1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Podwieszony Co na to Temida? Wolański vs. Torres

Discussion in 'Newsy MMARocks.pl' started by jakub-madej, Jun 11, 2018.

 1. Jakub Madej

  Jakub Madej Moderator Cohones

  Dołączył:
  Jul 12, 2016
  Komentarze:
  938
  Zdobyte Lajki:
  3,245
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
  Co na to Temida? Wolański vs. Torres

  [​IMG]

  Mityczna bogini Temida czuwa nad sprawiedliwością. Ma przewiązane oczy, co pozwala jej być bezstronną, waga pomaga roztropnie podejmować decyzje, a miecz strzeże porządku. Zaniepokojona głosami środowiska sympatyków sportów walki po gali KSW 44, mówiące o kontrowersyjnym wyniku pojedynku między Filipem Wolańskim a Danielem Torresem, kolejny raz postanowiła zwołać komisję ekspertów, aby oceniła pracę sędziów: Grzegorza Kloca, Leszka Pawlęgi i Łukasza Porębskiego, którzy przekazali opinii publicznej poniższy werdykt.

  [​IMG]

  Jakub Madej  Runda 1
  Obaj zawodnicy bardzo aktywnie zaczęli pojedynek, co zapowiadało od pierwszych sekund naprawdę wyrównany pojedynek. Torres od początku zaczął narzucać swoje tempo, atakował odważnie mocnymi sierpami, było latające kolano. Wolański co prawda przez cały spychał rywala pod siatkę, jednak to Brazylijczyk sprawiał wrażenie aktywniejszego i częściej trafiającego zawodnika. "Wolan" świetnie radził sobie z ustawianiem Torresa, ten jednak z kolei doskonale radził sobie z kontrami. Dopiero po dwóch lub trzech minutach Polak zaczął powracać do starcia i wtedy też było widać odzyskiwanie przez niego kontroli.
  Niezwykle wyrównane starcie ze strony obu zawodników. Stójka co prawda na równo - zarówno Torres i Wolański mieli swoje momenty, w których swoimi ciosami odrzucali głowy rywalom, często też dzięki dobrym unikom uderzenia przecinały powietrze. Wydaje mi się jednak, że to, czego nie miał Torres w pierwszej rundzie to kontrola w klatce i ustawianie sobie przeciwnika. To robił Wolański. Co prawda torres co chwilę uciekał z niewygodnej dla siebie pozycji, jednak już po chwili "Wolan" powracał na środek klatki i szybko ustawiał rywala pod siatką. 10-9 Wolański.

  Runda 2
  Coraz aktywniejszy z minuty na minutę Wolański świetnie rozpoczął drugie starcie, jednak w połowie rundy doszło do wymiany, po której to Torres zaczął przechylać z powrotem szalę na swoją korzyść. Torres miał w drugiej rundzie duży problem z umiejętnościami Wolańskiego, jednak pod koniec odsłony trafił Polaka piekielnie mocnym prawym, który posłał "Wolana" na deski, jednak ani nie zdążył doskoczyć do niego, ani nie widać było na twarzy Wolańskiego, że cios ten zrobił na nim duże wrażenie. Mimo tego prowadzenie "Wolana" w drugiej rundzie nie było na tyle widoczne, żeby ten finalny cios Torresa nie był brany pod uwagę przy ocenie rundy. Teoretycznie, gdyby walka trwała dłużej lub Brazylijczyk trafiłby wcześniej, to Wolański mógłby mieć poważne kłopoty. Gong jednak oznaczał koniec rundy i dzięki wyrównanej walce (minimalnie nieznacznie na korzyść Wolańskiego) oraz zaakcentowanej końcówce, w której Torres mógł zapisać nokdaun na swoje konto, przyznałbym tę rundę zawodnikowi zza granicy. 10-9 Torres.

  Runda 3
  Podobnie wyglądała trzecia runda do dwóch poprzednich do momentu wysokiego kopnięcia ze strony Wolańskiego. Zabrakło mocnego pójścia za ciosem, jednak sukcesywnie przez cały czas "trzymał" Torresa pod siatką i kontrolował przebieg tego starcia. Co prawda była to chyba najwolniejsza runda ze wszystkich trzech (mimo tego wciąż utrzymana w wysokim tempie), jednak były bardzo podobne do pierwszych odsłon. W podobnym rozumieniu należałoby więc podejść do tej rundy, jak do poprzedniej. W tej jednak widzieliśmy nieznacznie większą przewagę Wolańskiego, do tego mocny high kick - dla mnie runda wygrana przez Polaka. 10-9 Wolański.

  Wynik: 29-28 Wolański.

