1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Góry - rekreacja, turystyka, wspinaczka

Discussion in 'Rocks Trening' started by Matszo92, Jul 2, 2017.

1. Matszo92

Matszo92 Fighter

Komentarze:
    5,932
    Zdobyte Lajki:
    8,680
    Punkty:
    290
    Ty ale przecież to właśnie ja będę takim niedzielnym turysta

2. VoRaNeK

VoRaNeK Jakub Chrzciciel Cohones

Komentarze:
    17,961
    Zdobyte Lajki:
    18,576
    Punkty:
    3,192
    Miasto:
    Krosno
    Każdy tak zaczynał. Tylko jedni chodzą teraz wyżej, a inni wciąż tam gdzie na początku. Przekonasz się na co będziesz mógł sobie pozwolić

3. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    Tak, tak @kaczka41 - gdybyście mieli jakieś pytanka co do Taterek zarówno Polskich jak i Słowackich to będę starał się odpowiedzieć i pomóc.

Dossier: szlakowo bardzo dużooo, pozaszlakowo też ;-) 12/14 z Wielkiej Korony Tatr (a tylko 3 dostępne szlakowo - Rysy, Sławkowski Szczyt i Krywań), brakuje mi Bradavicy (Staroleśny), no i Pysny Szczyt (Durny).

4. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    IMG_20170715_100156.jpg IMG_20170715_070200.jpg

Z ubiegłej niedzieli - Mont Blanc :-)

Drzewo, Bambosze, lwzz and 11 others like this.
  5. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    Jest długa, ale praktycznie cała ubezpieczona... jest też szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem ze sławną"maszynką do mięsa" i galeryjką. Generalnie szlak dużooo krótszy niż Orla, ale cały czas idziesz ostro pod górę, często w ekspozycji bez sztucznych ułatwień. Na Orlej trawersujesz grań z jednej strony na drugą... ket i klamer nie brakuje ;-) Na "Chłopku" miałem niezbyt miłą przygodę w zimowych warunkach dwa lata temu, na szczęście obyło się bez interwencji TOPR i znając topo tego miejsca zeszliśmy z moim ziomem na słowacką stronę dziką ścieżką, schodząc na polską pewnie już bym nie pisał tutaj.

6. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    Widoczek z podejścia z Tete Rousse do Goutiera (grzędą wzdłuż Grand Colouir - żleb spadających kamieni). IMG_20170715_061203.jpg

lwzz, panpan, Scurvol and 5 others like this.
  7. rash

rash Shark Fights
    Welterweight

Komentarze:
    1,245
    Zdobyte Lajki:
    1,293
    Punkty:
    290
    @Tjo to ja mam pytanie jeśli chodzi o słowackie Tatry, można nawet w środku sezonu bez rezerwacji znaleźć miejsce w tamtejszych schroniskach choćby na ziemi? Czy lepiej w jakiś sposób zaklepywać?

Tjo likes this.
  8. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    Zawsze lepiej rezerwować! W Zbójnickiej Chacie i Teryeho Chacie jeżeli nie ma wolnych pokojów to na pewno jest opcja gleby, jeśli są pokoje to będą dawać Ci pokój. Musisz się liczyć, że cenowo drożej niż w PL - chociażby z tak prozaicznego względu, że schroniska słowackie są wysoko, towary są wnoszone na plecach, śmieci znoszone (nie ma koszy, także swoje śmieci zabierasz ze sobą), a nie tak jak w PL wszystko jest wwożone przez pojazdy, a ceny i tak dopierdalajo ;-) W Chacie Pod Rysami znajomych przenocowali bez rezerwacji, podobnie jest w Chacie pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (Gorąco polecam! Super obsługa, klimat i mega żarcie, spanie awaryjne na materacach, chyba najlepsze słowackie schronisko). Przy Popradzkim Stawie i Sliezsky Dom to duże hotele, więc nie masz się co obawiać, że nie będzie miejsc. W Schronisku Ziarskim nie nocowałem, w pobliżu jest lepsza opcja w plenerze, o tym niżej. Ale tak jak pisałem na początku najlepiej zadzwoń sobie.

My z reguły ogarniamy wypad w ten sposób, że o 2-3 w nocy ruszamy ze Śląska, na miejscu jesteśmy 5-6 rano i ruszamy w góry. Robimy planowaną trasę, szczyt i popołudniu wracamy już do PL.

