeka, ale ze względu na swą nieskończoność zawsze będzie mnie ciekawił.

Share This Page