  Podsumowanie
  W żaden sposób nie powinniśmy oceniać tego pojedynku przez pryzmat zniszczeń, które pojawiały się na twarzach u obu zawodników, a tak naprawdę u jednego, bo wydaje mi się, że wiele osób widzących krew i rozbitą twarz Wolańskiego, automatycznie widziało przewagę Brazylijczyka. Polak świetnie radził sobie w stójce, zajmując środek klatki, wielokrotnie trafiając przeciwnika i robił to sukcesywnie przez trzy rundy. Torres spod siatki co prawda atakował kontrami, jednak w ostatecznym rozrachunku, to "Wolan" napędzał ten pojedynek. Przy wyrównanych starciach, nokdaunie Wolańskiego w drugiej rundzie oraz mocnym wysokim kopnięciu w trzeciej, które zachwiało Torresem, w moim odczuciu pierwsza i trzecia runda powinna pójść dla Polaka, druga natomiast dla Brazylijczyka. Przez moment zastanawiałem się nad remisem w pierwszej odsłonie (wtedy w ogólnym rozrachunku mielibyśmy remis w całej walce), jednak podejmując decyzję od razu, automatycznie, przyznałem pierwsze pięć minut "Wolanowi".  Marcin Jabłoński  Runda 1

  Na początku pierwszej rundy aktywniejszy w ofensywie był Torres, po przestrzelonym latającym kolanie twarzy Polaka dosięgnął prawy, oprócz tego, zarówno z jednej jak i z drugiej strony celny były lowkicki. Równo po minucie, Brazylijczyk solidnie trafił Wolańskiego, który przyklęknął. Po kilku sekundach odpowiedział mocnym, opadającym prawym. Kolejne, aktywne wymiany nie powinny mieć zbytnio wpływu na punktację, ponieważ nie było tam celnych ciosów. Pod koniec drugiej minuty walki Wolański dwa razy trafia lewym, po którym odskakuje głowa przeciwnika. Kolejna minuta przyniosła kilka wyrównanych wymian w stójce. Na 75 sekund przed końcem rundy Polak zaczął zdobywać nieznaczną przewagę, warte zauważenia są 3 bardzo mocne ciosy, Torres odpowiedział jednym. W podsumowaniu rundy nie można pominąć lowkicków Wolańskiego na wykroczną nogę Brazylijczyka, których było kilkanaście. 10-9 Wolański.

  Runda 2

  W drugiej rundzie byliśmy świadkami wyrównanych wymian, o ile Torres trafił trochę więcej ciosów, to Wolański kontynuował męczenie łydki rywala kopnięciami. Kiedy zostało półtorej minuty do końca rundy, Filip trafił solidnym lewym i zyskiwał przewagę. Wydawało się, że dociągnie ją do gongu, wtedy Brazylijczyk trafił mocnym prawym, posyłając „Wolana” na deski. Gdyby nie koniec rudny, który nastąpił sekundę po ciosie, Polak byłby w sporych opałach. Ostatnia akcja zdecydowała o zapisaniu jej na korzyść Torresa w stosunku 10 do 9.

  Runda 3

  Do połowy trzeciej odsłony żaden z zawodników, mimo intensywnych wymian, nie zaznaczył swojej przewagi. W środku rundy Wolański trafił wysokim kopnięciem, które zachwiało Torresem, dołożył do tego kilka mocnych ciosów. Od tego momentu Brazylijczyk wyraźnie zwolnił i do końca walki to Krakowianin inicjował większość akcji ofensywnych. 10-9 Wolański.

  Wynik: 29-28 Wolański.

  Podsumowanie

  Podczas powtórnego oglądania tego pojedynku jedynie utwierdziłem się w punktacji, którą przyznałem oglądając na żywo. Walka bardzo wyrównana i trudna do punktowania. Jednak w moim przekonaniu w każdej z odsłon był moment przełomowy, który pozwalał na zapisanie rundy na korzyść jednego z zawodników. W pierwszej części była to dobra końcówka Polaka i solidne lowkicki, w drugiej nokdaun na Wolańskim, a w trzeciej celny highkick, który zepchnął Torresa do defensywy. Prawdopodobnie na werdykt sędziowski miały wpływ zniszczenia widoczne na twarzy Filipa. Patrząc na jego poprzednie walki, wydaje się, że ten zawodnik ma tendencje do rozcięć i siniaków, które pojawiają się dość szybko. Z drugiej strony, mimo, że Torres otrzymał więcej mocniejszych ciosów, po jego twarzy nie było nic widać śladów walki.