Zdarzyło się, że nocowaliśmy, ale był to przeważnie plener (w Zbójnickiej na przykład za podłogę krzyknęli taką zaporową cenę, że podjęliśmy decyzję o noclegu pod chmurką).

Jeżeli uderzasz w słowackie Tatry Zachodnie dobrą opcją jest koliba - drewniana chata w dolinkach (nocleg za free) - zaraz przy szlaku. Jeżeli okolice Rohaczy, Otargańców, naszego Starorobociańskiego to podeślę Ci info co i jak, mapkę, gdzie się znajduje. Naprawdę fajny wariant - ryglowana od środka, miejsca do spania, miejsce do biwakowania, na ognisko, drewno, wychodek.

Inny wariant to nocleg w kwaterze na Słowacji. Polecam Nową Leśną - tańsze kwatery i więcej wolnych miejsc niż w Smokowcu. Nocleg w komfortowym pokoju z łazienką ogarniesz do 10 Euro / osobę. Kupujesz sobie bilet tygodniowy na elektriczkę. Wstajesz przed 5 rano, po 5 masz kolejkę do Smokowca czy Szczyrbskiego i 5.30 jesteś już na szlaku! Ogarniasz co chcesz, a popołudniu szamasz już obiad i wracasz kulturalnie na kwaterkę. W miejscowości 2 sklepy, knajpa (centrum życia) prowadzona przez Cyganów, bezpiecznie :-) napijesz się dobrego piwka, skorzystasz z WiFi, obejrzysz mecz słowackiej ekstraklasy z miejscowymi, jak będziesz sam to przy barze będą Ci też proponować Panie ;-) Jak będziesz zainteresowany to napiszę Ci jak korzystać najlepiej z elektriczki, gdzie znajdziesz rozkłady, połączenia, również ogarnięte z komunikacją autobusową (SAD).

rash and Matszo92 like this.
  9. Matszo92

Matszo92 Fighter

Komentarze:
    5,932
    Zdobyte Lajki:
    8,680
    Punkty:
    290
    [:penn:QUOTE="Tjo, post: 1763532, member: 194"]Zawsze lepiej rezerwować! W Zbójnickiej Chacie i Teryeho Chacie jeżeli nie ma wolnych pokojów to na pewno jest opcja gleby, jeśli są pokoje to będą dawać Ci pokój. Musisz się liczyć, że cenowo drożej niż w PL - chociażby z tak prozaicznego względu, że schroniska słowackie są wysoko, towary są wnoszone na plecach, śmieci znoszone (nie ma koszy, także swoje śmieci zabierasz ze sobą), a nie tak jak w PL wszystko jest wwożone przez pojazdy, a ceny i tak dopierdalajo ;-) W Chacie Pod Rysami znajomych przenocowali bez rezerwacji, podobnie jest w Chacie pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (Gorąco polecam! Super obsługa, klimat i mega żarcie, spanie awaryjne na materacach, chyba najlepsze słowackie schronisko). Przy Popradzkim Stawie i Sliezsky Dom to duże hotele, więc nie masz się co obawiać, że nie będzie miejsc. W Schronisku Ziarskim nie nocowałem, w pobliżu jest lepsza opcja w plenerze, o tym niżej. Ale tak jak pisałem na początku najlepiej zadzwoń sobie.

My z reguły ogarniamy wypad w ten sposób, że o 2-3 w nocy ruszamy ze Śląska, na miejscu jesteśmy 5-6 rano i ruszamy w góry. Robimy planowaną trasę, szczyt i popołudniu wracamy już do PL.

Zdarzyło się, że nocowaliśmy, ale był to przeważnie plener (w Zbójnickiej na przykład za podłogę krzyknęli taką zaporową cenę, że podjęliśmy decyzję o noclegu pod chmurką).

Jeżeli uderzasz w słowackie Tatry Zachodnie dobrą opcją jest koliba - drewniana chata w dolinkach (nocleg za free) - zaraz przy szlaku. Jeżeli okolice Rohaczy, Otargańców, naszego Starorobociańskiego to podeślę Ci info co i jak, mapkę, gdzie się znajduje. Naprawdę fajny wariant - ryglowana od środka, miejsca do spania, miejsce do biwakowania, na ognisko, drewno, wychodek.

Inny wariant to nocleg w kwaterze na Słowacji. Polecam Nową Leśną - tańsze kwatery i więcej wolnych miejsc niż w Smokowcu. Nocleg w komfortowym pokoju z łazienką ogarniesz do 10 Euro / osobę. Kupujesz sobie bilet tygodniowy na elektriczkę. Wstajesz przed 5 rano, po 5 masz kolejkę do Smokowca czy Szczyrbskiego i 5.30 jesteś już na szlaku! Ogarniasz co chcesz, a popołudniu szamasz już obiad i wracasz kulturalnie na kwaterkę. W miejscowości 2 sklepy, knajpa (centrum życia) prowadzona przez Cyganów, bezpiecznie :-) napijesz się dobrego piwka, skorzystasz z WiFi, obejrzysz mecz słowackiej ekstraklasy z miejscowymi, jak będziesz sam to przy barze będą Ci też proponować Panie ;-) Jak będziesz zainteresowany to napiszę Ci jak korzystać najlepiej z elektriczki, gdzie znajdziesz rozkłady, połączenia, również ogarnięte z komunikacją autobusową (SAD).[/QUOTE]

10. dawidbebe

dawidbebe Jungle Fight
    Light Heavyweight

Komentarze:
    398
    Zdobyte Lajki:
    219
    Punkty:
    40
    Szanuję :penn: Miałem okazję jechać rok temu w sierpniu ale nie czułem się jeszcze na siłach. Jak wrażenia ?

Tjo likes this.
  11. VoRaNeK

VoRaNeK Jakub Chrzciciel Cohones

Komentarze:
    17,961
    Zdobyte Lajki:
    18,576
    Punkty:
    3,192
    Miasto:
    Krosno
    Ile trwało wejście?
    Trudna góra do zdobycia?
    Ile trzeba wyłożyć kasy by zdobyć najwyższy szczyt Europy?

Tjo likes this.
  12. rash

rash Shark Fights
    Welterweight

Komentarze:
    1,245
    Zdobyte Lajki:
    1,293
    Punkty:
    290
    @Tjo po polsku nie ma problemu dogadać się telefonicznie/mailowo/na miejscu? Bo choć wszyscy mówią, że czeski/słowacki to proste języki to jak zaczynają szybko gadać to za cholerę nie rozumiem.

Tjo likes this.
  13. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    @dawidbebe @VoRaNeK - Moim zdaniem Blanc jako góra jakoś specjalnie trudna technicznie nie jest. Krajobrazy wspaniałe, tak samo jak droga na szczyt przez 3 schroniska - Nid d'Aigle (Gniazdo Orłów), Tete Rousse oraz Goutier. Szlak jest naprawdę urozmaicony, ale i długi i sporo przewyższenia się robi.

Startuje się w mieścinie Les Houches, najpierw klasycznie idzie się leśną ścieżką mija Barrack de Forrestiere, potem linia kosówki i dalej przez Mont Lachat wzdłuż linii kolejki dochodzi się do Nid d'Aigle. A więc rozpoczyna się od ciężkiej pracy pod górę z plecakiem wypełnionym szpejem i liną. Do Tete Rousse jak po schodach szlak pnie się w górę, wyjście na wypłaszczenie i znowu w górę ostrooo - nazwaliśmy ten fragment małą Świnicą - bo z tego wypłaszczenia wygląda i daje się poczuć jak Świnica z przełęczy Liliowe ;-) Na miejscu w Tete Rousse jesteśmy już na ok. 3100. Potem czeka przejście przez słynny Żleb Spadających Kamieni (Rolling Stones), czasem kamienie mają wielkość lodówek i TV ;-) Po przejściu Grand Couloir ostre pierdolnięcie na 3800 ;-) tutaj idzie się grzędą wzdłuż Grand Couloir'u macie już jakieś tam elementy wspinaczki, jest kontakt ze skałą, ale w miejscach czułych szlak ubezpieczony stalową ferratą. Schronisko Gouter jest już na lodowcu, więc obowiązkowo sprzęt zimowy. Z Goutiera kilka wzniesień na kopule szczytowej i wierzchołek

Najgorsze jest to, że tutaj z resztą jak w każdych wysokich górach sukces wyprawy generuje przede wszystkim pogoda, wiatr! i już powyżej 3000 m npm tlen - ludzie różnie reagują - znam przypadki gdzie na tej wysokości zaczynała się choroba wysokogórska. Także trzeba liczyć się z tym, że można przejechać 1400 km i nie zdobyć szczytu... W przeciwieństwie do Tatr - w Tatry blisko, małe koszty, w razie "dupówy" zmieniasz scenariusz, wariant, idziesz na browar do schronu lub wracasz na kwaterę czy do domu. Tam w Alpach przy polskich realiach to każda niespodzianka, zmiana planu to kolejne jakieś tam koszta.