  Jacek Łosak  Runda 1


  Na początku rundy to Torres wykazał się odrobinę większą skutecznością w stójce i regularnie odpowiadał również na niskie kopnięcia Wolańskiego. Później natomiast Wolański zyskał przewagę trafiając częściej w głowę Brazylijczyka, a jego lowkicki pozostawały bez odpowiedzi. Tym samym to starcie zapisałbym na korzyść Polaka. 10-9 dla Wolańskiego.


  Runda 2


  Początek drugiej rundy był niezwykle wyrównany i obaj rywale wymieniali cios z cios. Od momentu jednak kiedy Wolański trafił Brazylijczyka mocnym lewym sierpem zaczął zyskiwać nad nim przewagę. Wyprowadzał skuteczniejsze akcje trafiając mocno i czysto Torresa. Dosłownie w ostatniej sekundzie Torres zaserwował mocny cios sierpowy, po którym Polak upadł na matę. Tym samym Brazylijczyk w ostatniej chwili odwrócił los tej rundy, ale uważam, że ostatecznie była ona najbliższa remisu. 10-10


  Runda 3


  Chociaż w początkowej fazie trzeciej rundy to Torres zyskał lekką przewagę skuteczniej punktując Wolańskiego, Polak wyprowadził świetne, mocne kopnięcie na głowę rywala, po którym bój ponownie stał się niezwykle wyrównany. Ostatecznie jednak na przestrzeni całych pięciu minut to Polak trafiła częściej i chociaż ta runda była zdecydowanie najbardziej wyrównana, przyznałbym ją Wolańskiemu. 10-9 Wolański.


  Wynik: 30-28 Wolański.

  Podsumowanie


  Pojedynek niezwykle wyrównany, trudny do punktowania. I chociaż oglądając walkę z odtworzenia wskazałem zwycięzcą Wolańskiego, zarówno druga, jak i trzecia runda mogła moim zdaniem równie dobrze iść na korzyść Torresa. Wszystko oczywiście zależy od perspektywy i sytuacji w jakie się ogląda walkę i zapewne dokładna analiza w zwolnionym tempie mogłaby dać precyzyjną odpowiedź, pytanie tylko czy to nadal byłoby sędziowanie, czy już analiza pojedynczych klatek?
   
 2. Mnichu

  Mnichu PRIDE FC
  Lightweight

  Dołączył:
  Nov 19, 2015
  Komentarze:
  6,223
  Zdobyte Lajki:
  12,821
  Punkty:
  290
  Płeć:
  Male
  Pierwszy, rekordowy, wałek sędziowski niekorzyść Polaka w KRS1...
   
  straszny_raptor and jihaad like this.
 3. Szarlej

  Szarlej BAMMA
  Bantamweight

  Dołączył:
  May 6, 2017
  Komentarze:
  766
  Zdobyte Lajki:
  1,098
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  ŚSSW. " Środowisko sympatyków sportów walki" :beczka:
   
 4. nicos

  nicos WSOF
  Heavyweight

  Dołączył:
  May 12, 2012
  Komentarze:
  3,549
  Zdobyte Lajki:
  2,837
  Punkty:
  1,190
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Zielona Góra
  Dla mnie zaraz po walce Wolański win. Powtórki nie oglądałem.
   
 5. Stefan Burczymucha

  Stefan Burczymucha Oplot Challenge
  Featherweight

  Dołączył:
  Mar 7, 2018
  Komentarze:
  18
  Zdobyte Lajki:
  22
  Punkty:
  40
  Płeć:
  Male
 6. tinc

  tinc PRIDE FC
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jul 12, 2015
  Komentarze:
  7,060
  Zdobyte Lajki:
  14,251
  Punkty:
  490
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  acapulco
  Home Page:
  ciezko, moglo isc w dwie strony

  swietna walka, szacun dla obu, a toRRes - dobry, mlody, kreatywny dzik
   
  fikusny and LeeBuLee like this.
 7. Abe

  Abe Jungle Fight
  Welterweight
  Żółta Kartka

  Dołączył:
  Jun 20, 2013
  Komentarze:
  320
  Zdobyte Lajki:
  452
  Punkty:
  1,190
  Miasto:
  Kraków
  Dla mnie też Wolan 29-28. Ciężko w ogóle powiedzieć za co sędziowie dali rundę 3. Torresowi, ani dobrej bomby nie sprzedał, ani nie zrobił nic co niwelowałoby przewagę Wolana w tej rundzie.
   
  straszny_raptor likes this.
 8. Wojtek123

  Wojtek123 Legacy FC
  Flyweight

  Dołączył:
  Aug 17, 2013
  Komentarze:
  1,821
  Zdobyte Lajki:
  1,782
  Punkty:
  1,190
  Płeć:
  Male
  Home Page:
  Oglądałem bez dźwięku i u mnie 29-28 Torres, ale imo ciężko to jakkolwiek przyrównywać do tego jak widzieli to sędziowie pod klatką. Filip też chyba nie miał po tej walce pretensji o wynik.
   