Gwoli ścisłości my zawróciliśmy 300 m przed szczytem! Warun był igła - słoneczko, brak mgły, ale wiatr powyżej 130 km/h zatrzymał nas na grani przed samym wierzchołkiem!!! Wszyscy zawracali, wiatr ściągał ludzi, kładł na glebę. Ci którzy zaryzykowali i weszli, nie mogli zejść (tam przed szczytem jest taki rozrywkowy odcinek na ostrzu grani), helikopter kursował w tę i z powrotem.

- Ile trwało wejście?

Do Les Houches we Francji zajechaliśmy po całonocnej jeździe z PL na 13.00 w piątek, szybki przepak i zakupki w Carrefour i już o 14.00 wyruszyliśmy z 1000 m n.p.m. - z ciężkimi plecakami ze szpejem, sprzętem zimowym, śpiworami. Idąc spokojnie z przerwami w Tete Rousse na 3100 m n.p.m. byliśmy ok. 19.00. W sobotę o 3 rano wstaliśmy i ok. 4.00 przypuściliśmy atak szczytowy. Tego samego dnia o 18.00 byliśmy już na dole na parkingu przy samochodzie. Rozbiliśmy namiot na dziko i w niedziele rano o 6 już byliśmy w drodze do PL. Także na dobrą sprawę zajęło nam niecałe 2 dni :-) Musiałem być w poniedziałek w robocie :-)

- Trudna góra do zdobycia?

Jak pisałem wyżej poza nikomu niepotrzebną ciężką robotą do zrobienie, to nie ;-)

- Ile trzeba wyłożyć kasy by zdobyć najwyższy szczyt Europy?

Koszty paliwa - auto lub przelotu i dojazdu busikiem z Genewy do Les Houches. Nocleg w schronisku Tete Rousse (podłoga) to 25 Euro jeśli masz Alpenverein (ja akurat mam), normalnie ok. 60 Euro. Piwo w schronisku ok. 6 Euro / 0,33 l. Spożywki nie brałem, miałem ze sobą szturm żarcie.

Możesz sobie ułatwić sprawę i wjechać kolejką z Les Houches - Les Trabets do 1. schroniska Nid d'Aigle - najpierw gondolka + potem kolejka wąskotorowa, to koszt ok. 32 Euro.

@rash - nigdy nie miałem problemu żeby się dogadać. Spokojnie.

Masta, kapusta, VoRaNeK and 1 other person like this.
  14. Matszo92

Matszo92 Fighter

Komentarze:
    5,932
    Zdobyte Lajki:
    8,680
    Punkty:
    290
    A ja sie kura na Barania Gore nie moge wybrać...

Tjo likes this.
  15. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    Swoją drogą kiedyś można byłoby zorganizować wyrypę Cohones gdzieś w Beskidach... Hehehe @defthomas

16. Matszo92

Matszo92 Fighter

Komentarze:
    5,932
    Zdobyte Lajki:
    8,680
    Punkty:
    290
    kapusta and Tjo like this.
  17. Anonymous

Anonymous Guest

Komentarze:
    36,403
    Zdobyte Lajki:
    28,992
    Punkty:
    3,190
    Tjo likes this.
  18. Tjo

Tjo Moderator Cohones

Komentarze:
    2,755
    Zdobyte Lajki:
    1,514
    Punkty:
    1,790
    Miasto:
    Niewolnicze Południe
    Przyszuramy do Ciebie, wyrypę wybrzeżem się zrobi :-)

19. Matszo92

Matszo92 Fighter

Komentarze:
    5,932
    Zdobyte Lajki:
    8,680
    Punkty:
    290
    Wiem, ale 5 osób można oznaczyć i nie wiedziałem kogo by tu wpisać

20. kapusta

kapusta Maximum FC
    Light Heavyweight

Komentarze:
    1,687
    Zdobyte Lajki:
    1,851
    Punkty:
    1,190
    Ja mam teraz ciezki okres i dopiero od września się rozluźni. Kończe stara pracę a już zacząłem nową, w nowej jesień to nawiększy zapierdol więc najwczesniej po swiętach jakieś wyprawy planuję, chyba ze weekendowo ale to i tak raczej koniec września. Ale góry to jest to czego mi trzeba.

Tjo likes this.

Share This Page