 9. Marcin Jabłoński

  Marcin Jabłoński Bellator
  Welterweight
  Cohones MMARocks

  Dołączył:
  May 25, 2011
  Komentarze:
  4,357
  Zdobyte Lajki:
  2,154
  Punkty:
  1,790
  To bardzo cenna uwaga, zapomniałem o tym wspomnieć. O ile pierwsza runda była bardzo wyrównana, to ciężko zapisać 3 rundę na korzyść Torresa po tym haju Filipa, który ustawił końcówkę starcia.
   
 10. SNAFU

  SNAFU Brutaal
  Middleweight

  Dołączył:
  Dec 18, 2017
  Komentarze:
  554
  Zdobyte Lajki:
  493
  Punkty:
  40
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Krosno
  Wałkiem bym tego nie nazwał, ale na żywo widziałem zwycięstwo Wolana 29-28.
   
 11. Łukasz Pieroszczuk

  Łukasz Pieroszczuk UFC
  Featherweight

  Dołączył:
  Jul 12, 2012
  Komentarze:
  8,446
  Zdobyte Lajki:
  3,824
  Punkty:
  1,190
  Płeć:
  Male
  Miasto:
  Warszawa
  Ja tam nie mam żadnego problemu z tym werdyktem sędziów.
   
  Deadpool_89 and Renegade like this.
 12. Grubas

  Grubas UFC
  Welterweight

  Dołączył:
  Apr 9, 2013
  Komentarze:
  9,587
  Zdobyte Lajki:
  9,695
  Punkty:
  1,190
  Ja tam zadnego walka nie widzialem bo... jeszcze walki nie widzialem:lesnarhappy:
   
  Renegade, dizel77 and Gaara like this.
 13. Taran

  Taran PRIDE FC
  Heavyweight

  Dołączył:
  Sep 28, 2014
  Komentarze:
  7,003
  Zdobyte Lajki:
  1,589
  Punkty:
  790
  Płeć:
  Male
  Home Page:
  Nie ma takiego bicia... 29-28 Torres.
   
  Renegade likes this.
 14. michi972

  michi972 UFC
  Middleweight

  Dołączył:
  Dec 19, 2011
  Komentarze:
  12,462
  Zdobyte Lajki:
  5,275
  Punkty:
  1,190
  Płeć:
  Male
  Zróbcie temide Whittaker vs Romero, bo gównoburza jest
   
  HubiSSJ3 likes this.
 15. nowyTR

  nowyTR Brutaal
  Middleweight

  Dołączył:
  Aug 24, 2015
  Komentarze:
  564
  Zdobyte Lajki:
  663
  Punkty:
  490
  Płeć:
  Male
  Occupation:
  Poznań
  Home Page:
  Wygrał po moim zdaniem dużym wałku z Denilsonem, teraz przegrał po bliższej niż tamta walce. Tak to już jest z sędziami - czasem dają, czasem zabierają :)
   
 16. BERSERKERS

  BERSERKERS Oplot Challenge
  Heavyweight

  Dołączył:
  Jun 4, 2017
  Komentarze:
  183
  Zdobyte Lajki:
  38
  Punkty:
  140
  Płeć:
  Male
  Torres wygrał
   
 17. HubiSSJ3

  HubiSSJ3 UFC
  Light Heavyweight

  Dołączył:
  Feb 20, 2010
  Komentarze:
  15,564
  Zdobyte Lajki:
  7,890
  Punkty:
  1,790
  29-28 Torres. Gdyby nie ten cios pod koniec drugiej rundy, to typowałbym 29-28 Wolański.
   
 18. straszny_raptor

  straszny_raptor Maximum FC
  Super Heavyweight

  Dołączył:
  Aug 31, 2014
  Komentarze:
  1,753
  Zdobyte Lajki:
  1,830
  Punkty:
  790
  Płeć:
  Male
  Oglądałem po pijaku i na trzeźwo, niezmiennie W dla Wolańskiego. Za to w poprzedniej walce, dostał wg mnie z dupy 2x 30-27 nad Nevesem.
   
 19. Taran

  Taran PRIDE FC
  Heavyweight

  Dołączył:
  Sep 28, 2014
  Komentarze:
  7,003
  Zdobyte Lajki:
  1,589
  Punkty:
  790
  Płeć:
  Male
  Home Page:
  MMAROKS ZAWSZE ZA KSW.
   

Share This Page